Data e postimit: 2017-10-02 15:50:41
Lexime: 56084
Dashuria
Lloji: Ese pershkruese
Tema: Dashuria
Autori: Tea Lako
Shkolla: Gjergj Fishta
Klasa: 9A
Qyteti: Tirane
E-mail: tealako5@gmail.com


C`eshte dashuria???
Dashuria eshte gjeja me e bukur qe mund ti ndodhe nje personi.Ndjesia me e bukur qe pushton shpirtin. Dashuria eshte nje ndjenje qe mund te shkruash aq shume,por ne mendje te vijne aq fjale sa nuk di cilen te shkruash me perpara. Dashuri do te thote te duash dike deri ne pafundesi. Ekziston nje shprehje shume domethenese: Dashuria con nga varri edhe te vdekurin. A eshte vertet dashuria nje ndjenje kaq e fuqishme??? Te dashurosh do te thote te duash dike pa kushte pa ndryshuar asgje sepse ne qofte se ben te kunderten heret ose vone do te kuptosh se ke bere gabim.
Gjithmon pyes veten : A ekziston dashuria ne boten e pertejshme ne ate jete te pafund??? Shpresoj qe po,sepse nje bote pa dashuri eshte si peshku pa uje. Nje bote nuk mund te ekzistoje pa kete ndjenje te vecante pasi pa te nuk do te ekzistonte asnje ndjesi tjeter. DAshuria eshte ajo qe sjell paqe e lumturi por njekohesisht dhe urrejtje e xhelozi. Ku ka ndjenje me te bukur se dashuria ne xhelozi?? Sigurisht jo ne doza te larta. E vetmja ndjenje qe njeriu duhet te ndjeje,i vetmi ilac qe njeriu duhet te pije,e vetmja embelsire qe njeriu duhet te shijoje eshte DASHURIA!!!
Dashuria eshte ajo ndjenje qe te errson syte. Kur je ne efektin saj nuk mendon e nuk shikon asgje tjeter vec asaj qe do
E pyeten nje doktor : Cfare eshte dashuria?
U pergjigj nuk e njoh kete semundje.
E pyeten nje mesues : Cfare eshte dashuria?
U pergjigj nuk e njoh kete lende.
E pyeten nje shofer: Cfare eshte dashuria?
U pergjigj nuk kam ndonjeher ne kete rruge
E pyeten nje te cmendur: Cfare eshte dashuria?
Ai u pergjigj arsyeja pse une jam keshtu...
Kuptimi i ketyre rreshtave nenkupton se dashuria eshte nje ndjenje aq e fuqishme saqe mund te te ndryshoj rrenjesisht,te kthehesh ne nje tjeter person.
Sot ka ardhur nje kohe qe jo te gjith dashurojne vertet.
Shpresoj qe ne te ardhmen kjo ndjenje kaq e bukur mos te humbase e te hidhet tutje si nje rreck e vjeter,e pavlere. Deshiroj shume qe kjo ndjenje te ekzistje e ta provoj cdo njeri se sa bukur eshte te dashurosh

