Data e postimit: 2012-05-07 11:24:11
Lexime: 43954
Libri
Foto
Lloji: Ese pershkruese
Tema: Pse na sherbejne librat?
Autori: D.A
Shkolla: "Rilindja"
Klasa: 8
Qyteti: Pogradec
E-mail: albanskenderaj16@yahoo.com


Te futesh mes qindra faqesh e te thithesh nektarin si bleta,te jetosh me boten e autorit,te degjosh zerin e tij,te thenat,te pa thenat e sekretet e tij.Kjo do te thote te lexosh nje liber ne pamje te pare,por jo,kjo do te thote te behesh pjese e asaj bote ne liber duke enderruar e fantazuar.Per mua libri eshte nje thesar,ku cdo monedhe perfaqeson nje faqe.Kaq e shtrenjte eshte nje faqe libri?Po,por ajo nuk mund te krahasohet me vlere reale.Libri ka zene nje pjese mjaft te rendesishme ne jeten time.Biblioteka ime,sa vjen e shtohet dhe une nuk i gezohem dot.Kur filloj te lexoj nje liber dua ta mbaroj sa me shpejt,kurse kur e perfundoj,zhgenjehem shume qe historia nuk vazhdon edhe pak,por me pas filloj e ngre hipoteza se si mund te kishte vazhduar.Librat jane prane nesh ne cdo cast.Kur ndihesh i vetmuar,mos u merzit,ke me plot miq libra qe te presin te celesh boten e tyre.Me pelqejne shume ata njerez qe jane edukuar e jane rritur me librat.Ata kane kuptuar se nuk ekziston vetem kjo bote,por ka me miliona.Do te me pelqente shume te thyeja nje rekord duke lexuar libra.Kjo gje duket e veshtire ne sy te pare,por njeriu duhet te mesohet me veshtiresi.Nese jeten e kemi te lehte e pa probleme,duhet ta krijojme vete nje veshtires,qe me vone kur te perjetojme caste te veshtira,te mos na vijne si bomba,ky krahasim,papritur me sjell ndermend vaksinen qe injektohet tek njeriu,ku ne trup futen mikrobe te dobesuar,qe organizmi te prodhoje antitrupa,keshtu kut semuremi sistemi yne imunitar i ben balle semundjes dhe nuk gjendet i papergatitur.Edhe ne duhet te jemi te pergatitur per veshtiresite e jetes.Biblioteken e librave do ta krahasoja me nje baule me bizhu,dhe ndoshta ne vlere monetare jane pothuajse te barabarta.Librat jane aq te cmuar per njerezit me shpirt te madh,aq sac jane parate per njerezit e pangopur.Te dhurosh apo te marresh si dhurate nje liber do te thote te kesh nje simpati per personin qe ia dhuron.Eshte njesoj sikur te thuash "Lexoje kete liber".Ndihesh kaq mire kur dhuron nje liber te bukur,sepse tregon qe je radar librash.Per sa i perket zhvillimit te shkences,per mua nuk ka ndikuar fare ne uljen e peqindjes te lexueshmerise.Kur lexon nje liber ndihesh shume me krenar,se sa kur hap nje faqe interneti.Por per kete gje duhet te falenderjojme shume gjithe ata njerez qe e kane bere librin te jete kaq i rendesishem per ne.Por edhe nese kudo ne bote nuk do te lexohej me,asnje here kjo shifer nuk do te binte ne zero,pasi ka me qindra fanatike te librave,te cilet edhe po t'iu ndalohej me ligj,nuk do te rreshtnin se lexuari.Nje medalje te arte ne kete fushe une mendoj se e meritojne autoret e librave, te cilet sipas mendimit tim,para se t'i jene futur kesaj pune,duhet te jene rrokullisur lendinave,ngjitur maleve,ndoshta kane shqyer sy e veshe per te sjelle ne duart tona gjithe keto bote...

