Data e postimit: 2024-04-04 04:11:45
Lexime: 324
Jeta
Foto
Lloji: Tekst pershkrues
Tema: Jeta dhe gjerat qe na sjell ajo
Autori: Z.b
Shkolla: 🫶🏻
Klasa: 3
Qyteti: Munchen
E-mail: zinajdabaftijari3@gmail.com


Deri para 1 viti kam menduar se gjerat qe po kaloja ishin tr veshtira dhe qaja per gjera qe tani kur i mendoj me duken asgje.Isha ende ne shkolle kisha shoqe,dilja shetisja dhe isha te pakten me e lumtur.Kishte gabime qe beja dhe mendoja me vete qe kta jan gabimet me te medha qe ka bere por tanii nuk mendoj ashtu.Nuk ka kaluar edhe shum kohe por shume gjera kan ndryshuar,isha e lumtur ne fillim se po filloja „nje jete te re“ .Isha akoma 18 vjec nisa te perballem me gjera qe nuk isha mesuar.Nisa ne pune ishte puna ime e pare dhe fatkeqesisht puna me e keqe qe kisha .Jo te gjithe por shumica e njerezve aty ishin pa shpirt,edhe pse edhe ata kishin femi ne moshen time.
Pra ne kete „Jete te re“ me duheshte te mesoj edhe nje gjuh te re te cilen akoma se kam mesuar mir.Me duhej cdo te dite te zgjohem 6:30 te mengjesit dhe te kthehem ne shtepi ne oren 12 te nates.A ishte valle kjo jeta qe e kisha enderruar?
Erdhi ditelindja e 19 kaloi ne pune edhe e 20 njetjte.U rita ne pune.Qava per pune.A e kam menduar ndonjeher te kaloj ditelindjet kshtu?
Kam shum fjal ne mendje te cilat dua ti shkruaj por pastaj nuk di te mbaroj sepse kam mbledhur gjithcka brenda meje.
Eshte muaj RAMAZAN duhet te jem e lumtur por nuk edi pse kam nje merzi ne shpirt.Ndoshta kam gabuar shume gjera per te cilat duhe ti kerkoj Allahut falje.Sa here qe i lutem Allahut te me fal per gjithcka me del loti nga syri.Ndjehem shum ne faj per gjithcka por gjithmon kam shprese se Zoti sepse edi se Ai nuk me la kurt vetem ,eshte me mua edhe pse gaboj..
I kam premtuar qe nuk do ti perseris me gabimet e njejta dhe do te mundohem te mos gaboj.
Dhe kam kuptuar qe jeta kur je femije eshte thjeshte nje genjeshter e bukur e cila do te doja te mos mbaronte kurr,edhe pse disa femije jeta i bjen ne pozite ku duhet te riten me shpejt ose me sakt te perjetojn gjera qe te piqen me shpejt.
Qe ne moshe te vogel kam pasur shum probleme si ne familje edhe ne shoqeri te cilat me kan bere te kuptoj shum gjera dhe te mendoj si nje e rritur.
Edhe pse sot jam me lot ne sy perseri jam krenare qe jam bere nje vajz kaq e forte dhe e pjekur.
Nuk flas shum per ndjenjat e mia ose mendimet e mia,ne te shumten e rasteve i mbaj ne vete dhe njerezit mendojn qe jam nje „budallaqe“.Por une jam mesuar me gjithcka.
Dhe kam mesuar qe „CFAR DO E KEQE QE TE NDODH TE BEN ME TE FORTE DHE SA ME PAK QE SHPREHESH ME NJEREZIT AQ ME PAK PROBLEME KE“🫶🏻.

Vepra te ngjashme
Autori: Z.B · Lloji: Leter · Tema: Dashuri,munges,shprese
Nuk di se cka te shkruaj me perpara kam aq shum gjera brenda vetes te cilat kam nevoj ti zbras diku andaj po ja le te gjitha kesaj letre,perderisa po shkruaj kete kam shpirtin shume te lodhur dhe syt te mbushur me lot. Ishe nje njeri qe erdhe ne jeten t...
Autori: Eriola Rama · Lloji: Leter · Tema: Leter mamase
E dashur mami Kjo leter eshte per ty. Perpara se te shkoj ne boten tjeter doja te te thoja shume gjera qe nuk ti kam thene dot gjate gjithe jetes time. Nuk e di pse.....por te pakten me lejo te ti them tani. Ne keto caste te vdekjes pendohesh per shum...
Autori: XHENI · Lloji: Ese pershkruese · Tema: NENE
AJO ESHTE MAMAJA IME! Tashme jam e rritur. Nuk mund te them se jam femije. Erdha deri ketu ku jam. Nuk isha vetem gjate rruges. Isha me ikonen time. Isha me ate qe me beri ajo qe jam sot. Ajo eshte mamaja ime. Jeta ime eshte e varur nga ajo. S’mund te...
