Data e postimit: 2012-10-25 18:06:42
Lexime: 157590
Udhetim Imagjinar ne Kohe
Foto
Lloji: Ese pershkruese
Tema: Udhetim Imagjinar ne Kohe
Autori: Dorina.D
Shkolla: Art Institute of Philadelphia
Klasa: 1 year
Qyteti: Philadelphia
E-mail: dorina-pogradec@hotmail.com


“Udhetim Imagjinar ne Kohe”


Jam duke udhetuar me imagjinaten time nje nje vend te ngjashem po krejt ndryshe vendit ku jetoj.Jam duke shkuar ne nje bote tjeter,jo te ngjashme nga planeti toke. Po shkoj me nje shpejtesi shume te madhe qe dhe me fut friken, por imagjinata ime sme lejon te kem frike. Imagjinata eshte si nje mburoje mbrojtese e cila po me mbron nga cdo gje qe mund te me frikesoje. E degjoj, po me peshperit ngadale ne vesh: - “Mos ki frike, po udhetojme ne kohe, ne nje kohe shume te vecante qe asnje njeri nuk mund ti rezistoje, as vete une qe jam imagjinata jote.” “Vetem prit, ki durim, jemi shume afer.” Nuk shikoja dot asgje. Mendja ime ishte e bllokuar. Ishte vetem erresire e pafund. Erresire qe te linte pa fryme. Frika po me
ngacmonte perseri,por papritur u shfaq nje drite. U shfaq nje drite ne ate bote krejt ndryshe, ne ate planet qe ishte vetem brenda mendjes time. Drita me mbushi me fryme. Ajo bote jashtetokesore po me pelqente. Kishte shume drita te ngjashme ne cdo vend. Nuk ishte nje planet si gjithe te tjeret. Koha atje nuk nxitonte, koha te priste ty, koha priste cdo mendim tendin me kenaqesine me te madhe. Koha ishte si oksigjeni, nuk mund te jetoje pa te ne ate planet jashtetokesor. Qielli ishte roze dhe me re ta argjendta qe fluturonin ne kohe. Ajri kishte aromen a mijerave embelsirave. Pemet ishin te veshura me fruta floriri dhe te shdritshme.
Rruget nuk ishin thjesht rruge, por rruge te cilat te conin ne kohe te ndryshme. Atje mund te ndjeje paqen, atje nuk kishte zhurma, atje te shoqeronin vetem ndjenjat e kohes se lumtur.Njerezit, edhe pse smund ti quaj njerez sepse ishin qenie me fytyre engjellore te cilet kishin ndjenja te pastra qe skishin fund. Syte e tyre ishin te kristalte dhe mund te shikoje kohen brenda tyre. Sigurisht vetem kohen e lumtur sepse atje ne ate vend nuk ekzistonte koha e merzitur. Cdo gje ishte perfekte, cdo gje qe te rrethonte te mbushte me fryme dhe te bente te enderroje me sy hapur. Ajri qe te prekte lekuren te krijonte nje ndjesi teper terheqese, sepse te
tregonte kohet me te bukura qe kishin kaluar dhe kohet akoma me te bukura qe do te vinin. Liqenet ishin si pasqyra te larta dhe te thella. Ne thellesine e ketyre liqeneve fshihej nje mister. Por kete mister mund ta zbulonte cdo qenie qe shkonte atje. Mjaftonte vetem qe te hidhje syte mbi liqen dhe do te shikoje qarte fytyren tende, dhe me pas do te shikoje te
