Data e postimit: 2018-01-24 17:49:07
Lexime: 10282
"Bagëti e bujqësi"
Lloji: Ese argumentuese
Tema: Analiza e poezisë
Autori: Klea
Shkolla: Kongresi i Manastirit
Klasa: 6-A
Qyteti: Tiranë
E-mail: l.klea4423@gmail.com


Bagëti e bujqësi

Poema "Bagëti e bujqësi" është shkruar nga Naim Frashëri,një prej poetëve më të shquar të kohës së Rilindjes.3 motivet kryesore të kësaj poeme janë:1.Malli për atdheun;2.Dashuria për natyrën;3.Misioni:Përhapja e Gjuhës Shqipe dhe 4.Përshkrimi i shqipëtarëve.Naimi ka përdorur shumë epitete,metafora dhe figura letrare si ajo e krahasimit,për ta zbukuruar më shumë veprën e tij.Rima që ai ka përdorur është rimë e përputhur.

Malet dhe lisat e gjatë që ka vendi im nuk krahasohen me asgjë në botë [V.1 Poeti i shpirtëzon malet dhe lisat dhe duket sikur ai i ka pranë dhe po u flet].Fushat e gjera me lule që e mbulojnë vendim tim të dashur nuk i heq dot nga mendja [V.2 Poeti ka mall për vendin e tij dhe i rri gjithë kohës mendja nëpër vendet e bukura të atdheut të tij].Bregoret e bukura dhe lumenjtë e kulluar,çukat,kodrat,brinjat,gërxhet dhe pyjet e gjelbëruar më kënaqin pa masë[V.3 dhe 4 Poeti këtu ka përdur kontrast tek fjalët e fundit,që do të thotë se atij i pëlqen shumë edhe maja më "e egër" e vendit të tij,si dhe pyjet e gjelbëruara dhe plot jetë.Epitetet:e gjelbëruar;e kulluar].Do të shkruaj për vendim tim deri edhe për gjënë më të vogël që lind në të,rritet në të dhe vdes në të [V.5 Poeti i kushton shumë rëndësi çdo gjëje që jeton në atdheun e tij]Shqiptarët,populli im janë të bekuar nga Zoti,më kënaqin shumë kur dëgjoj për trimëritë e tyre dhe të mirat që kanë bërë.[V.6 Poeti këtu tregon se ai nuk do vetëm vendin e tij,por edhe popullin njerëzinë që jeton në të. Epitetet:e bekuar;Metafora:ma dëfreni].Shqipëri,më jep nderin të jem shqipëtar,biri yt.Një dëshirë e madhe dhe e zjarrtë më ka mbirë në zemër të të ndihmoj të jesh e lirë,të kesh gjuhën tënde të veçantë,të njihesh si e pavarur.[V.7 dhe 8 Poeti këtu tregon dëshirën e madhe që ka për të ndihmuar atdheun e tij me sa ka mundësi.Ai dëshiron shumë që ta shohë vendin e tij të lirë dhe njerëzit e tij të lumtur.Metafora:Zemrën ma gatove…;Dëshirë dhe zjarr…]Shqipëri,mëma ime.Edhe pse jam i mërguar unë ty dhe dashurinë tënde kurrë sçe kam harruar.[V.9 dhe 10 Edhe pse poeti është larg vendlindjes së tij,ai nuk e harron kurrë atë.Metafora:zemra nuk e ka harruar] Ashtu si qengji që sa e thërret e ëma dhe nëse ia presin rrugën prapë ai nuk ndalet;ashtu edhe zemra ime vjen tek ti dhe luan në viset e tua.Aty shoh që fryn veriu në verë dhe brezi i ri optimist po vjen.[V.11-19 Poeti e krahason veten me qingjin dhe ai dëshiron shumë të jetë pranë vendit të tij.Figurë krahasimi:Si shigjetë Epitet:lulja me gaz]Dua që të shoh të githë vendin ku Arbëria ka qenë,të gjithë shqiptarët puëtorë dhe fushat me lule dhe malet e veshura me borë.[V.20-24 Poeti ka shumë dëshirë të shohë të gjithë vendin e tij dhe të gjithë shqiptarët që jetojnë në të]

