Data e postimit: 2016-04-12 20:14:07
Lexime: 11032
Per ty nene...
Lloji: Ese vleresuese
Tema: Nena
Autori: Esmeralda
Shkolla: Abdyl Paralloi
Klasa: 9B
Qyteti: Elbasan
E-mail: esi123@yahoo.com


Nene…po filloj aty ku loti perkedheli faqen tende teksa degjoje te qaren time te pare.Aty ku lumturia jote mposhti dhimbjen.Nuk mund te kujtoj,por di te imagjinoj veten ne krahet e tua,teksa ti me falje ngrohtesine qe askush vec teje nuk mundet te ma fale.Mund te imagjinoj pershperimen tende ledhatuese kur me mbaje ne krahe e me thoshe: “Shpirti im I vogel!”.Nene,jam vogelushja jote qe po shkruaj per ty.Po mundohem,por dije qe fjalet jane te varfra e pa ngjyra para teje,o ylber dashurie.Je ti ajo qe ke plotesuar cdo deshire timen.Ke qene e para qe je gezuar pa mase kur une te kam thene fjalen e pare.Ke qene e para qe me ke mbajtur nga frika se mos rrezohesha kur po hidhja hapin e pare.Ti ishe dhe je ajo qe enderron per mua te ardhmen me te mire.Je e vetmja mburoje qe pret cdo shigjete qe vjen nga bota e eger jashte,per te mbajtur boten time te pacenuar.Me kujtohen pikezat e lotit ne cep te syve teksa une recitoja per here te pare vjershen qe ta kisha kushtuar .Me kujtohen mjaft momente dhe secila rendon njesoj pasi ne cdo moment,ne cdo hap te kam ty.Moment qe do te mbetet i rrenjosur ne mendjen time eshte buzeqeshja jote kur dilje te me prisje teksa kthehesha nga shkolla.Ne ate moment me ikte e gjithe lodhja dhe rendja per ne krahet e tu.
Per ty nene…po filloj me fjale qe nuk kane asnjehere mbarim sepse mirenjohja ndaj teje eshte me e madhe se disa faqe te mbushura me fjale te bukura.Fjale,te cilat krahasuar me keshillat e tua jane asgje.E di nene? Kam menduar gjate…Shpesh mendoj.Mendoj per te gjitha keshillat e tua.Jane fjale te cilat nuk ka dyshim qe burimin e kane ne zemren tende.Sepse zemra jote eshte burimi me I paster I dashurise se sinqerte qe ti me ke dhuruar.Ne perqafimin tend une ndjehem e mbrojtur nene,e mbrojtur nga cdo shqetesim e stres.Kjo sepse prane teje koha ndalon e cdo mendim venitet.Nene,aq I madh eshte efekti I dashurise qe ti me fal,saqe edhe nje zemer komplet e ngurte do te shkrihej e te ngrohej.Po rritem ne cdo dite qe vjen dhe ne cdo ore te dites kam nevoje per keshillat e tua udherrefyese per cdo hap qe duhet te hedh.Ndonjehere me duket sikur edhe shkencetaret me te medhenj te koherave jane asgje para zgjuarsise dhe diturise tende.Une po rritem ndersa floket e tu do te nisen te zbardhen e faqet te formojne rrudha,por dije se ajo do te jete pamja me e dashur per mua.
Nene…Po filloj me te nesermen.E nesermja me e bukur per mua eshte te te kem ty.Dua te te kem ty kur te jap provimin e pare te matures.Dua te te kem ty prane kur te behem gati per diten e pare te universitetit.Dua te te kem prane ne diten e dasmes sime.E di qe nuk ke per t’i mbajtur lotet ,por dua te jesh aty me mua duke fshire lotet e mia e une te tuat.Dua qe te jesh aty me femijet e mi,t’I perkedhelesh sic beje me mua dikur.Nene,te dua prane ne castet e mia me te veshtira e ne castet e mia me te lumtura.Pa ty bota mbetet bosh e pa motiv,dielli nderron shkelqim e lumturia zbehet ne cdo aspekt.Kam nevoje per ty te me tregosh rrugen sa here gaboj.E di qe sa here qe kam nevoje te flas,ti je aty per te me degjuar.Ti je psikologia me mirekuptuese ne bote.Kam nevoje per te ne cdo sukses timin e ne cdo deshtim.E di qe je frymezimi im per te gjetur kuraje? Po,nene! Ti je frymezimi im I vetem.Ti je ajo qe me motivon qe te eci perpara per te arritur ato qe synoj.Ti je ajo qe beson ne endrrat e mia me shume se un vete.Dua te te puth fort,te te perqafoj e nuk ngopem.T’I puth ato duar te palodhura ,t’I puth syte e aty gjej qetesine,gjej pergjigjen e shume pyetjeve edhe pa folur.Sepse ti di t’I me shpjegosh edhe ne heshtje,me gjithcka te mundshme.Ti di te flasesh gjuhen me te bukur ne bote,ate qe thyen cdo barriere e shkrin cdo akull,me te pastren…Ti flet gjuhen e zemres,nene! Ne krahet e tu ndjehem si shpend I lumtur qe fluturon lirshem ne nje bote magjike te ndertuar nga ti,ku ajri perbehet nga hareja e une mbeshtillem nga manteli I qetesise.Je ti,trupi yt qe me mbajti gjate,qumeshti yt qe me ushqehu gjate,duart e tua qe ende me ushqejne…Ti je ketu dhe ma mbush zemren dhe me ben te te dua cdo dite e me shume.E shtrenjta ime,enderroj te behem si ty,ushtare fisnike ne rrugen e dashurise se paster.Nene,dua te te falenderoj per cdo buzeqeshje qe me ke dhuruar dhe vazhdon te me dhurosh.Te falenderoj per cdo perqafim e puthje qe me kane sheruar.Te falenderoj ty per cdo sekond qe je kujdesur per mua,sepse cdo sekond me ty eshte sikur te kem tere pasurine e botes.Nene,dua ta dish se je personi me I rendesishem ne jeten time.Per ty do te jepja gjithcka.Nese ndonjehere do te kesh nevoje per nje zemer,dije se zemra ime eshte ne dispozicionon tend.Te falenderoj qe te kam ty,o nena ime!!!

