Data e postimit: 2013-10-03 17:49:44
Lexime: 156434
Dimri
Lloji: Ese e krahasim-kontrastit
Tema: Stina ime e preferuar
Autori: Steisi Ziu
Shkolla: Naim Frashëri
Klasa: 3a
Qyteti: Elbasan Albania
E-mail: steisi_ziu@live.com


Dimri është stina më e mrekullueshme që kam parë.Bora bie me flokët e saj të bardhë duke mbuluar rrugët,çatitë,pemët dhe të gjithë qytetin tim të bukur.Netët me borë,unë rri brenda shtëpisë time,pranë oxhakut të ngorhtë dhe duke ngrënë gështenja të pjekura dhe duke parë televizor.Rri deri vonë duke lexuar libra pranë oxhakut,dhe më pas fle në shtratin tim të butë dhe mbulohem me batanijet e ngrohta.Ndërkohë jashtë bie borë dhe është ftohtë......dhe ndërkohë unë bëj një gjumë të qetë dhe të ngrohtë.Në mëngjes vështroj në dritare qytetin tim,rrugët e të cilit,dëbora u ka shtruar një tapet të bardhë qumështor.Pemëve u kanë rënë gjethet.Nuk ka vend ku mos të ndodhet plaku prej bore.Dimri është një stinë e mrekullueshme,edhe pse është ftohtë dhe se pemët nuk kanë më gjethe!!!

Vepra te ngjashme
Autori: Madita ,Majlinda,Doresa,Era · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Dimri
DIMRI Dimri eshte nje stine shume e bukur dhe nje stin e ftoht.E ghithe siperfaqja e natyres eshte e mbuluar me debore.Fytyra e femijeve eshte gjithmone e buzeqeshur dhe ata lozin me topa bore.Dimri fillon me 22 dhjetor dhe mbaron me 21 mars.Dimri ka...
Autori: Kevin Çika · Lloji: Tekst pershkrues · Tema: Dimri
Një batanije e bardhemë ka mbuluar gjithçka.Iku vjeshta.Erdhi dimri.Bora dhe akulli janë përhapur kudo.Degët e ngrira të pemëve varen aq shumë sa prekin dëborën që ka mbuluar tokën.Kur acari dhe dëbora pushojnë,jashtë dalin fëmijtë e veg...
Autori: Steisi Ziu · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Vjeshta
Sot është një ditë e bukur vjeshte.Gjethet e thata të pemëve kanë shtruar nëpër rrugët e qytetit një tapet të artë.Vjeshta është stina e gjumit të ëmbël.Dielli rrezeartë i ka lënë vendit shiut dhe motit të freskët.Sa bukur është t...
Autori: Sabit Maksutoski · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Stina e Dimrit
Pas ditëve të ftohta me shi dhe erë ngadal ngadal na erdhi edhe dimri i cili ka pushtetin e vet deri ne pranverë. Bukuria, bardhësia, kënaqësia dhe shumë gjëra të tjerë çë i bën fëmijët dhe të gjithë njërëzit të kënaqura me plot gëz...
Autori: Korab Bajqinca · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Në këtë ese përshkruhet gëzimi im që kam për stinën e dimrit.
U zgjova në mëngjes dola te dritarja pashë të gjitha fushat të gjitha malet,kodrat,tokën të mbuluar me një shtresë dëbore të madhe, ajo kishte mbuluar edhe pemët.Pyete veten sa bukur u dukeshin?Aq bukur të bardha sikur të ishin nga akulli,un...
Autori: majlinda kastrati · Lloji: Ese argumentuese · Tema: knaqesia per dimrin
u zgjova në mëngjes dola te dritarja pashë të gjitha fushat të gjitha malet,kodrat,tokën të mbuluar me një shtresë dëbore të madhe, ajo kishte mbuluar edhe pemët.Pyete veten sa bukur u dukeshin?Aq bukur të bardha sikur të ishin nga akulli,un...
Autori: Josef Rela · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Bukuritë gjatë stinëve të dimrit
Erdhi dimri e iku vera.Ikën cicërimat e zogjëve,ikën vallet e fluturave e të bletëve,iku edhe ajo ngjyrë e blertë e erdhi një ngjyrë e re,erdhi ngjyra e bardhë.Edhe pse tani nuk është më ngrohtëse stinët e tjera,fëmijët nuk e humbën buz...
Autori: Sara Neziri · Lloji: Analize letrare · Tema: Dita e pare e dimrit!
A e dini një stinë që është e veqantë për mua?!Jo?! Epo,ai është një stinë e veqantë.Dimri,vëllau më i vogël i 4 stinëve të vendit tim. Unë e adhuroj dimrin.Ai është i bukur,i pastërt dhe më e bukura,është ngjyra e preferuar e bo...
Autori: KALTRINA · Lloji: Hartim · Tema: VJESHTA
Vjeshta, një stinë ku ngjyra e gjelbër merr fund. Kjo stinë stinë e bukur, e cila natyrës i jep ngjyrën e bukur prej ari. Stina e vjeshtës na sjell një mot jo shumë të preferushëm për fëmijët, të cilët nuk janë adhurues të shiut dhe fil...
Autori: Emili Capi · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Stina e vjeshtes
Vjeshta, një stinë ku ngjyra e gjelbër merr fund. Kjo stinë stinë e bukur, e cila natyrës i jep ngjyrën e bukur prej ari. Stina e vjeshtës na sjell një mot jo shumë të preferushëm për fëmijët, të cilët nuk janë adhurues të shiut dhe fil...
Autori: Valdrina Hafizi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Dimri në qytetin tim
U zgjova në mengjes si çdo ditë të përhershme.Shkoj me vrap të hapë dritaren,po ç'të shoh? Një borë e lehtë kishte mbuluar kopshtin tim.Me të vërtetë mu kënaq zemra kur pashë se kishte rënë borë.Ishte datë 30 nëntor,shoqja ime kisht...
Autori: Florjan Demiri · Lloji: Poezi lirike · Tema: personale
Dimri I mbulon pullazet dhe livadhet Me bardhësi Bora ka shtruar jorganin e vet Bukuri e bardhë Quhet kjo stinë ...
Autori: Barije.B · Lloji: Analize letrare · Tema: Bora e pare
Erdhi dimri dhe te gjithe femijet po presin boren e par sepse me 22 dhjetor Fillon dimri dhe me 21 mars mbaron e gjithe toka ne vjeshte ka qene e arte.tani bora e ka mbuluar token so nje tapet the bardhe qatite pemet she te gjithe qytetin Tim ne oborr une...
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Poezi lirike · Tema: shoqërore
DIMRI I Rëndë Ka rënduar bora mbi degë në pisha Në malë ulërin bisha Nga Bora e madhe s'po mund te dal Ushqimi i është sosur e s'ka cka te hanë Dimri nisë me Erë të terbuar GJyetari pushkën e mbushë I Ndjell zagarët e del ...
Komentet e fundit!