Vepra te ngjashme
Autori: E.K · Lloji: Pershkrim · Tema: Shqipëria
Një fjalë e urtë thotë: “ Dashuria për atdheun është mbi të gjitha dashuritë”.Është më se e vërtetë. Kjo tregohet më së shumti në poezitë dhe prozat e shumta të rilindasve të shquar shqiptarë. Në vargjet e tyre shprehet dashur...
Autori: kristina · Lloji: Analize letrare · Tema: clirimi i shqiperise
SHQIPËRIA është jeta për një shqiptar, është fryma që ai merr dhe kudo që të shkojë s’do e harrojë. Mund të shkosh larg, mund të ndërrosh emër,veshje,gjuhë,sjellje por shpirti nuk e tradhëton dot atë vend që e lindi. Atdheu është...
Autori: Ensar Iljazi · Lloji: Hartim · Tema: Pa arsim s'ka perparim
Këtë shkrim do ta filloj me një thënie të Nelson Mandelës me një fjali të thjeshtë që ka shumë domethënie , ai thotë “Arsimi është arma më e fortë të cilën mund ta ndryshosh Botën” . A mund të thotë dikush se nuk është ashtu? ...
Autori: Orgita · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Ju flet TOKA
Përshendetje .Unë jam planeti Tokë sic më njihni .Aju shkon dot mendja se pse po flas me ju?Disa duket sikur nuk e ka anë plotësisht vëmendjen se çfarë do të them unë,prandaj do t’iu lutesha edhe njëherë që të më dëgjoni .Të më dëg...
Autori: donita osmanollaj · Lloji: Ese pershkruese · Tema: deshira per tu bere shkrimtare
Dëshira për ‘u bërë shkrimtare Dëshira ime më e madhe në botë është të bëhem shkrimtare e shquar shqiptare.I kam shumë lakmi shkrimtarët e mëdhenj të letërsis sonë.Të cilët janë me qindra e mijëra.Do t’i përmedja disa, por nuk ...
Autori: donita osmanollaj · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: dëshira për tu bërë shkrimtare
Dëshira për ‘u bërë shkrimtare Dëshira ime më e madhe në botë është të bëhem shkrimtare e shquar shqiptare.I kam shumë lakmi shkrimtarët e mëdhenj të letërsis sonë.Të cilët janë me qindra e mijëra.Do t’i përmedja disa, por nuk ...
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Poezi personale · Tema: Qaj Moj Shqipëri
Gezuar 107-vite pavarsi 42-viktima , vdiqën nga një fatkeqësi syri pikon lot dhe shpirti rrjedh gjak u bë vendi , i tëri në zi. Mallkuar qoftë ai tërmet që i'a prishi ,ëndërrat rinis dhe futi nën-dhe përsëgjalli gra - burra p...
Autori: Kevin Çika · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Atdheu
Shqipëria,ndonëse një vend i vogël ka arritur të përballojë shumë armiq.Më përpara populli shqiptar bëhej bashkë dhe luftonte me një trimëri të madhe.Në mënyrë që brezi i ri të lindte i lirë.Popullin shqiptar gjithmonë e ka mbajtur g...
Autori: Rinesa Gacaferi · Lloji: Poezi lirike · Tema: Ëndrrat e fëmijëve
Nëse do kem magji e fuqishme do jem, nëse do kem magji çdo gjë do të kem, botën do sundoja si një princeshë, të këqinjët do largoja, kur të bëhesha mbretëreshë! Sa jam ende e vogël, një dëshirë kam, botën e fëmijëve ta kem p...
Autori: Atea Avdyli · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Zgjidhni nje mekat, vendoseni ne njerin nga rrathet e ferrit dhe denimin vendosjani ju.
Ferri, vendi ku të gjithëve i vjen drejtësia që meritojnë për mëkatet që kanë bërë në jetë kur ishin të gjallë. Secili prej nesh, ka bërë një mëkat në jetën e tij, por gjithashtu për secilin prej nesh, një mëkat qëndron mbi të...
Autori: Rei Laçeja · Lloji: Poezi lirike · Tema: Është një poezi që flet për Shqipërinë
Ky flamur kuq e zi Është për ty moj Shqipëri Që shumë veta e lan me gjak Por ato nuk vdiqën pa shkak Ato vdiqën me një dëshirë Ta shohin Shqipërinë e lirë Të pavarur nga Turqia dhe Italia Dhe të zduket varfëria Shqipëria të r...
Autori: Kevin Çika · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Çfarë mund të bëjnë shqiptarët që të përparojnë në të ardhmen ?
Populli shqiptar është dalluar ndër vite për një trimëri të rrallë,kurajo dhe besnikëri.Me penë dhe me pushkë,kanë arritur të fitojnë lirinë dhe identitetin kombëtar që u takon.Edhe pse,historia pak herë ka qenë bujare me ne.Ndërsa sot...
Autori: elizabeta alia · Lloji: Fjale te urta · Tema: atdheun
etoni për Shqipëri dhe vdisni për të. N.Frashëri Dashuria për atdheun është topi që shkatërron kalatë më të forta dhe kalaja që mund t'u qëndrojë topave më të fortë. S.Frashëri Nuk vlen asgjë të dashurosh, nëse vajtimi i ven...
Autori: Elmedina Deda · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Shkolla vendi i Diturisë
Shkolla është vendi i diturisë.Vendi ku nga mësuesit tanë kemi mësuar shkronjën e parë të alfabetit dhe alfabetin shqip.Vendi ynë është përballur me shumë vështirësi por ka arritur ta mbrojë alfabetin shqipë dhe gjuhën shqipe.Shkolla ë...
Komentet e fundit!

Emri: Rinor
Email: rinor.kadriu@live.com
Komenti: Palidhje spaske dit as me shkru kuptimin e vepres qysh tduheet o vllaShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2022 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com