Data e postimit: 2015-05-10 19:30:21
Lexime: 6786
Qeni dhe ujku
Lloji: Fabul
Tema: fabula me kafshe
Autori: Besjana
Shkolla: MAKK
Klasa: 10B
Qyteti: Tirane
E-mail: besjanapeci31@gmail.com


QENI DHE UJKU

Një ditë ujku bukë kërkoi,
Por qeni ujkun e dëboi,
Ujku tashmë shkon në fush’,
Edhe barkun plot e mbush.

Qenin e lidhën me zinxhir,
Të arrijë ushqimin e ka të vështir’,
Ujku qenin e shikon,
Por ushqimin s’ia afron.

Vepra te ngjashme
Autori: aleksandra · Lloji: Fabul · Tema: Ujku dhe Lejleku
Ujku thone ne vend tene nuke nginjet duke ngrene nje ujk vetem e pa miq hengri shume sa desh vdiq nje dite i mbeti nje ashte ne gryk e smund ta nxirr jashte therrit bertit ne nje brek ullerinte tundte vendte e degjoi nje lejlek per ujkun i erdh...
Autori: Gjek Setra · Lloji: Tregime per femije · Tema: kecat
Nena dhe 7kecat NENA i tha keca rrini ketu mos ia hapni deren as kujt. U po shkoj te gjej ushqim. Po sa doli nena e tyre erdhi ujku. Keca hapeni deren jam nena juaj. Kecat than qite kemben ne der. kur e pan kecat than ti nuk je nena jon. Ik nga k...
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Poezi lirike · Tema: shoqërore
Ujku Ulërin në pikë të natës I tremb shpezët,i tremb kafshët Tremb qenë ,dhenë e dhi Besa tremb edhe t'vegjëlit fëmijë Kur të vijë mos i qëndro ngat Duhet të kemi kujdes Se është shumë di...
Autori: vlora · Lloji: Ese argumentuese · Tema: me lejo te flase
me lejo te flas pa shtrengime sipas deshirave, qellimeve apo sipas aftesive te mija te te komunikuarit. Pse me mbani ne burg, apo duhet te kerkoj leje te flas! Une sdi te flas di vetem te shkruaj , po te tjeret pse i mbani ne burg! apo deshiron qe ti te j...
Autori: Serxho Preka · Lloji: Ese argumentuese · Tema: ME LEJO TE FLAS
me lejo te flas pa shtrengime sipas deshirave, qellimeve apo sipas aftesive te mija te te komunikuarit. Pse me mbani ne burg, apo duhet te kerkoj leje te flas! Une sdi te flas di vetem te shkruaj , po te tjeret pse i mbani ne burg! apo deshiron qe ti te j...
Autori: s'ka me e dit · Lloji: Tekst filozofik · Tema: ujku pra
osa mire o sa mire ujku eshte qelbesire...(;
Autori: ana · Lloji: Fabul · Tema: gomari dhe ujku
na ishte nje here nje gomar.ai po hante bar per qejfin e tij kur pa se po i afrohej nje ujk.ai mendoi te thurte nje plan para se t eperfundonte pre e ujkut.ai beri gjoja sikur ne kembe i kishte hyre gjemb.ujku mendoi ta ndihmonte gomarin por sapo ju afru...
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Fjale te urta · Tema: shoqërore
1.Mos eja si ujku n'mal !
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Fjale te urta · Tema: shoqërore
1.Dhelpra vie me dinakëri,ujku me trimëri !
Autori: anxhela hurti · Lloji: Fjale te urta · Tema: fjale e urte
ujku cimen e nderron por zakonin se harron. dardha e ka bishtin mbrapa.
Autori: Marisa · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Pershkrimi i kafshes sime
Kafsha ime e parapëlqyer është qeni. Unë kam një qen vetë dhe ai është shumë I bukur. është ngjyrë portokalli të errët, ka sy kafë, një hundë të vogël, një gojë që I shkon vesh më vesh sa herë që më shëh mua, veshë të mprehtë...
Autori: Erjona Krasniqi · Lloji: Fjale te urta · Tema: Fjalet e urta
Qfarë do mbjellësh Edhe do te korresh Duaje atdhenë Si shqiponja folenë Genjeshtra i ka Kembet e shkurta Ujku qimen e ndërron Por zanatin se harron *_*
Autori: s'ka rendesi · Lloji: Tregim · Tema: Duhet t mbrohemi nga minat.
Rrugen per ne shkolle femijet e benin te shoqeruar nga mesuesit. Pse do te thonit ju. Sepse ky vend ishte i mbushur plot me mina dhe nxenesit duhej te kalonin me kujdes te madh.Por nje dite Arditi kishte marre dhe qenin e tij Lesin me vete. Gjate rruges p...
Autori: Kevin Çika · Lloji: Poezi meditative-filozofike · Tema: Ëndrrat dhe mendimet
Dritaret i hap në agim mendimet e mia dhe diku larg në lëndinë të gëzuar kullosnin së bashku një ujk dhe qengj, O Zot!Ç'fragment i bukur! ....Kishin qenë në ëndërr mendimet e mia Ah,sikur të gjithë të shihnin këtë vegim Por...n...
Komentet e fundit!

Emri: donjeta
Email: donjeta_cocaj@hotmail.com
Komenti:

Emri: anxhelo
Email: anxhelo.malushi@yahoo.com
Komenti:

Emri: BOSI
Email: bosim@outlook.com
Komenti: otrShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com