Data e postimit: 2012-12-13 11:01:01
Lexime: 9165
ese kimie
Lloji: Ese pershkruese
Tema: shqiperia
Autori: fatjon
Shkolla: mahir domi
Klasa: 10 a
Qyteti: elbasan
E-mail: fatjonlici@hotmail.com


…………….Nje kohe lufterash , pergjakjesh, vrasjesh masakrash , lotesh Smund te te shihte syri vecse vrasje pushtime , nuk degjoje gje tjeter pervec te krisurave te armeve , kemba shkelte vec ne vende te minuara. Nje periudhe tranzicioni per te gjithe shqiptaret , nje populli qe gjithmone u perpoqen tia ulnin koken e ta shtypnin me dhune Dita fatlume për popullin Shqiptarë 28 nëntori i vitit 1912 është dita kur qielli i mbuluar nga retë e zeza e çau përdën e tij dhe për herë të parë pas 500 vjetësh robërie, pa shendritesine e ylberit të pavarsisë kombetar.28 Nentori, Dita e Flamurit, dita kur populli shqiptar nga te gjitha trevat realizoi ngjarjen e shumepritur prej gati pese shkeuj, shpalljen e pavaresise Flamuri kuq e zi, i trasheguar shqiptareve ne nje ideal te perbashket, liria e popullit shqiptar dhe krijimi i njje shteti demokratik te pavarur. Ky ideal i simbolizuar me flamurin kombetar, mbajti te ngrohta zemrat e shqiptareve dhe i dha atij force per te perballuar cdo armik qe cenonte lirine e tij. Heroi i Popullit, plaku i mencur dhe politikani i shquar i poppullit shqiptar ngriti flamurin e kuq me shkaben dykrenare, ne Vloren heroike. Ngritja e flamurit kombetar ne Vlore - 28 Nentor.1912, ishte nje akt historik, qe siç tregoj historia do t´ua ngrente lart krenarine e shqiptarve, dinjitetin dhe gezimin. Mbasi ky ishte po ai flamur kuq e zi, flamur i luftrave heroike, i vuajtjeve dhe gjakut te derdhur, i shume viktimave te rinise deri ne mosha te ndryshme, te rene deshmor per ideale, kombetare, per nje te ardhme me te mire te shqiptareve,per nje Shqiperi, te lire, sovrane e te pavarurNdergjegjia kombetare e popullit Shqiptar, ideali universal per liri e demokraci mbeten aspirata te pa negociueshme te cilat perbejne njekohesisht identitetin e tij historik dhe identitetin e te te ardhmes se tij ne familjen e madhe te europes demokratike. Shqiptaria si virtyt i identitetit kombetar te mbare popullit shqiptar i cili deshiron te jetoje ne liri dhe ne demokraci, ka qendruar ne menyre konseguente mbi ndasite krahinore, fetare, partiake e te cdo lloji tjeter qe ndokush kerkon te realizoje ne menyre artificiale. Prandaj dita e Flamurit nuk eshte nje feste perkujtimore por njeherazi eshte edhe nje dite angazhimi per te vazhduar qendresen dhe luften, me cdo mjet demokratik, kunder neodiktatures, kunder uzurpimit te Shtetit nga krimi i organizuar dhe korupsioni, per forcimin e shtetit te se drejtes, shtetit te lirive demokratike dhe te te drejtave te njeriut. 28 Nëntori i vitit 1912, nuk ishte thjesht një akt i rastësishëm, në këtë datë të caktuar historike! Ishte vulosje e të arriturave tona si komb, në rrugën e vështirë të lirisë. Kjo datë, përveç kurorëzimit të përpjekjeve tona për liri shënon edhe fillimin e një rrugëtimi të gjatë për kombin tonë, në të cilën jemi duke ecur sot e 99 vjet më parë. Sot perkujtojme dhe i perulemi me respekt Flamurit Kombetar. Kjo dite festohet ne Shqiperi, ne Kosove ne Maqedoni, ne Mal te Zi e ne te gjitha viset e banuara nga diaspora shqiptare. Shqiptaret kudo jetojne e punojne jane krenare per prejardhjen e tyre e vazhdojne te kultivojne gjuhen, kulturen, traditat duke mbajtur te gjalle ndjenjen e atdhedashurise e te lirise si idealet me te cmuara.nga Heroi Kombetar, princi Gjergj Kastrioti (Skenderbeu), bashkoi ne shekuj zemrat e te gjithe

