Data e postimit: 2013-05-07 17:42:38
Lexime: 56456
Enderrat per te ardhmen
Lloji: Pershkrim
Tema: Enderrat per te ardhmen
Autori: Sabire Xhihani
Shkolla: 3 Deshmoret
Klasa: 6A
Qyteti: Kavaje
E-mail: maite_peroni@hotmail.com


Enderrat jane pavetedija e njeriut dhe ato ndryshojne sepse edhe njerzit ndryshojne por enderrat jane ato qe na cojne perpara.Enderrat jane ato vende ku ne strukemi as nga erresira e as nga qetesia sepse ne femijeve nuk na pelqen erresira apo qetesia se ne duam te lozim e te argetohemi pa kufi.Ne duke u rritur zhvillohemi fozikisht dhe psikologjisht dhe si ajo lulja qe nga rrezet e ngrohta te diellit i hap petalet ngadale,ne krijojme deshirat,kerkesat tona i vendosim vetes pikesynimet per gjerat qe duam dhe qe bejme cmos qe ti njohim apo ti arrijme ato.Dalengadale njohim boten,shoqerine rritemi dhe behemi pjese e botes dhe krijojme mendimin tone per te.Vjen koha ku enderrat bashkohen me deshirat dhe fillojne e marrin forma.Sa te bukura jane enderrat dhe sa te lehte na e bejne te ardhmen.Jeta jone pa endrrat do te ishte si nje nate pa yje e hene.Por mamaja ime e kujdesshme me thote shpesh nje shprehje te Cloin Power:
-Endrrat nuk behen realitet permes magjise por per te duhet djerse,vendosmeri dhe pune e veshtire.

Vepra te ngjashme
Autori: Anna Cani · Lloji: Ese filozofike · Tema: Arti dhe enderrat jane shume prane njera-tjetres
Qe te krijosh si fillim duhet te enderrosh. Pas cdo arti fshihet nje enderr te cilen e bejme realitet. Arti dhe enderrat shprehin dicka. Ato te dyja jane sa te njejta,aq edhe te ndryshme. Endrra ka shume,por ato qe shprehen me ane te pikturimit,te artit m...
Autori: Mikela Qesja · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Arti dhe enderrat jane shume prane njera tjetres!
Arti eshte nje frymemarrje qe thith shume oksigjen dhe cliron vetem kenaqesi per te medituar.Eshte nje qetesi shpirterore,ku me ane te ngjyrave zgjojme vetveten.Arti nuk eshte memec,ai mund te flase e te na relaksoje edhe ne njekohesisht ndajme gezimin dh...
Autori: Klevisa Manovi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Vetvetja
Ja ku jam perseri! Mora lapsin dhe fletoren dhe u ula per te shkruajtur.Sot dua te flas per nje teme shume te rendesishme dhe qe shumica e njerezve kryesisht adoleshentet preken nga kjo teme.Te degjosh te tjeret. Jeta eshte aq e cuditshme sa na detyron t...
Autori: sndi · Lloji: Analize letrare · Tema: gjithe jeten rendim te realizojme endrrat tona
ka raste kur ulemi e mendojme sesa shume sakrifikojme per te realizuar endrrat qe kemi. gjate gjithe kohes ne mendojme per ate c'ka do te vije ne te ardhmen jo per ate qe jetojme.ka njerez qe kane shume endrra ,deshira por nuk mund t'i realizojne per shk...
Autori: Paulo Coelho · Lloji: Analize letrare · Tema: Alkimisti
Cdokush ne femijeri enderronte per gjera qe do me cdo kusht ti arrijme ne te ardhmen. Jane enderrat me te zjarrta se c'mund ti kete kushdo, kemi pas entuziazmin e pashtershem qe buronte nga zemra jone, ndjekja e asaj endrre , ishte shpresa qe jetomin. Na ...
Autori: mariglena shabani · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Enderrat
TE ENDERROSH, DO TE THOTE HAPI SYTE NGA GJUMI 3 SEKONDASH QE JE DUKE BERE SHIJOJE ENDERREN BASHKE ME PENGESAT QE DO TE DALIN QOFTE TE HIDHURA QOFSHIN ATO.ENDERRAT NUK SHIKOHEN VETEM NE GJUME\APO SIC THEMI NE ME SY TE HAPUR PERKUNDRAZI, ENDERRA TE HAP DY...
Autori: Sidorela Kolaj · Lloji: Hartim · Tema: Shkolla
Shkolla eshte vendi te cilin e vizitoje çdo dite dhe vendi i cili me meson mua.Eshte vendi i mundesive qe na ofrohen.Ne shkolle argetohemi dhe kalojme nje pjese te dites,por çfare eshte me e rendesishmja ne edukohemi dhe mesojme.Shkolla eshte institucio...
Autori: enxhi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: adoleshentet
Adoleshenca. Te jesh adoleshent do te thote te ndjesh droje,te fillosh te mendosh si te rriturit,nderkohe qe nuk je teresisht femije dhe te tjeret te bejne te mendosh se je i tille.Te gjithe thone se adoleshentet jane gati te fluturojne ne moshen e tyre,...
Autori: Denada · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Endrrat e humbura
Endrrat jane gjithcka ne femijet kemi. Por kur endrrat tona vidhen atehere gjithcka merr fund. Dikush mund te doje te jet rrecituese por kur asaj ia ze vendin dikush tjeter gjithcka merr fund. Dikush kengetar e aktor por ne nuk duhet te dorezohemi dhe per...
Autori: YourLiterary.com · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Te enderrosh....
Te enderrosh per ne femijet eshte gjithcka.Endrrat lidhen me shpresen dhe....bam.....ato zhduken pa lene asnje gjurme. Ne kete bote nuk ka femije pa endrra ,te keqija dhe te mira jane endrrat e tyre .Por kur nuk realizohen te duket se e gjithe bota po te...
Autori: Anonim · Lloji: Fjale te urta · Tema: Ji vetvetja
Mos shiko se cfare bejne te tjeret dhe mos merrni shembull nga ata. Ata duhet te marrin shembull nga JU. Ji vetvetja dhe mos i shuaj enderrat e jetes tende pavaresisht se ty te duken te pamundura.Ji vetvetja dhe jep maksimumin tend ne cdo fushe ose veper ...
Autori: Albi Zeqiri · Lloji: Ese argumentuese · Tema: shkolla
Nje pjese e rendesishme e te gjithe jetes eshte arsimimi . Pothuajse cdo gje ne jete lidhet shume ngushte me shkollimin . Shkolla eshte gjithashtu shume e rendesishme per e edukimin e nje njeriu. Prandaj shkolla fillon qe ne moshe shume te vogel . Shume f...
Autori: Ana · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Arti
Per disa arti eshte thjeshte nje vizatim ose dicka pakuptim,abstrakt e i merzitshem.Per disa te tjere ai duket fiks si nje labirit,ku qe te dalesh eshte pak e veshtir ose le te themi duhet ti dish rruget qe te cojne ne dalje.Ndoshta qe te vizatosh ose te ...
Autori: Anisa · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Miqesia
Per te ditur rendesine e miqesise, si fillim duhet te dime c'eshte miqesia. C'eshte miqesia? Miqesia eshte vlere, virtyt dhe nuk i le vend interesit, mashtrimit dhe tradhetise. Eshte nje marredhenie qe dhuron dhe merr. Miqesia eshte si puna e veres ... Sa...
Komentet e fundit!