ardhmen, e cila koha kishte rezervuar per ty. Vetem koha qendiste te ardhmen tende askush dhe asgje tjeter nuk mund ta bente... Koha sepse ne kete bote jashtetokesore ajo ishte gjeja me e rendesishme qe asnjehere nuk do te shuhej, dhe qe gjithmone do te te priste. Do te te priste pa te kerkuar asnje arsye, asnje sqarim, asnje fjale. Do te te priste sepse koha atje mbizoteronte nga gjithcka tjeter. Dhe ti ndjeheshe ne paqe, e gezuar dhe sikur ishe e uruar nga zoti. Te gjithe qeniet ne ate bote aq perfekte dhe magjike ishin njelloj. Nuk kishte diferenca, nuk kishte kategori shtresas, nuk kishte ngjyra, nuk kishte perbuzje, nuk kishte ofendime. Te gjithe ishin te barabarte. Ishte si nje magji qe koha me inteligjencen e saj kishte krijuar. Koha bente cdo gje qe ti deshiroje. Fjala “Jo” nuk ekzistonte. Cdo enderr beheshe realitet. Jetoje ne nje menyre qe asnjehere nuk e kishe imagjinuar. Ne ate bote aq unike nuk kishte stres, merzitje dhe lote. Te gjitha keto koha i kishte zhdukur ne humnerat me te thella dhe me te erreta qe ekzistonin ne univers. Ato nuk do te vinin me kurre ne ate planet. Koha bente gjithcka per qeniet qe ekzistonin ne ate vend aq te mrekullueshem. Atje nuk mungonte asgje, te gjitha ishin ne vendet e tyre, dhe kur i kerkoje ato te vinin vete. Edhe yjet te degjonin kur kerkoje nje deshire dhe me xhentilesen e tyre binin vete nga qielli vetem per te shikuar te gjithe krijesat te gezuara dhe te lumtura. Edhe lumenjte edhe malet te degjonin dhe te jepnin keshilla. Edhe lulet te qetesonin me aromen e tyre. Edhe pemet te tregonin rruget qe ti doje te gjeje. Gjithcka qe te rrethonte ishte nje ndihme per te gjithe qeniet me fat qe jetonin ne ate planet jashtetokesor kaq hyjnor. Nuk mund ta besoja. Cfare vendi ishte ai? Mos ndoshta ishte vete Parajsa? Ndoshta ishte me teper se kaq. Ishte nje vendperallor qe as fjalet nuk i gjen dot per ta pershkruar. Qetesia mbizoteronte ne te gjithe trupin tend dhe mendjen tende. Lumturia prekte cdo qelize tenden dhe gezimi te ndriconte syte dhe fytyren. Nuk e kuptoje se nga vinte e gjithe ajo qetesi dhe harmoni. Ishte e pamundur po mos
te buzeqeshje. Buzeqeshje me cdo krijese qe merrte fryme. Atje gjithcka merrte fryme. E gjithe natyra, dhe horizonti merrte fryme. Nata ishte magjike. Kishte yje te panumerueshem, te vegjel dhe te medhenj te cilet kercenin dhe luanin me henen madheshtore, ne menyre qe krijesat e atij planeti te flinin dhe te enderronin me ata derisa te dilte dielli ne mengjes. Dhe keshtu ndodhte nate pas nate. Dita dhe nata ishin magjike, dhe ti mezi i prisje qe te vinin.Nuk ka fjale qe ta pershkruaj me tej kete vend te pakrahasueshem. Dhe mesa duket udhetimit imagjinar po i vjen fundi. Dritat po shuhen dale-ngadale dhe mendjen time po e mbulon
erresira e pafund. Perseri kam frike, por imagjinata me thote, -“Mos ki me frike udhetimi imagjinar ne kohe qe doja te te tregoja mbaroi me sukses.” Per sot kaq ishte aventura. Takohemi ne udhetimin tjeter ne kohe, qe jam e sigurt do te pelqeje akoma me shume...