Vepra te ngjashme
Autori: Aida · Lloji: Hartim · Tema: Dita e Flamurit
Dita e Flamurit apo dita e shqiptareve ane e mbare botes,eshte nje dite e rendesishme per gjeneratat shqiptare. Ne kete dite te bukur,shteti apo populli shqiptar u shpall i panvarur,ne mbare boten.Kjo dite e bukur,ku ishin te pranishem njerez nga t...
Autori: Grisilda Shira · Lloji: Ese pershkruese · Tema: 100 vjet pavaresi
Flamuri eshte shpirti i kombit,himnmi eshte zeri i tij.Ky flamur kuq e zi me shqiponjen dykrenare ka valevitur plot 100 vite duke nxjerre ne pah identitin tone kombetar.Ndersa himni,qe cdo shqiptar e ka per krenari te recitoje vargjet gjigande te asdrenit...
Autori: Esra · Lloji: Hartim · Tema: 28 Nentori
Pasi jemi ne muajin e Nentorit une si teme zgjodha 28 Nentorin se vet titulli eshte terheqes. 28 Nentori,Dita e Flamurit eshte nje nga ditet me te rendesishme,ne mos me e rendesishmja ne historin e kombetare. Dita e Flamurit eshte dita me e gezueshme,e...
Autori: megi · Lloji: Ese vleresuese · Tema: skenderbeu
Figura dhe vepra e ndritur e Skenderbeut ka lene gjurme ne zemrat dhe mendjen e popullit shqiptar.Skenderbeu shenon nje nga faqet me te ndriturate historise sone kombetare.Skenderbeu hyri ne histori si nje figure me vlera te medha kombetare e nderkombetar...
Autori: Autore e lindur · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Kombi shqiptar
Gjate periudhes se luftes kunder osmaneve Shqiperia ka kaluar nje periudhe te veshtire, me sprova dhe mundime. Dukej sikur rrotull Shqiperise vertiteshin re te zeza, vetetima e gjemime dhe shpresat e shqiptarve per te pare serish rrezet e diellit qene...
Autori: Tea Lako · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Njeriu dhe kerkesat e tij per identitet. Pengesat qe duhet te kaloje ne kete rrugetim.
Identiteti eshte gjeja me madhore per nje njeri,per nje popull dhe per nje komb. Identiteti eshte nje gjithesi qe perfshin cdo gje qe ka lidhje me kombin,perfshin token,gjakun,gjuhen,historine dhe traditat. Per te krijuar nje identitet,per te dalluar nga ...
Autori: Egzona · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: 28 Nentori
28 Nentori-Dita e Flamurit - 28 Nentori eshte nje dite e madhe , dite historike , dite e veqante per te gjithe shqiptaret ne mbare boten. 28 Nentori eshte dita me e shenuar ne historine tone. -Flamuri yne tregon bukurine e komb...
Autori: Gresa Buqinca · Lloji: Ese vleresuese · Tema: 28 Nëntori - Ditë e paharruar
Kjo datë simbolizon një ditë të paharruar për shqipëtarët për shkak se është dita ku ata fituan lirinë . Po me këtë datë të vitit 1443 heroi legjendar Gjergj Kastrioti - Skënderbeu ngriti flamurin " Kuq e Zi " në Krujë dhe ky flam...
Autori: Valton Islami · Lloji: Ese pershkruese · Tema: 28 nëntori
Sa herë që vie nëntori,e moti fillon të ftohet ne kujtojmë ditën më të madhe për ne. Ditën e pavarsisë së SHQIPËRISË.Pas shumë shekuj përpjekje e mundi ëndrra më e madhe e gjithë shqipëtarëve u bë realitet. Në karrocën e vjetër t...
Autori: armela hoxhaj · Lloji: Ese argumentuese · Tema: 100 vjet pavarsi
28 - 29 nentori eshte dita kur shqiptaret festojne per pavarsine e atdheut tone atdheut te cilit kemi derdhur gjak per lirine tone dhe te shtetit tone . shqiptaret te gjithe festojne te gjithe jane te lire dhe jane ne shtet te pavarur .dita kur ismail ...
Autori: Ina Nezaj · Lloji: Hartim · Tema: Une e dua atdheun tim dhe jam shume krenare qe jam shqipetare!
Per mua te qenurit shqiptar ma ploteson kuptimin e jetes. Te qenurit shqiptar, per mua eshte e mrekullueshme. Krenaria ime shkelqen pse i perket kesaj race fisnike, te zgjuar e trime. Krenaria ime shkelqen pse i perkas popullit me te lashte ne Evrope, kre...
Autori: Ensar Iljazi · Lloji: Hartim · Tema: Nentori Muaj Festash
Nese do duhej te zgjedhim se cili eshte muaji me I rendesishem ne historine e Shqipetareve , pa dyshim se ai do te ishte muaji Nentor. Muaji Nentore eshte me nje rendesi te veqant per kombin Shqipetar. Ne kete muaj bejne pjese 22 Nentori qe eshte dita e...
Autori: lovely bebw · Lloji: Ese argumentuese · Tema: pavaresia
Emocioni te pushton teksa fillon te flasesh sepse eshte pak e veshtire te flasesh per gjithe keto vite,te tregosh per nje 100 vjet pavarsi,100 vjet krenari,100 vjet trimeri.Eshte po aq e veshtire te tregosh per te gjithe personat e shquar qe gjate kesaj k...
Autori: Elsika Murrizi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Shqiptaret e Kosoves , Camerise dhe viseve te tjera .
Ese : Shqiptaret e Kosoves , Camerise dhe viseve te tjera . Ne vitet 1913-1916 gjendja e shqiptareve te Kosoves si pjese e Serbise ishte e veshtire . Atyre nuk u lejohej te shkolloheshin ne gjuhen shqipe dhe te botonin libra apo gazeta ne kete gjuhe . Ma...
Komentet e fundit!

Emri: sela
Email: hysni64@hotmail.it
Komenti: pffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff

Emri: kasem
Email: kasem.kasemi@hotmail.com
Komenti: o lale nuk keni naj ese per shqiperin

Emri: artur llanaj
Email: llanajartur@yahoo.com
Komenti: sm bkrShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com