Vepra te ngjashme
Autori: lea · Lloji: Ese krahasuese · Tema: dashuria
Dashuria nje ndjenje qe nuk shpjegohet me fjale ...nje ndjenje e jashtezakonshme ... te kesh dike afer qe e do dhe ti thuash cdo here fjalen 'TE DUA' te kesh afer personin qe do ta kapesh per dore ta puthesh ta perqafosh ... nje person qe te cilin edhe n...
Autori: Juxhino · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Cfare eshte dashuria per ju?
Dashuria eshte nje ndjenje e fuqishme dhe e jashtezakonshme per nje njeri, nje vend ose dicka tjeter. Ajo mendohet zakonisht si e pamundur te perkufizohet, prandaj, sa here perpiqemi ta perkufizojme, perfundojme duke i vene kufizime. Dashuria nuk e ka nje...
Autori: Anais lala · Lloji: Ese pershkruese · Tema: ESE per dashurine
Dashuria eshte nje ndjenje e fuqishme per nje njeri. Disa njerez thone se dashuria te Ben nje idiot te ter.por dashuria eshte krejt ndrshe.dhe nje thenie e marre nga nje liber: dashuria,besnikeria dhe pasioni nuk jane trillime poetesh.dhe ashtu eshte ...
Autori: Ana Xhihani · Lloji: Poezi dashurie · Tema: Te dua
Dashuria Dashuria eshte ndjenje Dashuria eshte flake Dashuria eshte e nxehte Dashuria eshte dashuri Dashuria lind dhe rritet cdo dite,para syve tane,brenda zemres tone Zemra rreh fort,shume fort per personin qe kerkon,rreh aq fort sa del nga kraharo...
Autori: DELIBAL · Lloji: Poezi dashurie · Tema: DASHURIA....
Ah,dashuria dashuria emocioni me magjik ne bote te duash e te te duan ku ka gje me te bukur se sa te biesh ne dashuri cdo pjese e trupit tend i perket atij oksigjeni per ty eshte i kufizuar kur ai nuk eshte prane teje kjo ndjenje po me nxjerr jas...
Autori: Ergita Shkoza · Lloji: Ese pershkruese · Tema: “Per te dashuruar te tjeret duhet para se gjithash te duash veteveten”.
Të duash apo të të duan!? Te duash dhe të të duan eshte sikur te ndjesh diellin nga te dyja anet…Dashuria esht ajo ndjenje e çilter qe kush e provon kurre se harron..Te duash dike do te thote te duash e te respektosh te besosh e te xhelozosh. ...
Autori: korabi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: dashuria qe kam per ty
DASHURIA❤ Dashuria qe kam per ty eshte nje ndjenje e mrekullueshme,askush se di ate ndjenje nese nuk dashuron me te vertet.Dashuria nuk shikohet nga bukuria e jashtme dmth e fytyres apo trupit por dashuria shikohet nga bukuria e zemres nga karakteri ...
Autori: autori xxx · Lloji: Rrefenja · Tema: dashuria
Dashuria.ndjenja me e paster e solemne qe njeriu duhet te kete.ndjenja qe sjell lumturi,gezim,tradheti,vuajtje dhe lot te pafund...te duash ose te dashurosh eshte nje ndjenje qe nuk lidhet vetem me te dashurit nje person.Ajo mund te lidhet me familjen.art...
Autori: Marius · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Sa e forte eshte ndjenja e dashurise
Thone se dashuria eshte ndjenja me e bukur ne bote. Eshte pikerisht ajo ndjenje qe te ben ta shikosh boten ndryshe cdo mengjes, cdo dite, cdo moment. Dashuria te lendon dhe ben qe te ndihesh si ne nje enderr te mrekullueshme. Por vetem kaq eshte dashuria?...
Autori: lulzim · Lloji: Tregime dashurie · Tema: Dashuria
C'eshte dashuria? Nje pyetje e rende per disa njerez.Mos eshte dicka qe as vet ne nuk i kthejme dot pergjigje ! Si eshte te biesh ne dashuri? Mos eshte gje ajo ndjenja perbrenda qe ndonjehere kur te vjen ndermend te ben te flakerosh? Perse disa njerez bi...
Autori: asma · Lloji: Ese pershkruese · Tema: dashuria lindi per te qene e perjetshme
Dashuria eshte nje ndjenje e bukur dhe e delire,e buruar ne shume zemra.Ajo lind si rrjedhoje e miresise dhe bukurise shpirterore .Dashuria eshte nje ndjenje qe nuk mund te pershkruhet dot me fjale dhe nuk mund ta kuptoje kushdo ,sepse ajo mund te kuptohe...
Autori: ornela · Lloji: Ese pershkruese · Tema: dashuria
dashuria eshte nje ndjenje shume e bukur, e cila lind dhe zhvillohet gradualisht, por shume shpesh ndodh qe te linde edhe me shikim te pare. boten e sheh me nje sy tjeter. gjithcka duket shume e bukur, jeta te duket fushe me lule. per te ben gjera nga me...
Autori: EdonaZ · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Dashuria
Dashuria!..... Sa fjale e degjuar, aq shpesh e permendur..Por a eshte ndalur ndokush ta deshifroje?!..Jo....Disa thone qe eshte nje ndjenje,disa te tjere nje instikt..Mirpo jo eshte me shume aq...Si gjaku qe eshte faktor i pakontestueshem per organizmin...
Autori: samina · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Dashuria
Dashuria eshte nje ndjenje jashtezakonisht e fuqishme qe lind papritur brenda nesh e cila te lidh ngushte me dike apo dicka.Dashuria eshte nje koncept aq i gjere dhe i cmuar saqe do ishte shume e veshtire ta perkufizonim . Dashuria , gjuha e shpirti...
Komentet e fundit!

Emri: rigers
Email: caushllaririgers@gmail.com
Komenti: 1 grade level

Emri: gres
Email: grese.krasniqi@isiszanussi.pn.it
Komenti: me pelqen shummmmmmmmmmmmmmmmmmm bravo

Emri: tayna tayna
Email: tealako5@gamil.come
Komenti: Super

Emri: hrkmmdhttttt
Email: dhgdcgtbynyu@gmail.it
Komenti: ca po thun ti mer

Emri: Tea Lako
Email: tealako5@gmail.com
Komenti: shpresoj ta pelqeni!!!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com