Data e postimit: 2014-09-13 12:05:02
Lexime: 97959
28 Nentori
Lloji: Hartim
Tema: 28 Nentori
Autori: Esra
Shkolla: se di
Klasa: II 2
Qyteti: se di as vet
E-mail: sedi@hotmail.com


Pasi jemi ne muajin e Nentorit une si teme zgjodha 28 Nentorin se vet titulli eshte terheqes.
28 Nentori,Dita e Flamurit eshte nje nga ditet me te rendesishme,ne mos me e rendesishmja ne historin e kombetare.
Dita e Flamurit eshte dita me e gezueshme,eshte dita me e vajtueshme per shqiptaret,sepse kjo dit eshte dita e Pavarsis se Nenes Shqiperi pa Kosov e pa Cameri.
Me 28 Nentor 1912 u ngrit ne qytetin e Vlores nga dora e Ismail Qemalit i qendisur nga Marigona Flamuri Kombetar u ngrit mbas katerqind e sa vitesh.Flamuri kuq e zi eshte Flamuri me i vjeter ne Ballkan nder me te vjetrit ne Evrop.
Kjo dit e bekuar dhe e shenuar per te gjith ne ka qen dhe mbetet simbol united i bashkimit.
Festat e Nentorit jan festat e krenaris kombetare,te cilat ua dhane forc dhe kurajo per rilindjen e shtetit te Shqiperis.

Vepra te ngjashme
Autori: Aida · Lloji: Hartim · Tema: Dita e Flamurit
Dita e Flamurit apo dita e shqiptareve ane e mbare botes,eshte nje dite e rendesishme per gjeneratat shqiptare. Ne kete dite te bukur,shteti apo populli shqiptar u shpall i panvarur,ne mbare boten.Kjo dite e bukur,ku ishin te pranishem njerez nga t...
Autori: Egzona · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: 28 Nentori
28 Nentori-Dita e Flamurit - 28 Nentori eshte nje dite e madhe , dite historike , dite e veqante per te gjithe shqiptaret ne mbare boten. 28 Nentori eshte dita me e shenuar ne historine tone. -Flamuri yne tregon bukurine e komb...
Autori: TENZI AHMETI · Lloji: Hartim · Tema: ATDHEU
Si gjithë kombet qe kane festat e tyre edhe ne kombi shqipetar kemi dy festat e cmuara: 28 dhe 22 NENTORI. 28 NENTORI është nje nder festat me te vlefshme per te gjithe shqiptaret ane e mbane botes. Kjo feste as nuk eshte e dhuruar,e as nuk eshte e f...
Autori: Leonita · Lloji: Ese argumentuese · Tema: 28 Nentori
Kjo dite e bekuar dhe e shenuar per te gjith ne Shqiptaret.Kjo dite eshte dhe mbetet simbol i bashkimit dhe formimit te nje shteti Shqiptar edhe pse te coptuar por prap se prap nje shtet i krijuar ku do te mund te jetojne shqiptaret te lire por jo te bash...
Autori: Shpresa abdullai · Lloji: Hartim · Tema: Festat e nëntorit♡
Festat e nëntorit janë shumë me vlerë dhe të gjith shqiptarët i duan festat e nëntorit! 28 nëntori-Festa e flamurit kuq e zi i qëndisur nga marigona dhe i ngritur nga dora e të madhit Ismail Qemalit në vitin 1912.Kjo festë është e mrekul...
Autori: Valton Islami · Lloji: Ese pershkruese · Tema: 28 nëntori
Sa herë që vie nëntori,e moti fillon të ftohet ne kujtojmë ditën më të madhe për ne. Ditën e pavarsisë së SHQIPËRISË.Pas shumë shekuj përpjekje e mundi ëndrra më e madhe e gjithë shqipëtarëve u bë realitet. Në karrocën e vjetër t...
Autori: Nitaa · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: 28 NENTORI
Kjo dat eshte si e shenjet per historin ton kombetare tre ngjarjet me te medha kan ndodhur pikerisht ne kete dat 28 NENTOR 1443 rikthehet dhe ngen plaku i Vlores ISMAIL BEJ QEMAILI flamurin e Vllores heroike kombetare..
Autori: Ensar Iljazi · Lloji: Hartim · Tema: Nentori Muaj Festash
Nese do duhej te zgjedhim se cili eshte muaji me I rendesishem ne historine e Shqipetareve , pa dyshim se ai do te ishte muaji Nentor. Muaji Nentore eshte me nje rendesi te veqant per kombin Shqipetar. Ne kete muaj bejne pjese 22 Nentori qe eshte dita e...
Autori: Shkurta Xheladini · Lloji: Hartim · Tema: 28 Nentori
Urime Festa e 28 Nëntorit të gjithë shqiptarëve kudo që janë. Kjo ditë e bekuar dhe e shënuar për të gjithë ne ka qenë dhe mbetet simbol i bashkimit, unitetit, lidhjes, krenarisë, qëndresës dhe vendosmërisë së popullit shqiptarë. Kj...
Autori: Besart Lamallari · Lloji: Hartim · Tema: 28 nentori
Urime Festa e 28 Nëntorit të gjithë shqiptarëve kudo që janë. Kjo ditë e bekuar dhe e shënuar për të gjithë ne ka qenë dhe mbetet simbol i bashkimit, unitetit, lidhjes, krenarisë, qëndresës dhe vendosmërisë së popullit shqiptarë. Kj...
Autori: ela · Lloji: Poezi lirike · Tema: 28 nentori
28 nentori Ne 28 Nentoru u ngrit flamuri ne Vlore moter Marigoja beri qendisjen me dore Ismail Qemali flamurin e ngriti ne 28Nentor Isa boledinin priti festojme ane e kend pleq e te rinj 1 flamur valon kosov e Shqiperi prandaj dhe ne shkolla fes...
Autori: fatjon · Lloji: Ese pershkruese · Tema: shqiperia
…………….Nje kohe lufterash , pergjakjesh, vrasjesh masakrash , lotesh Smund te te shihte syri vecse vrasje pushtime , nuk degjoje gje tjeter pervec te krisurave te armeve , kemba shkelte vec ne vende te minuara. Nje periudhe tranzicioni per te g...
Autori: ajmane fazliu · Lloji: Poezi dramatike · Tema: atdheu
vula e historis 28 nentori date ne histori ne vloren heroike u ngrit flamuri kuq e zi aj flamur i kuq me shqiponje ne mes u bart nga trimat nga brezi ne brez ne hijen e flamurit shum trima jan betue do ti shlirojm trojet ne duke luftu...
Autori: ermal tafoshi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: 28 nentori
Afron dit e madhe Bij te skenderbeut -28 nentori- i dha ngjyr atdheut ngjyrose nje komb kuq e zi valvitur ne ballkan te vlores pavarsi e zbritur. 28 NENZORI KUQ E ZI FLAMURI KOMBETAR:
Komentet e fundit!

