Data e postimit: 2022-12-14 15:34:40
Lexime: 2281
Tregime fantastiko shkencore
Lloji: Tregim
Tema: Endrrat pertej hapesires
Autori: Argita Nerpjetri
Shkolla: Mehmet Bajraktari
Klasa: 8
Qyteti: Cerrik
E-mail: Nerp.agi@gmail.www


Tashme isha pesdhjete mije yje drite larg mga familja ime dhs kjo ndodhi fale kureshtjes time.Ne nje dite te bukur une dhe familja ime vendosem te benim nje shetitje dhe gjithashtu largoheshim pak nga jeta e perdtishme. Gjithashtu menduam qe te benim edhe nje piknik. U beme gati dhe u nisem. Gjate rruges po mendonim vendin se ku do shkonim. - Mendoj se duhet te shkojme ne mal-tha mami. Ide e bukur tha babi sepse ka dhe shume ajer te paster. Une dhe motrat e mia u gezuam jashte mase.Mberritem me ne fund shkuam ne Parkun Kombetar Shebenik Jabllanice. Une se bashku me aparatin tim fotografik vendosa te bej nje xhiro.Edhe pse kam qene shume here vazhdoj qe ta pelqej. Fotografova shume gjera te bukura. Duke ecur e gjej veten para nje shtepie te cuditshme. Mendova se ishte shtepia e ndonje magjistari. Epo kjo kureshtja ime nuk ka shterim. Hyra brenda pak e friksuar. Pashe disa objekte te bukura. U afrova dhe disa objekte u rrotulluan afer meje dhs filluan te leviznin. Me pas u afrua nje pasqyre dhe une u futa brenda saj. Pas pak kohesh e shoh veten ne nje hapesire u frikesova shume! Mendova sikur sdo te kthehesha me ne token time. Nga dritarja e voge e 'pasqyres' pashe disa banore te atij planeti.Me sakte alien. U frikesova jashte mase dhe sdoja te dilja nga aty. Por dera u hap dhe dicka brenda trupit tim me thoshte se duheh te dilja. Smund te ishts ndryshe vec kureshtjes sime. Me ne fund dola. Banoret e atij planeti ose me sakte alienet po flsinin nje gjuhe teper te ngaterruar.Por me zerin e tyre te embel te mahnitnin. Njeri prej tyre nje alien me ngjyren lejla mu afrua
Dhe me tha:-Nuk donim te te frikesonim por njeri prej jush duhet ta dije. Mezi e kuptova alienin por nje gje e kuptova mire madje qe ata kishin nevoje per ndihme. Sepse banoret e nje planeti tjeter po i shkaterronin planetin e tyre. U mendova pak minuta dhe u kujtova se kisha aparatin tim fotografik me vete. I Fotografova qe kur te shkoja ne toke tia dergoja specialisteve.. Ata ms derguan perseri ne toke dhe me aparatin tim fotografik Fotografova yjet henen planetet e tjera mahnitese o zot nje mrekulli. Arrita ne toke tek shtepia e "cuditshme". Gjeja e pare qe bera ishte qe me aparatin fotografik tashme magjik kalova fotot qe u bera alienve ne telefon dhe direkt ia dergova austronateve. Ate me falenderuan dhe se bashku me anijet kozmike u nisen. Une nderkoh shkova me vrap te vendi i piknikut sepse kujtova se prinderit do te ishin bere merak dhe kishte kaluar shume kohe. Sapo arrita mami me pyeti se pse isha zverdhur ne fytyre. U tregova gjithcka. Ne fillim nuk e besuan por me pas kur u tregova fotot e alienve e besuan. Motra ime e dyte e cila nuk beson tek alienet me tha se ishin thjeshte budedalleqe. Ndoshta se me kishte pak zili?! Edhe mami tha qe me siguri ke pare nje enderr. Jo. Ajo nuk ishte nje enderr e pare ne gjume por nje enderr qe une e shijova jashte mase.Edhe pse mami e. Motra nuk besojne tek alienet une vazhdoj te besoj!!!!

Vepra te ngjashme
Autori: Siri · Lloji: Pershkrim · Tema: XXXidk
Sot eshte e shtune gjethet e pemes sapo kishin rene nga pema ishte dita e pare e vjeshtes.U cova nga shtrati dhe hengra buk.Dielli sapo kishte lindur Me manim dhe babian shkuam ne panair.Aty kishte shume persona te panjohur por papritur takova shokun tim ...
Autori: Filanja · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Udhetim fantastik ne hapsire
Ishte viti 2145. Qielli I ndricuar nga rrezet e arta te diellit rrembente vemendjen e njerzve. Natyra e gjelbert ishte ngushelluese per njerzit. Deti i kristalt ndriconte si diamant. Por edhe pse jashte natyra permbante gjithe kete bukuri une doja te eksp...