Vepra te ngjashme
Autori: Dorina.D · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Udhetim Imagjinar Ne Kohe
Jam duke udhetuar me imagjinaten time nje nje vend te ngjashem po krejt ndryshe vendit ku jetoj. Jam duke shkuar ne nje bote tjeter,aspak te ngjashme me planetin toke. Po shkoj me nje shpejtesi shume te madhe qe me fut friken, por imagjinata ime sme lejon...
Autori: Blerti Vejuka · Lloji: Ese pershkruese · Tema: KOHa !!
Jam duke udhetuar ne nje vend te ngjashem po krejt ndryshe vendit ku jetoj.Jam duke shkuar ne nje bote tjeter. Po shkoj me nje shpejtesi shume te madhe qe dhe me fut friken, Nuk shikoja dot asgje. Mendja ime ishte e bllokuar. Ishte vetem erresire e pa...
Autori: Melissa Baloshi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Vendi imagjinar
Sot imagjinata me coi diku larg kesaj bote reale. Nuk mund te konceptoja ku kisha shkuar,kishte shume drite dhe ishte kaq shume harmoni. Kishte njerez e makina qe leviznin ngado per te kryer punet e tyre te perditshme. Ishte nje rremuje aq e bukur e jetdh...
Autori: Dorina N. · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Udhetim Imagjinar ne Kohe 2
Mbasdite vone dimri. Qielli gati ne te erresuar. Zhurma e eres degjohet ne dritaren e dhomes. Jam duke pire nje filxhan çaji te ngrohte dhe ne te njejten kohe po lexoj nje liber me aventura dhe fantazi te J.R.R. Tolkien. Me pelqen embelsia e Cajit te ngr...
Autori: delibashi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: per kohen
Koha eshte armiku me i madh i njeriut. Koha eshte gjeja e vetme para se ciles njeriu i dorezon armet e luftes. Njeriu nuk arrin dot ta ndale ate. E them kete sepse lindim ne nje kohe te caktuar dhe rritemi e vdesim po nga koha. Koha na shnderron nga te v...
Autori: Gloria Zhuli · Lloji: Tekst pershkrues · Tema: Stina e vjeshtes.
Ishte mengjes dhe me ne fund arrita.Pamja ishte mbreslenese.Rrezet e Diellit nuk ishin shume te forta por reflektimi i tyre mbi gjethet e arta e mbushnin vendin plot shkelqim.Gjithe vendi ishte mbuluar nga nje mbulese e arte.Gjethet e rena "kercenin" sipa...
Autori: Mirigj · Lloji: Poezi dashurie · Tema: Poezi Dashurie
Ishte kaq bukur kishte kishte shprese per nje jete te re thurem endrra per jeten tone shpresuam se do te shkoje gjithcka mire i besuam njeri-tjetrit nuk lejuam askend te na ndaj ishte kaq bukur sa qe nuk e kuptoj se si ndodhi ishte nje ...
Autori: desara dedolli · Lloji: Pershkrim · Tema: udhetimi per ne mars
UDHETIMI PER NE MARS Une kam vendosur te bej nje udhetim ne nje nga planetet e university,Marsin.U nisa me disa nga shoket e shoqet e mia qe ne mengjes.Morem te gjitha mjetet e nevojshme dhe patjeter kostumin e astronautit.Hypem mbi anijen kozmike d...
Autori: Gloria Zhuli · Lloji: Hartim · Tema: Shkrimi i nje teskti fantastiko-shkencor.
Ishte viti 2100.Jeta kishte ndryshuar shume.Toka ishte populluar dhe nga krijesa te tjera te cuditshme.Gjithcka ishte transformuar. Njerezit shkonin nga njeri planet ne tjetrin sikur te te ishin qytete.Teknologjia ishte zhvilluar shume por prape njer...
Autori: Joana goxhaj · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Karma
Ne syte e te tjerve , ishte e sjellshme dhe e qet . E bute dhe e qendrueshme . Nje shpirt qe i kishte mbijetuar nje kohe tjeter dhe qe e ruante te pafajshem vizionin e saj per boten . Por... Ishte krejt e kunderta . Ajo vuante. Vuante se tepermi . Kujti...
Autori: REA SERANLLARI · Lloji: Ese pershkruese · Tema: "Prometeu,nje hero i vetmuar"
Prometeu eshte heroi i pare i humanist ne te gjithe historine e letersise dhe eshte nje figure e adhuruar per shume artiste e poete. Ai kreu nje akt human ne kohen kur njerezimi ndodhej ne erresire,injorance dhe varferi.Prometeu u rrembeu perendive...
Autori: ronaldo rama · Lloji: Ese e krahasim-kontrastit · Tema: jeta e perditshme
Imagjino nje vend ku ka nje qetesi absolute nje vend vend te rrethuar nga natyra e gjelber,bar,peme,ajri I paster.Nje vend enderrash ku cdokush do te jetonte I lumtur.Do ishte nje vend ku fjala zhurme nuk do te egzistonte,ku cdokush do te kishte kohe per ...
Autori: Marina Reverte · Lloji: Hartim · Tema: Endrra qe u be realitet
Nje here e nje kohe ne nje shtepi e cila gjendej ne mes te nje fushe te gjelbert jetonte nje vajze e vetme 13 vjecare.Ajo nuk kishte familje.Prinderit dhe motra i kishin vdekur ne nje aksident tragjik. Pas vdekjes se tyre ajo kishte qendruar ne ate shtep...
Autori: Geraldo Xhina · Lloji: Ese filozofike · Tema: Vetevleresimi
Me lejo te marr fryme thelle dhe ngadale te nis te tregoj per udhetimin qe bera nje dite te zakonshme ,qe me ndryshoi me shume se cdo mund ta imagjinoja.Larg,teper larg ndoshet nje vend I erret e I pafundem,por qe ne te njejten kohe eshte I mbyllur e I rr...
Komentet e fundit!

