Data e postimit: 2018-02-01 18:59:36
Lexime: 6902
Adoleshenca
Lloji: Ese argumentuese
Tema: Adoleshenca
Autori: T.N
Shkolla: Rilindja
Klasa: 9
Qyteti: Durres
E-mail: teanishani@gmail.com


Femije apo e rritur? kjo eshte pyetja we me ka munduar gjithmone e nuk kam ditur to kthej pergjigje.Por besoj se me pak arsyetim mind te dal ne nje konkluzion.Nga te gjithe e kemi degjuar kete craze "Eh e kam kaluar edhe une periudhen e adoleshences" ate her Lind pyetja:Perse nuk na kupton askush??Femijet ghithkush arrin ti kuptoj kur ato genjejne kur ato Jane te trishtuar apo te gezuar epo femijet jane transparent ne te shprehurit e ndjenjave sepse ato nuk e dine kuptimin e fjales "kompleks". A keni degjuar ndonjeher qe nje femije te vetvritet?!Pergjigja eshte Jo, vetem adoleshente por a e dini PSE. Sepse nje adoleshent e ka me te thjesht te mbyllet ne vetvete sesa te shpreh ate cka ndien.Une ndodhem vete ne kete faze sa te bukur por aq edhe te frikshme shpesh me ka ndodhur te mbyllem ne vetvete e te mos dua te degjoj askend.Por me pas kam filluar te shprehem.Cfare ndodh nese nuk e bejme do thoni ju! Epo arrin nje moment qe nuk mund te mbyllesh ne vetvete pergjithmone prandaj mrndojme se zgjidhja me e mire esht te marrim nje pale krah e te nisemi drejt parajses.JO edhe pse parajsa pershkruhet si nje vend me paqe e lumturi nuk esht vendi ku ju do te donit te jetonit.Me kuptoni se perse thash qe adoleshenca esht sa e bukur po aq e frikshme?!Ajo te shtyn te besh gjera qe lene pas pasoja te medha.Po kur qenka kaq e frikshme si ka mundesi te jete e bukur??Ka shume emocione te bukura e te keqija te cilat kur bashkohen te shtyjne qe te jetosh jeten.Ne adolescence ti mund te perjetosh dashuri,urrejtje,gezim,trishtim,zhgenjim.Ne adolescence ti mund te qeshesh si e cmendur e te harboesh me shoqerin tende.Ne adoleshnce e vetem ne adolescence ti mund te jetosh ndjenjet te qenurit e lire,e pavarur,e rritur por ndonjeher edhe e perkedhelur.Cdo dite qe kalon ne notojme ne detin e emocioneve tona.Por dicka duhet te dining sa do here te trishtoheni,mashtoheni,ofendoheni apo te mbylleni ne vetvete lereni te kaloje sepse edhe vete adoleshenca eshte nje faze kalimtare.Mundohuni ta jetoni ate me te gjitha ndjenjat qe ajo na I jep ti provojme.Sepse shume shpejt vitet kalojne e me pas shohim veten tone he ulur ne karrigen e nje zyre apo ne shtepi me familjen duke rritur femijet tane gati per tu perballur perseri me problemet e tyre te adoleshences.Por qe nuk do te kemi mundesine ti perjetojme si at a.