Vepra te ngjashme
Autori: Dejvi H · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Pse na sherbejne librat?
Te futesh mes qindra faqesh e te thithesh nektarin si bleta,te jetosh me boten e autorit,te degjosh zerin e tij,te thenat,te pa thenat e sekretet e tij.Kjo do te thote te lexosh nje liber ne pamje te pare,por jo,kjo do te thote te behesh pjese e asaj bote...
Autori: Kledia · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Rendesia e librit
Librat jane gjerat me me vlere ne jeten tone . Askush nuk di ti mesoj gjerat sic nje liber di. Te lexosh eshte shume bukur sepse meson. Edhe ata qe na mesojne ne kane mesuar nga libri. Libri te meson dhe te jep mesazhe e mesime te cilat te nevojiten gjate...
Autori: anisa hasani · Lloji: Ese argumentuese · Tema: libri dhe interneti
Te udhetosh mes qindra faqesh, te fantazosh mes mijera mendimesh, te vazhdosh te shpresosh per nje te ardhme me te pasur me fjale magjike, me mendime per nje situate do te thote te jesh pjese e botes se librit. Hedh nje veshtrim mbi nje faqe dhe mendon se...
Autori: Dritan Idrizi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: ese libri apo interneti
Te udhetosh mes qindra faqesh, te fantazosh mes mijera mendimesh, te vazhdosh te shpresosh per nje te ardhme me te pasur me fjale magjike, me mendime per nje situate do te thote te jesh pjese e botes se librit. Hedh nje veshtrim mbi nje faqe dhe mendon se...
Autori: Abonim · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Libri apo interneti
mijera mendimesh, te vazhdosh te shpresosh per nje te ardhme me te pasur me fjale magjike, me mendime per nje situate do te thote te jesh pjese e botes se librit. Hedh nje veshtrim mbi nje faqe dhe mendon se cfare permban faqja tjeter. Libri eshte nje the...
Autori: fiorina · Lloji: Ese argumentuese · Tema: libri
E dua librin Libri miku me i mire.Blloku qe mban hitori nga me te bukurat ku vjen casti qe qesh por edhe qan!personazhet i njeh si miq real e do te doje qe ne realitet te ishin ashtu.Ne kohen e lire ti ke shume opsine per te zgjedhur se cdo te besh.Epo ...
Autori: Lediona · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Te dim se sa i vlefshem eshte libri
Te flasesh per librin eshte dicka shume e bukur.Libri nuk eshte thjeshte disa copa letre dhe disa shkronja.Per mua libri eshte jete.Libri te tregon boten e vertetet dhe imgjinare.Edhe pse jam e vogel ne trup,libri me ka rritur ne mendje.Me ka bere te logj...
Autori: Lalezare Istrefi · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Libri.
Nje kohe e keqe,me nevoitet ngushellim,me nevoitet ngushellim,me nevitet dike I cili do me kuptoj.Pse asnje ne kete bote nuk eshte aq I forte,i ndergjegjshem dhe I degjueshem. Pse asnje ne bote nuk eshte aq I forte qe te mbaje urrejtjen,mllefin dhe lumtu...
Autori: Marsida · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Libri dhe Leximi
Librat jane nje det fjalesh i mbushur me dije e imagjinate. Jane celes i cili hap dyert e nje bote ne te cilen humbet, nga e cil eshte veshtire te shkeputesh. Librat dhe leximi te mesojne te perballesh me jeten , ta sfidosh te dhe te fitosh dyluftimin me...
Autori: klesjana topalli · Lloji: Poezi lirike · Tema: libri
disa libra aty ne biblioteke rrine pa prekur, duken pa jete por ne brendesi te tyre sgjendet vec nje bot' aty ka tregjedira dhe bukurira plot libri ka te dhena por edhe sekrete kur lexoj nje liber krijoj nje bote me vete lexo nje liber kur je i ve...
Autori: Iris · Lloji: Ese argumentuese · Tema: per Alden
Ndikimi i intenetit ne detyrat e shtepise Kush eshte ai nxenes qe eshte ulur per te bere detyrat dhe nuk e ka hapur fare internetit??? Edhe une e kam bere kete gje. Nuk kam pse e mohoj. Ne momentin qe ulem per te bere detyrat hap kompjuetrin ...
Autori: lulzim · Lloji: Ese krahasuese · Tema: libri apo interneti
Shume njerez jane shume te varur nga interneti ,shume po shume te varur . Libri mirse te bene te varur por ne menyren me te mire na jep shume dije.Jeta nuk eshte gjithom internet,internet dhe internet edhe une qe e kam shkruar kete ese jo se rri ne inter...
Autori: Albiona Thaqi · Lloji: Hartim · Tema: Libri,shoku im i qmuar
Libri per ma eshte gjithqka qe kam ne jete,ai gjithmone eshte shoku im me i qmuar dhe do te jete gjithmone shoku im i ngushte.Libri eshte shoku i disa femijeve,por ai duhet te jete shoku i ngushte i qod femije ne bote.Sepse nese ne nuk e kemi shoke te ng...
Autori: Anxhela anxhi · Lloji: Ese vleresuese · Tema: libri
shpeshhere me keshillonin: lexo sa me shume libra .. nje dite do te te ndihmojne shume ! Asnjehere nuk i kuptoja . Thosh : cme duhen librat .. nata jane te pavlere . Por tani e kuptoj qe kam gabuar . Ndonjehere ndihesha vetem dhe perpiqeha te reflektoja ....
Komentet e fundit!