Emri: Inter
Email: inter@gmail.com
Komenti: Bukur por kot fare

Emri: Inter
Email: inter@gmail.com
Komenti: Bukur por kot fare

Emri: Emili Capi
Email: nadacapi@yahoo.com
Komenti: uuuuuuuuuaaaaaaaaaa bravooooo dorina me pelqeu shume e bera per detyre shtepie dhe mesuesja me vendosi nje 10 te fuqishme me yll bravooo bravooo ke shume talent bravoooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooo s di cfare te them

Emri: cristi
Email: shipa_.12@hotmail.com
Komenti: Wow je i mbrojter sepse eshte imagjinata jote dhe nuk te mposht dot as kush sepse Ti e kontrollon kohen me emagjinat

Emri: evisa
Email: evisa@gmail.com
Komenti: skandal skisha lexuar ndonjehere nje ese kaq te keqe

Emri: bledar sinanaj
Email: erjon.tuci@gmail.com
Komenti: te lutem dorina mund te me besh nje ese argumentuese me teme"udhetimi imagjinar ne boten e pertejme"befet fjale per ferrin e dante aligerit.tlt

Emri: Mimozabytyqi
Email: Mimozabytyqi@yahoo.com
Komenti: Shum e Mir asht per ata te cilet e kan e Lexu FALEMINDERIT

Emri: anita
Email: hasamegi43@gmail.com
Komenti: uuuuuuuuuaaaaaaaaaa bravooooo dorina me pelqeu shume e bera per detyre shtepie dhe mesuesja me vendosi nje 10 te fuqishme me yll bravooo bravooo ke shume talent bravoooooooooooo oooooooooooooooooooooooooooo s di cfare te them

Emri: anita
Email: hasamegi43@gmail.com
Komenti: uuuuuuuuuaaaaaaaaaa bravooooo dorina me pelqeu shume e bera per detyre shtepie dhe mesuesja me vendosi nje 10 te fuqishme me yll bravooo bravooo ke shume talent bravoooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooo s di cfare te them

Emri: Eixhner
Email: Eixhner@yahho.com
Komenti: SHUME BUKUR!


Emri: lena
Email: lena@gmail.com
Komenti:

Emri: AMRI
Email: Amri@gmail.com
Komenti: Bravo!Shume bukur e ke trajtuar temen !!!Ke nje talent vertete te madh...

Emri: noldi
Email: sula landi@outlook.com
Komenti: shum e bukur por duhet me shkrujt shum une se e kam detyr

Emri: sara
Email: sara161@yahoo.com
Komenti: sh super

Emri: titi
Email: pcera79@gmail.com
Komenti: ik anej un e du me 5~6 fjali kjo

Emri: Skrappi
Email: skrapi.mia@hotmail.com
Komenti: shum skandal:

Emri: xxx
Email: xx-12@hotmail.com
Komenti: bukur zemra bravo e suksese

Emri: ardian
Email: ardianraga@hotmail.com
Komenti: Shume bukur ishte nje udhetim fantastik

Emri: Diana Ramadani
Email: dianaramadani@outlook.com
Komenti: woow sa bukuer

Emri: klea
Email: ana.kapxhiu@yahoo.com
Komenti: m duhet nj udhetim per kozmosin


Emri: sara
Email: sara@yahoo.com
Komenti: sh bkr

Emri: ona
Email: ona12@gmail.com
Komenti: shum shum bukur dorina je me te vertete nje talent i lindur dhe me vjen keq per ata qe nuk dine se cfare e shte talenti shum flm zmr ti ke nje te ardhme te ndritshme ne kete fushe dhe flm serish sepse kjo ishte nje nga detzrat e mia per neser dhe me siguri do marr noten maksimale

