Data e postimit: 2013-12-10 17:11:36
Lexime: 32696
Te drejtat e femijeve
Lloji: Ese argumentuese
Tema: Te drejtat
Autori: Shkolla "Qemal Mici"
Shkolla: Qemal Mici
Klasa: 9D
Qyteti: Durres
E-mail: qemalmici@live.com


TE DREJTAT E FEMIJEVE

Femijet jane me te shtrenjtit.Gjithkush dhe kushdo do te deshironte qe te drejtat e tij te mos i shkeleshin ose shfrytezoheshin.Femijet kane te drejta ne kemi te drejta dhe duhet qe keto te drejta te na respektohen .Te paret qe duhet te mbeshtesin e te kontribojne ne te drejtat e femijeve jane prinderit.Rrugeve te qytetit tone shume femije kane ose jane shfrytezuar.Kujtojme pak caste vepren e MIGJENIT,e lypesit dhe zotnise qe I zoti I shtepise e tejkalon ate dhe me perbuzje ZOTI TE DHASHTE .Keshtu eshte edhe me keta femije perbuzen,mosperfillen ne cdo cast.Gjithashtu ketyre femijeve u jane mohuar te drejta si ushqim strehim ngrotesi dhe dashuri prinderore.Shume njerez jane detyruar te braksin femijet e tyre per shkak kushteve te veshtira ekonomike . Por nje femi nuk mund te braktiset.Me femijen e tij le te rrije , le te vuaje bashke me te ne varferi te tmerrshme por qe ti fale femijes se vet dashuri prinderore.Sepse per cdo njeri gjeja me e shtrenjte eshte femija mendoj une .Shume prinder skarifikohen qe ne femijeve te tyre te na plotesohen te gjitha te drejtat tona.Do te doja qe te gjithe ate femije qe ne shohim rrugeve te qytetit nje dite prej ditesh te gjejne dhe ata te drejtat , shtepite e tyre e te gjejne prinderit mbi te gjitha .Se jo pa te keq kam pare kam veshtruar me shume vemendje se keta femije marrin vetem perbuzje dhe asnje ndimese.Shume njerez i perbuzin dhe i shfrytezojne te drejtat e femijeve per punet e tyre.Dhe per te vetmen arsye se jane femije te braktisur , femije qe u shfrytezohen te drejtat cdo cast .Keshtu jane disa njerez mendojne se ata femije kane dashur te behen te tille dhe jo se rrethanat dhe vete jeta I ka detyruar te behen te tille pra te kene nje jete te pastrehe.Pa nje strehe te sigurte dhe pa te drejtat e tyre te respektuara.Do t’u kerkoja te gjitheve qe nese nje dite kur te shohin nje femije ta ndihmojne ate me dicka te vogel .Edhe nese ate dite nuk kane te pakten t’i falin pak DASHURI ,t’i flasin me perkedheli.Se t’I flasesh nje femije me butesi atij femije i duket sikur ti I fale boten.Mendoni sikur kjo ti behej femijeve tuaj.

