Data e postimit: 2019-01-26 15:29:39
Lexime: 3989
Pengesat e jetës
Lloji: Tekst shpjegues
Tema: Botë me probleme
Autori: Endrina Hajdini
Shkolla: Abdullah Tahiri
Klasa: IX\1
Qyteti: Gjilan-Malishevë
E-mail: linda_endrina@hotmail.com


Mos , mos , mos . Mos bëj ashtu , mos bëj kështu ..!Sa keq apo jo ?! Nuk je i lirë të jetosh jetën që t'i e endërron ose të themi më mirë jetën që ti zgjedh për ta ëndërruar . Në jetë egzistojnë vetëm dy gjëra me dëmethënie të veqantë improsionuese : e mundur dhe e pamundur . Por aq shumë gjëra mund të bësh gjatë një dite saqë dalin më shumë mundësi . Eshtë jetë pra dhe të gjithë jetojmë brenda saj , por është keq kur nuk ke asnjë arsye për të jetuar , nuk ke dikë për ti besuar , ke ndoshta familjen por nuk janë gjithmonë ata që të kuptojnë , nuk janë gjithmonë ata që të përkrahin përkundër mundësive të tyre ..! Sa mirë do të ishte sikur njerëzit të ishin njësoj , të ngjasonin njëri-tjetrit , pa urrejtje , pa interesa , por vetëm dashuri , paqe , lumturi . Kjo është dëshira e çdo kombi , kushtetuta e parë , mirëqenie e botës . Po ku është bota dhe ku jemi nee. Hajde ?! Jepi! Tregoje veten ! Jep një përgjigje!Nuk vie çdoherë kjo mundësi nëpër duar të ndryshme . Njerëzit dita ditës po bëhen arrogantë , dembelë , pazemërsi , po vujanë ; varfëri e madhe . Në fakt po ta shohësh botën nga një këndvështrim tjetër do e njohësh botën jo nga jashtë por nga brenda ; do e shohësh sesa mizore është ajo . Sa njerëz po vdesin pa kurrfarë faji , pa kurrfarë mëkati . Po e urrejnë njëri-tjetrin , janë injorantë , por disa duan shpëtimtar , një hero që t'i shpëtojë ata , t'ua lehtësojë dhembjet e tyre , t'iu shërohen zemrat e lënduara nga ato që shohin çdo ditë ? Eshte patjetër një dëshirë e tillë ? Po!Sigurisht që po . Sa fëmijë po vdesin e sa po lindin , përse??! Për shkak të mosmarrëveshjeve në botë ? Për shkak të gabimeve të tyre po e pëson njerëzimin . NJerëzit janë përçarë , po kërkojnë shkak për të ikur nga vendlindja e tyre në kërkim të një jete më të mirë , të një shpresa të re , një rrugë me kthim , një rrugë të pastër , të lirë e plot dritë . Pyjen digjen , ajri ndotet , tej masa , botën e ka kapluar pluhuri për t'u ngulfatur nga problemet e njëpasnjëshme . Dimë vetëm një fjalë : mos dhe jo . Off u lodha duke shkruar , u lodha duke menduar çdo shkronjë të këtij teksti , lotët po rrjedhin si lum ndonëse për dikë duket gënjeshtër . Gjithqka po përmbyset dalëngadalë . Dikur njerëzit luftonin për liri , ishin në gaditshmëri për mbrojtjen e popullit të tyre , janë pasqyrë e botës , pasqyrë e të qenurit njeri , janë heronjtë tanë sot dhe përgjithmonë , ata që na mundësuan të jemi sot këtu ku nuk mbizotëron paqja e dashuria ..Ndonjëherë them se me të vërtetë ka ndryshuar diqka . Mund të them se njerëzit sot duan të argëtohen , të kënaqen , të rrinë pa bërë asgjë ohooo sa e bukur që është jeta . Nuk duan të kuptojnë rreziqet që mund t'i pret , qoftë mirë e qoftë keq çdokush duhet të dijë për ngjarjet , të përgatitet për të ardhmen e tij .Të kuptojnë për dashamirësit dhe armiqtë edhe pse një ditë mund të vdesim të gjithë por kur do jetë ajo nuk e dimë askush . Ata që e zvogëlojnë popullin , që vrasin pa iu trembur syri duhet të jenë me siguri të çmëndur , të fëlliqur , jobesimtarë , mendojnë se të sundosh dikë është patjetër të futësh frikë në zemrat e njerëzve , tu bësh turturë çdo ditë nëpër lajme e gëzeta , të shkaktosh kaos në botë ; të gjithë e ditnë se frika është turtura më e madhe . Derisa ne themi do kalojë , edhe kjo do kalojë jeta na rrëshqet nga duar pak nga pak derisa ne t'i themi stop . Të mundohemi për mirë , për një të ardhme më të mirë . Të gjithë e meritojnë një mundësi të tillë , sepse
dikur do bezdisesh nga jeta që e bën e vihesh në kërkim të diqkaje tjetër ..! Fundja jemi njerëz dhe bota nuk është e madhe por nuk është as e vogël . Fundi i çdokujt mund të jetë i trishtueshëm ama me dashuri.

