Data e postimit: 0000-00-00 00:00:00
Lexime: 35688
Shkruajmë bukur gjuhën shqipe
Lloji: Ese argumentuese
Tema: Shkruajmë bukur gjuhën shqipe
Autori: Daris
Shkolla: Petro Nini Luarasi
Klasa: 10B
Qyteti: Tirane
E-mail: dacidar@gmail.com


Në mëngjes kur zgjohem, dëgjoj nënën time që më thotë – Zgjohu zemër. Në rrugë kur dal e shkoj në shkollë më thonë shokët – Mirëmëngjesi. Sa herë dua të kem diçka, sa herë të tjerët më kërkojnë diçka gjithmonë në mënyrë të pakuptueshme përdoren fjalët. Ata janë zëvendësueset e ndjenjave të mija. Kur s’dua diçka unë them jo, kur e dua diçka them është e imja edhe kurë nuk dua të më ndodhë mua, them kurrë, duke përdorur gjithmonë fjalët që dalin nga goja ime. Fjalët, të cilat duke i lidhur njëra me tjetrën, më afrojnë mundësinë të kuptoj të tjerët. Ata janë shumë, të tëra së bashku krijojnë, rrinë pranë njëra tjetrës si në një familje. Të tëra së bashku edhe ato si çdo familje kanë një emër. Fjalët që përdor unë dhe gjithë miqtë e mi, bëjnë pjesë në familjen e gjuhës shqipe. Në çdo moment unë trokas në atë derë, në çdo çast unë kam nevojë për të.

Sa të nevojshme janë fjalët, sa na e thjeshtojnë jetën fjalët, sa të vështirë do ta kishim pa ekzistencën e tyre, sa shumë do të ngatërrohej jeta jonë pa to. Ndërsa mendoja për këtë, imagjinova për një moment si do të ishte jeta ime pa to. Si do të ishte jeta ime nëse nuk do të komunikoja dot e askush s’do të më kuptonte. Ne do të ishim pjesë e një bote plotësisht të mbushur me keqkuptime e pavërtetësi. Çdo të ishte njeriu nëse nuk do të fliste gjuhën e atyre që ka pranë. Ai s’do ti komunikonte të tjerëve atë që ka në shpirtin e tij. Ai do të ishte si një i verbër që nuk sheh ngjyrat e pranverës, por dëgjon tingëllimën e zogjve, do të ishte si një i shurdhët që shikon një simfoni, lëvizjet e duarve në vegla, por s’do të dëgjonte asnjë tingull.

Nëse dashuron dhe nuk e shpreh atë, nëse urren dhe nuk ja thua në sy, nëse e do diçka dhe nuk e kërkon atë me zë të lartë, është njësoj sikur ato të mos ndjesh vërtet. Ndjenjat tona, mendimet tona, ekzistojnë, por bëhen konkrete vetëm kur ato janë të veshura me gjuhën tënde, me atë në të cilën të është folur nga ata që të kanë krijuar, nga ata të cilët të dhanë aq dashuri sa ti spate frikë nga bota. Vetëm në atë gjuhë, me të cilën prindërit të mësuan çfarë është dashuria ti mund të shprehësh dashurinë e vërtetë, vetëm në atë gjuhë t’i mund të thurësh poezi për dashurinë e dhimbjen e humbjes së saj. Shpesh njerëzit kanë menduar se duke folur në një gjuhë tjetër, jo në atë të nënës duken më interesantë, duken më të kulturuar, por vlerën e tyre fallco si njerëz e kanë shfaqur pikërisht kur në grindjen e parë që kanë pasur kanë sharë në gjuhën e tyre e jo sepse kanë pasur frikë që të mos i kuptojnë të tjerët, por sepse gjuha e së vërtetës asaj që të vjen instinktivisht është gjuha e nënës.

Unë jam shqiptar dhe flas shqip. Unë jam shqiptar dhe dashuroj në shqip, urrej në shqip, gëzohem në shqip, hidhërohem në shqip. Shumë njerëz mund të flasin shumë gjuhë, por kur monologojnë me veten flasin gjithmonë në gjuhën e tyre, sepse me vetveten njerëzit flasin vetëm me gjuhën e së vërtetës, me gjuhën e origjinës, me gjuhën e nënës.