Emri: valentina
Email: tinna_valentina@hotmail.com
Komenti: une pervete pertova me e lexu

Emri: anxhelakrrashi
Email: anxhelakrrashi@gmail.com
Komenti: eseja shume e bukur por nuk me pelqen krahesimi qe i bere me biologjin por bukur

Emri: Klara
Email: Qerkdnbxbsjkakaj@hotmail.com
Komenti: Me plq shume eseja jote Por nk me plq shume krahasime qe ti shpesh here e ke perdorun Libri dhe paraja Libri dhe paraja jane shume larg njera-tjetres jane anonime Megjithate ky mbetet mendimi im Bravo !

Emri: Ana
Email: aha@gmail.com
Komenti: Shume e bukur.bravo.

Emri: Ana
Email: aha@gmail.com
Komenti: Shume e bukur.bravo.

Emri: Ana
Email: aha@gmail.com
Komenti: Shume e bukur.bravo.

Emri: megi
Email: megigirl11@yahoo.com
Komenti: Eshte ese argumentuese,ndoshta e ka bere pershkruese gabimisht

Emri: bora
Email: bora-ge@hotmail.com
Komenti: shume ese e bukur

Emri: Nita nita
Email: Nita-leo@hotmail.com
Komenti: Ka shumë poezi të Shkruara per libren

Emri: Ina
Email: Inaφ@gmail.com
Komenti: Ada edhe une jam e mendimit se kjo nuk eshte ese pershkruese, sepse mua me duk si nje ese letrare.


Emri: Ada
Email: Ada96@gmail.com
Komenti: Mua me duket me shume argumentuese se pershkruese kjo eseja.

Emri: Ada
Email: Ada96@gmail.com
Komenti: Mua me duket me shume argumentuese se pershkruese kjo eseja.

Emri: Ada
Email: Ada@gmail.com
Komenti: Mua me duket me sh si ese argumentuese se pershkruese.

Emri: Petro
Email: petro.tore@yahoo.com
Komenti: wawawa fantastike...te lumt

Emri: Jola
Email: sindysweet61@yahoo.com
Komenti: po e vjedh pak kte

Emri: yllza
Email: yllzakrasniqi-@hotmail.com
Komenti: un e.kam ber nje ese po kjo me e mir

Emri: yllza
Email: yllzakrasniqi-@hotmail.com
Komenti: shum bukur te lumshin duart

Emri: Anna
Email: anna.murtezi@live.de
Komenti: Nje ese fantastike,ese e cila po ta lexosh te lë një përshtypje të madhe (Shum e bukur)

Emri: skedina
Email: lol.loli47@yahoo.com
Komenti: bukurrr

Emri: rina
Email: rina-ari@hotmail.com
Komenti: nje ese per veren me nevoitet


Emri: rina
Email: rina-ari@hotmail.com
Komenti: shum e mir kjo ese

Emri: Klliks
Email: Klliks.1@hotmail.com
Komenti: shkruani ese per vjeshten

Emri: albiona
Email: albiona.kelmendii@hotmail.com
Komenti: Peshku i botes

Emri: fgh
Email: sfdghs@fjdghj.com
Komenti:

Emri: valentina
Email: bina_tina@hotmail.com
Komenti: libri esht dritarja e jetes

Emri: dena
Email: adenaidaallani@live.com
Komenti: shme shume bukur! Je futur ne boten tende dhe e ke shkruajtur ne menyre perfekte.Por ama shpresoj qe ti kesh bere sado pak te gjith ato qe e nenvlersojne librin qe nuk ja kuptojne vleren.Ne fakt mua me pelqen shume qe te lexoj sepse kjo ndikon edhe ne zhvillimin ton.Me pak fjale bravo!

