Data e postimit: 2012-07-10 06:02:36
Lexime: 26801
Shkruajme per veten (Shkrimi autobiografik)
Lloji: Pershkrim
Tema: Vetvetja
Autori: Autori eshte i fshehur!
Shkolla: Edith Durham
Klasa: 9
Qyteti: Tirane
E-mail: Email eshte i fshehur!


1. Si me shikojne prinderit e mi.
Ndoshta nuk e kam formuar ende personalitetin tim plotesisht sepse edhe biografia eshte e shkurter dhe jo shume e ngjeshur, vetem prej pesembedhjete vjetesh. Por gjithsesi edhe me kete periudhe te shkurter qe ka kaluar, bazat e personalitetit tim jane hedhur sido qe te jene ndertuar ato, nga familja apo shoqeria. Po te flasim per menyren se si e shohin prinderit personalitetin tim verej se eshte paksa e ndryshme nga ajo e njerezve te tjere por shume e ngjashme me ate te miqve te afert. Prinderit kane pasur gjithnje mendime konstante per mua dhe cilesite e mia qe gjate periudhes se tanishme te adoleshences jane theksuar edhe me shume. Ne syte e tyre kam qene gjithnje shume e levizshme dhe femije i drejtperdrejte. Por ata jane te ndergjegjshem se ky karater i vertete i imi dilte ne pah vetem me njerezit me te afert tek te cilet kam besim dhe i njoh mire. Persa i perket te tjereve, me ta jam teper e turpshme dhe e ftohte. Gjithnje kam qene e tille. Ndoshta kjo vjen nga pasiguria ime per reagimin e te tjereve ndaj veprimeve te mia sepse kur jam e lirshme veproj me impulsivitet dhe ne menyre instiktive. Me prinderit dhe me miqte me te ngushte jam shume e shkathet, gazmore dhe e drejtperdrejte. Gjithashtu kam qene nje femije paksa tekanjoz dhe kokeforte ndoshta sepse jam me e vogla dhe jam perkedhelur me shume. Kokefortesia eshte nje tipar qe me eshte rrenjosur thelle dhe mbase nga kjo vjen edhe veshtiresia per te kerkuar falje. Prinderit kane qene gjithmone te mendimit (duke ndjekur dhe rezultatet ne cerdhe, kopesht apo shkolle) se une jam nje femije inteligjent. Ata mendojne se une qe e vogel i kam pare situatat ne menyre shume objektive. Ky eshte pak a shume portreti qe kane prinderit per mua; nje njeri ne dukje i qete dhe i turpshem, por ne thelb teper energjike, impulsive dhe e drejtperdrejte.
2. Si me shikojne miqte e mi?
Edhe kendveshtrimi qe kane miqte e ngushte per mua eshte i njejte me ata te prinderve, me ndryshime te paperfillshme te cilat mund te vijne normalisht nga sjellja e ndryshme qe mund te kem me bashkemoshataret me te cilet kuptohemi me mire. Shoqet e mia me te mira mendojne se une kam nje karate teper impulsiv dhe instiktiv sepse ne castin e pare qe percalle me nje situate te nderlikuar reagoj vrullshem dhe pa u menduar mire dhe kjo gje sjell probleme por jo teper te renda. Nje cilesi tjeter qe ato shohin tek une eshte se jam teper e sinqerte dhe e drejtperdrejte sepse sic thone me pelqen te flas “pa doreza”. Gjithashtu une jam tip energjik qe i pelqen te argetohet dhe te “lajthise” paksa sepse natyra ime ne pergjithesi eshte teper femijerore (kete gje e kane vene re edhe prinderit). Por keto cilesi dalin ne pah vetem me njerezit qe i njoh mire dhe me njohin. Nese rri me dike pak me shume se me te tjeret atehere lirohem menjehere, dal nga zinxhiret. Por me ata qe nuk i njoh mire jam teper e edukuar dhe e urte sepse e pres prej tyre iniciativen. Kete tipar dallue e dine mire shoqet e mia. Gjithashtu me pelqejne teper bisedat per temat e “thella” dhe miqte mendojne se i kap me se miri. Me duken teper te vecanta bisedat qe bejme dhe s’mendoj se shumica e moshatareve tane i ushtrojne dhe i arrijne. Por ato mendojne se jam nje person inteligjent dhe i thelle sepse i kap temat rendesishme me shume seriozitet dhe atehere duket sikur femija brenda meje zhduket. Kryesisht jam natyre pesimiste por nese dikush me bind arrij te shoh edhe anen tjeter te monedhes. Nje tipar tjeter karakteristik I imi eshte edhe ironia te cilen e perdor vend e pa vend por ne disa raste edhe sarkazma. Ne disa raste tregohem hakmarrese dhe kete e bej me vetedije por vetem kur me vjen rasti ne dore, nuk e programmo apo planifikoj. Ndoshta ky nuk eshte tipar teper i mire, por keshtu jam dhe s’kam c’te bej! Pergjithesisht miqte mendojne se jam edhe nje person me finese, por kjo eshte jokonstante dhe e perkohshme ne castin kur une jam ne culmi e argetimit. Ky eshte edhe portreti qe miqte e mi kane per mua.

