Data e postimit: 2019-04-11 21:05:05
Lexime: 2655
ShQiPeRiA
Lloji: Ese shpjeguese
Tema: Bukuria e fshehur
Autori: Elidona Duraku
Shkolla: Havzi Nela
Klasa: 10G
Qyteti: Kukes
E-mail: elidonaduraku2@gmail.com


Të kaluar dhe të pranishëm, antik dhe modern, të rinj dhe të vjetër, musliman dhe të krishterë, të pasur dhe të varfër, veri dhe jug, urban dhe rural, monarkist dhe socialist: ekstremet e shoqërisë shqiptare janë të gjalla, tensionet janë të dukshme. Por Shqipëria nuk është "një Jugosllavi tjetër": është më shumë si një kornizë, një strukturë e qëndrueshme e shtyllave të ngurtë të vendosura në hapësirë ​​- dhe të lidhura së bashku me kabllo fleksibël. Kabllot janë të theksuara.Shqipëria, kjo tokë që është shumë e bukur, por vetëm disa amerikanë mund t'i tregojnë Shqipërisë, dhe më pak do të jetë në gjendje ta gjejë vendin në hartë. Pavarësisht bukurisë spektakolare dhe të larmishme,ka burime të pasura natyrore dhe ka traditë te jashtëzakonshme te mikpritjes, Shqipëria ende po lufton për të lënë pas tranzicionin e saj komunist dhe tranzicionin pothuajse të përjetshëm pas komunizmit dhe për të gjetur rrugën e duhur për stabilitetin ekonomik, politik dhe social.Që nga viti 1991, Shqipëria ka mirëpritur vizitorë të huaj, por, si vendi më i varfër në Evropë, ka tërhequr relativisht pak prej tyre. Megjithatë ka shumë arsye pse bota e jashtme duhet të jetë e interesuar për Shqipërinë dhe e shqetësuar për të ardhmen. Shqipëria është një vend ballkanik dhe kështu një udhëkryq i Lindjes dhe Perëndimit, Veriut dhe Jugut; ajo është aq e pasur në histori sa është në burime. Kur Shqipëria arriti pavarësinë, në vitin 1912, pothuajse gjysma e popullsisë së saj e gjeti veten jashtë kufijve të sapo tërhequr, në atë që quhet tani "ish-Jugosllavia". Por shqiptarët nuk janë sllavë dhe gjuha shqipe nuk është sllave. Është shkruar shumë për "kalimin" historik nga komunizmi, por tranzicioni i Shqipërisë injorohet në shumicën e këtyre llogarive. Kjo ndoshta është për shkak se komunizmi shqiptar i Shqipërisë ishte i ndryshëm nga të tjerët dhe shoqëria e tij është më e vështirë për të kuptuar perëndimorët, ose ndoshta për shkak se njerëzit nuk i kushtonin shumë vëmendje asaj ...Nuk ka dyshim se mjedisi i brendshëm i Shqipërisë ka qenë dhe disi vazhdon të jetë i tensionuar, megjithëse pika e thyer kurrë nuk është arritur plotësisht. Shqipëria është një vend me të kaluar të zjarrtë (sidomos gjatë epokës së Luftës së Ftohtë), por shumë njerëz nuk e dinë.. Pavarësisht nga Shqipëria ka qenë gjithmonë "vendi më i izoluar në Evropë dhe nga Lufta e Dytë Botërore deri vonë, një nga vendet më të izoluara në tokë".