Vepra te ngjashme
Autori: Arta Lleshi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Nena
Nene,ti je ajo qe gjendesh me mua ne gjithe kete rrugtim te jetes sime,je ajo e cila nuk me braktis kurre.Nene,sot vendosa qe te marr nje flete te bardhe dhe ta shkruaj me ate bojen e zeze, me fal per disa fjale qe jane lagur,por lotet nuk po me ndalojne....
Autori: Arta Lleshi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Nena
Nene,ti je ajo qe gjendesh me mua ne gjithe kete rrugtim te jetes sime,je ajo e cila nuk me braktis kurre.Nene,sot vendosa qe te marr nje flete te bardhe dhe ta shkruaj me ate bojen e zeze, me fal per disa fjale qe jane lagur,por lotet nuk po me ndalojne....
Autori: Evi · Lloji: Ese krahasuese · Tema: ese per nenen
"Ne prehrin tende Cdo dhimbje harroj, Ne gjoksin tende si zog dritheroj..." Nene!Nje emer i pashuar.Njeriu me i dashur.Ajo qe fal jete,se eshte vete jeta,qe dhuron paqe e dashuri e qe nuk kerkon asnjehere,asgje ne kembim.Gojem...
Autori: Inn · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Nene
Dhembshuria ne syte e tu,me keput shpirtin sa here te shikoj,NENE.Je dielli qe me ngroh,je peisazhi qe me fal qetesi,je deti qe me frymezon,je shpirti,qe me mban gjalle.Ishe ti qe qe me solle ne jete,ishe ti qe u kujdese per mua,ishe ti qe rrije zgjuar ku...
Autori: Enki · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Nena
Engjejt ekzistojne por ndonjehere nuk kane krahe… Falenderoj zotin I cili ka zbritur nje engjell nga qielli dhe e ka sjelle ketu…perkrahe meje…dhe pikerisht ky engjell esht ajo …e kush tjeter pervec nenes sime?Sepse eshte ajo te ciles I detyrohem ...
Autori: Serxho Preka · Lloji: Ese pershkruese · Tema: MESUESJA
sonte do me duhet te behem nje njeri hajdut, sepse do te vjedh fjalet me te bukura ne librat e perndive qe te flas per ty. Eshte e veshtire ta bej , pasi te flas per ty...ehh sa e nderlikuar eshte!!! ti mesuese, me ke rilindur diellin e dijes, kur ne jeti...
Autori: Edmond Dema · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Dashuria per nenen
Nena a ka fjal me te madhe se nena dashuria dhe kuptimi i kesaj Bote prej teje nene e mesova jeten prej teje mesova se qka do te thote jeta nene shpirti im bukuria e dynjas nene ime me ate buzqeshje qe me shuan hidherimet inatet dhe nese jam i semur me bu...
Autori: Luljeta Mahmuti · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Nena ime!
Nena ime ,qenia me e shtrenjte,me e cmuar,heroina e shpirtit tim! Ajo qe u kujdes per mua qe kur une frymova per here te pare.Mbretereshe e zemres sime! Nese do te pyesnit dike ,c'eshte per ty nena ,pa diskutim se do te pergjigjej se eshte personi me i ...
Autori: Bujar Rexhallari · Lloji: Hartim · Tema: Nena
