Data e postimit: 2020-04-28 08:30:53
Lexime: 7082
Breshka,kermilli dhe lepuri
Lloji: Tregime per femije
Tema: Breshka,kermilli dhe lepuri
Autori: Klevisa Manovi
Shkolla: 9-vjecare Kastriot
Klasa: 8
Qyteti: Peshkopi
E-mail: manoviemilio@gmail.com


Nje dite u zhvillua gara e vrapimit e kafsheve.Ne gare ishin nje breshke,nje kermill dhe nje lepur.Lepuri dhe kermilli ishin shoke prej kohesh ndersa breshken sapo e kishin njohur.Lepuri i ngacmonte shume here shoket duke u thene se ato kishin frike te benin gare vrapimi sepse e dinin qe do humbisnin.Por shokeve gjithmone u vinte keq kur lepuri u thoshte keshtu prandaj vendosen te bejne nje gare.Keshtu gara filloi,lepuri si gjithmone u nis i pari fluturimthi ndersa breshka dhe kermilli sapo ishin nisur avash-avash.Lepuri po u shiste mend shokeve duke u thene qe eshte i shpejte dhe u tha:-une po te dua mund te shkoj tani deri tek shtepia dhe te kthehem perseri.Ne rregull:-i thane shoket teksa po vraponin.Lepuri keshtu shkoi tek shtepia dhe kur beri per tu kthyer doli zonja ketrushe e cila kishte gatuar nje torte me karrota.Kur lepuri e pa harroi se ishte ne gare dhe u kthye perseri per te ngrene torten me karrota te zonjes ketrushe.Minutat kishin kaluar dhe lepurit nuk i ishte kujtuar akoma gara.Breshka dhe kermilli ishin shume te rraskapitur dhe u shkonin djerset por gjithsesi ato i ishin afruar finishit.Kur iu kujtua lepurit ai u nis me te shpejta por perseri rruges pa disa karrota gjigante dhe tha me vete:-Po futem te marr disa qe t'ia coj zonjes sime t'i gatuaje per darke.Keshtu u fut per te marre karrotat por shume shpejt u kujtua se ishte ne gare.Por edhe pse u kujtua se ishte ne gare dhe kishte humbur shume kohe ai perseri nuk nxitonte dhe thoshte me vete:-Ato akoma jane aty ku i lashe
sepse ato jane shume me te ngathet se une.Une mund ta arrij garen kur te dua.Nejse,kaluan edhe 2minuta dhe lepuri arriti tek vendi i gares.Por kur pa qe shoket e tij kishin edhe nje hap dhe mberrinin tek finishi.Lepuri u merzit shume edhe u thoshte shokeve se ishte me hile,sepse ai nuk ishte ne gare.Por lepuri dhe kermilli ia kthyen:-Ti e dije qe ishim ne gare prandaj duhet te qendroje ketu jo te ikje duke thene se ti je me i shpejti.Ne sot e pame se ti nuk je i shpejte as i pergjegjshem.Prandaj te dashur femije:Mos u shisni mend shokeve se ju jeni te mire ne dicka sepse vjen nje moment qe ato ua kalojne juve.Edhe mos i anashkaloni asnjehere gjerat.