Këto shkronja janë flori e shkuar floririt- mu kujtua kjo fjali nga një film që e kam parë sa e sa herë. Janë flori i vërtetë e jo fallco. Janë flori i vërtetë shkronjat e gjuhës shqipe, gjersa i kanë mbijetuar shekujve, përplasjeve, luftërave dhe mbi të gjitha pabesisë së shpirtit të blerë kur asimilohet. Njerëzit mund të ndryshojnë rrobat, ngjyrën e flokëve, modelin e tyre përkohësisht, por nuk mund të mësojnë të ndjejnë dashuri në gjuhë të huaj. Njeriu e mendon ndjenjën e dashurisë vetëm në gjuhën që ja ka shprehur nëna e tij dashurinë. Dhe në atë gjuhë do t’ia shprehë dhe ai fëmijës së tij. Në gjenet e njeriut ekziston diçka që s’ndryshohet, diçka që nuk mësohet, diçka që nuk mund të modifikohet, diçka me të cilën lind dhe vdes e nëse e mohon s’je gjë tjetër veçse mohues i vetes. Gjuha është pjesë e asaj që nuk ndryshohet e të bën ty ai që je, të bën ty shqiptar, të bën ty të jesh biri i dikujt, të bën ty të jesh njeri e jo një askush.

Vepra te ngjashme
Autori: Kevin Çika · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Fjalët e huaja
Fjalët e huaja po përdoren në shumë fusha të jetës.Në Shqipëri,veçanërisht përdoren. edhe fjalë të gjuhës turke.Kjo ndodh për shkak të pushtimit 500 vjeçar Osman,i cili ka ndikuar edhe. kulturalisht.Por në fjalorin tonë,si pa kuptuar,z...
Autori: Fjori · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Gjuha shqipe
Gjuha,identiteti i nje kombi. Te dua,shqipe!Gjuha shqipe, gjuha e 6-milione shqiptarve te tjere,gjuha e cila tregon c'ka Ne jemi. Kaluan vite,shekuj ama,gjuha jone mbijetoi...! Te shumte ishin ata qe deshen ta shkelnin, te shkeputnin nga gjiri i ...
Autori: Hani alija · Lloji: Fabul · Tema: Gjuha
Një herë e një kohë rronte një njeri shumë i zgjuar, por shumë i varfer. Për të fituar buken e gojes ky njeri punonte si gjellëbërës tek një i pasur. I zoti mburrej për pasuritë që kishte por ishte torrollak. Një ditë pasaniku ftoi di...
Autori: Marsela · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Gjuha Jone
Gjuha,identiteti i nje kombi. Te dua,shqipe!Gjuha shqipe, gjuha e 6-milione shqiptarve te tjere,gjuha e cila tregon c'ka Ne jemi. Kaluan vite,shekuj ama,gjuha jone mbijetoi...! Te shumte ishin ata qe deshen ta shkelnin, te shkeputnin nga gjiri i sh...
Autori: s.sh · Lloji: Ese argumentuese · Tema: nje mik i vertete
Secili prej nesh ka shokë e shoqe. Marrëdhënia jonë me çdonjërin prej tyre është e ndryshme. Vetëm me disa ose me dikë ndihesh më i afërt dhe u beson më shumë. Një shok i vërtetë është gjëja më e bukur që mund të ndodh në jetën e ...
Autori: A.N · Lloji: Ese pershkruese · Tema: gjuha shqipe
Sami Frasheri ka thene per gjuhen: “Shenja e kombesise eshte gjuha, cdo komb mbahet nga gjuha. Kur nje komb e humb gjuhen, humb edhe veten” Gjuha është zëri i shpirtit të një kombi. Gjuha jonë shqipe është një ndër gjuhet më të lashta të...
Autori: Ensar Iljazi · Lloji: Hartim · Tema: Pa arsim s'ka perparim
Këtë shkrim do ta filloj me një thënie të Nelson Mandelës me një fjali të thjeshtë që ka shumë domethënie , ai thotë “Arsimi është arma më e fortë të cilën mund ta ndryshosh Botën” . A mund të thotë dikush se nuk është ashtu? ...
Autori: Elmedina Deda · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Shkolla vendi i Diturisë
Shkolla është vendi i diturisë.Vendi ku nga mësuesit tanë kemi mësuar shkronjën e parë të alfabetit dhe alfabetin shqip.Vendi ynë është përballur me shumë vështirësi por ka arritur ta mbrojë alfabetin shqipë dhe gjuhën shqipe.Shkolla ë...
Autori: Lorena · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Gjuha Shqipe
Gjuha Shqipe eshte nder gjuhet me te vjetra qe ekziston,Gjuha jonê eshte thesar i dituris tone, rilindasit tan u munduan shum qe ta bejne nje gjuh te perbashket per te gjith Shqiptaret kudo qe ndodhemi,sepe Gjuha eshte ajo qe na bashkon Gjuha na ben te n...
Autori: eljesa gashi · Lloji: Hartim · Tema: gjuha jone
gjuha shqipe eshte nder gjuhet me te vjetra qe ekziston gjuha jon eshte thesar i dituris dhe atdhetaris tone rilindasit tan u munduan shum qe ta bejne nje gjuh te perrbashket per te gjith shqiptaret kudo qe ndodhemi sepe gjuha eshte ajo qe na bashkon...
Autori: Finesa Kqiku · Lloji: Poezi dashurie · Tema: nena ime
Kushdo që është sot burrë Dhe shqipëtar i vërtetë, Emëri s'i shuhet kurrë Dhe nderi i rron përjetë. Gjuha jonë sa e mirë! Sa e ëmblë, sa e gjerë! Sa e lehtë, sa e lirë! Sa e bukur, sa e vlerë! Kjo ë'shtë mëm' e mirësisë...
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Poezi lirike · Tema: kombëtare
Gjuha Jonë Gjuha e jonë është bujare Ka buk për miq Dhe plumb për armiq Gjuha jonë është e rrallë...
Autori: Redon Tateshi klasa e VI - Struge · Lloji: Hartim · Tema: 22 Nentori - Dita e Alfabetit
Gjuha jone gjuhe bilbilash Gjuha jone eshte e bukur,eshte bujare,e lashte sa vet jeta dhe e shtrenjte sa drita. Gjuha shqipe eshte si pranvera, me lule plot ngjyra, me rreze dielli, me cicerima zogjesh dhe me kenege te gezuara te fe...
Autori: Ornela Shehi · Lloji: Analize letrare · Tema: E ardhmja
Ja kush do t jem unë në të ardhmen!!! E kush nuk do të donte një të ardhme të mirë për veten e tij, madje mund të them se ky është qëllimi I të gjithëve. Cdo njeri jeton me shpresën se një ditë do të arrijë githcka do, gjithcka q...
Komentet e fundit!

