Data e postimit: 2013-01-28 15:44:21
Lexime: 19277
100 vjetori i pavaresise
Lloji: Ese argumentuese
Tema: pavaresia
Autori: lovely bebw
Shkolla: koli koci
Klasa: 9c
Qyteti: pogradec
E-mail: abicela@gmail.com


Emocioni te pushton teksa fillon te flasesh sepse eshte pak e veshtire te flasesh per gjithe keto vite,te tregosh per nje 100 vjet pavarsi,100 vjet krenari,100 vjet trimeri.Eshte po aq e veshtire te tregosh per te gjithe personat e shquar qe gjate kesaj kohe e kane bere vendin te njohur per vlera te medha historike dhe kulturore. Data 28-29 Nentor jane dy data te rendesishme te cilat e bejne shqiponjen e flamurit tone te fluturoje. Data 28 Nentor 1912!Historia mund te tregoje me shume nga ato qe un do te them,por historia nuk mund ti tregoje ato me emocionin dhe krenarine qe pershkruan trupin tim teksa tregoj. Permend emrin ‘’Ismail Qemali’ ky emer flet vet per Shqiperine dhe njihet nga te gjithe shqiptaret dhe mbare bota. Ismail Qemali nje burre I mocem,I plakur dhe thinjosh nuk u lodh kurre duke luftuar per pavarsine deri sa ngriti flamurin e kombit shqiptar ne flladin e lehte te eres duke percjelle armiqte nga kufinjte tane.Nga ai fituam Pavarsine e Shqiperise e cila solli krijimin e nje shteti qe njihet si vendi i trimave krenare dhe vendi I shqiponjave. Ne pozite gjeografike Shqiperia ze nje vend shume te vogel ne bote por ky vend kaq I vogel mban mbi krye nje histori teper te thelle dhe te rendesishme. Per shume vite Shqiperia njihej si nje vend i mbyllur duke mos patur nevojen e asnje shteti tjeter per ndihme.Edhe pse me hap ate vogla Shqiperia ka qene nje vend qe ka ditur te caje vete perpara.Ne fund te fundit gjerat e medha gjithmone nisin me hapa te vegjel.Gjithashtu si shume shtete te tjera edhe Shqiperia pati rebelimin ndaj dyerve te mbyllura nepermjet shteteve te tjera.Por tani eshte nje vend qe mund te levize lirshem kudo. Duke menduar per kombin tone nuk mund te harrojme dhe shume shkrimtare te rilindjes qe moren penat ne duart e tyre te ashpra dhe shkruan per Pavarsine e Shqiperise.Sa e sa shprehje te panumurueshme jane krijuar nga populli qe e theksonin me shume dashurine ndaj atdheut.Ne memorien e kujteses sime troket edhe nje nga shprehjet e famshme te popullit “Duaje atdhene si shqiponja folene!” Kjo shprehje me ben te mendoj akoma dhe me shume per vendin tim,sepse vendi im eshte vendi I shqiponjave.Eshte vendi I patriotizmit dhe krenarise.Shqiponja eshte mbreteresha e qiejve qe nuk I le te vegjlit e saj te pambrojtur dhe nuk e le folene e saj.Si shqiponja,perfaqsuesja e flamurit tone jane edhe shqiptaret.Ata jane mbreter ne token e tyre dhe gjithmone kane qene syshqiponja dhe kane luftuar me trimeri.Shqipetaret si mbreter te kombit te tyre festojne sot 100 vjetorin e Pavarsise me koken lart dhe krenar per historine e tyre.Do te festojne per here te pare 100 vjetorin e harmonise,lumturise dhe Shqiperise se lire.Me krenari dhe lumturi brohoras:Gezuar 100 vjetorin e pavarsise Shqiperia ime!