Vepra te ngjashme
Autori: Arlind · Lloji: Tregime per femije · Tema: Njerezit e guximshem. fitojne
Renisi njoftoi të gjithë shokët e tij se do të behj. 1 konkurs skie. Miqet e tij e donin kete sport dhe pranuan te futeshin ne gare.Daniela dhe Noeli mburreshin se do të fitonin,ndersa Blerina,jo.Ajo pranoi por me shume frike.Edhe pse ishte stërvi...
Autori: Arlind · Lloji: Tregime per femije · Tema: Njerezit e guximshem. fitojne
Renisi njoftoi të gjithë shokët e tij se do të behj. 1 konkurs skie. Miqet e tij e donin kete sport dhe pranuan te futeshin ne gare.Daniela dhe Noeli mburreshin se do të fitonin,ndersa Blerina,jo.Ajo pranoi por me shume frike.Edhe pse ishte stërvi...
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Poezi lirike · Tema: shoqërore
Sa këmbë i ka Lepuri - I thotë mësuesja qu Adrian kallzona Sa këmbë i ka Lepuri - Adriani : Mësuese ,lepuri i ka pesë këmbë - Mësuesja :Adrian a je i sigurtë -Adriani : Po mësuese ,a se ke ...
Autori: Aurora Rexhepi · Lloji: Analize letrare · Tema: Ariu dhe masha
Një herë e një kohë na ishte një lepur ariu dhe qeni .Ata ishin shokë të ngushtë ,por një ditë shkuan në mal ata gjetn një vajzë të vogel.Ata u çuditën kur e panë lepuri dhe qeni shkuan në shtëpit e tyre dhe ariu bashk me vajzen e vogel...
Autori: Xhilda · Lloji: Tregim · Tema: dashuria...
Ajo ishte studente arkitekture ndersa ai ishte student mjeksie. Ata u takuan me njeri-tjetrin ne stacionin e autobusit ku po prisnin te dy per te ikur ne shtepite e tyre. Ajo kishte qene tek motra, ai tek nje shok. Pothuajse cdo dite shkonin tek i nje...
Autori: Anonim · Lloji: Tregim · Tema: Ne fshat
Dy shtepiza ndodheshin prane e prane ne kembet e nje kodre prane nje qyteti te vogel me ujera termale. Burrat e dy familjeve punonin vertete shume per te siguruar jetesen. Secila prej tyre kishte kater femije, qe ishin moshatar me njeri-tjetrin dhe kaloni...
Autori: sherin · Lloji: Tregim · Tema: ato ndeshen me shume rreziqe
Na ishte nje here e nje kohe nje djale qe e quanin Hans.Hansi nje dite kishte marre nje vendim qe do te largohej na qyteti i tij me shoket e tij.Ato ndretuan nje varke qe mund te qendronte mbi det nje jave.Hipen te gjithe.Hansi ishte kapiteni.Nje nga shok...
Autori: Franci lasku · Lloji: Ese informuese · Tema: permbajtja
Dy femije moter,vella bejne cmos timbajne prinderit e tyre qe te mos ndahen por babai I tyre ka mare nje sekretare dhe me te do te martohet.mamaja e femijeve ben gati letrat e ndarjes me babain e femijeve .kur gjerat po shkonin shume keq vajza gjen nje gu...
Autori: Mirjeta Caushi · Lloji: Tregim · Tema: dashuria e motres per te vellane
Ne nje jetimore ishin rritur dy femije,moter e vella.pas disa kohesh kishte ardhur nje cift i cili deshironte te merrnin nje femije.Ata u drejtuan per tek ata te dy.Ata vendosen qe te merrnin vetem djalin.Kur ata e kapen nga dora vajza shkoi dhe iu lut qe...
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Fjale te urta · Tema: shoqërore
1.Nuk zihet lepuri me këmbë,por me armë ! 2.Halili ,Halitit nuk i ngjan !
Autori: Na da · Lloji: Tregim · Tema: te dua
ska asgje me te madhe se dashuria sepse ajo triumfon mbi te gjitha .ishin dy te dashuruar nala dhe teo te cilet e donin shume njeri tjetrin.kane kaluar shume mire me njeri tjetrin dhe kane rene ne dashuri qe nga hera e pare qe jan takuar me njeri tjetrin....
Autori: Medina Shijaku · Lloji: Rrefenja · Tema: aventurat e tre qenusheve
Na ishte nje here nje grua qe kishte nje ferme. Nje nate me shi gruaja degjoi disa te qara qenushesh dhe doli jashte,gjeti 3 qenushe te vegjel dhe i mori ne shtepine e saj.Emrat e qenusheve ishin Rajan Xhesi dhe Xheku. Kaluan 6 muaj dhe qenushet u rriten...
Autori: sejhan shaban · Lloji: Tregim · Tema: magjia
Libri i fluturave Na ishte njehere nje vajze e cila kishte deshire te lexoje shume libra dhe quheshte Sara. Ketu na paraqitet nje vajze tjeter qe eshte shoqe e ngushte me Saren qe quheshte Zana. Ato cdo dite ishin bahske, cdo gje e ndanin, ishin shume te...
Autori: Marina Reverte · Lloji: Hartim · Tema: Endrra qe u be realitet
Nje here e nje kohe ne nje shtepi e cila gjendej ne mes te nje fushe te gjelbert jetonte nje vajze e vetme 13 vjecare.Ajo nuk kishte familje.Prinderit dhe motra i kishin vdekur ne nje aksident tragjik. Pas vdekjes se tyre ajo kishte qendruar ne ate shtep...
Komentet e fundit!

Emri: ???
Email: ????@gmail.com
Komenti: shume bukur por ke gabim ate ku the lepuri dhe kermilli ia kthyen ajo duhet breshka dhe kermilli ia kthyenShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2023 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com