Data e postimit: 2021-11-16 18:58:18
Lexime: 837
Kuazimodo dhe Esmeralda,sa te ndryshem ashtu edhe te njejte
Lloji: Ese e krahasim-kontrastit
Tema: Krahasim Esmeralda dhe Kuazimodo
Autori: Melina Bushi
Shkolla: SH.M.B Zejmen
Klasa: XI-A
Qyteti: Lezhe
E-mail: melina.bushi33@gmail.com


Ne kryevepren e Hygoit “Katedralja e Parisit” hasim dy personazhe sa te ndryshem aq edhe te njejte me njeri-tjetrin. Esmeralda, boshti i kesaj vepre, me bukurine saj ndricon edhe pikat me te errata ne bodrumet e katedrales. E ndersa Kuazomodo, ndermjetesuesi mes turmes dhe katedrales, perfaqeson te shemtuaren ne piken e saj me skajore. Edhe pse Kuazimodo dhe Esmeralda jane personazhe me kontraste fizike, ngjashmeria e tyre qendron tek bukuria e pakontestueshme shpirterore.
Esmeralda, nje vajze e rritur ne mesin e ciganeve, eshte personifikim i se bukures ne teresi. Floket e saj te zeza kacurrela hijeshoni nje fytyre thuajse perfekte qe ndriconte ate shesh te ngrysur para katedrales. Syte e zinj te Esmeraldes verbonin cdo mashkull qe tentonte t’i shikonte ato. Buzeqeshja e saj karakteristike i jepte bukuri cdo mjedisi ku ajo ndodhej.Me trupin hijerende te mbuluar nga fustani i saj i kuq, Esmeralda bente levizje te mahnitshme qe ndiznin ethet e mishit te tere meshkujve.
Kuazimodo nga ana tjeter, i rritur ne skutat e katedrales nen urdherat e arqidhiakut Frolo, simbolizon te shemtuaren siperfaqesore. Fytyra e tij e shtirosur ,syri i tij i majte i mbuluar nga nje lythe, floket e kuq te pakrehur dhe dhembet e dale si te qenit te japin neveri kur i shikon, aq sa Esmeralda frikesohej prej tyre. Shpina e tij gungace dhe kembet si te nje monstre tmerronin qytetaret e Parisit e sidomos te bukuren Esmeralde. Zvarritjet e tij ne muret dhe ballkonet e katedrales viheshin re nga te gjithe duke e bere Kuazimodon sa te njohur aq edhe enigmatik.
Te dy personazhet tane, pervec fatit te jetes se perbashket, kane nje pike ku takohen. Eshte pikerisht shpirti i bukur dhe fisnik qe karakterizon secilin prej tyre. Esmeralda nuk eshte vetem e bukur fizikisht por edhe ne shpirt. Fisnike ne gjeste, dashamirese ne veprime dhe e cilter ne mendime, Esmeralda realizon kombinimin perfekt mes te bukures fizike dhe asaj shpirterore. Kuazimodo qe nuk ishte udhehequr kurre nga ndenja qe buron nga thellesia shpirterore, me shfaqjen e Esmeraldes tregon anen e tij te bute dhe njerezore. I vetedijshem per dukjen e tij te shemtuar, Kuazimodo qendronte larg nje bukurie si Esmeralda, edhe pse me shpirtin e tij te bukur ai ishte shume afer saj.

Vepra te ngjashme
Autori: XHINA · Lloji: Ese e krahasim-kontrastit · Tema: DY PERSONAZHE ME NGJASHMERI SHPIRTERORE POR ME KONTRASTE FIZIKE
NJE SHPREHJE E DEGJUAR THOTE QE DO TE THOTE MOS E SHIKO NGA PAMJA POR NGA BRENDESIA,SE CFARE PERMBAN CDO FAQE E KETIJ LIBRI.KJO GJE VLEN EDHE PER KUAZIMODON,NJE KAMBANAR I THJESHTE DHE SHUME I SHEMTUAR NE SYTE E CDO NJERIU.ISHIN PIKERISHT PAMJA E TIJ FIZI...
Autori: Vasiola Duda · Lloji: Ese e krahasim-kontrastit · Tema: E bukura dhe e shemtuara
Kuazimodo dhe Esmeralda, dy njerez te pafat, dy jetim te diskriminuar, dy shpirtra te paster por kaq ndryshe. Kuazimodo cilesohej nga njerezit si nje qenie jonjerezore, e pashpirt, si derguesi i djallit. Qe ne vegjeli ai eshte keqtrajtuar, goditur dhe shp...