Vepra te ngjashme
Autori: jonathan pano · Lloji: Ese argumentuese · Tema: atdheu
Ne fakt eshte paksa e veshtire te flasesh per gjithe keto vite. Eshte e veshtire te tregosh per 100vjet liri,100vjet krenari, 100vjet trimeri. Eshte po aq e veshtire sa te tregosh per te gjithe personat e shquar qe gjate gjithe kesaj e kane bere kete vend...
Autori: FLAVJA AHMETAJ · Lloji: Ese pershkruese · Tema: KOMBISHQIPTARE 100VJET PAS PAVARESISE
NE FAKT ESHTE PAKSA E VESHTIRE TE FLASESH PER GJITHE KETO VITE. ESHTE E VESHTIRE TE TREGOSH PER:100VJET LIRI,100VJET KRENARI,100VJET TRIMERI. ESHTE PO AQ E VESHTIRE SA TE TREGOSH PER GJITHE PERSONAT E SHQUAR QE GJATE GJITHE KESAJ KOHE E KAN BERE KETE VEN...
Autori: Erdona · Lloji: Ese pershkruese · Tema: 100 Vjetorii i Shqiperise
Emocioni te pushton teksa fillon te flasesh sepse eshte shume e veshtire te flasesh per gjithe keto vite , te tregosh per 100 vjet pavarsi , 100 vjet krenari, 100 vjet trimeri. Eshte po aq e veshtire te tregosh per te gjithe personat e shquar qe gjate gji...
Autori: armela hoxhaj · Lloji: Ese argumentuese · Tema: 100 vjet pavarsi
28 - 29 nentori eshte dita kur shqiptaret festojne per pavarsine e atdheut tone atdheut te cilit kemi derdhur gjak per lirine tone dhe te shtetit tone . shqiptaret te gjithe festojne te gjithe jane te lire dhe jane ne shtet te pavarur .dita kur ismail ...
Autori: silvana patarria · Lloji: Ese pershkruese · Tema: shqiperia
Shqiperia,vendi ku u linda, u rrita dhe do vdes.Ky eshte vendi im.Vendi ku shqiponjat fluturojne te lira ne skajet e qiellit.Qdo shqiptar eshte krenar qe mban ate emer sepse shqiperia eshte djepi qe na perkundi qe femije ,eshte djepi I kultures sone.Pse ...
Autori: Une · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Vlerat e Shqiperise
Askush ne kete bote nuk mund ta kuptoje se sa krenare jam per ty Shqiperia ime e dashur . Ti je e njohur ne shume vende te botes dhe shume here emri yt eshte permendur nga shume njerez te fashem te huaj . Flamuri shqipetar eshte dhe flamuri me i b...
Autori: Grisilda Shira · Lloji: Ese pershkruese · Tema: 100 vjet pavaresi
Flamuri eshte shpirti i kombit,himnmi eshte zeri i tij.Ky flamur kuq e zi me shqiponjen dykrenare ka valevitur plot 100 vite duke nxjerre ne pah identitin tone kombetar.Ndersa himni,qe cdo shqiptar e ka per krenari te recitoje vargjet gjigande te asdrenit...
Autori: B · Lloji: Ese pershkruese · Tema: 70 vjetori i clirimit
70 Vjetori I Clirimit Sot eshte nje feste. Nje feste qe I bashkon te gjithe shqiptaret anembane ku jane. Sepse gjithe secili nga ne bashkepunoi per te fituar ate qe te gjithe e duan “Lirine”. Pra sot , Shqiperia feston 70 vjetorin e clirimit. Trim...
Autori: YourLiterary.com · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Vlora qyteti i pavaresise
Sot eshte data 28 nentor 1912,eshte nje dite e shenuar per te gjithe shqiptaret anembane,qe e kemi pritur vite e vite me radhe ,dhe dita e shumepritur erdhi por jo sicdo dite tjeter.Kur u zgjova ne mengjes me dukej sikur edhe dielli po bente drite me te...
Autori: polina · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Jam krenar/e qe jam Shipetar
shqiperia eshte vendi i cili kam lindur dhe do te jetoj.ka shume pasuri perradhore qe me bejne krenar qe jam shqiptar.eshte nje vend i vogel por me shume vlera.shqiperia ka nje histori shume te madhe duke filluar qe nga fisi pellazget e duke vazhduar de...
Autori: Jeta Zguri · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Dita e flamurit
Kete 28 nendor shqipetaret festojne 100 vjetorin e pavaresise. Sa sakrifica e sa perkushtim per atdheun u bene ne ato kohe te turbullta nga patriotet per te bere shqiperine te “mevetme”. Ishte koha kur perandoria turke ishte ne grahmat e fundit dhe k...
Autori: Kristina Kocibelli · Lloji: Ese argumentuese · Tema: 100 vjet Pavaresi
Esse: “100 vjet Pavaresi” Plot 100 vite me pare nga nje ballkon modest ne Vlore, plaku I mencur I. Qemali, ne emer te tij dhe te patrioteve te tjere deklaroi: “Prej sotit e shpallim Shqiperine te lire e te mosvarun!” 100 vite kur I mendon si...
Autori: Egzona · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: 28 Nentori
28 Nentori-Dita e Flamurit - 28 Nentori eshte nje dite e madhe , dite historike , dite e veqante per te gjithe shqiptaret ne mbare boten. 28 Nentori eshte dita me e shenuar ne historine tone. -Flamuri yne tregon bukurine e komb...
Autori: anisa alla · Lloji: Pershkrim · Tema: jam krenar qe jam shqipetar!
shqiperi u befsh 1000 vjec!sot, mora vesh shume gjera per ty.pashe ne google se ti ke ditelindjen.sa keq,-mendova me vete.sot shqiperia mbush 100 vjec ,dhe une s'di asgje per atdheun tim. vendosa te kerkoj me shume dhe pashe se me date 28 nentor Ismail...
Komentet e fundit!

Emri: jona
Email: jonaona@gmail.com
Komenti: kjo vtm nqs se merret copy e me e printu se kjo per tu hedh n'fletore do 100 vjet

Emri: rei
Email: rei.ashimi@yahoo.com
Komenti: shume faleminderit me ke shpetuar se kush rrinte i bente ese merites

Emri: fahrije dragusha
Email: fari-dragusha@hotmail.com
Komenti: shumë mirëëëë

Emri: tina
Email: ab_dm@live.com
Komenti: shum e mir

Emri: arbnor
Email: taxinoli@zbavitu.com
Komenti: ssssShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2023 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com