Data e postimit: 2017-02-07 19:07:03
Lexime: 8781
me lini te flas
Lloji: Ese argumentuese
Tema: liria
Autori: anonim
Shkolla: "26 Nentori"
Klasa: IX
Qyteti: tirane
E-mail: alidakoci26@gmail.com


liria eshte mirqenja e gjithsecilit.
ajo eshte gjeja me e vyer dhe me e shtrenjte per te gjithe njerezit.
liri do te thote te mendosh,te besosh, te flasesh, te veprosh me vullnetin tend te lire. liria nuk eshte e lindur ne e fitojme ate gjat jetes. kur themi se liria fitohet domethene qe me kalimin e kohes dhe me zhvillimin personal qe kemi dhe perparimin ne cdo fushe te jetes na jepet pak nga pak e drejta e vendosjes qe do te thote liri. por ndonjeher lirine ashtu sic e fitojme ashtu edhe e humbasim prandaj ne duhet te tregohemi vigjilent dhe duhet ta mbrojmeate, sepse liria eshte e barabarte me jeten.
liri do te thote te vendosesh dhe te zgjedhesh per veten tende. te thuash ate qe mendon dhe ndjen. liria eshte dhurata me e madhe nese dim ta perdorim ate.

Vepra te ngjashme
Autori: I.H. · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Liria
Ne zemren time jeton fjala liri -Cka eshte liria? Liria eshte nje koncept i veshtire per tu artikuluar,por qe cdo kush e di se cka do te thote. Ajo perjetohet ne cepat me te thella te trurit,zemres dhe shpirtit tone dhe manifestohet me b...
Autori: ulpiana mulaj · Lloji: Poezi lirike · Tema: liria
LIRIA liria pa dashuri si nëna pa fëmijë. Dashuria pa takim , si pranvera pa lulëzim. Ne mes natës, jam e pikëlluar. ...
Autori: eduart · Lloji: Ese vleresuese · Tema: ese liria
fjaia liri dhe fjala deshmore eshte shüme e bukur. Nuk eshte e lehte te shkruash fjalen liri. Liria eshte aq e shtrenjet,dhe eshte aq veshtire te shkruash per lirine dhe deshmoret,nuk erdhi ne rrugen e shtruar me lule,erdhi ne token e mb...
Autori: Erisa Janku · Lloji: Analize letrare · Tema: Liria e fjalës
Liria e fjalës Liria është një dritare e jetës. Në faqe të parë,këtë liri të gjithë e kemi kuptuar,por rreth saj njerëzit japin mendime të ndryshme. Liria e fjalës,për mua është të shpreh hapur hapur mendimin,të...
Autori: x · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: te drejtat
te gjithe kemi te drejta por qe te kemi keto te drejta duhet te zbatohen si fillim detyrat .... sic eshte dhe shprehja "liria jote perfundon atje ku fillon liria e tjetrit" prandaj respekto qe te respektojne , dhuro dashuri qe te duan , beso qe te besojne...
Autori: Besa · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Liria
Sipas nje perfukizimi sociologjik liria ime mbaron aty ku fillon liria e tjetrit. Jam shume dakort me kete, por cfare eshte kjo liri dhe klu fillon ajo? Liria shkon pertej asaj qe shikojme; Te jesh I lire nuk do the thote te mos kesh kufizime ne orar...
Autori: Elisa Dushkaj · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Liria e fjales
Te gjithe njerezit lindin te lire e te barabarte . Te flasim ate cka ne mendojme,pra te kemi liri fjale eshte nje nga gjerat me te rendesishme ne shoqeri. Liria e fjales eshte e drejta e komunikimit dhe e te dhenjes se opinioneve e ideve pa pasur friken...
Autori: Fabiana Gjoci · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Shumica e njerezve nuk e duan vertet lirine,sepse liria kerkon pergjegjesi dhe shumica e njerezve kane frike te marrin pergjegjesi.
Shumica e njerezve nuk e duan vertet lirine,sepse liria kerkon pergjegjesi dhe shumica e njerezve kane frike te marrin pergjegjesi. Liria eshte simboli dhe virtyti i nje jetese te mire dhe plot shendet midis nje komuniteti apo nje grupi.Per te fituar li...
Autori: Fabiana Gjoci · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Shumica e njerezve nuk e duan vertet lirine,sepse liria kerkon pergjegjesi dhe shumica e njerezve kane frike te marrin pergjegjesi.
