Data e postimit: 2017-11-17 16:10:39
Lexime: 13163
Shtepia ne fshat
Lloji: Hartim
Tema: Vendet e cmuara ne femijerine time
Autori: Kevin Çika
Shkolla: Avni Rustemi
Klasa: 9A
Qyteti: Kukës
E-mail: kevin.cika@live.com


Unë zura një ditë të ëmbël dhe të ngrohtë pranvere të nisesha në fshat tek gjyshja.
Kjo ish hera e parë qysh mbas shpërnguljes se saj katër vite më parë
në qytet. Kjo shtëpi ngrihej krenare.Porsa kalova gardhin e harruar bojë hiri jo shumë larg
ndodheshin shkurre të harlisura manaferre.Sa herë që vinte vera shkurret mbusheshin me
manaferra që shkëlqenin në rrezet e arta të Diellit
Atë ditë qe një mëngjes i lehtë dhe i ngrohtë pranvere.
Oborri ishte mbushur me gjallëri dhe freski të rrallë.Ndërsa shtëpia
ngjyrë e gjelbër rrinte e fortë dhe ballëlartë.Ajo mbante vite e vite të tëra
Rreth saj vërtiteshin hijshëm kujtimet e fëmijërisë sime
Shtëpia qe bërë njësh me natyrën e paskajshme sa e mbulonin atë
ëmbël dhe me delikatesë si pa kuptuar.
Fantazia dhe të gjitha ngjyrat ishin derdhur në bimësi.Afër shtëpisë kishte
pemë ftoi,mani,arre,kumbulle,pjeshke,qershie etjTrëndafilat dhe lulet e shumta
buçonin aromë.Unë e ndjeja aromën ledhatuese dhe ndjellëse që përhapej ngado.
Vetëm duke e parë kopshtin e paanë e ndjeja se kishte jetë.Atij nuk i kishte
parë kurrë hije vdekjeje.Kujtimet e femijerise sime luanin në oborr.
Disa edhe ngjiteshin në pemë,disa çlodheshin e disa të tjera
mësonin ndonjë gjë të re.Fëmijëria ime degdisej në shtëpinë në fshat