Emri: grgfgfgf
Email: hhdhdhdh@email.com
Komenti: hahahahhhah shummire vallaj

Emri: almir
Email: milidini69@gmail.com
Komenti: dini mili msheleni gojen sa sjav kum mar ngoj tu dyve ok?

Emri: Aldin Dashi
Email: adashi27@gmail.com
Komenti: Shka ja kisha mar ngoj Almir Abduramanit

Emri: Aldin
Email: dinialdin027@gmail.com
Komenti: Qe mili ti ku je. A po lujm csgo

Emri: Almir Abduramani
Email: almirabduramani2006@gmail.com
Komenti: Qfare eshte kjo palidhje ese na kena mor ftyren

Emri: almir
Email: almirabduramani2006@gmail.com
Komenti: shka je tu bo dini

Emri: Dini
Email: dini07@outlook.com
Komenti: Kjo ese nuk eshte qe nuk me pelqen por gbimi yte eshte sepse nuk e ke shenuar esen ne gjuhen letrare

Emri: fatmiri
Email: atmiri15@hotmail.com
Komenti: shum keq

Emri: rinora
Email: rinora12@hotmail.com
Komenti:

Emri: rinora
Email: rinora12@hotmail.com
Komenti:


Emri: Lona
Email: Shefqetkadishani@hotmail.com
Komenti: Shum bukur 🇦🇱✍🏻👍🏻

Emri: Shefqet
Email: Shefqetkadishani@hotmail.com
Komenti: Bukur te lumte🇦🇱✍🏻

Emri: Shefqet
Email: Shefqetkadishani@hotmail.com
Komenti: Bukur te lumte🇦🇱✍🏻

Emri: Lona
Email: Shefqetkadishani@hotmail.com
Komenti: Shum bukur 🇦🇱✍🏻👍🏻

Emri: Teuta
Email: Teuta@hotmail.com
Komenti: Kjo ese me te verteetenn ishtee nje ese shumm e bukur.

Emri: a
Email: alea.lea@gmail.com
Komenti:

Emri: altina
Email: altina_kadriu@zbavitu.net
Komenti: Me fal por duhett te te tregoj te verteten.....Kjo ese nuk me pelqen shum ngase nuk i ke perdor fjalt me gramatik por ne gjuhet katunare

Emri: Blendi bajraktari
Email: blendi-p@live.com
Komenti:

Emri: dile
Email: dile-hamza@live.d
Komenti:

Emri: elhad
Email: elhad@amra.com
Komenti:


Emri: florim
Email: florim ATT@12live.com
Komenti: florim kurtishi

Emri: jakup
Email: nuroski@hotmail.com
Komenti:

Emri: arnesa
Email: arnesa_era@zbavitu.net
Komenti: jo i mir

Emri: flogersa koleci
Email: flogersa@outlook.it
Komenti:

Emri: yllka
Email: Yllka-Jonii@hotmail.com
Komenti:Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2023 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com