Emri: ona
Email: ona12@gmail.com
Komenti: shum shum bukur dorina je me te vertete nje talent i lindur dhe me vjen keq per ata qe nuk dine se cfare e shte talenti shum flm zmr ti ke nje te ardhme te ndritshme ne kete fushe dhe flm serish sepse kjo ishte nje nga detzrat e mia per neser dhe me siguri do marr noten maksimale

Emri: ona
Email: ona12@gmail.com
Komenti: shum shum bukur dorina je me te vertete nje talent i lindur dhe me vjen keq per ata qe nuk dine se cfare e shte talenti shum flm zmr ti ke nje te ardhme te ndritshme ne kete fushe dhe flm serish sepse kjo ishte nje nga detzrat e mia per neser dhe me siguri do marr noten maksimale

Emri: S
Email: sadinashkembi@yahoo.com
Komenti: shume ke shkruajtur me vajze si ske pertuar une pertoj te shkruaj nje fjali dhe jo me 2 faqe fletoreje prandaj nuk e lexova te gjithen me fal po pertoja

Emri: ds
Email: jolaahmkj@yahoo.com
Komenti:

Emri: alenau4
Email: hjgjyfgufg@hotmail.com
Komenti: shum ke shkrujt po pritoj me lexu

Emri: Ana
Email: ana123@gmail.com
Komenti: tipike e nje femije 8-9-vjec.. gjera bajate si :rete argjendi,bota ishte kshu,imagjinata me coi ktu,isha habitur sh,e ksi gjerash...... qe n filliom e kuptova ca lloji ishte,,,nuk vazhdova me tej... imagjinata esht gje e bukur nk njeh kufij,por fjalet qe perdor jan shum kot pa vler duhen pak me t pjekura..... gjithsesi je shum mir perderisa shkruan kaq gjat nqs ushtrohesh arrin tbesh gjera me tmira dhe me t sakta,kjo vjen me kalimin e kohes po te jap nje keshill: mos perdor fjal kalamajsh pa kuptim te pergezoj gjithsesi

Emri: amazing
Email: sesgbrhtr@gmail.com
Komenti:

Emri: ada
Email: adazmr@live.com
Komenti: te lumte shum e bukur flm per dhjeten qe mora /


Emri: sarel
Email: besi.tr@fieri.com
Komenti: hec mo flm per gjashten zmr

Emri: Marko
Email: Marko.plaka@gmail.com
Komenti: shume i bukur

Emri: Marko
Email: Marko.plaka@gmail.com
Komenti: shume i bukur

Emri: nino
Email: ninospahi@hotmail.com
Komenti: Shume e bukur

Emri: ema
Email: ema1324@hotmail.com
Komenti: shumne e bukur bravo

Emri: ana
Email: ana@hotmail.com
Komenti: shum bukur BRAVOooooooooooooo

Emri: lali
Email: elisa@info.al
Komenti: shm bkr

Emri: bessa
Email: elisa@info.al
Komenti: eshte bukur te shkruash per hapsiren....me pelqen shume ..... bravo....

Emri: linda
Email: linda27@yahoo.com
Komenti: it is so great zmr,,,,....ju lumt njisha po jeni

Emri: elvii
Email: vinael2@outlook.com
Komenti: sprrrrrrr krejttt .... te lumttt


Emri: Linda
Email: linda@gmail.com
Komenti: shum shum bukur dorina.. ke nje talent te mrekullueshem..Per mendimin tim duhet te krijosh perseri tema te tilla dhe te botosh nje liber. mos e ler kete talent te shkoje dëm

Emri: sara
Email: sara161@yahoo.com
Komenti: yll fare koti

Emri: eli
Email: eli237@yahoo.it
Komenti: me pelqen shume ke nje imagjinat shume te bukur ti qe e ke bere kete

Emri: kristi
Email: kristi@yahoo.com
Komenti:

Emri: blerina
Email: lamcjagentian@yahoo.com
Komenti: shume e bukur dhe me shume fantazi te lumte

Emri: euyeruj
Email: jskdsjk@jsdj.kld.be
Komenti: bukur

Emri: sgrssssfggfdvbggggggggtfbfh
Email: dghbgh@yahoo.com
Komenti: medoj se si krijim ishte shume i bukur!!

Emri: sgrssssfggfdvbggggggggtfbfh
Email: dghbgh@yahoo.com
Komenti: medoj se si krijim ishte shume i bukur!!

