Data e postimit: 2013-04-05 17:07:20
Lexime: 36447
Vjeshta
Lloji: Pershkrim
Tema: Pershkrim subjektiv i cili flet per stinen e vjeshtes. :)
Autori: Fjona Alcani
Shkolla: "Lidhja e Prizrenit"
Klasa: 8A
Qyteti: Tirane
E-mail: fjonaalcani@rocketmail.com


Vjeshta-stina kur qielli vajton me lotet e tij.Rete e zeza te panumerta leshojne piklat e shiut. Pemet pa turp zhvishen ne ere. Gjethet qe dikur ne ngjyre te shpreses, tashme jane shtuar si qilim i verdhe neper trotuare. Zogjte te trembur dhe te lodhur nisen per shtegtim drej anes tjeter te botes.
Dhe une nga ana tjeter, mendoj se eshte me mire qe ta pres mengjesin e pergjumur ne shtrat, duke veshtruar jashte dritares renien e shiut si me te qare e duke degjuar trokitjet e eres ne xham. Kur cohem nuk e kam mendjen tek ora qe po fluturon bashke me zogjte. Pa u nxituar dhe pa u zbukuruar, dal ne rruge duke ecur kot se koti, pa ndonje qellim. Ajo vjeshte e zymte dhe e heshtur, e lene pas dore dhe e harruar nga te gjithe, vjen dhe iken ngadale, pa u ndjere.

Vepra te ngjashme
Autori: Melissa Guri · Lloji: Ese pershkruese · Tema: stina e vjeshtes vecorite e saj
Tashme cdo gje ka marre nje pamje tjeter.Toka ka veshur nje fustan te mendafshte prej argjendi.Gjethet e lehta si pupla bien dalengadale.Pemet zhvishen.Shiu bje pa pushim. Kercitjet e gjetheve te thara degjohen kudo.Zhurmat e natyres, ndryshojne, behen m...
Autori: Laura Skenderas · Lloji: Poezi dashurie · Tema: dhimbja
As ti.. Pemet e kishin humbur ngjyren . Shiu binte harruar nga pak. Gjithcka kishte nderuar fytyren, po asgje s'do te ikte me larg . Une mes shiut vrapoja , me ca libra ne dore , me nxitim. E lodhur , e zhgenjyer mendoja, sa i dhimbshem ishte k...
Autori: megi loci · Lloji: Ese pershkruese · Tema: vjeshta
Nje nga stinet e mia te preferuara eshte vjeshta.Vjeshta me pelqen sepse ka ngjyra te mrekullueshme.Tani vjeshta ka ardhur.Neper te gjithe pyjet ka rene qetesia.Kafshet jane futur ne strofullat e tyre duke pritur ardhjen e pranveres.Shpendet fluturuan dh...
Autori: Lola Tahiri · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Vjeshta
Ne vjeshte gjethet bien.Vjedhta mer ngjyre te ari.Era shum e fort,ajo fryen kudo.Vjeshta fillon me 23 shtator.Vjeshta eeshte e bukur.Ajo eshte stina me e mire sepse fillon viti i ri shkollor.Ne vjeshte piçen geshtenjat,rrushi etj.Dhe ditet shkurtohen.Nj...
Autori: Xheisa Kore · Lloji: Tekst pershkrues · Tema: natyra
Po gjendem perpara nje natyre te qete te mrekullueshme… hap syte dhe shikon vetem bukuri te tille… gjelberim …bari I thate pemet e gjelberta…kane krijuar nje harmoni shume te bukur ndermjet tyre..ne kodrat siper shikon peme te tjera te cilat lev...
Autori: Gresa xhepmetaj · Lloji: Ese informuese · Tema: Vjeshta
Vjeshta eshte nje stine imagjinare.Ne fshatin ku une jetoj eshte shume bukur sepse kur bien gjethet e gjithe toka mbulohet.Mollet piqen,rrushi,geshtenjat e shume fruta te tjera.Vjeshta eshte stina e preferuar e bujqve sepse ka shume gjera per te vjele.Por...
Autori: fioralba bardhoshi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: vjeshta
sa me pelqejne ditet e embla te vjeshtes.vendi ka veshur nje kemisheze te arte.pemet kane marre ngjyre vezulluese qe pasqyrohet ne ujin e liqenit.pemet me miliona gjethe krijonin nje qilim ngjyrash.shushurima e gjetheve qe binin dukeshin te mrekullueshme...
Autori: Besjana · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Vjeshta-Stina E Puneve
Ohhhh... Isha Duke Fjetur Nje cicerrime e piklluar erdhi deri tek veshi im dhe me thoshte se po ikim tashh dhe se dom sihemi perseri ne vitin tjeter isha duke pare endërr dhe me iku gjumi nga syte dola jashe ne ballkon e pashe vetetimen dhe dhe e d...
Autori: ema · Lloji: Pershkrim · Tema: Nje shetitje buze liqenit
Sa me pelqejne ditet e embla te vjeshtes.I adhuroj shetitjet e gjata buze parkut.Era e lehte qe fryn dalengadale e te merr floket perpjete,qe rrudh siperfaqen e liqenit e qe tund kendshem gjethet e pemeve, e si pasoje ato rrezohen pertoke me pelqen shume...
Autori: Gloria Zhuli · Lloji: Tekst pershkrues · Tema: Stina e vjeshtes.
Ishte mengjes dhe me ne fund arrita.Pamja ishte mbreslenese.Rrezet e Diellit nuk ishin shume te forta por reflektimi i tyre mbi gjethet e arta e mbushnin vendin plot shkelqim.Gjithe vendi ishte mbuluar nga nje mbulese e arte.Gjethet e rena "kercenin" sipa...
Autori: Klara Lico · Lloji: Pershkrim · Tema: Stina e arte
o vjeshte e arte o stine e zjarrte!nuk me besohet qe sot stina e vjeshtes me kishte ardhur per vizite ne parkun e qytetit tim...! sapo ecja ne rruge degjoja nje tingull te bute qe me tingellonte si nje ninulle e embel dhe plot zhaurime.ne parkun e qytetit...
Autori: Klara Lico · Lloji: Pershkrim · Tema: Stina e vjeshtes
o vjeshte e arte o stine e zjarrte!nuk me besohet qe sot stina e vjeshtes me kishte ardhur per vizite ne parkun e qytetit tim...! sapo ecja ne rruge degjoja nje tingull te bute qe me tingellonte si nje ninulle e embel dhe plot zhaurime.ne parkun e qytetit...
Autori: Erblina · Lloji: Ese pershkruese · Tema: vjeshta
E pergjumur dola ne dritare.Shikoja natyren me vete thash "sa bukur" .Gjithqka ishte ndryshe kishin ndryshuar pemet ,livadhe ,madje edhe qielli kishte marr nje ngjyr te kalter te erret .Me vrap shkova tek dollapi i rrobave dhe morra bluz dhe xhinse tamam ...
Autori: Ernesti Proko · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: Poezi per perendimin e diellit
Koha kalon,iken,iken e Dielli Shpirti i nates mbizoteron Vajton qielli kur zhduken rete Kur era ngadale i largon Flakeron nje drite aty pas malit Si shigjeta rreze leshon Shigjeta me ngjyre ari Dielli pas kraheve i harron I flakte ky cast i di...
Komentet e fundit!

