Data e postimit: 2014-04-28 22:54:16
Lexime: 42375
Dhelpra frikacake dhe lejleku mendjelehte
Lloji: Fabul
Tema: Dhelpra dhe lejleku
Autori: Dilan
Shkolla: Servete Maci
Klasa: 7A
Qyteti: Tirane
E-mail: dilan_hoxholli@yahoo.com


Nje dite nje dhelper pa nje lejlek.Ajo filloi dhe thuri plane per te mashtruar lejlekun.Dhelpra mori nje pjatance dhe i hodhi brenda disa kokrra grure me ilac per gjume.Ajo e vendosi pjatancen ne pyll dhe priti derisa lejleku te vinte dhe te hante grurin.Kaluan pak minuta dhe lejleku u shfaq.Ai ishte i shoqeruar nga shoku i tij harabel.Sapo e pa grurin lejleku u turr per ta ngrene.Harabeli qe ishte me i zgjuar si ai nuk e hengri grurin sepse e mendoi si nje gje te dyshimte.Sapo futi ne goje kokrren e pare te grurit lejleku ra ne gjum te thelle.Ne ato momente doli dhelpra dinke dhe tha me ze te larte : Ahahahaha e sigurova darken time per sot nje lejlek mendjelehte hahahaha.Harabeli i shqetesuar shkoi me shpejtesi tek mbreti i xhungles dhe i kerkoi ndihme.Ai pa e menduar dy here shkoi dhe e kapi dhelpren dinake.Ajo u premtua se nuk do ta bente me kete gje por mbreti luan e deboi nga xhungla.

Vepra te ngjashme
Autori: Eva Hysaj · Lloji: Analize letrare · Tema: DHELPRA DINAKE QE DONTE TA HANTE SORREN
DHELPRA DHE SORRA Një ditë një sorrë po kalonte rrugës për të gjetur ndonjë ushqim per të ngrëne por një dhelpër e pa me vështrim dhe i doli para rrugës dhe i tha.Moj sorrë ku po shkon sorra i tha po shkoj të gjejë ushqim?DHelpra iu p...
Autori: Medina Shijaku · Lloji: Rrefenja · Tema: aventurat e tre qenusheve
Na ishte nje here nje grua qe kishte nje ferme. Nje nate me shi gruaja degjoi disa te qara qenushesh dhe doli jashte,gjeti 3 qenushe te vegjel dhe i mori ne shtepine e saj.Emrat e qenusheve ishin Rajan Xhesi dhe Xheku. Kaluan 6 muaj dhe qenushet u rriten...
Autori: aleksandra · Lloji: Fabul · Tema: Ujku dhe Lejleku
Ujku thone ne vend tene nuke nginjet duke ngrene nje ujk vetem e pa miq hengri shume sa desh vdiq nje dite i mbeti nje ashte ne gryk e smund ta nxirr jashte therrit bertit ne nje brek ullerinte tundte vendte e degjoi nje lejlek per ujkun i erdh...
Autori: Sherin · Lloji: Fabul · Tema: Shkolla
Dhelpra dhe dhia Nje luan i madh mbret kishte nje fron qe askus nuk e arrinte dot,por nje dite ky luan vdiq.Te gjithe banoret qe i sherbenin luanit provuan nese kurora i rrinte mire ndonje kafshe tjeter.Te gjithe e provuan,por askujt nuk i binte perve...
Autori: sherin · Lloji: Poezi personale · Tema: dhelpra behet mbretereshe
Nje luan ne na vdiq kur nderkohe dhelpra dinake po hante fiq.Pastaj dhelpra qete qete doli ne milete.Kur dhelpra doli foli:Tani une jam mbretereshe dhe kam fuqi sa nje sulltaneshe,shume do bertas sa kush ben gabime do ti vras.Po shpetoi ndonjeri me te d...
Autori: Enkeleana Ramaja · Lloji: Tregime per femije · Tema: Macja dhe Dhelpra
Nje dhelper dhe nje mace ato ishin mike te mira. Nje dite ato po luanin ne pyll dhe pastaj ato filluan se cila,dinte me shume truqe dhelpra dinte me shume truqe.Pastaj Bam-Bam u ndegjua nje e shten e armes.Ato u frikesuan shume dhe pastajmacja u ngjit ne...
Autori: Marilena Koxhaj · Lloji: Tregime per femije · Tema: Tregime për fëmijë
Na ishte një herë një mbret që i kishte shumë qejf bilbilat.Ai iu Tha shërbëtorëve të tij të merrnin një bilbil.Pas disa orësh erdhi Bilbili.Mbreti u gëzua që mori një bilbil ai ishte shum i lumtur. Ditën tjetër erdhi një kuti pë...
Autori: Medina Shijaku · Lloji: Fabul · Tema: dhelpra mendjemadhe
Ne pulle shum shum larg jetonte ne strofullen e saj dhe te ngrote.NJdite nje tiger i prishi qetesine. DHelpra u nevrikos shume dhe filloj t'iu mburrte tigrit. si guxon ti tiger te me prishesh qetesine kur une kreh bishtin tim te bukur une nuk jam si ju qe...
Autori: hani alija · Lloji: Tregim · Tema: dhelpra dhe dallendyshja
nje dite nje dhelper duke mdenjur pa nje dallendyshe me nje cope buk ne goj. Dhelpra u afrua afer dallendyshes .dhelpra donte tia mirrte buken dhe te ikte.dhelpra i tha dallendyshes do te kendosh. dallendyshja tha: pse te kendoj? dhelpra u pergjigj:te sh...
Autori: ana · Lloji: Fabul · Tema: gomari dhe ujku
na ishte nje here nje gomar.ai po hante bar per qejfin e tij kur pa se po i afrohej nje ujk.ai mendoi te thurte nje plan para se t eperfundonte pre e ujkut.ai beri gjoja sikur ne kembe i kishte hyre gjemb.ujku mendoi ta ndihmonte gomarin por sapo ju afru...
Autori: Kristiana Gjergji · Lloji: Fabul · Tema: Dhelpra dhe majmuni
NJe dhelper dhe nje majmun po kalonin ne te njejten rruge dhe flisnin per bujarine e fisit te tyre. Thane sa deshen derisa mberiten ne nje vareze. Duke hedhur syte andej, majmuni psheretiu. Kur dhelpra e pyeti perse, majmuni, duke i treguar varret, i tha:...
Autori: anna · Lloji: Thenie · Tema: terheqese
nje endacak rrugesh shkoi te freskohej ne nje burim aty afer. nderkohe qe po freskohej pa nje cante rrjepacake anash lumit dhe shkoi te shikonte se ckishte brenda saj. sapo e hapi canten u habit nga shuma e madhe e parave, pervecse u gezua shume. si nje...
Autori: Luna Beta · Lloji: Tregime per femije · Tema: E bukura fiton ndaj te shemtuares
Na ishin nje here dy vajza,nje e bukur dhe tjetra e shemtuar. Ato jetonin bashke ne nje shtepi. Vajza e shemtuar me emrin Elizabeta ishte vajza e njerkes se Katerines pra vajzes se bukur. Elizabeta ishte shume xheloze per bukurine e Katerines . Ajo donte...
Autori: eni · Lloji: Fabul · Tema: shkruaj nje fabul
Dhelpra një ditë gushti pa nje bistak rrushi, iu duk i pjekur mirë, me erë, ëmbëlsirë. Dhe nuk priti shumë filloi t'kacavirrej me thonj e me duar, pastaj, pushoi pak, vështroi nga rrushi dhe tha e menduar: “Po dhelprat s'hanë rrush mor...
Komentet e fundit!