-Fjala nene eshte nje fjale e paharrueshme qe gjithmone na gezon dhe na bene te lumtur. Une kudo qe shkoj une fjalen nene nuk e harroj sepse ajo eshte gjeja me e rendesishme e jetes sone sepse ajo na gezoj ne kete dite kaq te bukur. Nenat tonae kan nje f...
Autori: Vjollca Krasniqi · Lloji: Hartim · Tema: Fjal e dashur, fjala nene
-Fjala nene eshtenje fjale e paharrueshme qe gjithmone na gezon dhe na bene te lumtur. Une kudo qe shkoj une fjalen nene nuk e harroj sepse ajo eshte gjeja me e rendesishme e jetes sone sepse ajo na gezoj ne kete dite kaq te bukur. Nenat tonae kan nj...
Autori: Eggy · Lloji: Analize letrare · Tema: Nene
Nene o nene Ska si ti o nene Je me e mira ne kte bote Askush ty nuk te zevendeson Ti te jep buke ,e dituri Te jep kurajo ,,miresi Vetem ti te do vertete Pa ty nene skam ku shkoj Duaje nenen sa eshte gjalle Se vetem ajo ,te do me shpirt Se a...
Autori: Ana Ademaj · Lloji: Hartim · Tema: Nena
Nena ime sa te dua .. je ti ajo qe ma fale buzeqeshjen ne qdo hidherim timin je ti ajo qe ma fale gjakun tend per 9 muaj rresht ... je ti ajo qe naten e bere dite per mua dhe nuk je lodhur fare me punen tende si NENE..... Nuk di si te te falenderohem jee...
Autori: Inn · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Babi ♥
Shpresoj qe kjo leter te jete nje nga kujtimet me te bukura per ty Baba. E bej kete gjest edhe pse cdo dite te shoh por me pelqen te shprehem nepermjet fletes. Prandaj doja te thoja qe te dua shume e je krenaria dhe shpresa ime.Kur te shoh aq te lum...
Autori: Griselda · Lloji: Leter · Tema: Babi im ❤
Shpresoj qe kjo leter te jete nje nga kujtimet me te bukura per ty Baba. E bej kete gjest edhe pse cdo dite te shoh por me pelqen te shprehem nepermjet fletes. Prandaj doja te thoja qe te dua shume e je krenaria dhe shpresa ime.Kur te shoh aq te lumtur d...
Komentet e fundit!

Emri: erdjola
Email: dola@yahoo.com
Komenti: 1 je na bere per te qare pzz je shum e mir lum si ato prinder qe te kane

Emri: shabanijunior
Email: shabanjunior@yahoo.al
Komenti: brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrravo te lumte je 1

Emri: nora
Email: nora@yahoo.com
Komenti: ese shum e bukur bravooo

Emri: aurora
Email: ara123@yahoo.com
Komenti: esmeralda....sic ke emrin e bkr e ke bere edhe esene

Emri: kela
Email: kela123@yahoo.com
Komenti: bravooooooooooooooooo pz me bere per te qajtur

Emri: era
Email: era123@yahoo.com
Komenti: qenke 1 per esete te lumteeeeeeee

Emri: ester
Email: ester123@yahoo.com
Komenti: bravoooooooooo je njesh fare

Emri: mira
Email: mira123@yahoo.com
Komenti: shum bkr...te lutmte...per 100 vjet nuk do ta kisha bere nje te tille.qenke per shkrimtareShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com