Shumica e njerezve nuk e duan vertet lirine,sepse liria kerkon pergjegjesi dhe shumica e njerezve kane frike te marrin pergjegjesi. Liria eshte simboli dhe virtyti i nje jetese te mire dhe plot shendet midis nje komuniteti apo nje grupi.Per te fituar li...
Autori: enxhi · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: liria
Ne ditet e sotme qenia njerezore dhe e drejta e tyre nuk respektohet nga te gjithe . E drejta ime fillon aty ku mbaron e drejta jote dhe mbaron aty ku fillon edrejta e tjetrit . Sikur te gjithe njerezit ta respektonin kete gje lufta do ishte vetem nje fja...
Autori: arta klaiqi · Lloji: Analize letrare · Tema: liria shqiptare
liria shqiptare liria shqiptare ka qen e gjithkujt kan vuajtur nga serbet si kan ditur askujt luftuam te jemi te lir te jemi te mir dhe me bujari kjo luft prej shqiptar...
Autori: Erjona Krasniqi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Per lirine e Kosoves
Pritem me vite e derisa erdhi dita e shumepritur e lirise sone.Luftuan trimat tane per t'ia japur lirine vendit tone Kosoves.E kundershtuam shkaun dhe luftuam per liri.Tani pra erdhi ajo dite.Tani ne nuk duhet te kundershtojme shqiptaret por te jemi bashk...
Autori: Xhoana Gjana · Lloji: Ese filozofike · Tema: Jo liria e njerzve por...liria e shpirtit.
Shpirti eshte dicka hyjnor,te cilin vec Zoti di ta kontrolloje,ta shtyje drejt dashurise,ta largoje nga urrejtja e ta beje te ndjeje edhe kontrastet e lumturise.Por,befas kur njeriu ndjen se realiteti eshte ndryshe.Njeriu ka lindur me pranga e do te vdese...
Autori: gresa kurtishaj · Lloji: Poezi lirike · Tema: liria
liria,eshte fitur me gjak,me mundin e trimave tane, sot jemi te lir fal trimave tone aty ku u derdh gjak lulzuan lulet lulet me aromen me te bukur ne bot arom kjo qe e tharrasim liri.Krenohu o shqipe se qfare trima ke ti se ata te sjellen lirin e tyre me ...
Komentet e fundit!

Emri: luiza bodurri
Email: landi__55@outlook.com
Komenti: bravisimo

Emri: klevis
Email: kostaklevis51@gmail.com
Komenti: Tema : Nje Qytet per te Gjithe! “Komuniteti Rome” ndoshta per ne jane fjale te zakonshme si gjithe te tjerat qe mund te themi, por mendoni per ta, si ndjehen ata kur ne i emertojme keshtu? Ndjehen ndryshe, madje shume ndryshe nga ne. ndjehen te vecuar nga shoqeria jone duke vuajtur. Vuajne prej nesh edhe pse nuk kane ndonje ndryshim te vecant. Kur te gjithe jemi te barabarte pse patjeter duhet ti nxjerrim keto fjale? Eshte shume e thjeshte te flasesh per ta duke mos e menduar gjate se cfar ndikimi do te kishin fjalet tona ate ta. Ne harrojme se dhe ata kane zemer se me fjalet tona I lendojme thelle ne shpirt. Kur nenat shohin qe femijet e tyre luajn me keta femije i largojne menjehere e ne mendje u lindin shume mendime te keqija,paragjykojne duke mos menduar fare per ta. Te gjitha keto vijne per shkak te frikes, kesaj frike te kote qe sjell nje lendim te madh mbi keta femije. Por kur keta femije shohin reagimin e ketyre nenave cfar ndodh? Ata preken, largohen e futen thelle ne mendime, u vjene te bertasin e te ulerasin por me kote jetojne ne nje bote te erret ku drita eshte larg dhe vetem nje buburreze e vogel e veshtir per tu arrire. Keshtu lind dhe ngujimi te ta, ne mendjen e tyre ka shume pyetje qe duan pergjigje. Veprimet qe ne bejme, jane te demshme per ta, bejne qe te urrejne te mallkojne kete bote e keta njerez ku me e tmerrshmja eshte se “Pendohen per diten qe kane lindur” Kur shoh vuajtjet e ketyre