Data e postimit: 2024-06-22 01:37:17
Lexime: 142
VERA
Lloji: Ese pershkruese
Tema: Stina e veres
Autori: Melekije Sinani
Shkolla: SHKOLLA PERIFERIKE FILLORE NAIM FRASHRI
Klasa: 9
Qyteti: Shkup
E-mail: Msinani900@gmail.com


"VERA"
Vera eshtë një nga stinet më të bukura dhe me ndryshymet e saja natyrore të pa përshkrueshme.
Ditë e veres jan ditet me te bukura të nje viti sepse këto dit jan dit te lumtura ku e ndjejm lirinë në veten tone,freskin,gzimin dhe harmonin.
-Në këtë stinë fëmijet dalin te luajn ku bejne tingullin me te bukur ndonjeher duke qeshur me zera te ndryshem dhe duke krijuar nje harmoni te qetë per mendjen tonë,ku zogjët bëjn melodi te jashtzakonshme dhe natyra me gjelbrimet e saj ku qetson shpirtin pa masë në mënyr ku dhe harron qe je në një botë të përplot me njerëz por e ndjehesh sikurse të jesh vetem ti në kë botë dhe bimet,kafshet duke jetuar ne nje natyrë te pa pershkrueshme dotë. Me kalimin e ditës vjen dhe perendimi i diellit ku qielli fillon të marë ngjyren e saj portokalli e të përzier me blu  ku paraqitet si ngjyra më e këndshme në këtë botë dhe rretë të cilat të fusin në mendime të thella duke e imagjinuar veten ne rretë e bukura të cilat pas një vështrimi të gjat dhe imagjinate të pafund e ndjen vete sikurse je në qiell dhe po vështron planetin më të bukur ne univers.
-Pas perendimit të diellit ku fillojn te humben ngjyrat dhe fillon te erret qielli duke marë ngjyr të zezë dhe hëna duke pasur veqantin e saj duke shkelqyer pa mas,familjet duke shijuar momentet e tyre te bukura ku duke ndejnjur neper ballkone dhe duke shikuar dritat neper vende nga larg ku duken si xixa te bukura shumngjyrshe ,dhe yjet të cilat shpeshher duken sikurse lëvizin ,poashtu  dhe flladi i leht kur perplaset neper floket dhe trupin tonë duke na dhënë ndjena imagjinare dhe duke folur per kohet e kaluara duke imagjinuar veten tonë në kohet e mëparshme kur verërat ishin të ngrohta teper dhe se dallget e lumejve derdheshin sa andej e sa këtej.
Me pak përshkrim stina e veres është si një shkëndij apo harmoni e cila hyn thellë në shpirtat tonë duke na qetsuar thellsisht brengat dhe shqetsimet.

Vepra te ngjashme
Autori: Besa Tina · Lloji: Hartim · Tema: Vera
O sa e bukur është vera, stina më e preferuar nga të gjithë. Vera është stinë e ngrohtë dhe me plot dashuri, gjatë verës çdokush viziton vende të bukura turistike. Disa vizitojnë Shqipërinë dhe Malin e Zi, por ka disa që shkojnë edhe në...
Autori: Shkurta Xheladini · Lloji: Hartim · Tema: Vera
Te gjitha stinet jane te bukura por me e mira nga te gjithat eshte Vera . Gjat veres ka shume vap dhe bujqit dalin e punojn ne ara. Ne pushimet verore shume njerze dhe femije shkojn ne vende te shumta zbavitesa , argetuese. Ne vere ditet zgjasin dhe netet...
Autori: megi loci · Lloji: Ese pershkruese · Tema: vjeshta
Nje nga stinet e mia te preferuara eshte vjeshta.Vjeshta me pelqen sepse ka ngjyra te mrekullueshme.Tani vjeshta ka ardhur.Neper te gjithe pyjet ka rene qetesia.Kafshet jane futur ne strofullat e tyre duke pritur ardhjen e pranveres.Shpendet fluturuan dh...
