Data e postimit: 2021-07-13 16:02:24
Lexime: 74
Vetem e verteta eshte e bukur,e verteta dhe vetem ajo eshte e pelqyeshme!
Lloji: Ese filozofike
Tema: Gjithmone e verteta mbizoteron!
Autori: Luljeta Mahmuti
Shkolla: ''10 Korriku Dushk''
Klasa: X-A
Qyteti: Lushnje
E-mail: mahmuti.luljeta@gmail.com


Larguar kilometra larg pertej te zakonshmes,per tu perballur me nje realitet te deshiruar por te veshtire per ta bere pjese te rrugetimit tend.Milje larg ne hapesiren pa mbarim,arrij te shoh yje tek shndrisin cdo pjese te erret dhe ku gjithcka arrin te kthehet ne me te bukuren!
Nje vije e holle me nje largesi te madhe,ndermjet drites dhe erresires,ndermjet realitetit dhe iluzionit,te vertetes dhe genjeshtres.Nje bote plot ngjyra ,papritur ne te vetmen drite shpetimi .Nje oqean pafund i veshur me dallget e misterit te genjeshtres.Nje udhe e vrazhde sikurse te mos kishte fund.
Lufte,gjithmone ne lufte per te kerkuar me te miren!
Shprese,shume shprese per te arritur te verteten!
Por vall,gjere ku arrin kjo e vertete?!Gjere sa vazhdon te kaperceje te pavertetat qe na rrethojne?!
Shpeshhere mohojme te vertetat dhe mbytemi ne detin e iluzioneve te krijuara prej nje mendjeje qe kerkon te kaperceje realitetin.Humbasim ekuilibrin .Pershtasim genjeshtren per te poseduar te verteten.Lodhemi nga drita qe ndricon e rrethon gjithcka ,mesohemi me erresiren ,me te thjeshten zgjedhje!
Endemi e tejcojme edhe me tej te pavertetat...Sa shume force ka ky njeri,force per tu perballur me humbjen.
Gjendemi perballe nje ure te gjate,ku dy anet e saj mbartin dy botekuptime te kunderta.Nga njera ane shihet nje rreze e forte ndricuese per te destinuar tek e drejta,ne te ndodhen disa pengesa,por qe tejkalohen,arrin ti mposhtesh,ke aq force!
Nga ana tjeter shihet nje nderlidhje midis se bukures dhe mashtrimit,terhiqesh lehte dhe rend,zvarrit edhe ate pjese qe ka mbetur tek ti,per kthim nga e verteta.Sa keq qe atehere nuk ka me kthim.Sa keq kur hijeshohesh pa kuptuar mire cte rrethon!Sa keq kur e vetmja pjese qe zoterojme per arsyetim turbullohet.S'arrin me te shoh gjerat ashtu sic jane.Trysnia e kohes shpesh te lekund aq forte,sa ky fill i holle midis genjeshtres dhe te vertetes hollohet aq shume,duke te bere te vraposh symbyllur drejt njeres,pa e ditur se drejt kujt!Eh sa e afert dhe e bukur eshte te ndjekesh ate me te drejten,ajo dhe vetem ajo eshte shpetimtarja.Nese te gjithe do te rendnin pas se drejtes,se vertetes,pa qene te epur pas zgjedhjeve te gabuara,atehere gjithe ekuilibri i botes do vihej ne rendin e duhur.Do te gezonim nje jete te paqte!Ne fund gjithmone e verteta eshte mbizoteruese,por harrohet fakti se per fat te keqje ende ne fillim te saj.Ka lekundje qe testojne ate cfare ti jene te vertete.Asgje s'mbaron.E verteta endet duke ndricuar,por pse askush se kerkon?!Pse rrezet e saj nuk i perdorin per te mbytur terrin e te pavertetave,si pjese e hedhur pas ne te kaluaren me kujtime jo te mira duke mos lejuar te vertetat te zevendesohen me genjeshtren per te udhetuar e per te arritur tek ditet qe jane ne vijim!

Vepra te ngjashme
Autori: Alesia Cafaj · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: si jeni ne?
shpeshhere jeta na ve para situatave te ndryshme te cilave duhet t'i japim nje zgjidhje por jo gjithmone eshte e lehte.Ndonjehere keto behen me te komplikuara se c'duken dhe duan kohe per t'u zgjidhur.Nje pyetje te mundon per brenda:"A do ta zgjidh valle ...
Autori: franceska · Lloji: Ese krahasuese · Tema: E verteta dhe genjeshtra
Keto dy gjera kaq te rendesishme, poe njekoesisht te kuunderta me njera-tjetren, perfaqesojne dy ane te nje medaljeje. Kemi kriterin qe i pervecon keto te dyja, por edhe nderlidhjen m e njera-tjetren. E verteta eshte dicka shume e bukur atehere kur ne ...