femijeve me ngjethet mishi, humbas arsyen dhe pyes veten”A jemi vertete ne pergjegjes per kete? A e shkaktojme ne mjerimin e tyre?” Hesht, sepse jam I pafuqishem per ti ndihmuar , qaj ne nenvete duke ditur se nuk mund te bej dicka per ti shpetuar nga ky mjerim qe I ka zene. Shpirti me keputet kur shoh lotet ne syte e tyre, kur diskriminohen dita-dites ne shume menyra. Ndjehem fajtor qe nuk mund ti ndihmoj, ti kap prej dore e tu them:”Mos u merzisni, bashke do t’ia dalim” por me kote jam I pafuqishem. Jeta eshte e veshtire, me shume I’a veshtiresojne mendimet ne koken e tyre, me to ata harrojne kush jane ne te vertete e cfare jane te afte te bejne. Vecohen duke pasur frike nga paragjykimet e te tjereve, prindrit dhe femijet detyrohen e bejne pune te ulta vetem e vetem per te mbajtur familjen e tyre ne kembe, sa per te mos “vdekur” urije. Gjithe keto mjerime, vuajtje, veshtiresi vijne fale nesh. Fale mentalitetit tone te dobet, sepse I shohim ata si ne kercenim, por jo, gabojme shume rende. Bejme mekat. Ata jane si ne, as me te mire, as me te keq, jane njerez, nuk kemi as arsyen me te vogel per ti ulur aq me pak per ti poshteruar e diskriminuar perkundrazi duhet qe ne ti ndimojme qe dhe at ate jetojne nje jete si e jona te lumtur, te bukur dhe me dashuri. Ndofta ky problem eshte menduar e jane hartuar shume ligje, por me kote, jane te pavlera kur shohim qe keta njerez ende vuajne ende pasojat e kesaj shoqerie. E njejta gje ndodh jo vetem ne qytetin e Beratit, as ne Shqiperi por ne te gjithe boten. Jetojme ne nje bote ku jo te gjithe jane te barabarte edhe pse eshte krijuar nga vete ne diku kemi gabuar. Eshte dominuar nga ligesia dhe ku paragjykimet jane te pafundme, mjaftone qofte dhe nje gabim I vogel dhe ata denohen sikur te kishin kryer nje krim. Pse ndodh kjo? Pse? Ata jane njerez si ti dhe si une por pse duhet te diskriminohen? Me kote thone se gabimet jane per njerzit, madje kjo shprehje nuk gjene fare vend ne kete shoqeri, as nuk do te gjeje nese ne nuk e ndryshojme ate. Mendo sikur te ishe ti ne vendin e tyre, si do te ndiheshe? Si do ta shikoje kete bote? E pra mjaft vuajtje e dhimbje u kemi shkaktuar, te pendohemi per keto veprime qe kemi beret e marim nje kthese e te krijojme nje jete te nisur nga zeroja ku te gjithe do gezojne, pa dallime nga njeri-tjetri, nje jete te re,nje jete ku diskriminimi s’do te eksistonte as si fjale jo me te perdorej, ku femijet do te luanin se bashku duke mos menduar fare per ngjyern etj. Baballaret do te punonin dhe mamate do te gatuanin per familjen. Por ce do eshte thjeshte nje ender e tyre e mbyllur ne sirtar duke shpresuar qe nje dite do te behet realitet. Keto jemi ne “Qenje Humane”qe nuk dijne as rrespektin per njeri-tjetrin, ku si e sit i bejne keq e jo mire, mundohemi shume per tu gjetur gabime apo menyra se si ti ofendojme vetem nga ngjyra e tij. Pa me thuaj cfar ndryshimi kemi ne nga kafshet? Madje pot e me pyesni mua jemi akoma me keq, jemi kthyer ne “JoNjerez” duke shkaterruar e injoruar ndjenjat e njeri-tjetrit. JA PRA KY ESHTE NJEREZIMI. KJO ESHTE BOTA KU NE JETOJME. (E fillova kete ese me mendimin se do te merrja pjes ne nje aktivitet qe do te zhvillohet midis shkollave por e kuptova se vertete kete njerez vuajne dhe shkaktari kryesor jemi ne. Ndjeva nje dhimbje te madhe, deshperim e keqardhje. Shpresoj qe keta njerez te shpetojne nje dite dhe pse jo te jene si ne)Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com