Autori: Besjana · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Vjeshta-Stina E Puneve
Ohhhh... Isha Duke Fjetur Nje cicerrime e piklluar erdhi deri tek veshi im dhe me thoshte se po ikim tashh dhe se dom sihemi perseri ne vitin tjeter isha duke pare endërr dhe me iku gjumi nga syte dola jashe ne ballkon e pashe vetetimen dhe dhe e d...
Autori: desara dedolli · Lloji: Pershkrim · Tema: udhetimi per ne mars
UDHETIMI PER NE MARS Une kam vendosur te bej nje udhetim ne nje nga planetet e university,Marsin.U nisa me disa nga shoket e shoqet e mia qe ne mengjes.Morem te gjitha mjetet e nevojshme dhe patjeter kostumin e astronautit.Hypem mbi anijen kozmike d...
Autori: Arlinda Beqo · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Trego nje histori nga femijeria juaj qe ju ka lene mbresa dhe ju ka ndryshuar jeten.
Femijeria eshte periudha me e bukur per te gjithe.Edhe per mua eshte nje nga periudhat me te bukura.Eshte peridha kur t'i ndihesh i lire nga bota reale.Je akoma nje femije qe nuk ja ka haberin se cfare do te ndodhi ne te ardhmen.Une kam lindur ne vitin 20...
Autori: Gloria Zhuli · Lloji: Hartim · Tema: Shkrimi i nje teskti fantastiko-shkencor.
Ishte viti 2100.Jeta kishte ndryshuar shume.Toka ishte populluar dhe nga krijesa te tjera te cuditshme.Gjithcka ishte transformuar. Njerezit shkonin nga njeri planet ne tjetrin sikur te te ishin qytete.Teknologjia ishte zhvilluar shume por prape njer...
Autori: Eriola Rama · Lloji: Leter · Tema: Leter mamase
E dashur mami Kjo leter eshte per ty. Perpara se te shkoj ne boten tjeter doja te te thoja shume gjera qe nuk ti kam thene dot gjate gjithe jetes time. Nuk e di pse.....por te pakten me lejo te ti them tani. Ne keto caste te vdekjes pendohesh per shum...
Autori: romina balla · Lloji: Tekst shpjegues · Tema: familja
Ate nate nuk fjeta fare ,e gdhiva duke menduarrreth asaj teme qe mami me tha se do me tregonte te nesermit kur te vija nga shkolla.U bera gati sa me shpejt dhe u nisa per ne shkolle . Kur filloj mesimi shpresoja qe te mbaronte sa me shpejt.Gjate gjith...
Autori: Xhesika Merkuri · Lloji: Pershkrim · Tema: Nje udhetim ne hapsire
Une kisha vendosur të bëja një udhëtim në hapësirë.Mora të gjitha sendet e nevojshme dhe sigurisht kostumin e austonautit. Hyra në anije dhe u nisa për udhëtimin drejt hapësires. Emoconet ishin të shumta. Une e ula gravitetin në anije ze...
Autori: Haris · Lloji: Hartim · Tema: Kujtime
Ai atehere ishte gjithshka per mua...Ishte nje fllad qe hyri ne nje dite te bukur vere. Ah sa vap bente ateher si per cudi ngjasonte me diten e sotme. U fut ne jeten diten time me nje shpejtesi marramendese dhe e ktheu veten e tij ne spektrin e mendimeve...
Autori: Geraldo Xhina · Lloji: Ese filozofike · Tema: Vetevleresimi
Me lejo te marr fryme thelle dhe ngadale te nis te tregoj per udhetimin qe bera nje dite te zakonshme ,qe me ndryshoi me shume se cdo mund ta imagjinoja.Larg,teper larg ndoshet nje vend I erret e I pafundem,por qe ne te njejten kohe eshte I mbyllur e I rr...
Autori: Bela · Lloji: Analize letrare · Tema: nate
Nate.po erresohej.Do te rrime te gjithe se bashku ne shtepi,mendoja me vete.papritur gjemoi.u tremba pak. po degjoja zhurma ne te gjithe vendin.po shkoja te therrisja familjen time.Ata nuk mu pergjigjen sepse ata ishin shume larg nga une.isha shume e frik...
Autori: F.... · Lloji: Novela · Tema: Dshuria e dy te rinjve qe perfundon ne gabim
Pershnedetje! Une quhem F... dhe jam nje vajze 18 vjecare, por kjo pak rendesi ka. Une vij nga nje familje e nderuar dhe e respektuar. Pasi mbarova klasen e IX me rezultate te shkelqyera, prinderit vendosen qe te me conin ne nje shkolle ne kryeqytet. Atje...
Autori: xxx · Lloji: Analize letrare · Tema: seksi me i mire i jetes sime
i keni pare vellezerit e shoqes tuaj ndonjehere me shikim ndryshe nga thjesht nje shok. epo une po. shoqja ime e ngushte ka nje super vella me nje trup prej modeli. trupin e kishte super , por gjithmone isha kureshtare per penisin e tij... gjithmone shko...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2023 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com