Autori: franceska · Lloji: Ese krahasuese · Tema: E verteta dhe genjeshtra
Keto dy gjera kaq te rendesishme, poe njekoesisht te kuunderta me njera-tjetren, perfaqesojne dy ane te nje medaljeje. Kemi kriterin qe i pervecon keto te dyja, por edhe nderlidhjen m e njera-tjetren. E verteta eshte dicka shume e bukur atehere kur ne ...
Autori: Une · Lloji: Ese argumentuese · Tema: E verteta
E verteta eshte nje fakt e cila gjithmon dominon. Cdo gje ne jete bazohet mbi te verteten. Cdo njeri edukohet qe ne moshe te vogel per te mos genjyer pasi “genjeshtra I ka kembet shume te shkurtra”. Shume libra ,filma vizatimore , emisione edukative ...
Autori: Emili Capi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: A duhet te falim gjithmone?
Kjo fjala "gjithmone" me lekund pak. Asgje nuk duhet te jete"gjithmone". Sigurisht qe duhet te falim... ama jo gjithmone. Te falesh eshte nje shenje e nje karakteri te forte thone dhe jam shume dakord. Te gjithe e dime se duhet te falim kedo kur ben nje g...
Autori: ERVISA FUSHA · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: "E verteta vret por ama eshe ajo qe duhet " ....... !!!
Ne qofte se une nuk zgjohem per dy ,,, tre ,,, kater ,,, minuta dijeni se kam vdekur. Une gjalle jam por nuk po arrij t'i hap dot syte , nuk po arrij t'i hap dot syte nga genjeshtrat qe mi kane mbyllur ato . Jetojme ne nje bote ku asgje nuk eshte ashtu...
Autori: Dorina.D · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Bota e Ideve
Nuk sherbente per te qene nje vajze e vogel. Ne vend qe te luante ne rrugen prane shtepise; lexonte. Ne vend qe te kerkonte shoke dhe shoqe; nuk I donte. Historite e librave gjithmone ju duken me interesante se sa realiteti. I ofronin shume gjera qe asn...
Autori: Julijana Nika · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Mami
Mamushja ime e dashur,po te shikoj sot,ashtu siq te shikoja kur isha nje vajze e vogel,si engjellin tim mbrojtes.E njejta ngrohtesi,miresi,bukuri e shpirtit tend dhe e njejta dashuri pa kushte.Ti ke qene me mua gjate gjithe kohes dhe je akoma ketu.Qe nga ...
Autori: E.C · Lloji: Tekst filozofik · Tema: Absurditeti i jetes njerezore
Gezuar njerez te kesaj bote! Gezuar… A eshte valle fjala e duhur? Sigurisht, eshte ajo cka i urojme njeri-tjetrit cdo vit ne te njejten dite, shpesh te rrembyer nga vorbulla e fuqishme e normave qe na mbyt ne cdo rast, atehere kur vendosim te luftojme o...
Autori: Hygerta Uruci · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Te falesh
Koha sheron gjithçka. Dhimbjet, plaget, te meson te kerkosh falje, te meson tefalesh. Por kur dhimbja te pushton shpirtin te falesh te duket e pamundur. Thonese te gabosh eshte njerezore por te falesh eshte hyjnore. Dhe nese ti e do vetentende aq pak sa ...
Autori: Uinda Kapaj · Lloji: Ese pershkruese · Tema: vetvetja
Kush jam une? Ndoshta ne te shkuaren do t'i isha pergjigjur pa hezitim kesaj pyetje ne dukje te zakonshme. Ndersa sot hesht...Nuk e di por goja me eshte kycur dhe gjuha i nje femije tekanjoz nuk deshiron te flase. Mendoj se eshte pikerisht pesha qe mbart ...
Autori: kiara · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: te jetosh ne paqe
Te jetosh ne paqe Paqa eshte si je rreze drite e cila sa me shume perhapet ne bote aq me shume ndricon. Edhe sot ka shume vende te cilet jane te perfshire ne lufte dhe fjala paqe per ta eshte si nje mrekulli e cila eshte e pamundur te realizohet. Paq...
Autori: Helga · Lloji: Ese filozofike · Tema: Te kundertat
Te kundertat jane celesi i ekzistences. Themi keshtu pasi asgje nuk mund te ekzistoj pa te kunderten e tyre. Dy te kunderta formojne nje te plote. Marrim shembullin e njeriut. Ai perbehet nga dy ane te miren dhe te keqen te cilat jane pjese e pandare e ka...
Autori: Rina Cakrani · Lloji: Ese argumentuese · Tema: gruaja,shoqeria,
Gruaja ze nje rol te rendesishem ne ditet e sotme ne shoqeri.Nese kthehemi prapa ne kohe, do te shohim se grate jane perballur me shume padrejtesi dhe kane luftuar fort per te fituar te drejtat e tyre.Gruaja eshte konsideruar "qenie pa vlere" dhe e "paaft...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2021 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com