Emri: sandra
Email: kasandraibra@gmail.com
Komenti:

Emri: auron
Email: auron2004@hotmail.com
Komenti: Shum Bukur E Ke Shenuar


Emri: Alesja
Email: esi@live.com
Komenti: bukur nice

Emri: Armonda
Email: armonda-monda@outlook.com
Komenti: Wowww Shum e mir

Emri: donza
Email: doonzaa.bajramii@live.com
Komenti: keni menduar bukur ju lumt ;) ;) :* :* :*

Emri: Sejdi
Email: sejdi123@yahoo.com
Komenti: Bukur Po e

Emri: Thjesht Era
Email: mikaelamikaela99@hotmail.com
Komenti: e bukur

Emri: klarisa
Email: klarisaneli@yahoo.com
Komenti: kot fr o idiote

Emri: shefi
Email: redihoxha@hotmail.com
Komenti: superrrrrrrrrr

Emri: Iris
Email: iris@hotmail.com
Komenti: shummmmmmmm e bkr Dorin ke vertet nje imagjiat te mrekullueshme por mua fatkeqsisht sme sherben per detyren qe kam

Emri: Albana
Email: Albana@live.com
Komenti: Te gjithe qeniet ne ate bote aq perfekte dhe magjike ishin njelloj. Nuk kishte diferenca, nuk kishte kategori shtresas, nuk kishte ngjyra, nuk kishte perbuzje, nuk kishte ofendime. Te gjithe ishin te barabarte. Ishte si nje magji qe koha me inteligjencen e saj kishte krijuar. Pjesa me me kuptim per muua

Emri: megi megi
Email: megi.poci@gmail.com
Komenti: imagjinate imagjinate imagjinate.Shume e lodhshme pfffffffff


Emri: keda keda
Email: keda@hotmail.com
Komenti: e lezetshme

Emri: emanuela
Email: emanuela-ela@hotmail.com
Komenti: Shuuuuum e buuuukur bravo

Emri: vilson
Email: vilson_sulejmani@yahoo.com
Komenti:

Emri: vilson
Email: vilson_sulejmani@yahoo.com
Komenti:

Emri: luiza
Email: luizaizaitaly@hotmail.com
Komenti: shme bukur

Emri: Dorina.D
Email: dorina-pogradec@hotmail.com
Komenti: debila

Emri: Dorina
Email: dorina-pogradec@hotmail.com
Komenti: shume flme per komentet

Emri: ajogoca
Email: ajogoca@yahoo.com
Komenti: ishte nje imagjinate shume e bukur

Emri: ome lal ca ke
Email: kot@home.al
Komenti: yll fare pz m ka hy sh punn e faletnderoj ate qe e ka shkr kte....

Emri: lorela
Email: lori5@hotmail.com
Komenti: dorin je fantastike


Emri: anna
Email: anna1@hotmail.com
Komenti: shm bkrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Emri: mili
Email: mili @hotmail.com
Komenti: shum e bukurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Emri: ana
Email: anaana@live.com
Komenti: shum kot me thon te drejten imagjinate e tepruar kot kot kot kot kot ja ke fut o dorin mos te ngel hatri se di si e kane pelqy te tjeret po gjithkush ka mendimin e vet pa lidhje mu duk sidomos hyrja sme pelqeu hic

Emri: xhesika
Email: xhesika.sweet@hotmail.com
Komenti: Nje krijim teper i lezetshem me pelqen.

Emri: seva
Email: dita_sk@live.com
Komenti: shum absurde si temeee

Emri: nipcja
Email: nipcjavogel@yahoo.com
Komenti: shume e bukur hahahahah

Emri: emanuela
Email: nipcjavogel@yahoo.com
Komenti: shume e bukur

Emri: ebww
Email: dumbo@yahoo.com
Komenti: shumeeee e bukurrr

Emri: arilda
Email: arilda_hysolli@yahoo.com
Komenti: yll eshte imagjinata

Emri: egla
Email: egladulaj@yahoo.com
Komenti: Me pelqeu shume . BRAVOOOOOO


Emri: isa
Email: isa_br@hotmail.com
Komenti: vertete ju pelqeu?

Emri: isa
Email: isa_br@hotmail.com
Komenti: vertete ju pelqeu?