Emri: argen
Email: argen@yahoo.com
Komenti: bukur shume

Emri: erdi
Email: erdibago@hotmail.com
Komenti: pse te lodhemi kur e kemi gati ne internet

Emri: eri
Email: eri_gardo@yahoo.com
Komenti: amazing

Emri: oli
Email: oli@yahoo.com
Komenti: edhe une po e kopjoj


Emri: elio
Email: elio@hotmail.com
Komenti: ja e paskam gati per te henen detyren

Emri: bare
Email: bare@hotmail.com
Komenti: sum mire

Emri: ilda
Email: ilda@hotmail.com
Komenti: po e kopjoj se shume e mire

Emri: beta
Email: beta@hotmail.com
Komenti: shume mira Bravo

Emri: eda
Email: edheunty1@hotmail.com
Komenti: edhe mua me pelqen kjo ese

Emri: gresa
Email: gresa@hotmail.com
Komenti: edhe une kam bere nje ese por kjo qenka me e mire

Emri: evi
Email: evi_mala@yahoo.com
Komenti: bukur

Emri: ina
Email: inamera@yahoo.com
Komenti: me pelqen kjo ese ishalla nuk rrine me rinia ne fb por te lexojne edhe libra

Emri: mela
Email: mela123@hotmail.gr
Komenti: well done i like it

Emri: ema
Email: ema123@yahoo.com
Komenti: bukur ju lumte


Emri: emeli
Email: arbestrota@hotmail.com
Komenti: me pelqen shume eseja edhe per faktin qe me 23 prill ne diten e librit une do ta lexoj te shkolla ime.qe kur ma dha zysha me pelqeu shume.......... BRAVO ai/ajo qe e ka shkruar shpresoj qe te dal mire ate dite sepse kemi te ftuar 1 shkrimtar

Emri: tina
Email: tina.1@live.com
Komenti: sum bukur

Emri: ergi
Email: ergi.pupa@yahoo.com
Komenti:

Emri: albulena cakolli
Email: lenaa_pr1@kosovaks.com
Komenti: ju lutem s hkruani je ese per librin

Emri: Erza
Email: erza2001@ferizaj.net
Komenti: ju lumt jeni shum te mire por shkruajeni edhe nje ese per librin

Emri: nurie
Email: nurie_hoti@hotmail.com
Komenti: very goog

Emri: Labi
Email: Labikuqi8@live.com
Komenti: Shumë e bukur eseja me ndihmoi shume edhe mua edhe te tjeret we duhet te vedijesohen te lexojne

Emri: shpresa
Email: shpresa2999@hotmail.com
Komenti: bravo shum ese e bukur

Emri: lul meshi
Email: lul.meshi@hotmail.com
Komenti: mjaft ese e bukur

Emri: esa
Email: ese-shqip@hotmail.com
Komenti: shum ese ee bukur


Emri: denis
Email: denis.zogu@hotmail.com
Komenti: Ca mbone me. Mora 4 me ket ese. Ja cova zyshes per ese pershkruese dhe ajo mvuri 4 me shenimin qe esht ese argumentuse dhe jo pershkruse.

Emri: leonisa rexhaj
Email: viktoriaa@hotmail.co.uk
Komenti: ese per librin ditherimat e yjeve

Emri: leonisa rexhaj
Email: viktoriaa@hotmail.co.uk
Komenti: ese per librin dritherimat e yjeve

Emri: leonisa rexhaj
Email: viktoriaa@hotmail.co.uk
Komenti: ese per librin dritherimat e yjeve

Emri: D.A
Email: albanskenderaj16@yahoo.com
Komenti: Shume faleminderit...

Emri: gjendi
Email: argjend_ronaldo@postribe.com
Komenti: shumë e bukur

Emri: sanije
Email: hahahahahha@hotmail.com
Komenti: me pelqeu shum nje ese shum e mire per te pershkruar diqka dhe per tu dhene mesim atyre te cilet nuk e kuptojne se si duhet te shkruhet nje ese

Emri: valentina
Email: tinna_valentina@hotmail.com
Komenti: peshku i botesShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com