Data e postimit: 2017-04-21 00:06:32
Lexime: 175134
Ese per pranveren
Lloji: Ese pershkruese
Tema: Pranvera - stine e bukur
Autori: Dea Palloshi
Shkolla: Shkolla Fillore Istikball
Klasa: 8
Qyteti: Tetove
E-mail: deapalloshi@outlook.com


Ashtu sic cdo stine qe ka bukurine e saj, dhe rendesine e saj edhe pranvera ka nje bukuri stinore. Ne pranvere cdo gje ndryshon, edhe njerezit jane me te lumtur, po edhe natyra eshte me e gjalle. Dita dites natyra gjelberon edhe me teper, dhe celin lule te ndryshme me ngjyra te ndryshme e te kendshme qe shtojne bukuri neper parqe, drunjte fillojne te mbushen me gjethe te gjelberta qe gjelberojne dhe ngjallin natyren, zogjte kthehen neper folete e tyre dhe ia fillojne kenges se tyre te bukur, ku cdo njeri kenaqet nga ai ze i kendshem. Edhe femijet jane me te lumtur, nga shkaku se i ftohti u largua dhe solli diellin ku e nxehi natyren. Edhe lulet e bukura sic luleverdhat, luledelet, luleradhiqet jane ne cdo cep bari dhe vajzat bejne kunora nga to, gjysherit e gjyshet dalin ne shetitje te kendshme ne parqe, prinderit shkojne ne pikniqe te ndryshme me miqte, dhe cdokush eshte me energji pozitive.

Vepra te ngjashme
Autori: Ersan Ismeti · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Pranvera
Sic do stinë ashtu edhe pranvera ka bukurit dhe rendesit e saja ajo fillon më 21mars.Në pranverë natyra gjelbëron dita ditës e me tepër.Zogjtë kthehen nga shtegtimi i largët dhe fillojnë kengës së tyre me zëra mahnitës.Femijet gëzohen ed...
Autori: fikrijeibishi · Lloji: Hartim · Tema: pranvera ne qytetin tim
dita e pranveres eshte dite ku lulezon natyra,zogjet shtegtar kthehen ne vendet tona.ne ato dit pranvere koha fillon te ngrohet po ashtu edhe cicerimat e zogjve na e zbukurojne te tere qytetin ,pastaj fillojne qe te qelin lulet ajo bukuri e ajo ere na e z...
Autori: Urta Guda · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Pranvera
Ishte data 21 mars .Zogjet kendonin me bukur se ditet e tjera ,lulet lulezonin dhe femijet luanin te gezuar . Me kete date ne e kuptojme ardhjen e praneveres , ndryshimin e dy stineve nga dimri ne pranvere . Ne pranvere zogjet kthehen nga shtegetimi i tyr...
Autori: Diona Kelmendi · Lloji: Hartim · Tema: Pranvera
Pranvera eshte nje nder stinet me te bukra dhe me te gezuheshme per ne .Ajo fillon me 21 Mars dhe mbaron me 22 Qeshor.Ne Prenvere fillojne te lulezojne pemet ,lulet etj. Ne kete stine ditet zgjaten kurse netet shkurtohen duke i falur me shume lumturi fem...
Autori: Ardita · Lloji: Hartim · Tema: Pranvera
Pranvera eshte nje dite e nje date e mahnitshme , magjepsese , dhe e bukur. Pranvera fillon me 21 Mars e me te fillojne te qelin lulet,lulet shumengjyreshe , te vijne zogjt , e gjithe natyra te buzeqesh e te jep nje kenaqesi te nxehte.Kur behet fjale per ...
Autori: Lola Tahiri · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Pranvera
Ne pranvere lilezojne lulet.Dielli vizellon.Lulet jane te bukura.Pemet lulezojne.Pranvera fillon me 21 mars dhe mbaron me 22 Qershor.Pemet zbukurohen bukur.Ne pranvere femijet luajne.Ne pranvere moti nuk eshte edhe shume i nxehte eshte edhe pak i ftohte.A...
Autori: Eleni · Lloji: Pershkrim · Tema: natyra
Lart kaltersia e qiellit reflekton pasterti.Ndersa poshte ne fusha rriten peme e bime nga me te ndryshmet qe me ngjyrat e tyre i japin jete te gjelbres se barit dhe leshojne nje arome dehese freskie. Nje puhize pranverore i lekund lulet,barin,gjethet...
Autori: ramize neziri · Lloji: Hartim · Tema: per pranveren
u zgjova nje dite ne mengjes.u afrova tek dritarja dhe pashe,nje dite te mrekullueshme.e kuptova se ajo dite ishte dita e pranveres.ku e gjith natyra lulezon.ku lulet e vyshkura do gjallerohen prap,ku bari i thate do gjelberoj prap.ku zogjet do cicerojn m...
Autori: F.T · Lloji: Ese e krahasim-kontrastit · Tema: Stinet
Pranvera eshte nje nga stinet me te bukura dhe me te hareshme te vitit.Ne kete stine celin lulet,dallendyshet kthehen nga shtegtimi dhe pemet lulezojne.Petku i bardhe i debores ia le vendin qilimit te gjelber te lendinave.Me pak fjale,natyra transformohet...
Autori: Dafina · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Pranvera.Stina
Pas nje dimri te gjate e te ftohte me ne fund vjen kjo stine e buzeqeshur dhe e ngrohte.Nje stine e mbushur me dashuri,pranvera.Mua me pelqen shume stina e pranveres.Kete stine e fillojme ne menyren me te mbare.Si qdo stine tjeter edhe ne pranvere kemi ge...
Autori: xheni · Lloji: Ese pershkruese · Tema: natyra
NATYRA Cesgte natyra ?ajo eshte gjeja me e cmuar per njeriun .eshte vete jeta .pa natyren asgje ne bote sdo te kishte kuptim .gjithcka do te ishe e errt dhe gri .nuk do te kishte lule,peme.Zogjte nuk do te na kenaqnin me cicerimat e tyre ne pranvere ,r...
Autori: Arlind · Lloji: Hartim · Tema: Pranvera
Pranvera eshte stina më e dashur për mua.Në pranverë ti zgjohesh nga kenga e zogjve. Lulet celin plot.Ato kane ere të mir.Nuk ben ftohtë dhe ka plot rreze Dielli.Ne kënaqemi duke luajtur në park mes natyrës.Shpesh bëjmë kurora me lule.Nuk mër...
Autori: Tesa · Lloji: Hartim · Tema: 21-Marsi,dita e pranveres
Me 21 mars fillon nje stine tejet e bukur dhe e hareshme me emrin pranvera.Ne ket stine lulet fillojn te qelin,bari i thare tashme fillon ta marr ate ngjyren e blert,pemet fillojn te mbushen prap me ato gjethet e blerta,qielli edhe pse me pak shi fillon p...
Autori: viola gjoka · Lloji: Pershkrim · Tema: pranvera
Pranvera eshte stina me e preferuar .natyra e bukur i ka ngjyrat e kuqe ,te verdhe dhe blu.Aromat e saj jane delikate dhe terheqese.kur vjen pranvera lind gjelberimi dhe njerzit e gezuar nga vapa e madhe vishen me rroba te shkurtra.Kur vjen pranvera lind ...
Komentet e fundit!