Vepra te ngjashme
Autori: Sh P · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Per femijet e braktisur
Ne Kosove cdo vit braktisen rreth 70 femije,te cilet presin te gjejne ngrohtesine ne ndonje famije.Jane disa njerez te cilet mendojne se ata femije kane dashur te behen te tille dhe jo se rrethanat apo edhe vete jeta i ka detyruar te behen te pastrehe.Pa ...
Autori: kuti · Lloji: Ese argumentuese · Tema: te mbrojme te drejtat e femije
Femija eshte krijesa me e shtrenjte e cdo prindi .Femija te jep buzeqeshjen te jep gjithcka.femijet kane shume te drejta dhe te drejtat e tyre duhet te zbatohen.mendimi i femijes duhet te mbeshtet gjithmone nga prinderit por dihet ne qoftese mendimi i fe...
Autori: Amanda Sadikllari · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Per te gjithe femijet e Botes kudo qe ndodhen, Bota per femijen. Si mund te jete ajo?
Prinderit,familja,mjedisi si dje dhe sot e ne te gjithe kohet kane ndryshuar.Ata u japin femijeve dashuri ,kujdes ,mbrojtje.Ne familje femija ritet dhe meson shume norma e vlera .Por a mjaftojne keto?Nje femije e zbulon boten me syte e atyre qe e duan dhe...
Autori: ANXHELA MAHO · Lloji: Ese argumentuese · Tema: problemet e femijeve ne bote
Prinderit,familja,mjedisi si dje dhe sot e ne te gjithe kohet kane ndryshuar.Ata u japin femijeve dashuri ,kujdes ,mbrojtje.Ne familje femija ritet dhe meson shume norma e vlera .Por a mjaftojne keto?Nje femije e zbulon boten me syte e atyre qe e duan dhe...
Autori: dela ahmetaj · Lloji: Ese vleresuese · Tema: rreth prinderve
Prinderit jane mbeshtetja me e madhe e femijeve.Ata i mbeshtesin femijet e tyre sepse duan qe te marrin vendime te duhura ne jete.Mbeshtetja e prinderit i duhet cdo femije.Prinderit jane dy njerez qe nuk i shprehin problemet ne syte tane,nuk duan qe te na...
Autori: paola · Lloji: Ese argumentuese · Tema: familja
familja gjeja me e shtrenjte per te gjithe ,cdo femije duhet te ket perkrahjen e familjes .familja eshte gjithcka ,ajo na gjendet pran sa here qe kemi nevoj apo jemi ne nje problem .familja eshte vendi ku cdo gje duket bukur ,por te jesh pjese e nje famil...
Autori: Klea · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Femijet
Femija,qenia me e pafajshme ne bote,e cila na fal dashurine dhe lumturine me te madhe.Dhe me te vertete meritojne me te miren,meritojne gjithe boten.Buzeqeshja e embel e tyre shuan vuajtjen me te madhe.Loti i tyre duket si nje dhimbje pa mbarim.Shpirti i ...
Autori: Artiola · Lloji: Ese argumentuese · Tema: ~ Prinderit - modeli me i mire qe dua te ndjek ne jete ~
Prinderit jane gjeja me e vyer per nje njeri. Sepse ato jane personat e pare qe na duan neve te miren. Jane ato persona qe te mbeshtesin ne rrugen qe ti zgjedh. Vetem ato na keshillojne ne rrugen e drejt dhe asnjehere nuk na mendojne te keqen tone. ...
Autori: Albi Zeqiri · Lloji: Ese argumentuese · Tema: shkolla
Nje pjese e rendesishme e te gjithe jetes eshte arsimimi . Pothuajse cdo gje ne jete lidhet shume ngushte me shkollimin . Shkolla eshte gjithashtu shume e rendesishme per e edukimin e nje njeriu. Prandaj shkolla fillon qe ne moshe shume te vogel . Shume f...
Autori: Dorina. D · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Padrejtesia e Jetes
Je duke qare? Pse po qan? Cfare po ndodh me ty? Oh, une e di cila eshte arsyeja qe ti qan me kaq ngasherim. Ti vetem do te kesh nje iphone te ri, nje makine te re dhe nje garderobe krejt ndryshe nga rrobat qe ke. Je shume I shqetesuar dhe I acaruar se...
Autori: klara · Lloji: Ese argumentuese · Tema: prinderit
"Bashkeudhetaret e rruges sone!" Ne vijme ne jete me te qarat e nje femije qe kerkon nje strehe prane familjes se tij. Familja eshte ajo qe na mbeshtet gjithmone ne kete udhetim te gjate qe na pret. Udhetimi me i gjate eshte jeta,nje loje sfiduese e vit...
Autori: Kevin Sota · Lloji: Ese informuese · Tema: Une jam qytetar i Evropes
Te drejtat e njeriut dhe te cdo femije duhet te jene te barabarta.C'do kush prej nesh duhet te jet i arsimuar,te ket nje familje dhe te jete qytetar i nje vendi.Disa femije bejne pjese ne kontinentin e Azise,Amerikes jugore,veriore,Australise,Afrikes,Anta...
Autori: Loris Mehmeti · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Prinderit
"Bashkeudhetaret e rruges sone!" Ne vijme ne jete me te qarat e nje femije qe kerkon nje strehe prane familjes se tij. Familja eshte ajo qe na mbeshtet gjithmone ne kete udhetim te gjate qe na pret. Udhetimi me i gjate eshte jeta,nje loje sfiduese e vi...
Autori: Albiona Aliqku · Lloji: Poezi personale · Tema: Te drejtat e femijve
Te drejtat e femijeve Femijet kan te drejt Qe gjithmone te mesojne E mos bjerrin rrugeve Por mbare te punojne Femijt kan te drejte Qe te jene te lire E mos turturohen E te lidhen me zinxhire Prandaj o prind Dicka po ju them ...
Komentet e fundit!