Emri: Dorotea
Email: lauracipi048@gmail.com
Komenti: Sh.kot 4

Emri: Anduena Coku
Email: cokuanduena1@gmail.com
Komenti: Eshte perfekte faleminderit shume me keni ndihmuar shume ,vazhdoni e beni ese te ndryshme .bravooooo

Emri: ensuela kurpalaj
Email: ensuela@hotmail.com
Komenti: keni bere nje pershkrim shume kot..

Emri: anjesa
Email: landabogaj12@gmail.com
Komenti: Hahahaha po ku bahet ese me geshtenja

Emri: Ai bosi
Email: aibosi@gmail.com
Komenti: hahahaahahhahah edhe une ne elbasan jetoj po ku bie bore ne elbasan sot ra pak dhe 1 here ne 4 vjet bie bore tamam 5 cm dhe ajo poezia ishte shum kot kshtuqe fshije

Emri: Ai bosi
Email: aibosi@gmail.com
Komenti: hahahaahahhahah edhe une ne elbasan jetoj po ku bie bore ne elbasan sot ra pak dhe 1 here ne 4 vjet bie bore tamam 5 cm dhe ajo poezia ishte shum kot kshtuqe fshije

Emri: nora
Email: harbnora47@gmail .com
Komenti: eshte kot me vjen keq

Emri: Erisa zuka
Email: Erisazuka1@gmail.com
Komenti: Kjo eshte stina e dimrit . Kjo stin ishte e bukur mjaftushme dhe e mrekullushme . Kjo stin me pelqen e vetmja une ishte dimiri bije bor shum bukur . E dua kete stin shum. Ishte nje stin me bor . Dhe e bukur shum

Emri: Lorik
Email: Lorikhalabaku1@gmail.com
Komenti: Kjo stin ishte Mjaft e mrekullushme. Me pelqen kjo stin e dimrit

Emri: Tringa halabku
Email: Tringahalabku1@gmail.com
Komenti: Kjo stin me ke te gezushme . Me pelqen shum bora.


Emri: fatjesa temaj
Email: tesa_zemra@hotmail.com
Komenti: Keta qe thon nuk me pelqen mos ia vë fare ata thjesht nuk din se c'eshte ese nuk me pelqeu shume por sidoqoft je munduar

Emri: Alma
Email: almaa6372@gmail.com
Komenti: Zhvillimi i esese me pelqeu por mbyllja j0

Emri: BobLocee
Email: bobloce.al@gmail.com
Komenti: Shum Bukur

Emri: BobLocee
Email: bobloce.al@gmail.com
Komenti: Shum pldh

Emri: Qai Qe Sje ti
Email: bobloce.al@gmail.com
Komenti: Shum Bukur Mos Ja thini Djalit Ki E ka qitt Ju Mos Ja Thini

Emri: Luljeta
Email: Luljeta.b@live.com
Komenti: Kjo eshte eseja me e bukur qe kame lexuar ndonjeher ju lumte jeni te mrekullushen dhe shume te menqur vazhdoni duke bere ese te tjera per stine te tjera

Emri: Ajlina
Email: AJlina@gmail.com
Komenti: shum kott me geshtenja qfarr balaa ksuh e ka shkru'