Autori: Arbenita Gecaj · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Kujtimet e se kaluares
Filloj te futem ne kujtime e te mendoj te kaluerën .çastet e mira e ato te keqija ,ato per mua kurr nuk mund te harrohen sepse ato ma kujtojne femijrine time te cilen kam kaluar dhe çastet e mëparshme te cilat i kam kaluar !Ndonjeher them se ato çast...
Autori: Eduart Hoxha · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Sikur te kisha edhe pakez jete
... sa jete mizore! As njehere nuk jam menduar kaq shume sa jam menduar keto dite. As njehere nuk kam provuar ta kuptoj jeten sic e kam provuar ta kuptoj keto dite... Deri dje isha i lumtur, dhe e jetoja jeten ashtu si me vinte ne kuptimin e mire te saj.....
Autori: serxho kuka · Lloji: Ese argumentuese · Tema: jeta dhe ndjenjat
Jeta eshte nje dhunti nga zoti ! NE duhet ta respektojm dhe ta mbrojm jeten dhe jo ta demtojm me gjera te kota si alkooli droga e gjera te kota! Reth jetes ne dim shum pak gjera mendoj se ...... disa nuk dine asgje!Per disa jeta vuan e per disa jeta nuk e...
Autori: anonim · Lloji: Tregime erotike · Tema: Me shoqen time
Isha nje dite une vetem ne shtepi. Nuk kisha cfare te beja dhe vetem rrija kot ne kompjuter.Dhe ne ate momonet hap nje adres brazzers.com.Duke pare S*x me shkoi edhe mu mendja per te bere s*x. Meqe isha vetem ne shtepi mora ne telefon nje shoqen time qe e...
Autori: XXXXX · Lloji: Thirrje · Tema: Miqesia
Miqesia nuk eshte gjithcka,me besoni... Ishte nje periudhe kur kaloja kohe me shoqen time ne shkolle.....isha ne kl e 9te dhe isha shume e merzitur qe nuk do ta takoja me shoqen time. ..... Gjate pushimeve verore i shkrova shoqe time per ta pershendetu...
Autori: Kevin Dodaj · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Deshira
Te gjithe kemi deshira, nga me te ndryshmet. Qe kur fillojme te kuptojme nga kjo bote na lindin edhe deshirat, te cilat si femije kerkojme te na i realizojne. Kur isha ne kopesht dhe shikoja ndonje femije me nje loder qe se kisha, me lindte deshira qe ta ...
Autori: Tedi Totojani · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Gjyshja
E kam titulluar kete ese “E paharruar”, sepse ne te do te tregoj per nje person te tille. Ndoshta nuk e kam njohur shume, por edhe ato pak kohe qe e kam njohur kane vlejtur shume per mua. Çdokush ka nje person shume te dashur jashte familje...
Autori: POPULLI · Lloji: Ese vleresuese · Tema: BABAI IM I SHTRENJTE
BABAI.NJERIU ME I SHTRENJTE NE BOTE.TI JE GJITHCKA PER MUA BABAI IM I DASHUR .JE ARSYEJA PSE UNE EKZISTOJ ,ARSYEJA PSE MARR FRYME DHE PSE JETOJ.JE MASHKULLI ME I RENDESISHEM NE JETEN TIME.EDHE PSE NDONJEHERE BEJ GABIME TE LUTEM ME FAL SEPSE JAM AKOMA E VO...
Autori: Adriana · Lloji: Poezi meditative-filozofike · Tema: dashuria
Dahuria e par! Pranvvera sapo kishte shpalosur batanijen e saj,plot ngjyra dhe aromra magjepsese,mengjesi nga dita ne dit behej edhe me i kendshem,rugve e falja buzeqeshjen time kudo dhe pa e kuptuar jeta ime kishte mar nje tjeter drejtim. Shkolla po be...
Autori: Ardijona · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Fjale nga brenda,vijn nga zemra.
S'di nga me dalin keto fjale.Ndoshta eshte fajtore deshira ime qe dua te behem shkrimtare ose afajet i ka kuptimi. Nuk e di.Por eshte diqka qfar me bene te shkruaj kaq shume.Eshte dikush brenda meje qe methote shprehu lirishem shkruaj ate qfare ndjen e q...
Autori: Floriesa · Lloji: Ese vleresuese · Tema: E ardhmja ime
E Ardhmja Ime Filloj te mendoj,Qfar te mendoj ku ende nuk dihet per te ardhmen time!Jam ende e vogel keshtu me thone te gjithe por po mendoja me vete si eshte jeta te ben te mendosh per disa gjera qe ende nuk i ke menduar.Po cekja te ardhmen~ Ahh E ar...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com