Emri: bts
Email: bts321@gmail.com
Komenti: shum bukur

Emri: mateo
Email: mateolamthi5@gmail.com
Komenti: shume e bukur

Emri: mahmut ferati
Email: mahmut1957@hotmail.com
Komenti: une jam kengetar por imagjinata jote eshte me e madhe se e imja bravooo

Emri: jonela
Email: nela_345@hotmail.com
Komenti: Shume e buku

Emri: jonela
Email: nela_345@hotmail.com
Komenti: Shume e buku

Emri: Remziee
Email: Dona_-xaxi@live.com
Komenti: Te pergezoj per ketk fjale te bukura qe ke arritur ti shkruash...:D

Emri: ela
Email: ela-gena@hotmail.com
Komenti: shum bukur e ke shkruar vec vazhdo

Emri: Öykü
Email: kiraz mevsimi@hotmail.com
Komenti: Nekadar güzel bü aferin sana.

Emri: leona
Email: leona_asllani@hotmail.com
Komenti: shume buker, te lumte keshtu vazhdo

Emri: pavarsia
Email: pvarsia@live.com
Komenti: ☺☻♥♦♣♠•◘○shum mir


Emri: pavarsia
Email: pvarsia@live.com
Komenti: ☺☻♥♦♣♠•◘○shum mir

Emri: deja
Email: deja@hotmail.com
Komenti: nje tem shum e mir

Emri: xhoni
Email: hima.xhoni@yahoo.com
Komenti: shum bukur te ka vajtu mendja

Emri: alex
Email: alex@home.al
Komenti: aa sa bukur e ke bere te lumte mendja

Emri: flamur aliaj
Email: lora.sweet1@live.com
Komenti: te lumt shum bukur e ke shkruar te uroj sukssese!

Emri: fatola
Email: fata-12@hotmail.com
Komenti: shum e mire te lumt...

Emri: albiona
Email: albi-1@hotmail.com
Komenti: shum e bukur eseja por a mundeni te ma gjeni nje ese me temen fuqia e librit na ndryshon jeten.

Emri: Agron da
Email: agron.da@live.com
Komenti: auuuuuuuuuuuuuuuuuffffffffff shum mir ;) ;) (y_

Emri: ana
Email: analia12@hotmail.com
Komenti: shume nice

Emri: Antuela
Email: Ela_339@hotmail.net
Komenti: shum mirr


Emri: Desara
Email: desi.esi@outlook.com
Komenti:

Emri: Dinna
Email: d_i_n_a_12@live.com
Komenti: Me te vertet ishte shumm e bukuur mu me pelqeuu shum t elumtte

Emri: Magda
Email: magda.1@hotmail.com
Komenti: eee bukur

Emri: Anna
Email: Ann@mp.hotmail.com
Komenti: SHUM BUKUR TE LUMTE

Emri: lundrim
Email: lundrim@yahoo.com
Komenti:

Emri: une
Email: bbnhbys@live.com
Komenti: ej sabrie qaq mir qe e paske bo e fitove kupen po qfar miri bre ahhahahaha

Emri: Medina
Email: medina.titi@yahoo.com
Komenti: o sab sa bkr i ben ti eset!

Emri: Sara
Email: sara_ajna@hotmail.com
Komenti: yll yll yll

Emri: Ada
Email: ada_fjorda@hotmail.com
Komenti: Shume e bukur!Ti ke kjo more 10 apo seshte keshtu?Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com