Vepra te ngjashme
Autori: Anonim · Lloji: Pershkrim · Tema: Vetvetja
Une jam nje vajze 15 vjecare, me shume ambicje dhe me shume mendime me te cilat vleresoj veten, qofshin te mira apo e kunderta. Ajo per te cilen dua te shkruaj eshte karakteri im, cilesite e mia ne syte e prinderve te mi dhe shokeve me te afert. Mendimi, ...
Autori: Anonim · Lloji: Pershkrim · Tema: Vetvetja
1. Si me shikojne prinderit e mi. Gjate gjithe jetes sime kam pasur nje lidhje shume te afert me prinderit e mi. Me kane qendruar prane qe nga dita kur kam lindur e deri ne ditet e sotme. Si me shikojne ata? Mendoj se me shikojne ashtu si kane dashur gji...
Autori: Erimelda Karaj · Lloji: Pershkrim · Tema: Vetvetja
Prinderit e mi une do ti cilesoja si motren, vellain dhe mikun tim me te mire. Ata me kuptojne, me tolerojne ne masa te caktuara, si dhe gjithmone me edukojne ne menyren me te sakte. Nuk besoj se ka prinder qe i duan te keqen femijes se tyre. Edhe prinder...
Autori: Anonim · Lloji: Pershkrim · Tema: Vetvetja
Si me shikojne prinderit e mi. Prinderit e mi me japin lirine e nevojshme e te domosdoshme te moshes sime. Sigurisht kjo liri eshte e bazuar mbi prioritetet dhe mendesite e famijes sime. Eshte nje liri jo e tepruar, por mjaftueshem e nevojshme per te pa...
Autori: Anonim · Lloji: Pershkrim · Tema: Shoqja
I. Pershkrimi objektiv Erjola eshte nje nxenese ne klasen e nente te shkolles 9-vjecare “Edith Durham”. Ajo eshte pesembedhjete vjece. Eshte e gjate rreth 175 cm dhe eshte elegante. Ka floke te zinje dhe te gjate me onde. Syte e saj jane ne ngjyre ge...
Autori: Artiola · Lloji: Ese argumentuese · Tema: ~ Prinderit - modeli me i mire qe dua te ndjek ne jete ~
Prinderit jane gjeja me e vyer per nje njeri. Sepse ato jane personat e pare qe na duan neve te miren. Jane ato persona qe te mbeshtesin ne rrugen qe ti zgjedh. Vetem ato na keshillojne ne rrugen e drejt dhe asnjehere nuk na mendojne te keqen tone. ...
Autori: Mina · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Autobiografia Ime
Miqte e mi me therrasin Mina dhe keshtu me pelqen te me therrasin ne pergjithesi. Une jam 12 vjec dhe jetoj ne qytetin e Elbasanit. Jetoj nje jete modeste por qe gjithnje me ka pelqyer! Une jam motra e madhe e dy vellezerve te mi dhe pjestares me te voge...
Autori: ararararmemememmem · Lloji: Ese pershkruese · Tema: miqte e mi
miqte tane jane cdo gje per ne .Ato dine te jene te mire ne cdo sekond te jetes tone,na bejne te qeshim kur qajme......Miqte jane gjeja me e bukur qe ndodh ne jeten tone ,i kemi shume te afert dhe i duam si motra e si vellezer.Kur dalim e shetisim me to ...
Autori: odeta klosi · Lloji: Ese filozofike · Tema: prinderit
njeriu mesoi te linde dhe te jetoje. por njerezit qe e priten ne lindje ishin prinderit .te gjithe mbeshtetjen e pare e gjeni tek prinderit sepse jane te vetmit persona ku gjen mbeshtje .prinderit jane gjeja me e bukur qe zoti na e dha .femija pa prinder ...
Autori: ina irina · Lloji: Ese argumentuese · Tema: si ti bindim prinderit per dicka??
Si ti bindim prinderit per dicka? Duke ditur se jeta eshte nje rruge qe duhet kaluar deri ne fund,kuptojme se ne kete rruge ndeshemi me pengesa dhe veshiresi mga me te ndryshmet ,por keto veshtiresi kane nje zgjedhe por jo te shpejte por gjithsesi ekzist...
Autori: Orgita · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Kujdesi per prinderit e moshuar-3 Sugjerime
Dua ta hap kete ese me nje thenje me shume vlere."Duaji prinderit e tu dhe kujdesu me dashuri per ta.Vleren e tyre te vertete ke per ta kuptuar kur te shohesh bosh vendin ku ata uleshin perhere." Femijet e rritur e kane pergjegjesi me peshe qe te kujdese...
Autori: Orgita · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Kujdesi per prinderit e moshuar-3 Sugjerime
Dua ta hap kete ese me nje thenje me shume vlere."Duaji prinderit e tu dhe kujdesu me dashuri per ta.Vleren e tyre te vertete ke per ta kuptuar kur te shohesh bosh vendin ku ata uleshin perhere." Femijet e rritur e kane pergjegjesi me peshe qe te kujdese...
Autori: Iva · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Une Kam Nevoje Per Mbrojtjen e Prinderve
Ne jete njeriu meson te lind,meson te jetoje dhe gjate gjithe jetes se tij,ai ka nevoje te dije kuptimin e vertete te jetes.Por c’do njeri lind ne nje familje,ku aty meson te edukohet,meson te eci ne rruget e jetes,qe shpesh here na ve ne prove.Dhe ket...
Autori: AAAAAAAAAAnnnnnnnnnn D · Lloji: Ese pershkruese · Tema: ese pershkruese ; bushi im
Bushi im, pra babi im eshte 1 njeri shume i mire dhe per me teper jo se dua te mburrem por mund te them qe ai eshte 1 nder prinderit me te mire ne te gjite europen. Kete nuk e kam per pamjen fizike por per gjendjen e tij te brendshme pra per moralin. Ai e...
Komentet e fundit!