Emri: Goca sy blu
Email: syblu@live.com
Komenti: super kjo dorina

Emri: feilomi
Email: feilomi@yahoo.com
Komenti: wow sa super

Emri: mateo
Email: denisbita@gmail.com
Komenti:

Emri: plz
Email: plz.14@yahoo.com
Komenti: love it

Emri: anaaaaaaaaaa
Email: ana111@hotmail.com
Komenti: nk a se me plq shumeeeee

Emri: egzontina
Email: egzontina-010@live.com
Komenti: me te vertet me pelqe te pergezoj dorina

Emri: olivia
Email: oliviaperroni@yahoo.com
Komenti: sh bukur

Emri: jenny
Email: jennyenny@hotmail.com
Komenti: bravo i get 10. thnx


Emri: halit
Email: saimir@hotmail.com
Komenti:

Emri: lola
Email: lola.lola@yahoo.com
Komenti:

Emri: damjan
Email: damjancekrezi@live.com
Komenti: Ishte shume blr eseja dhe me sherbeu ne nje pune me shkrim ne lenden e gjuhes

Emri: fitore berisha
Email: fitore_berisha@live.com
Komenti: just wow me le pa tekst nje nder eset me te bukra qe kam lexuar imagjinat fantastike

Emri: bjana
Email: bjanaalna@yahoo.com
Komenti: shum shume e bukur urime

Emri: Eriona
Email: erionasholla@hotmail.com
Komenti: Shume shume bukurrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Emri: inesaajasllari
Email: inesaajasllari@hotmail.com
Komenti: shum shum e bukur

Emri: ERDUAN
Email: ERDUANI_10@HOTMAIL.COM
Komenti: shum shum e bukur

Emri: petra
Email: petrakumi@yahoo.com
Komenti: bukur

Emri: Desara
Email: desi.esi@outlook.com
Komenti: Shum e bukur!!!


Emri: ste la
Email: gocamamitvet-cr@live.com
Komenti: shum terheqese me pelqeu shum

Emri: ina
Email: stela.lina@yahoo.com
Komenti: ishte shume e bukur eseja dhe me sherbeu ne nje pune me shkrim

Emri:
Email: Aleksandersimaku@hotmail.com
Komenti: Shume e bukur

Emri: ervis
Email: ervisdomi@hotmail.al
Komenti: hahahahahaaa na derdo na nje kur na duhet hahahahaha ika se do bej detyrat edhe un te puc pucccc

Emri: ana
Email: anashehu@live.com
Komenti: flm ervis po me plq shume te shkruaj ka nje bllok plot me ese si:FEMIJERIA;DETI;TE JESH I RI etj.pacim puc

Emri: ervis
Email: ervisdomi@hotmail.al
Komenti: mbeshtes komentin e ana shehu ke shhhhhhummmeeee te drejte ana si duket ke talent per te shkruar

Emri: ana
Email: anashehu@live.com
Komenti: nuk me plq shum sps ke perdorur vetem fjalen IMAGJINATE imagjinate.... por gjithsesi po te jap nje keshille:"MENDO PARA SE TE SHKRUASH."

Emri: Elis
Email: elis.hoxhaj@yahoo.com
Komenti: Sh bukur Imagjinata Pergezime

Emri: thejsht cela
Email: vajzabukur11@outlook.com
Komenti: shuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuumeeeeeeeeeeee e bukur

Emri: denaldo
Email: bosidenaldo@yahoo.com
Komenti:


Emri: iris
Email: iris.murati@yahoo.com
Komenti: Ishte nje ese aq e bukur saqe fal kesaj mora 10 sot.Flm qe e ke shkrujt. :D

Emri: nina
Email: ninalaci@live.it
Komenti: salut dorina comment sa va quel age tu as

Emri: uiyui
Email: iuyhui@fgchd.com
Komenti: nice

Emri: sabina
Email: sabina_demaliaj@hotmail.com
Komenti:

Emri: ENEIDA
Email: eneidaruzhdia@hotmail.com
Komenti: SHUME BUKUR

Emri: ENEIDA
Email: eneidaruzhdia@hotmail.com
Komenti: SHUME E BUKUR DO TI MARR DISA IDE

Emri: ensar
Email: ensar-hulaj@hotmail.com
Komenti: shume e mire

Emri: ISABELA
Email: I.SERAJ@GMAIL.COM
Komenti: shume e bukur kjo eseja me then te drejten ke 1 imagjinat qe gjithkush do donte ta kishte.