Emri: Anuar
Email: Qerimianuar8@gmail.com
Komenti: Hi

Emri: hindi
Email: HindiIsmaili@gmail.com
Komenti: 🔥🌶

Emri: JUrgen
Email: uuzezka@gmaill.com
Komenti: o sa te bukura jane tek

Emri: JUrgen
Email: uuzezka@gmaill.com
Komenti: o sa te bukura jane tek

Emri: hkgk
Email: khgkghkg@gamail.com
Komenti:

Emri: ogren
Email: djal@hotemail. com
Komenti: pse nuk po shkruni pi ju vjen inati a

Emri: ogren
Email: djal@hotmail. com
Komenti: pse spo shkruni pi ju vjen inati a

Emri: Fjolla
Email: Vajza @ hasan. Com
Komenti: Amelia je shum e bukur ndrsa ogreni eshte vellau yt

Emri: ogren
Email: vanza@literary.com
Komenti: mua me pelqen shum te shkruaj nje ese me gjuhen shqipe une e dua gjuhen shqipe

Emri: Amelia
Email: Vajza@ literary. Com
Komenti: Pranvera Lloji: Hartim Pranvera eshte nje nder stinet me te bukra dhe me te gezuheshme per ne .Ajo fillon me 21 Mars


Emri: ogres
Email: vajza@literary.com
Komenti: kshyreni mire me vemendje

Emri: Orges
Email: Vanza @ kemiungi. Com
Komenti: Nuk keni shkruar stinen e pranveres shume dhe zgjateni me shum dhe shikoni mire si keni shkruar sepse ka shruar neri LINDIN LKRAT ne stinen e pranveres

Emri: Ansela
Email: Vajza@literary. Com
Komenti: Hahahahha lura ka vetem nje lumturi te dua lura❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Emri: Ansela
Email: Vajza @ literary. Com
Komenti: Je shum e mir por nuk ka faj lura💗

Emri: rina ramadani
Email: vejseli-naser@hotmail.com
Komenti: shume te mira jan

Emri: rina ramadani
Email: vejseli-naser@hotmail.com
Komenti: jeni shkrimtare te mira numer nje

Emri: suela
Email: mejrememustafa2009@hotmail.com
Komenti: jan te gjitha shum te bukura

Emri: blerina
Email: burimi-85@hotmail.com
Komenti: sa e bukur te lumt ty bravo sepse pranvera eshte stina me e pelqyer e imja ma ka ba zemren mal edhe pse jam e vogel ne klasen e 3 shum mir e ke bo mos i ngo tjert qka thojn veq ndjeke rrugen tende qe e do bravo sa mir

Emri: favjola
Email: fabiolaprenga7@gmail.com
Komenti: me pelqejne ese qe beni ju

Emri: melisa
Email: altinberati72@gmail.com
Komenti: Mire hyrje dhe zhvillim ke po mbyllja hahahahah


Emri: Leon
Email: leon.mustafi@outlook.com
Komenti: E mire ishte pranvera,po nese smundet me mire,ske cben

Emri: RUNORI
Email: RINNO.MAHMUTI@GMAIL.COM
Komenti: JO NUK EKENI BERE MIR SE MUNGOJN pikat DHE PIKpresja HAHAHAHAHA

Emri: elona
Email: elona.latifi@hotmail.com
Komenti: une ju pelqej shume

Emri: Laura
Email: Vajza@literary.com
Komenti: Mu me pelqen pranver shum eshte e bukur

Emri: Urata
Email: Vajza@literary.com
Komenti: Vera eshte e bukur

Emri: gocaliteary
Email: vajza@litrary.com
Komenti:

Emri: laura
Email: lavdijee.-@outlook.com
Komenti: pse nuk postoni ndonj ese ese me te gjat

Emri: laura
Email: lavdijee.-@outlook.com
Komenti: pse nuk postoni ndonj ese me te gjat

Emri: gocaliterary
Email: vajza@literary.com
Komenti: shume kot!! pse nuk postoni poezi per mjedisin?? na dyhen......a e keni menduar ndonjehere se cfare duan njerezit??Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com