Autori: Ina.Cr7 · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Kuazimodo dhe Esmeralda
Esmeralda dhe Kuzimodo,dy personazhe te Hygo-s sa ne kontrast dhe sa ne ngjashmeri per sa i perket bukurise,fisnikerise,se shpirtit te tyre.Ne kontras si nata e erret dhe dita ne prani te drites,bukuria e Esmeraldes dhe shemtia e Kuazimodos na paraqitet k...
Autori: erion-eri · Lloji: Ese krahasuese · Tema: kuazimodo dhe xheladin beu
kuazimodo26.  Kuazimodo: Gjashtëmbëdhjetë vjet para se të shkruhej“Katedralja e Notre Dame” një të dielë të bukur në mëngjsishte e djela e bardhe, një krijesë e gjallë ishte lënë pasmeshës në katedralen e Shën Mërisë së Parisit...
Autori: anonim · Lloji: Analize letrare · Tema: katedralja e parisit
Viktor Marie Hygo lindi më 26 Shkurt 1802 dhe vdiq më 22 Maj 1885. Ai ishte një poet, romancier dhe dramaturg francez dhe ishte pjesë e lëvizjes romantike. Është konsideruar si një nga shkrimtarët francezë më të mëdhenj e më të njohur. Në ...
Autori: Dorina.D · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Bukuria eshte e shemtuar kur eshte vetem fizike.
Bukuria eshte persosmeri e hidhur, do te thoja une. Pasi te kesh pire nektarin e saj, pasi te kesh shijuar me nje gllenjke substancen e saj te embel, bukuria kthehet si ato shurupet qe na jepnin kur ishim te vegjel, kthehet e hidhur dhe e neveritshme. "B...
Autori: I.HYSENAJ · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: pasqyra
PASQYRA Për njeriun e sotëm,i cili është mësuar qe ta shohe imazhin e tij në kamera,fotografi dhe televizion,është shumë e vështire që të mendojë se si mund të bëhej më parë pa të. Duke e parë veten në pasqyrë secili prej nesh ...
Autori: asma · Lloji: Ese pershkruese · Tema: dashuria lindi per te qene e perjetshme
Dashuria eshte nje ndjenje e bukur dhe e delire,e buruar ne shume zemra.Ajo lind si rrjedhoje e miresise dhe bukurise shpirterore .Dashuria eshte nje ndjenje qe nuk mund te pershkruhet dot me fjale dhe nuk mund ta kuptoje kushdo ,sepse ajo mund te kuptohe...
Autori: sara · Lloji: Ese pershkruese · Tema: natyra
Natyra eshte si nje burim jete.Sa here qe kemi nevoje per dicka ndryshe,per qetesi shpirterore i drejtohemi asaj.Ajo eshte nje objekt frymezimi edhe per poetet me te ndjeshem te cilet frymezohen nga feshferimat e gjetheve cicerimat e zogjve te vegjel kthj...
Autori: Adela Cela · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Valbona
Valbona nuk eshte thjesht nje destinacion natyror i Shqiperise,ajo eshte nje perzierie dukurish interesante,si e gjithe pjesa tjeter e Alpeve Shqipetare,qe mberthen bashke kuptimet e te bukures.Valbona te tregon madheshtine e saj permes maleve hijerenda,t...
Autori: Elena Shaba · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Toleranca, edukata, respekti nder shekuj
Gjate shekujve te tere gjithmone ka qene toleranca ajo qe e bente jeten me te bukur me te gjallerueshme.Gjate gjithe kesaj kohe njerezimi i lashte po ashtu edhe ai i sotem eshte munduar te mesoje pasardhesin e tyre me edukate te toleroje te respektoje te ...
Autori: Reilda · Lloji: Analize letrare · Tema: Tekst ndergjegjsues
Ne ditet e sotme hasim cdo dite ne rrethin tone shoqeror raste te shumta bullizmi. Bullizmi eshte nje femonem shum i rastisur per te gjithe ne. Te gjithe e njohim dhe kemi degjuar rreth bullizmit. Bullizmi eshte nje nder fenomenet me te rrezikshem per nje...
Autori: Gestjana · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Kritika
Shpirti kritik eshte adhurimi i limdur ndaj veprave artistike. Vetem nje artist i lindur arrin te krijoje dicka te perkryer dhe vetem ai mund te zbuloje misteret e detajeve te saj. Te zbulosh dhe te analizosh detajet e veprave te artit nuk ka dyshim qe a...
Autori: Erimelda Karaj · Lloji: Pershkrim · Tema: Shoqja
Klasa e 9B ka shume vajza por une do te vecoje, njeren prej tyre, shoqen me gazmore te klases sone. Mosha e saj eshte 15 vjece. Eshte 165 cm e gjate me nje trup mesatar por shpirt te pasur me sinqeritet. Ne pamje te pare dallohet qarte serioziteti dhe pun...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2021 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com