Emri: PUPG
Email: spektakolari@gmail.com
Komenti: Pls make some texts issss so beatiful and teaches you a lot lol lol lol

Emri: Emili Capi
Email: nadacapi@yahoo.com
Komenti: Eseja me e bukur qe kam lexuar...sepse shpreh vlerat e gjuhes tone shqipe e cila eshte nje nder gjuhet me te vjetra te ballkanit

Emri: rrushe
Email: fortesahajra2006@hotmail.com
Komenti: shum e bukur

Emri: Elsa
Email: Elsagervalla@hotmail.com
Komenti: **~Eseja shume e bukur~**

Emri: 123
Email: lyra.add@hotmail.com
Komenti: Bukuur

Emri: kevin
Email: kevinkoxha@yahoo.com
Komenti:

Emri: kevin
Email: kevinkoxha@yahoo.com
Komenti:

Emri: mmmmmmmmm
Email: glenidunga4@gmail.com
Komenti: .......

Emri: xhei
Email: xhei@gmail.com
Komenti: mua mu duk me teper si nje ese pershkruese sesa argumentuese por ishte shume e bukur megjithee e emertuar keq

Emri: ana
Email: anamariza99@gmail.com
Komenti: kjo nk mun te jete ese sps nk ka as hyrje as zhvillim dhe as mbyllje


Emri: ana mariza
Email: anamariza99@gmail.com
Komenti: kjo nuk me duket si ese por me teper si tregim ose dicka tjeter por ese nuk mund te jete pasi nuk ka as hyrje as zhvillim as mbyllje>>..

Emri: Hazbija :D
Email: Bija.haz@live.com
Komenti: :

Emri: ♥♥♥♥♥
Email: matilda@gamil.com
Komenti: Eseja me e bukur qe kam lezuar deri tani per gjuhen shqipe...

Emri: muhamed
Email: muhamed -002@hotmail.com
Komenti: Tekst I bukur

Emri: muhamed
Email: muhamed -002@hotmail.com
Komenti: Tekst I bukur

Emri: ena
Email: ena-xm@hotmail.com
Komenti: shum bukur

Emri: mirjeta krasniqi
Email: mirjeta_roni@live.com
Komenti: me te vertet shum me pelqeu eseja

Emri: emira halimi
Email: emira_halimi@hotmail.com
Komenti: ei shum mir e kish bohen a muni me ma bo mue ni tem rendsia e shkolles

Emri: adn8s
Email: ade.pajaziti@live.com
Komenti: kektlklr

Emri: lona
Email: loma.demaj@hotmail.com
Komenti:


Emri: ali
Email: ali_kulla@info.al
Komenti: kjo nuk eshte ese. me vjen keq. is so awful!