Vepra te ngjashme
Autori: Natalia Blackpink · Lloji: Analize letrare · Tema: Fleta e shkrimit
Pranvera sapo kishte trokitur.Në klase mësuesja e matematikës po shpjegonte mësimin. -Dy dhe dy bëjnë katër, Katër dhe katër bëjnë tetë, Tetë dhe tetë gjashtëmbëdhjetë. Mësuesja po e përsëriste disa herë radhazi sepse fëmijët d...
Autori: Anonime · Lloji: Analize letrare · Tema: Pjesa 1
Një ditë më pyeti dikush, nëse isha e kënaqur me jetën. Pa menduar fare i thashë po. Më pyeti pse duke qeshur,gjoja se për të isha personi i vetëm që nuk ankohesha për jetën. Atëherë më kapluan disa mendime rreth kësaj pyetjeje .Po qënd...
Autori: Sara Hyso · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Kujtoj me mall dhe nostalgji atë moshë të humbur të fëmijërisë sime të hershme”
Fëmijëria! Çfarë mund të thuash për fëmijërinë? Shume gjëra sepse është një nga periudhat më të bukura të jetës. Që nuk ka dhimbje, por ka vetëm gëzim,lumturi dhe hare. Në moshën e fëmijërisë ke kohë të bësh çfarë të duash d...
Autori: Melisa Preçi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Pranvera
Pranvera nuk është thjesht stina e parë e vitit.Ajo është stina e rilindjes ,gjallërisë ,ngjyrave ,melodisë .Pranvera është stina ku natyra na buzëqesh të gjithëve .Është kapitulli me shkronja të gjelbërta në librin tonë të jetës . ...
Autori: Dejvis Rama · Lloji: Tregim · Tema: Shtëpia në pemë
Shtëpia në pemë Mua më quajnë Toni dhe dua t’ju tregoj se kam pasur dikur një gjysh të mrekullueshëm. Ne të dy shkonim shumë mirë me njëri-tjetrin dhe luanim së bashku si dy shokë. E fshehta jonë ishte shtëpia që ndërtuam në pem...
Autori: Kevin Çika · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Shtëpia e ëndrrave të mia
Aty,në një fshat të vogël bregdetar,që laget nga Oqeani Paqësor,dhe që vendasit e thërrasin Zihuatenejo,ndodhet shtëpia ime e ëndrrave.Porsa hap derën e kësaj shtëpie të stërmadhe,që duket sikur nuk ka fund,do ndeshesh me një korridor t...
Autori: Steisi Ziu · Lloji: Ese e krahasim-kontrastit · Tema: Stina ime e preferuar
Dimri është stina më e mrekullueshme që kam parë.Bora bie me flokët e saj të bardhë duke mbuluar rrugët,çatitë,pemët dhe të gjithë qytetin tim të bukur.Netët me borë,unë rri brenda shtëpisë time,pranë oxhakut të ngorhtë dhe duke ngr...
Autori: Besa Tina · Lloji: Hartim · Tema: Vera
O sa e bukur është vera, stina më e preferuar nga të gjithë. Vera është stinë e ngrohtë dhe me plot dashuri, gjatë verës çdokush viziton vende të bukura turistike. Disa vizitojnë Shqipërinë dhe Malin e Zi, por ka disa që shkojnë edhe në...
Autori: Adriana Ramadani · Lloji: Analize letrare · Tema: Për familjen
Familja është grupi i parë që ne i takojmë. Familja është mbështetja e parë , që na japin këshilla, të drejtën e çdo gjëje. Edukata që ne e marrim është nga familja që nga lindja e gjrë në vdekje . Si çdo herë ne i kuptojmë, respek...
Autori: Elisa Kastrioti · Lloji: Tregim · Tema: Braktisja
Një herë një vajzë e quajtur Arta ishte braktisur të cilën e kishte larguar babai nga shtëpia,atë e largoi babai nga shtëpia që ku ishte e vogël sepse nuk dëshironte që fëmijën ta ketë vajzë por djalë. Babai i Artës i kishte thënë n...
Autori: Steisi Ziu · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Vjeshta
Sot është një ditë e bukur vjeshte.Gjethet e thata të pemëve kanë shtruar nëpër rrugët e qytetit një tapet të artë.Vjeshta është stina e gjumit të ëmbël.Dielli rrezeartë i ka lënë vendit shiut dhe motit të freskët.Sa bukur është t...
Autori: Fejz demiri · Lloji: Poezi lirike · Tema: personale
Mali Mbushur mali me lisa Veshur plot gjelbërim Qesh natyra Zogu cicëron Lisi bën hije Lulet po lulëzojnë ngjyra-ngjyra Natyra na thërret në kopshtin e vet Pishat lëshojnë aromë Era vjen kudo Qelin pemët Frytet më t...
Autori: Anonim · Lloji: Tekst pershkrues · Tema: Domethenia e dashurise
- Cfarë është një dashuri? - Një dashuri ka shumë kuptime. Duke filluar nga dashuria për familjen, për mamin, babin, dashuria per një këngë… - Jo, jo!! Po them për dashurinë e lulëzuar midis dy personave. Një dashuri të fortë e cila ...
Autori: Ambra Muça · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Zemra
Pa titull Nisi që ktu, në këtë pjesë të vogël e të padukshme, pikërisht këtu në zemrën time. Aty nisi të rritej dicka, më saktë të mbinte dicka, pa i hedhur një farë, pa i dhënë një arsye. Aty fillo...
Komentet e fundit!

Emri: Albana Hasa
Email: bana.hasa@gmail.com
Komenti: Si fillim je mire, ke mundesi per me shume Ushtroje doren dhe pak dhe arrin me mire

Emri: Diellza
Email: krasniqidiellza@gmail.com
Komenti: Hartim perfekt

Emri: L.O
Email: L.O@yahoo.com
Komenti: Mire per mundimin

Emri: Eni
Email: Eni77777@gmail.com
Komenti: Hartim i bukur

Emri: Esilda
Email: Gocayllyll@live.com
Komenti: OMG! Cfar hartimi i bukur.Faleminderit se me ket hartim tendin me vuri zysha 10 me yll ne shkoll.Me tha ; kishte figuracion dhe elemente te goditura letrare

Emri: diana onuzi
Email: diana.onuzi@gmail.com
Komenti: o kevin a ske ku me i postu tjeter, ben si paleqa.

Emri: dh
Email: shddtfg.tsyves@gmail.com
Komenti: uauShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2023 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com