Emri: olazemra
Email: olazemra@gmail.com
Komenti: bravo shum bukur me pelqen

Emri: mirjeta
Email: jeta _ mira @ hotmail . com
Komenti: me ka pelqyer shum()()()()()()()()

Emri: eni
Email: eni@mail.com
Komenti: shum e bukur

Emri: enii
Email: enii@mail.com
Komenti: ese e bukur srz..me pelqennn..

Emri: megi
Email: megi.pisha@yahoo.com
Komenti: ishte vertet shum e bukur

Emri: megi
Email: megi.pisha@yahoo.com
Komenti: ishte vertet shum e bukur

Emri: rejan
Email: rejan.sefa@hotmail.com
Komenti: Me ke ndihmuar shum te flm /

Emri: babbabababa
Email: babbabababa@yahoo.com
Komenti:

Emri: xheni
Email: xheni.13-roci@hotmail.com
Komenti: shum ese e bukur

Emri: berta
Email: berta@hotmail.com
Komenti: shkolla "Qemal Mici" eshte nje shkolle shume e pa kulture dhe proplematike


Emri: era
Email: era@hotmail.com
Komenti: e vertete eshte femijet jane me te shtrenjtit ne botëëë

Emri: q
Email: klodian.nderjaku@gmail.com
Komenti:

Emri: fffffffffffff
Email: hfddddd@gmail.com
Komenti:

Emri: ramadan luzha
Email: ramadan-luzha@hotmail.de
Komenti: Fëmijët janë e tanishmja dhe e panishmja e jonë , e jo si që është e ardhmja e jonë. Prandaj duhet të kujdesemi për mbrojtjen rritjen dhe edukimin e tyre

Emri: yll
Email: lulzimdaku@gmail.com
Komenti: Thank you me ndihmove shume se perndryshe do kisha marre nje 4 qe do me linte pa ndjenja.You are the best.

Emri: soi
Email: gjh@hotmail.com
Komenti: sh flm me ke ndihmuar jasht mase.... ♥♥♥♥

Emri: sindi
Email: hihuahuah@gmail.com
Komenti: flm sh sh me ndihmoi

Emri: shuajb
Email: shuajb_fisnik@live.com
Komenti: Shum e bukur ëshrë,me të vërtetë.

Emri: kristi
Email: elisa-dr@hotmail.com
Komenti: me ndimove shm flm

Emri: era
Email: eravulaj@yahoo.com
Komenti: faleminderit shume e mire nice nice


Emri: era
Email: eravulaj@yahoo.com
Komenti: faleminderit shume e mire nice nice

Emri: ezna
Email: ezana_12_@live.com
Komenti:

Emri: LEA
Email: xheliotrotr@yahoo.com
Komenti: Shume ese e bukur.Ne fakt subjekti eshte i bukur...

Emri: Shkelqesa
Email: qesa1@outlook.com
Komenti: Jeni faqe shum e mir ju dua shummm

Emri: tin
Email: gonhe@live.com
Komenti: :

Emri: flutra
Email: flutra@yahoo.com
Komenti: shummmmm palidhje dashta me kupju po joooo se shum palidhje

Emri: riga
Email: riga.dibrani@hotmail.com
Komenti: shuuuuum pldh[palidhje lexohet] shum aaa mu spom plq menova me e kopju po joooo

Emri: urim sinani
Email: bekim1970@live.fr
Komenti: shuma e ketyreve numra eshte 14

Emri: era
Email: eravulaj@yahoo.com
Komenti: jeni shume te mire na ndihmoni shume me keto fjale qe shkruaniShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2021 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com