Emri: jola
Email: groballi.viola@gmail.com
Komenti: shumeee bukurrrr

Emri: arianitapulka
Email: anita.pulka @hotmail.com
Komenti: eshte nje ese mahnitese saqe befasove tgjith por kta nga inati qe kan flasin fjal pldh

Emri: Bukuroshja
Email: ana.likaj@hotmail.com
Komenti: qielli qan thot...po pemet si i zhveshi era ashtu...e cbene bashke pastaj

Emri: erisa
Email: blaerisa@gmail.com
Komenti: lol pz sdi t besh ese gjyna cupa

Emri: nisa
Email: zyber9@hotmail.com
Komenti: bravooooooooooooooooooooo

Emri: ana
Email: analisa@yahoo.com
Komenti:

Emri: isra
Email: isra_asani@hotmail.com
Komenti: Mendoj se mire

Emri: albina
Email: albina.dervishi@yahoo.com
Komenti: shum shum bkr , je shum e zonja

Emri: ujjhhh
Email: ediolamuca@gmail.vom
Komenti: Kot sishte gj

Emri: blerta
Email: berta.berta@outlook.com
Komenti:


Emri: serxho
Email: llapo@yahoo.com
Komenti: je yllllllllllllllllllllllll

Emri: nis
Email: nis@yaho.com
Komenti: bravoooooooooooooooooooooooooo

Emri: nis
Email: nis@yahoo.com
Komenti: bravoooooooooooooooooooooooooooo!

Emri: greis koci
Email: greis.koci123@hotmail.com
Komenti: yll fare

Emri: saranda
Email: sia@gmail.com
Komenti: me pelqen shume. figurat letrare dhe rrjedha kronologjike e ngjarjeve shume bukur. bravooo

Emri: bosss
Email: bosss@gmail.com
Komenti: shum bukur

Emri: wendy
Email: eneauzuni@yahoo.com
Komenti: shpresoj qe mos ta kesh marr nga ndonje shkrimtar

Emri: wendy
Email: fhfhuhsduf@yahoo.com
Komenti: do te doja nje pershkrim te vjeshtes kur e ke perballe

Emri: manuela
Email: ela@hotmail.com
Komenti: shume e bukur vetem vazhdoni keshtu besoj se do te jeni nje shkrimtar/shkrimtare shume e suksesshme TE DUA

Emri: lola
Email: lola@gmail.com
Komenti:


Emri: sila
Email: silvana@yahoo.com
Komenti: shume e bukur bravo te qoft

Emri: XHOI
Email: erjona.laco@yahoo.com
Komenti: sh gje e bkr

Emri: muy
Email: shit@live.com
Komenti: bukur/

Emri: xhesii
Email: lonitiran@live.com
Komenti: woww superr e bkrr

Emri: sindi
Email: blabla@gmail.com
Komenti: shpetova shyqyr

Emri: Rrufeja
Email: Rrufeja@gmail.com
Komenti: Shume bukur

Emri: sanella
Email: sanella-2014@live.com
Komenti: shume palidhje ma palidhje ska hahhahahahhahhahahahahahahah

Emri: Davi
Email: Drinidobi@hotmail.com
Komenti: Mesuesja ma pëlqeu shumë dhe me vuri 10. Bravo ti që e shkruajte.

Emri: lali
Email: ana_abla@live.com
Komenti:

Emri: sara
Email: sara@hotmail.com
Komenti: bravo je nje shkrimtare e vogel!!!


Emri: besa
Email: besapg@yahoo.com
Komenti:

Emri: tmmat
Email: gytyhgj_po@live.com
Komenti:

Emri: maite
Email: maite_peroniii@hotmail.coma
Komenti: stina e vjeshtes me pelqen dhe pershkrimi juaj eshte i bukur edhe mesuesja me pelqeuShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2022 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com