Data e postimit: 2016-03-22 10:24:16
Lexime: 5046
Pavarësia e Kosovës
Lloji: Tekst shpjegues
Tema: Atdheu
Autori: Ardit Berisha
Shkolla: Bajram Curri
Klasa: 5/2
Qyteti: Prishtinë
E-mail: arditi2005_milano@hotmail.com


Më 17 Shkurt të vitit 2008, Hashim Thaçi e lezoi deklatratën për Pavarësinë e Kosovës, kurse flamurin e ngriti Jakup Krasniqi. Për Kosovën u bënë shumë sakrifica. Në vitin 1990 në Prishtinë dhe në shumë vende tjera u helmuan mbi 7000 nxënës. Shumë shtete kan masakruar burra, gra e fëmijë shqiptarë. Më 5 Mars të vitit 1998 serbë e sulmuan shtëpinë e komandantit legjendar Adem Jasharit. Ata pasi e panë që Adem Jashari nuk do të dorëzohej, i dhanë 2 orë afat që të dorëzohej. Ai nuk u dorëzua dhe filluan të shtënat. Sulmi zgjati rreth dy ditë. Shtëpinë e tij e kishin rrethuar afro 8000 ushtarë. Adem Jashari u vra bashkë me 56 pjestarë të tij të familjes.

Vepra te ngjashme
Autori: Donita Gavazi · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Epopeja e UÇK-SE
Marsi,ne te gjithe boten eshte vetem nje muaj si gjithe muajt e tjere te vitit por, ne Kosove marsi ka qene gjithmone muaj i perbashket e i sakrifikices se familjes Jashari. Ishte viti 1998 kur shtepia e familjes Jashari u sulmua nga serbet,ata u tortur...
Autori: Shkurta Xheladini · Lloji: Hartim · Tema: 28 Nentori
Urime Festa e 28 Nëntorit të gjithë shqiptarëve kudo që janë. Kjo ditë e bekuar dhe e shënuar për të gjithë ne ka qenë dhe mbetet simbol i bashkimit, unitetit, lidhjes, krenarisë, qëndresës dhe vendosmërisë së popullit shqiptarë. Kj...
Autori: Besart Lamallari · Lloji: Hartim · Tema: 28 nentori
Urime Festa e 28 Nëntorit të gjithë shqiptarëve kudo që janë. Kjo ditë e bekuar dhe e shënuar për të gjithë ne ka qenë dhe mbetet simbol i bashkimit, unitetit, lidhjes, krenarisë, qëndresës dhe vendosmërisë së popullit shqiptarë. Kj...
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Poezi lirike · Tema: Patriotike
Komandanti Legjendar Kush ia nisi luftës i pari Me vëllazni Adem Jashari Se tremb serbi Se tremb mali Kosovës jetë ai ia fali Ballë për ballë shumë luftoi Armatim shumë barte Se ndali as acari As bora e...
Autori: Orjeta Koca · Lloji: Ese pershkruese · Tema: atdheu
Adem Jashari trim legjendar u be ball armiqve tan. Adem jashari trim lirie ball per ball luftoi me serbin. Luftove luftove kosoven ta liroje, dhe me ne fund arrite ate qe doje
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Poezi lirike · Tema: Patriotike
Adem Jashari O trim i rrallë Lirinë ti na solle Me gjak e ujite Luftove kundër shkaut Guximtar Le...
Autori: Florentina Isufi · Lloji: Poezi lirike · Tema: Adem Jashari
Adem Jashari. Ne Prekaz nenlokja duke shikuar djemte e saj pertoke ne kodrina dhe ne male ndihet krisma e shiptareve .O Adem o legjendar mos u ndal asnje hap shiko nenat duke vuajtur shiko femijet e trishtuar ne zemrat e ushtareve .Hakmarrja sk...
Autori: Valton Islami · Lloji: Ese pershkruese · Tema: 28 nëntori
Sa herë që vie nëntori,e moti fillon të ftohet ne kujtojmë ditën më të madhe për ne. Ditën e pavarsisë së SHQIPËRISË.Pas shumë shekuj përpjekje e mundi ëndrra më e madhe e gjithë shqipëtarëve u bë realitet. Në karrocën e vjetër t...
Autori: naile gashi · Lloji: Ese vleresuese · Tema: 7-marsi
7 marsi eshte nje dite e veqante per mesuesit tane. me 7 mars 1878 u hap shkolla e pare shqipe ne korqe.mesuesi i pare ne kete shkolle ishte Pandeli Sotiri. Poahtu me 5,6,7 mars u vra familja e komandantit legjendar adem jashari.Kjo familje u vra per hi...
Autori: SHQIPONJE SHKEMBI · Lloji: Poezi lirike · Tema: ADEM JASHARI
TE DHA DRIT ADEM JASHARI TI KOSOV LULE E KUQE JE E BUKUR SI NEJ NUSE PO BEN DRIT PO SHKELQEN QOSH ME QOSH NE QDO PELLEMB TI KOSOV LULE BEHARI TE DHA DRIT ADEM JASHARI NE BALL TE BETEJAV PER LIRI NE ZEMRAT TONA KRENARI NENE KOSOV TE PERQAFOJ E TE PUTH NE B...
Autori: Shqiponja · Lloji: Poezi lirike · Tema: Adem Jashari
TI KOSOV LULE E KUQE JE E BUKUR SI NJE NUSE PO BEN DRIT PO SHKELQEN QOSH ME QOSH NE QDO PELLEMB...
Autori: Gresa Buqinca · Lloji: Ese vleresuese · Tema: 28 Nëntori - Ditë e paharruar
Kjo datë simbolizon një ditë të paharruar për shqipëtarët për shkak se është dita ku ata fituan lirinë . Po me këtë datë të vitit 1443 heroi legjendar Gjergj Kastrioti - Skënderbeu ngriti flamurin " Kuq e Zi " në Krujë dhe ky flam...
Autori: Dejvis Rama · Lloji: Tregim · Tema: Shtëpia në pemë
Shtëpia në pemë Mua më quajnë Toni dhe dua t’ju tregoj se kam pasur dikur një gjysh të mrekullueshëm. Ne të dy shkonim shumë mirë me njëri-tjetrin dhe luanim së bashku si dy shokë. E fshehta jonë ishte shtëpia që ndërtuam në pem...
Autori: Orjeta Koca · Lloji: Poezi lirike · Tema: atdheu
Kosova ime oh sa shum te dua gjakun ti ma bere mua te pervluar dhe shqiponja jone fluturoi thell ne kaltersi shliroi kosoven shpalli pavarsi. Sot ne jemi te lumtur dhe te gezuar na lirove ti per jeten qe jetuam. Adem jashari trim luftetari e shli...
Komentet e fundit!

Emri: fiorda
Email: ddlllllllllll@gmail.com
Komenti: ueeeeeeeee bravooooooooooo9i ju kofteeeeee

Emri: olta
Email: olta.fazliu12@gmail.com
Komenti: kosova is the bestShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com