Autori: FJONA SHKULAKU · Lloji: Tekst pershkrues · Tema: dimri jone
Ah dimer,dimer Je stina e fundit,por me e bukura.Je stina e fundit,por me zbavitesja .Je stina e fundit,por ama edhe me e ftohta je.Te gjithe femijet cdo dite cohen nga gjumi ne mengjes,jooo ky nuk eshte nje mengjes si gjithe te tjeret.I gjithe vendi es...
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Poezi lirike · Tema: personale
Vera Stinë e bukur Dhe e nxehtë Stinë e rrezeve E diellit të ngrohtë Në det mësyejnë njerëzit Dhe në pishina Në vende të frskëta Ku ka hije të blerta Kalohet...
Autori: Ajshe Jakupi · Lloji: Analize letrare · Tema: Bukuritë e Pranverës
Përshëndetje pranverë!Një stinë që na zgjon e na ringjall.Na ndihmon të gjejmë ajrin dhe ujin ngazëllyes e na emocionon nga yjet e natës...Pranvera është mënyra e natyrës për të thënë "Le të festojmë". Ajri është si një flutur me k...
Autori: Ajshe Jakupi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Bukuritë e Pranverës
Përshëndetje pranverë!Një stinë që na zgjon e na ringjall.Na ndihmon të gjejmë ajrin dhe ujin ngazëllyes e na emocionon nga yjet e natës...Pranvera është mënyra e natyrës për të thënë "Le të festojmë". Ajri është si një flutur me k...
Autori: Arbenita Gecaj · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Kujtimet e se kaluares
Filloj te futem ne kujtime e te mendoj te kaluerën .çastet e mira e ato te keqija ,ato per mua kurr nuk mund te harrohen sepse ato ma kujtojne femijrine time te cilen kam kaluar dhe çastet e mëparshme te cilat i kam kaluar !Ndonjeher them se ato çast...
Autori: H.V · Lloji: Ese pershkruese · Tema: ndjenja e dashuris
- Pyetja e pare qe me lindi duke filluar kete ese:Ku ta marre motivimin? Mosha qe jam tani nuk me bind qe jam dashuruar ndonjeher.Per sa i takon pelqimeve,mendoj se qdo njeri i perjeton ato,dhe une deri tani i kam perjetuar.Por dashuria,eshte diqka me e...
Autori: Melisa Preçi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Pranvera
Pranvera nuk është thjesht stina e parë e vitit.Ajo është stina e rilindjes ,gjallërisë ,ngjyrave ,melodisë .Pranvera është stina ku natyra na buzëqesh të gjithëve .Është kapitulli me shkronja të gjelbërta në librin tonë të jetës . ...
Autori: Aaaa · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Stina e ëndrrave
Kjo ese është për të gjithë ata persona të cilët ju pëlqen stina e verës por jo vetëm. Mua si person më pëlqen stina e verës plazhi, ajo nxehtësia që të jep dielli që kur sa zgjohesh në mëngjes.Unë pushimet e mia verore zakonisht i k...
Autori: lorena aliaj · Lloji: Pershkrim · Tema: perendimi i diellit
Perendimi i diellit eshte i bukur kur je afer tokes por me i bukur dhe mbreslendes eshte kur je afer detit ose liqenit.Aty ndien nje kenaqesi te paperseritshme.Dielli qe reflekton mbi liqen e ngjyra e qielli dhe e ujit merr portokalline e embel e cila ta ...
Autori: Melisa Preçi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Ti pranosh ndryshimet mes njerëzve është një vlerë që duhet cmuae
Sot do të flas për një fenomen të cilit ia kemi hapur dyert dhe e kemi lejuar të jetojë me ne .Mbase të ndikuar nga historia ,koha ,rrethanat ,psikologjia njerëzore .Shumë qeshin me këtë fenomen ,zbaviten me të. Ama mos kujtoni se është një...
Autori: lule · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Dita e pranveres
Pranvera eshte njera nder stinet me te bukura.Lulja e pare eshte lule bore.Pranvera fillon me 21 mars dhe mbaron me 22 qershor.Kur zgjohem ne mengjes i shikoj zogjte dhe i ndigjoj cicerimat e tyre.Dallemdyshet thuajn"ERDH PRANVERA".Bariu laron arat dhe mb...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com