Emri: gomari
Email: shero.hoxha@yahoo.com
Komenti: jeni njishaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Emri: Orest
Email: Orestvrana@yahoo.com
Komenti: Eshte shume e gjate si detyre dhe pertoj me e bo!!


Emri: doris
Email: pepaj.gisela@yahoo.com
Komenti: Me pelqeu shume dhe me sherbeu sepse e kopjova si detyre shtepie

Emri: besjona
Email: besi.tr@fieri.com
Komenti: shume nice

Emri: dorina troka
Email: fatmir.troka@yahoo.com
Komenti: eshte nje pjesee shume e bukur.me pelqen shume ka shume imagjinate femijerore:

Emri: goca unike
Email: gocaunike@ymail.com
Komenti: me plq shm

Emri: nuredin
Email: rreziku1@hotmail.com
Komenti: me pelqeu shume kjo ese ... kishte elemente te ndryshme qe te benin te kuptoje sh gjera per udhetimet imagjinare per moshen qe kam arrita te kuptoj dicka ... bravooo

Emri: ina
Email: stela.lina@yahoo.com
Komenti:

Emri: arlind
Email: lindi_bela@zbavitu.com
Komenti: hey

Emri: Dorina. D
Email: dorina-pogradec@hotmail.com
Komenti: Leonida sh flm per komentin tuaj. Dhe ke shume te drejte cdo njeri e gjen veten me anen e imagjinates se tij. Klm gjithashtu.

Emri: leonida
Email: leonida.basha@facebook.com
Komenti: me te vertete qe me pelqeu shume kjo ese kishte nje imagjinate qe jo cdo kush mund ta ket ,te te them nje sekret edhe un jam e fiksuar pas imagjinates se njeriu aty e gjen veten e tij te vertet aty eshte shtepia jote aty zhduket cdo gje ke keqe ja kalofhs sa me mire

Emri: Dorina. D
Email: dorina-pogradec@hotmail.com
Komenti: @Elda ^_^ @Ardo thnx


Emri: ardo
Email: arditihoti@hotmail.com
Komenti: bukure shume

Emri: Elda
Email: jessicamira21@yahoo.com
Komenti: cool :D well either way, i like ur imagination and the details in which u describe things. te gjithe kane nje menyre te veten per te shkruar. good job & nice 2 meet u 2! :D

Emri: Dorina. D
Email: dorina-pogradec@hotmail.com
Komenti: Hey Elda flm per komentin. Persa I perket pyetjes qe keni bere me lart, bota imagjinare per te cilen kam folur nuk eshte se ka te beje me jeten time. Thjesht doja te krijoja nje bote ndryshe brenda mendjes time, ndryshe nga bota qe ne jetojme. Dhe duke bere pak krahasime me boten ku ne jetojme dhe boten imagjinare qe une krijova. Me pelqen mendimi qe ke shkrojtur me lart. Jam shume dakort me ty :D (Oh, so nice to meet you Elda sepse qenkemi nga I njejti qytet Pogradeci, dhe gjithashtu jeton dhe ne NJ afer me PA (: (:

Emri: Elda J. Pere
Email: jessicamira21@yahoo.com
Komenti: hey dorina shum bukur it was great :D kuptoj te gjitha qe kane lidhje me kohen, me imagjinaten, por... si thua, kjo bota imagjinare, mund te jete vete planeti e jeta jone nga pikepamja e dikujt qe e adhuron jeten? Dmth, qe gjithcka t'i duket e bukur, me detaje te vecanta, qe sheh cdo gje te vogel si nje mrekulli, qe gezohet me cdo veprim? Ose ajo pjesa e pershkrimit: duke pare veten ne pasqyre sheh se cdo te besh ne te ardhmen, sheh veten dhe mendon per ate cka do te ndohe. Rruget qe te cojne ne kohe te ndryshme mund te jene rruget e vendimeve te ndryshme qe cojne ne kohe e te ardhme te ndryshme, sepse cdo cast qe kalon esht nje kohe tjeter. Fytyrat e njerezve engjellore jane ana e mire e tyre, sepse edhe njeriu me me shume vese mund te kete ane te mira te karakterit. :) Vertet me pelqeu Dorina. (PS, edhe un vij nga NJ, afer philadelphia dhe rri ne pg) :)))Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com