Data e postimit: 2015-11-11 19:34:34
Lexime: 4945
gjarperi,shqiponja dhe miu
Lloji: Fabul
Tema: kafshet
Autori: dritana
Shkolla: kole-koci
Klasa: VIII
Qyteti: pogradec
E-mail: dritana@hotmail.com


Nje dite te bukur gjarperi,miu dhe shqiponjadalin se bashku ne nje fushe.Ata i kishte marre uria dhe po kerkonin ushqim:
-SHqiponje ti meqe ke krahe dhe fluturon shko dhe na gjej ca ushqim,-tha gjarperi.Shqiponja iku dhe po kerkonte ushqim.Gjarperi nuk duronte dot dhe e hengri miun.Kur vjen shqiponja thote :-Po miu ku eshte ????
-Iku te kerkonte ushqim,- tha gjarperi.Po shqiponja nk e besoi kete gje she keshtu pasi as ai nk kishte gjetur ushqimm hengri gjarperin.

MORALI:"KUSH I BEN GROPEN TJETRIT BIE VETE NE TE !!!"

Vepra te ngjashme
Autori: Eva Hysaj · Lloji: Analize letrare · Tema: DHELPRA DINAKE QE DONTE TA HANTE SORREN
DHELPRA DHE SORRA Një ditë një sorrë po kalonte rrugës për të gjetur ndonjë ushqim per të ngrëne por një dhelpër e pa me vështrim dhe i doli para rrugës dhe i tha.Moj sorrë ku po shkon sorra i tha po shkoj të gjejë ushqim?DHelpra iu p...
Autori: LAURITA AVDIU · Lloji: Ese informuese · Tema: ATDHEU
Po pse vall njerezit po ikin nga vendlindja? ndoshta nuk kan kushte te mira o qfar.Qdo nate babi me tregon se sa njerze ikin naga atdheu,ata ikin me autobus,taxi e me qfare mundesie te ken . kjo me vjen per te qare sepse nje dite vendi i tyre do jete b...
Autori: elmamema · Lloji: Poezi lirike · Tema: jeta e nje shqiponje
shqiponja sa e bukur eshte shqiponja kur ajo fluturon ne qiellin e kalter sikur belbezon.
Autori: Dijana Bisimi · Lloji: Poezi lirike · Tema: Shqiponja
Shqiponja Me zemer kendojm Shqiponjen ton Me nder ne festojm Festen ton Shqiponja dy krenare Valon ne Shqiperi Me gezim festojm Festen e Iliris
Autori: Aurora Qato · Lloji: Poezi lirike · Tema: atdhe dashuria
Shqiponja I ra globit anembanë ndihet e vetmuar, desh e prenë e desh e vranë kurr nuk e pranuan. Ec e ec po c’të shoh njerëz shpirtmirë, ‘’Ja dikush që me do’’ - shprehet e mbërdhir. Ikën muajt radhë e radhë po ashtu c...
Autori: L · Lloji: Poezi lirike · Tema: Deti dhe atdheu
Në detin e kaltër anija po lundron Në qiellin e kaltër shqiponja po fluturon Gjithcka po më pëlqen në këtë kaltërim deti,shqiponja dhe atdheu im
Autori: Fejz demiri · Lloji: Poezi lirike · Tema: kombëtare
Shqiponja Na ushqeu Na mëshiroi Ra dhe e puthi tokën Me gëzim na ndriti vatrën . . .
Autori: naxhije shehu · Lloji: Poezi personale · Tema: shqiponja
Shqiponja Hape krahet,fluturone thelle ne kaltesi. Udhetove, ulletove, cerdhen ku do ta besh ti? Ty askush sta mbushka syrin? as kjo peme? as ky gure? Me ne fund, moj trimerore, bere qerdhen ne flamur.
Autori: LAURITA AVDIU · Lloji: Fjale te urta · Tema: FJAL TE URTA
1 DUAJE ATDHEN SI SHQIPONJA FOLEN 2 PUNEN E SOTME MOS E LER PER NESER 3 MOS I SHIKO GUNEN PO SHIKOJA PUNEN 4 SHQIPONJA FLUTURON NE QIELL PO FOLENE E BEN NE TOKE 5 UJKU QIMEN NDERRON PO ZAKONIN S'E HARRON 6 GENJESHTRA IKA KEMBET E SHKURTRA 7 GUR GUR ...
Autori: Besa · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Bota në të cilën jetojmë
Po te fillosh dhe te shenosh per boten se ku jetojm sot ska te ndalur,nje bot me fatkeqsi lumturi me gjithqka.Nje jete shum e veshtrir per te gjith njejrzit sepse tani ne kete koh nuk posedon mbeshtetja por posedojn vetem parate,ne kete kohe njerzit shiko...
Autori: Dorentina Porja · Lloji: Poezi lirike · Tema: Poezi per Flamurin Shqiptar
"Flamuri Kuq e Zi" O Flamur kuq e zi , qe valevitesh ne liri, Shqiponja mbi Shqiperi fluturon duke na thene se ne pavaresine GEZOJME O flamur o simbol i bekuar Per shume vite ajo liri na kishte munguar Lot nenash, gjak trimash toka i ...
Autori: legjendare elira · Lloji: Ese vleresuese · Tema: shkolla ime
vendi me i mir, aroma qe leshon shkolla eshte ushqim i trurit tim, oborri i saj eshte si parajsa, muret e saj jan si shtepia ime shoket dhe shoqet si familja ime e dyt arsimtaret si prindrit e mi te tret shkolla eshte vendi me i shtrenjt aty gjej gjen me ...
Autori: Anjeza zhitia · Lloji: Ese argumentuese · Tema: shqiponja
hape krahet fluturove fell ne kaltersi udhtove udhtove qerdhen ku do ta ndertosh ti ty as gje sta mbush syrin as kjo pem e as ky ...
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Poezi lirike · Tema: kombëtare
Shqiponja Dykrenare Nuk ndërrohet kombësia Nuk shitet Shqiptaria Nuk ndyhet flamuri shqiptar Se me gjak brez pas brezi e kemi larë Mijëra vite i kemi rrënjët Në këtë tokë Kemi qenë të parë Nuk ka se...
Komentet e fundit!

Emri: sindi
Email: sindi@hotmail.com
Komenti: Shume bukur bravooo

Emri: elisa muhametaj
Email: elisa.muhametaj@yahoo.com
Komenti:

Emri: GeNta Shalaj
Email: gentashalaj@live.com
Komenti: goodShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2023 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com