Emri: Sars
Email: Sarakolaveri@gmail.com
Komenti: Shume bukur

Emri: Sars
Email: Sarakolaveri@gmail.com
Komenti: Shume bukur

Emri: Alesia
Email: alesiademerxhiu@gmail.com
Komenti: Mire , por nuk jane zbatuar te gjitha rregullat e shkrimit autobiografik. Gjithsesi bukur.

Emri: anisa
Email: anisanisa@yahoo.com
Komenti: Hii

Emri: emri
Email: erijakupi@gmail.com
Komenti: Je I sigurt qe ky shkrim eshte tamam tamam shkrim autobiografik? Mua me jep pershtypjen qe nuk jane te zbatuara te gjitha vecorite e nje shkrimi te tille. Perndryshe nga ana dejuro ose formale duket nje pershkrim I arrire I vetvetes,me se shumti I karakterit .

Emri: asddsf
Email: asddsf.aaaa@gmail.com
Komenti: me duket se e paske kopjuar se e pashe te nje fq. tjt kete.

Emri: aNa
Email: ana_Aana@yahoo.com
Komenti: shko mj qihu sa kot qe e ke bo -.-

Emri: ela
Email: ela456@hotmail.com
Komenti: te lumt.shkelqyer

Emri: klea
Email: klea3@gmail.com
Komenti: me pelqeu shumShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2023 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com