Emri: Ajlina
Email: AJlina@gmail.com
Komenti: shum kott me geshtenja qfarr balaa ksuh e ka shkru'

Emri: lola
Email: dalina@live.com
Komenti: e ka dhi krejt🖕🏿🤣 spo dika me shkru hiq

Emri: joana
Email: joana.ana @yahoo.com
Komenti: Shum e bkr si e ese ...😊😊😊bravooo !!👏👏


Emri: Kiko001
Email: Kiko@loke.com
Komenti: Shum palidhje

Emri: ANDORA
Email: ANDORA@OTLOOK.COM
Komenti: SHUM E BUKUR TE LUMT

Emri: leonora
Email: ida.nora@live.com
Komenti:

Emri: Endri Prekndreaj
Email: endri.prekndreaj@live.com
Komenti: Mua më tepër faktikisht më ngjan me një prozë sesa me një ese.

Emri: lili dhe eljo
Email: astritzefi@hotmail.com
Komenti: Shume mire per moshen qe ke por ka edhe ma keq

Emri: lahi
Email: arsim@brahimi.vushtrri
Komenti: 13 bejn gjithsej

Emri: anisa
Email: Anisaa.b@hotmail.com
Komenti: kjo ese me ka pelqyer shume e ju qe thoni shume e keqe nuk keni te drejt sepse koj eshte nje ese e mrekullueshme te lumtee.

Emri: baba
Email: baba@live.com
Komenti: shum mire

Emri: Love
Email: Love.16@outlook.com
Komenti: hahhhahahaah Sa kot

Emri: Love
Email: Love.16@outlook.com
Komenti: hahhhahahaah Sa kot


Emri: LUISA
Email: denisrizani1@outloo.com
Komenti: wawwwwwww ishte...... shume shume shume kooooooootttt!!!!!!!!!!!!!

Emri: Siandra berisha
Email: Siandra@gmail.com
Komenti: Shume,shume bukur!Të lumte!

Emri: dudu
Email: dudu@yahoo.com
Komenti: E keni ber shum kot..vtm ese nukquhet pasi nuk ka nderthurje mendimesh..presim gjera me te mira

Emri: Bina mehmedi
Email: Bina_zana@hotmal.com
Komenti: Kjo ese eshte e bukur dhe e mrekullushme

Emri: florinda
Email: linda.f@suhareka.net
Komenti: mir po pak e shkurter edhe shum e ka perdor fjalen nderkoh

Emri: Ilirjana
Email: ilirjanah@hotmail.com
Komenti:

Emri: Arta luw luw pis njeri
Email: artadreshaj@muzikpapare.com
Komenti: Mua Nuk me pelqeu aspak Por deri mkme tanni keni pasur risi shum te bukura por me ket e paskenni qelbu me mir hiqeni

Emri: Venera
Email: venera_husaj@hotmail.com
Komenti: Eshte shum e mir. Por Vazhdoni me ese edhe me te mira

Emri: Qendresa
Email: gesA_loli@outlook.com
Komenti: Shumm shumm bukur

Emri: hi
Email: hi@gmail.com
Komenti: pls


Emri: PAEMER
Email: PAEMER@HOTMAIL.COM
Komenti:

Emri: artiola
Email: artiola-rexhaj@hotmail.com
Komenti: SHum e bukur me pelqen e keni vendin e par

Emri: fjolla
Email: fjolla.morina@live.com
Komenti: haha shum keq e keni ba qit ese..

Emri: monika
Email: monika.monyy@hotmail.com
Komenti: OMG!!! sipas meje ky hartim eshte shum i bukur !!!!!!!!!!!!!!!!!i likee

Emri: Liridona
Email: donaa.45@live.com
Komenti: Eshte super eshte nje hartim shum i bukur

Emri: Adonis
Email: adonis.rexhepaj@live.com
Komenti: mir

Emri: ERNISA
Email: ERNISA MANAJ@YAHOO.COM
Komenti: NUK ME PELQEU HIC

Emri: ERNISA
Email: ERNISA MANAJ@YAHOO.COM
Komenti: NUK ME PELQEU HIC

Emri: anida
Email: artandurmishi11@gmail.com
Komenti: kur fillon dhe kur mbaron dimri sipas jush

Emri: Antigita
Email: gita.lona@hotmail.com
Komenti: qakka jann netat ?


Emri: Antigita
Email: gita.lona@hotmail.com
Komenti: Edhtee njee ese e mrekullushmee per muaaa

Emri: klementina
Email: klementina_2009@live.com
Komenti:

Emri: aldina
Email: dina.1@postribe.com
Komenti:

Emri: vale
Email: vale_2000@hotmail.com
Komenti: eshte perfekteeeeeeee flm shum me keni ndihmu vazhdoni prap keshtu.

Emri: Shkelzena Jetishi
Email: Shel_ZenAA@hotmail.com
Komenti: Me ka pelqyer shume kjo teme,shume e bukur,te pergezoj

Emri: Prin Cess
Email: prin.cess@live.com
Komenti: nje ese e perkryerShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com