Vepra te ngjashme
Autori: Xhesika · Lloji: Ese argumentuese · Tema: mosha ideale
Per te jetuar sa me mire ne fillim duhet te njohim 5 fazat e saj te cilat jane:foshnje,femije,adoloshent,i rritur dhe i moshuar, faza e pare fillon menjeher sapo vijm ne jete,ne ate faze nuk dime asgje per jeten dhe kemi nevoj per prindrit ne cdo cast, nu...
Autori: Dorina. D · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Padrejtesia e Jetes
Je duke qare? Pse po qan? Cfare po ndodh me ty? Oh, une e di cila eshte arsyeja qe ti qan me kaq ngasherim. Ti vetem do te kesh nje iphone te ri, nje makine te re dhe nje garderobe krejt ndryshe nga rrobat qe ke. Je shume I shqetesuar dhe I acaruar se...
Autori: Glea · Lloji: Tekst pershkrues · Tema: Pse?
Pse? Pse-ja eshte pyetja me e madhe e njerzimit.Sa here mund ta keni bere kete pyetje,prit me lere ta gjej mbi 1 000 000 here apo jo? Nuk eshte e lehte te gjesh kete pyetje apo jo? Per disa gjera ne e kemi nje pergjigje , por per disa te tjera jo.Sa bukur...
Autori: Graciela Gjoni · Lloji: Ese vleresuese · Tema: ndiq endrren tende
Por , ate enderr qe e mban ne mendje ... AJO ESHTE E MUNDUR!! Shume nga ne e dine se eshte e rende. Nuk eshte e lehte! Eshte e rende te ndryshojme jeten tone! Ne procesin e endrrave tona do te pesojme shume zhgenjime. Shume deshtime, shume dhimbje! Do...
Autori: Greselda Baci · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Adoleshenca
Ese: Adoleshenca I kuptoj te gjithe adoleshentet,dhe pse ? Sepse,une jam pjese e tyre,jam adoleshente me 5 milion deshira me 5 milion halle Koti . Periudha e cila te ben te urresh per gjene me te vogel dike, qofte dhe nje fjale qe ta degjon vesh...
Autori: Visarda Marku · Lloji: Ese vleresuese · Tema: "Me mire femije apo i rritur..."
Me mire femije apo i rritur?! Kjo eshte nje dileme, e cila shpesh here na ben te mendojme periudhen e femijerise, dhe te parashikojme te ardhmen, me te papriturat dhe pengesat qe na ofon.Shpesh here mundohemi tu japim kuptim pyetjeve te cilat jo rastesish...
Autori: enveida kajushi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: deshira ime
sa bukur do te ishte sikur te kisha mundesi ta ktheja kohen mbrapsht para shume vitesh edhe para se une te lindja dhe te kisha mundesi te behesha nje njeri i padukshem dhe te kisha mundesine qe te ndryshoja gjithcka ne kete bote.sikur te kisha nje shkop m...
Autori: Niko Vincani · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Muzika eshte feja ime
A e keni degjuar ndonjehere kete shprehje,"Muzika eshte feja ime"? Patjeter qe po.Edhe nese dikush e degjon per here te pare e kupton se muzika eshte vertet e rendesishme.Nuk ka absolutisht lidhje me fene,por eshte thene ne menyre simbolike kur dikush tho...
Autori: nuk ta them · Lloji: Ese pershkruese · Tema: kush eshte me i lumturi nder te lumturit
Jo rralle here ne vetes i bejme nje pyetje ’Kush eshte me i lumturi ?’ Nje shkrimtar ka thene me i lumturi nder te lumturit eshte ai qe mund t’i beje te tjeret te lumtur.Kjo shprehje eshte shume e vertete sepse ne kete bote nuk jemi vetem ne por jan...
Autori: anonim · Lloji: Ese argumentuese · Tema: adoleshenca
adoleshenca eshte nje periudhe ku cdokush po te kishte mundesine do te deshironte te kthehej.adoleshenca eshte njje teme ku preket ne cdo diskutim mbi femijet.te jesh adoleshent do te thote te jesh nje person qe mendon se jeta eshte nje bahce me lule.gjit...
Autori: Korina Duka · Lloji: Analize letrare · Tema: Veshtiresite e njerzve
Veshtiresite e njerzve. Tani qe jam duke shkruajttur nuk di cfare te flas. Ka disa njerez qe nuk i kupton njeri. Ata kalojne veshtiresi te medha por perseri ata duken te keqinj. Te gjithe njerzit jemi njesoj dhe te barabarte. Disa jane te vetmuar, te m...
Autori: Silec · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Femijet
Te flaesh per kete teme sot une e kam shume te veshtire ndoshta sepse jam akoma nje vajze qe nuk jam rritur aq sa duhet per te kuptuar prinderit aq mire. Une gjithsesi e kuptoj mire rendesine e tyre ne jeten time ashtu sic ne jeten e gjithsecilit. Sot po...
Autori: YourLiterary.com · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Te enderrosh....
Te enderrosh per ne femijet eshte gjithcka.Endrrat lidhen me shpresen dhe....bam.....ato zhduken pa lene asnje gjurme. Ne kete bote nuk ka femije pa endrra ,te keqija dhe te mira jane endrrat e tyre .Por kur nuk realizohen te duket se e gjithe bota po te...
Autori: xhulia akvo · Lloji: Hartim · Tema: cfare ju ofron adoleshenca?
adoleshenca eshte mosha me e bukur dhe aventureskee njeriut. adoleshenca shoqerohet me aventura dhe eksperiencat me te cuditshme.adoleshenca fal kenaqesi dhe te ben te ndihesh mire. liria eshte gjeja qe karakterizonkete moshe te cmuar.ne adoleshence arrin...
Komentet e fundit!

Emri: my tablet
Email: mytablet@gmail.com
Komenti: eseja ka difektet e veta por ne pergjithesi eshte e bukur dhe shume realiste vazhdo te shkruash dhe do te permiresohesh.Mos i le njerezit e keqinj te te ulin poshte me negativitetin e tyre.Ndoshta zgjuarsia e atyre njerezve nuk arrin deri aty sa te shkojne ne thellesi te esese dhe te kuptojne thelbin e saj por shikojne vetem ne pjesen siperfaqsore, gjithsesi ji e motivuar gjithmone dhe mos harro te shkruash sa me shume.

Emri: my cellphone
Email: mycellphone@gmail.com
Komenti: jo shume e bukur eseja :(

Emri: my cellphone
Email: mycellphone@gmail.com
Komenti: jo shume e bukur eseja :(Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com