Emri: edona
Email: elda.kadriu@live.com
Komenti:

Emri: esaaaaaaaaaaaa
Email: zeshkanja__3nt@live.com
Komenti: esa

Emri: lida
Email: lida.sha.la@hotmail.it
Komenti: sa bukur

Emri: lorena
Email: lorena.zena@hotmail.com
Komenti: /orl shum e bukur teksti

Emri: fatjona kryeziu
Email: jona-bjona@zbavitu.com
Komenti: shum e bukur qenka eseja veq vazhdo keshtu

Emri: ???
Email: fatlir.topalli@hotmail.de
Komenti: eseja me e bukur per mua esht kombi dhe feja se un te gjith e duam ate

Emri: erito
Email: euronblenshti@gmail.com
Komenti:

Emri: jenifer lopez
Email: ar.se@hotmail.com
Komenti: esejat me te bukura ne kosove i shkruaj une

Emri: izi
Email: hajrizi.65@hotmail.com
Komenti: ese shum e bukur ,shum argumentuese në shprehje ...


Emri: rita ora
Email: rita@live.com
Komenti: i am so heppy and i am livend for kosovo bye

Emri: bilall
Email: ronaldo@live.at
Komenti: eseja me e bukur qe kam lexuar ndonjeher ne jeten time hallall te qoft

Emri: hfksnjfi
Email: er_hgo@hotmail.com
Komenti: ndonje ese tjeter per gjuhen shqipe me duhet shume tani ..

Emri: hfksnjfi
Email: er_hgo@hotmail.com
Komenti: ndonje ese tjeter per gjuhen shqipe me duhet shume tani ..

Emri: mirlinda
Email: mirsa_tina@live.com
Komenti:

Emri: ervis
Email: ervis_elezaj@info.al
Komenti: shume e bukur kjo eseja e erjonites me plq

Emri: hyhy
Email: hyhyhy@live.com
Komenti: valla bash nice pasha momin

Emri: lejla ajet[
Email: lejla.ajeti@live.com
Komenti: mir

Emri: gggg
Email: kosova-f@hotmail.com
Komenti: hyhy

Emri: xhevi
Email: xhevidajqi@yahoo.com
Komenti: e thjeshte


Emri: xheni
Email: xheni_rambo@live.com
Komenti: shum e bukur

Emri: eronita
Email: eronita12@hotmail.com
Komenti: Nuk jam ajo goca perfekte... Madje jam shum larg perfektes ... Nuk jam ajo qe i shkojn te gjith cunat nga mbrapa... Nuk bie gjithmon n`qender tvemendjes... Ndonjeher...Okey, jo ndonjeher po ne t`shumten e rasteve ,nxitohem kur i them gjerat... Po t`pakten i them ashtu sic i ndjej... Nuk esht se kur kaloj un me pershendesin tgjith... Sepse me shumicen e njerzve jam zen... Nuk jam ajo barbie qe e mbajn tgjith afer dhe qe e trajtojn si tvogel... Jam ajo goca qe kur shof qe dicka nuk shkon ..Mundohem ta rregulloj dhe ngrij zerin... Nuk me perkrahin te gjith... Dhe shpesh m`ka ren qe t`kaloj dhe jav pa folur me te shpis... Ne shkoll nuk jam me e rregullta... dhe as e para klases... Por jo se smundem tjem... Thjesht se pertoj per t`mesuar e gjera t`tilla...Nuk jam ajo qe si plas per asnjegje... Dhe mua m`kan dal lot... vtm se un... di shum mir ti fsheh... sepse gjeja e fundit qe dua ..esht te tjeret t`ken meshir apo tndjejn keqardhje... Jam ajo goca ..qe me shum ben per te tjeret sesa per veten... Qe njerzit per te cilet ka ber me shum ..Ne t`shumten e rasteve ja kan futur... Ose e kan len ne balt... Jam ajo qe ndonjeher fal dhe me te pafalshmen... Por dhe qe ben gabime qe s`kan falje...Kjo jam un... Dhe nuk jetoj per te tjeret... jetoj per veten... Kshu'qe nuk ka shum rendsi se cfar mendoni per mua, gjithkush e sheh vet jeten...!!

Emri: <3 <3
Email: ditmira1997@yahoo.com
Komenti: eseja me e bukur qe kam lexuar...sepse shpreh vlerat e gjuhes tone shqipe e cila eshte nje nder gjuhet me te vjetra te ballkanitShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2021 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com