Emri: Leonart
Email: Leonart.h@gmail.com
Komenti: Hahaha sa interessant 😂😂😂🌶🌶🌶

Emri: brikena
Email: brikena.kodra@mail.com
Komenti: Shum e bukur.Fiks per detyren time.

Emri: KERO
Email: kriklei1104@outlook.com
Komenti: JU LUMTE.JENI ME TE MIRET.

Emri: gledis
Email: gledis@gmail.com
Komenti: ahahahah i zgjuar harabeli

Emri: Sebastian
Email: Sebastiankoka@hotmail.com
Komenti:

Emri: ex
Email: marsian.sharka@mail.com
Komenti:

Emri: klevi
Email: klevi@klevi.com
Komenti: hahahhaahahahahahahahahahahahah

Emri: eri
Email: erjolkola13@hotmail.com
Komenti: bukur bukur

Emri: bemine
Email: bemine@gmail.com
Komenti: Cili eshte mesazhi i fabules?

Emri: bemine
Email: bemine@gmail.com
Komenti: Cili eshte mesazhi i fabules?


Emri: ana
Email: ana.ana@mil.com
Komenti: A mund te me thoni mesazhin e pjeses ju lutem

Emri: laura
Email: lauradashi@email.com
Komenti: fiks per detyren qe me duhej per lenden e klapsterit me rrendes

Emri: fabio
Email: izaura-sulaj@outlook.com
Komenti: fiks per detyren qe kisha

Emri: Kleo Luna
Email: armando.rama@live.com
Komenti: Pershendes Lunen shoqen time lunen qe e dua shum

Emri: Armando
Email: armando.rama@live.com
Komenti: Shum e bukur fabula📢📢

Emri: lena keni
Email: lenakeni@hotmail.com
Komenti: duhet te ishe perpjekur ta beje me mire

Emri: lindi
Email: linditahiraj00@gmail.com
Komenti: A mund te me thoni cili eshte mesazhi i pjeses ?? Te lutem kush ka mundesi te ma thote ne emailin tim :linditahiraj00@gmail.com Flm.Per mirekuptimin.!!!

Emri: ergi
Email: kadiuergi@yahoo.com
Komenti: shum e bukur

Emri: lol
Email: lol@gmail.com
Komenti: e bkr

Emri: Ensar
Email: ensar_asani123@hotmail.com
Komenti: Shum E Bukur Faleminderit!


Emri: jjkhuftty
Email: vhgyutgu@zahoo.com
Komenti: shume e bukur

Emri: bahar
Email: baharez20@hotmail.com
Komenti: shume bukur une e mora se me duheshe ne shkolle dhe mora 10

Emri: cimu
Email: FULIX@YAHOO.COM
Komenti:

Emri: ana
Email: brunilda_94@live.com
Komenti: shm bkr

Emri: redon
Email: redonb@live.com
Komenti: Mua më pëlqeu shum dhe është shum e mirë

Emri: lera
Email: lera123@hotmail.com
Komenti: shum mir e ki

Emri: disa
Email: disa.ademi@hotmail.com
Komenti: kot sa budalla

Emri: anna
Email: an.feel@tre.net
Komenti: do te ishte me mire sikur edhe ti dilan ti beje vepres sate nje like eee se ke harruar fare me sa duket. po le nam ore

Emri: anna
Email: an.feel@tre.net
Komenti: mua per vete me pelqeu, prandaj qe

Emri: marinela
Email: marsian.sharka@mail.com
Komenti: duhet te ishe perpjekur dhe me shume kotiShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com