Data e postimit: 2015-05-09 20:52:08
Lexime: 5438
hena
Lloji: Pershkrim
Tema: per henen
Autori: natyra brovina
Shkolla: YLL MORINA
Klasa: V6
Qyteti: gjakove
E-mail: natyrabrovina@hotmail.co.uk


hena

Del hena lemsh si ar,
Lart bregut porsi kore,


Me rreze rreth kurorre
Cel buzet, qesh si zane
Me kryet gjithmenjane
dhe faqet plot zjarr
Heth driten neper gjeth
Gjith harqe e shigjeta
Dreth ngjyrat faqezbehta
lote tunden si fantome
Syëmbël hyn ne dhome
Bën qarke murit rreth

Vepra te ngjashme
Autori: Adea Salihi · Lloji: Leter · Tema: Flas Me henen
Flas me henen ne erresiren e nates kur nuk shifen gjurmet e njeriut kur nuk mund askush ta pargjykoj heshtjen time i vetmi qe mund te me degjoj eshte Zoti dhe te vetmit qe i shoh jan hena dhe yjet per rreth saj ah sa kam per te folur, me dhimbjen e t...
Autori: lili · Lloji: Ese filozofike · Tema: ne jemi ketu ne toke per te...
Shume here me lindin ne mendje pyetje rreth ekzistences te njeriut ,kafsheve, pemve, yjeve, luleve dhe rreth gjithckaje tjeter qe na rrethon.Bej shume pyetje rreth ekzistences se jetes edhe pse e di qe eshte e veshtire te marresh nje pergjigje.Kur isha me...
Autori: anna · Lloji: Ese vleresuese · Tema: nena
hena eshte e kendshme kur bashke me yjet shperndajne drite ne toke. yjet qe shetisin neper qiell e zbukurojne ate me driten e tyre! kur agimi vjen me nje drite te kuqe embelsohet qielli. neper kashte shndrrisin pikat e veses!zemra e femijes me mall gezohe...
Autori: Stela Dedgjonaj · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: Hena
Gjumi iku tok me endrrat mbeta zgjuar,hiç pa gjume, nga kureshtja e veshtroja si shikohej hena ne lume! Me mrekullonte bukuria, hena yjeve u kendoi, ajo t'gjithe i vuri n'gjume, vetem mua s'me mashtroi! Embel buzeqeshi e bukura hene, tinez s...
Autori: ANA · Lloji: Poezi personale · Tema: HENA
Shumeve u pelqen hena Po mua me ngjan si monedhe magjistare Ku njehere duket plot lajka Nje here tjeter ziliqare. Ne femijeri e desha shume vetem per te naten e prisja. S’mund te largohesha pa I thene ...
Autori: Elissabeta · Lloji: Ese krahasuese · Tema: Une dhe Hena
Une jam nje vajze e thjeshte ku ndricoj atehere kur duhet, ashtu sikur Hena ne qiellin e pafund. Ne raste e ndryshme une jam ne forma te ndryshme e plote, gjysem, njesoj si Hena. Por kjo gje varet nga njerezit qe me rrethojne.Ndricoj atehere kur gjithcka ...
Autori: xhesi · Lloji: Poezi personale · Tema: Ngrej koken
Ngrej koken nga qielli dhe i lutem zotit te me shikon Ngrej koken nga dielli dhe me dore ze driten qe leshon Ngrej koken nga hena dhe shikoj driten qe shndrrin Ngrej koken nga yjet dhe i numeroj ato se kur do vij ajo dite
Autori: xhesi · Lloji: Poezi personale · Tema: Ngrej koken
Ngrej koken nga qielli dhe i lutem zotit te me shikon Ngrej koken nga dielli dhe me dore ze driten qe leshon Ngrej koken nga hena dhe shikoj driten qe shndrrin Ngrej koken nga yjet dhe i numeroj ato se kur do vij ajo dite
Autori: N.Osmenaj · Lloji: Ese filozofike · Tema: Liria
Mos me ler te cmendem.Kam kaq shume gjera brenda sa po plas.Dua te qesh,dua te luaj...dua te marr fryme.Sa shume do doja qe dikush te therriste emrin tim e te me ftonte te humbisnim ne pafundesine e magjishme te jetes.Por thjesht un po cmendem!Jam kaq e i...
Autori: ermal tafoshi · Lloji: Poezi lirike · Tema: hena
me tha hena mbreme nata me te rene si ta puthe une yllin yllin ate me te mirin ah yllin sa do te doja fort ta perqafoja si ne enderr qdo nate qe me vjen e me ik prap dhe gjumi te me zere mu ne krahet e tij tok se bashku te jem gjer meng...
Autori: dajana oruci · Lloji: Poezi personale · Tema: nene dhe mesuesja
edhe mesuesja, edhe nena. dy portrete, porsi hena. kane festat e tyre, dhe per to festojme, per t`i lumturuar, dhurata u dhurojme. gezuar festat, ne u urojme, vitete lumtura, per to deshirojme
Autori: fitore lela · Lloji: Ese pershkruese · Tema: nje romance e ndare me dysh
Ate nate yjet s diten te shkelqenin...Ate nate universi foli me nje gjuhe te panjohur.Ate nate hena u struk ne erresiren e asaj dhimbjeje te heshtur.Ate nate, loti lozi neper faqet e mia dhe u fundos ne pellgun e zi te vrerit.Ate nate,zemra u flak tutje e...
Autori: Anonim · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Ti ♥
Ti,ishe ti gjithckaja qe mbizoteronte tek une,ishe ti ai ylli qe ndriconte ne netet e zymta te dimrit,ishe ti qe me driten verbuese me mbroje nga kthetrat e jetes,ishe ti ndergjegjja ime qe me ndiqje kudo,ishe ti ajri im qe me mbante gjalle,ishe ti oksigj...
Autori: martin camaj · Lloji: Poezi meditative-filozofike · Tema: cfar kuptimi ka fjala
ne fjel sqrhet qiell e dhe bashke .ajo eshte nje strajce e ne te mundemi me barte stinet e motit,akull e zjarm.Pa ate ,nje levizje ne fytyre ,buzeqeshja do te veshtrohej si nje grimase .per nje kukuk ,edhe gjyshja shenderrrohetn me gjith pupla ne dru e d...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2022 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com