Vepra te ngjashme
Autori: Endrina Hajdini · Lloji: Hartim · Tema: Jeta ime , e jotja dhe e të tjerëve
-^Kur të të bezdisë arroganca e dikujt duhet të pyesësh veten menjëherë : A është e mundur të mos egzistojnë nëpër botë njerëz arrogantë ? '' Nuk është e mundur , kështu që mos kërko të pamundurën ..! Koha është e kthjellët , ...
Autori: Elmedina Deda · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Librat
Të ikësh larg e larg nga realiteti me të cilin përballemi,të udhëtosh në një përrallë të bukur të humbasësh pas bukurisë së rrallë që ka,të humbasësh e të mos dëshirosh për tu kthyer më,të përjetosh qetësinë të cilën kemi n...
Autori: Elmedina Deda · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Librat
Të ikësh larg e larg nga realiteti me të cilin përballemi,të udhëtosh në një përrallë të bukur të humbasësh pas bukurisë së rrallë që ka,të humbasësh e të mos dëshirosh për tu kthyer më,të përjetosh qetësinë të cilën kemi nevo...
Autori: Fotini Subashi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: te falesh eshte hyjnore
Njerëzit janë krijesa të lindura me atributet dhe dobësitë e tyre.Te gjithe ne bejme pjese ne shoqerine njerezore.Por, shoqeria ku jetojme sot eshte shume e padrejte. Ashtu siç nuk janë të pakta momentet kur engjëjt i kane zili, po ashtu nuk jan...
Autori: s.sh · Lloji: Ese argumentuese · Tema: nje mik i vertete
Secili prej nesh ka shokë e shoqe. Marrëdhënia jonë me çdonjërin prej tyre është e ndryshme. Vetëm me disa ose me dikë ndihesh më i afërt dhe u beson më shumë. Një shok i vërtetë është gjëja më e bukur që mund të ndodh në jetën e ...
Autori: Arlind H. · Lloji: Ese pershkruese · Tema: PAQJA
Sa e bukur është paqja!Nëse ka paqe do të thotë që në botë të gjithë e duan të mirën e njëri tjetrit.Paqja mund të bëhet vetëm nga një shtrëngim duarsh.Të bësh paqe do të thotë të falësh njeriun qe i ke bërë keq.Në kohën e luft...
Autori: Emma · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Save rendesishme eshtë paqja në botë
Sa e bukur është paqja!Nëse ka paqe do të thotë që në botë të gjithë e duan të mirën e njëri tjetrit.Paqja mund të bëhet vetëm nga një shtrëngim duarsh.Të bësh paqe do të thotë të falësh njeriun qe i ke bërë keq.Në kohën e luft...
Autori: Emira Buçi · Lloji: Ese vleresuese · Tema: "Thesari i çmuar i fshehur në një ishull te braktisur"
E emërtova thesar por ka vlerë edhe më shumë ,i fshehur në një ishull te braktisur për dikë që e humb.Familja bëhet fjalë,e shtrejnta në këtë botë por për disa është fshehur se e ka humbur për qëllim të kotë.Nga zoti u krijove,e nga ...
Autori: Xheni Miho · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Dashuri midis njerzve
Vijmë në këtë botë te madhe si qenie shumë te vogla. Krejt të paditur, hedhim hapat ngadalë. Buzët fillojnë e flasin fjalët e para që zemra i krijon me dashuri. Shikojm qiellin plotë re duke i quajtur pambuk që rrin në ajër, kupën qiellor...
Autori: Nedreta Fetahi · Lloji: Ese filozofike · Tema: Jeta
Të gjithë të vërtetat kuptohen,por e vërteta e jetës është një enigmë e vërtetë.Është fakt se së pari duhet ta kalosh erësirën për ta parë dritën,duhet ta provosh të hidhurën për ta kuptuar të ëmblën,duhet të lëndohesh për ta ...
Autori: enxhi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: paqa ne bote
ESSE “PAQJA NË BOTË” Verë 2014, bregdet ! Jam zgjuar në orën 6 të mëngjesit dhe jam ulur në shezlonin përpara hotelit. Nuk ka asnjë lëvizje, asnjë zhurmë. Valët e detit ledhatojnë lehtë bregun dhe lëshojnë një melodi konstan...
Autori: LH · Lloji: Ese pershkruese · Tema: gjakmarrja ne Shqiperi dhe menyra si e perjeton nje vajze adoleshente ngujimin.
Ese “Sikur të kisha edhe unë një jetë…” Një jetë më ndryshe, me më shumë liri, paqe, argëtim, lumturi dhe dashuri. Vetëm kaq dua në këtë botë. Unë marr frymë, por nuk jetoj, s’jam në këtë botë, askujt nuk i interesoj. Jeta ...
Autori: Besarta Ibrahimi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Shoqes se ngushtt
Do të doja që këtë tekst ta filloja kështu: FALEMINDERIT QË EGZISTON! Ndonjëherë jeta është aqë e bukur me ne saqë na i fal disa njerëz të veqantë siqë je ti,për mua dhurata më e bukur nga Allahu janë miqtë që din të duan dhe vlersoj...
Autori: L · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Pse frikësohemi nga vetmia
Shumë njerëz në varësi të karakterit të tyre dhe të rrethanave shoqërore janë të prirur të jenë të vetmuar.Shpeshherë ata ndërtojnë një "botë"tyren të vogël ku askush nuk hy. Vetminë disa të tjerë e shohin si mënyre shpëtimi ng...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2022 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com