Ndër ekonomitë lulëzuese të Evropës, Shqipëria është dukshëm e varfër dhe po përpiqet të bëjë kalimin e vështirë në një ekonomi më moderne të tregut të hapur. Përveç kësaj, qeveria po ndërmerr hapa për të inkurajuar rritjen ekonomike si dhe tregtinë. Megjithatë, ekonomia e Shqipërisë është shumë e dobët në krahasim me fqinjët e saj evropianë. Ekonomia ndihmohet nga "dërgesa nga njerëzit jashtë vendit kryesisht nga Greqia dhe Italia, dhe këto para ndihmojnë në uljen e deficitit të madh tregtar".Bujqësia, e cila përbën gjysmën e PBB-së së Shqipërisë, shpesh hidhet poshtë për shkak të thatësirës së përsëritur dhe barrës së modernizimit të pajisjeve të tyre dhe përpjekjes për të shfrytëzuar tokën e rrallë. Ajo që gjithashtu ndërlikon çështjet ekonomike është se ka pasur mungesa të rënda të energjisë, dhe infrastruktura e modës së vjetër dhe shumë e papërshtatshme e bën të vështirë të tërheqë investime të huaja në shkallë të gjerë.Pavarësisht nga izolimi i saj për dekada dhe sundimi i saj nga një regjim shtypës që u mohonte atyre të drejtat më elementare, shqiptarët kanë pësuar transformime të rëndësishme kulturore, sociale dhe ekonomike; ata nuk janë më "një edukim fshatarësh kryesisht të paarsimuar, të karakterizuar nga një mentalitet klanor, siç portretizohet shpesh nga mediat perëndimore".Me sa duket, shumica e shqiptarëve pranojnë se pajtimi kombëtar, një aspekt madhor i programit të Partisë Demokratike, është mënyra më e mirë për ringjalljen e suksesshme të vendit të tYRE të varfër.

Vepra te ngjashme
Autori: kristinastefa · Lloji: Ese argumentuese · Tema: per ndarjen e Shqiperisë
Copëtimi i Shqipërisë është një barrë e rëndë për kombin shqiptar, e cila ka shtyrë shumë atdhetarë që pas copëtimit të punojnë politikisht e me përpjekje të armatosur, për ribashkimin e kombit shqiptar.Që nga kongresi i Berlinit më ...
Autori: Rei Laçeja · Lloji: Poezi lirike · Tema: Është një poezi që flet për Shqipërinë
Ky flamur kuq e zi Është për ty moj Shqipëri Që shumë veta e lan me gjak Por ato nuk vdiqën pa shkak Ato vdiqën me një dëshirë Ta shohin Shqipërinë e lirë Të pavarur nga Turqia dhe Italia Dhe të zduket varfëria Shqipëria të r...
Autori: Kevin Çika · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Çfarë mund të bëjnë shqiptarët që të përparojnë në të ardhmen ?
Populli shqiptar është dalluar ndër vite për një trimëri të rrallë,kurajo dhe besnikëri.Me penë dhe me pushkë,kanë arritur të fitojnë lirinë dhe identitetin kombëtar që u takon.Edhe pse,historia pak herë ka qenë bujare me ne.Ndërsa sot...
Autori: E.K · Lloji: Pershkrim · Tema: Shqipëria
Një fjalë e urtë thotë: “ Dashuria për atdheun është mbi të gjitha dashuritë”.Është më se e vërtetë. Kjo tregohet më së shumti në poezitë dhe prozat e shumta të rilindasve të shquar shqiptarë. Në vargjet e tyre shprehet dashur...
Autori: Valton Islami · Lloji: Ese pershkruese · Tema: 28 nëntori
Sa herë që vie nëntori,e moti fillon të ftohet ne kujtojmë ditën më të madhe për ne. Ditën e pavarsisë së SHQIPËRISË.Pas shumë shekuj përpjekje e mundi ëndrra më e madhe e gjithë shqipëtarëve u bë realitet. Në karrocën e vjetër t...
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Poezi personale · Tema: Qaj Moj Shqipëri
Gezuar 107-vite pavarsi 42-viktima , vdiqën nga një fatkeqësi syri pikon lot dhe shpirti rrjedh gjak u bë vendi , i tëri në zi. Mallkuar qoftë ai tërmet që i'a prishi ,ëndërrat rinis dhe futi nën-dhe përsëgjalli gra - burra p...
Autori: Endisi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Pyes gjyshin tim – e pyes per dy kohet..!
I dashur gjyshi im, Ti i përket dy botëve, asaj të shkuarës së komunizmit, por edhe të tashmes në demokraci. Duhet të ketë qenë e vëeshtirë: kam lexuar shumë që ju hanit një herë në muaj mish, kishit një herë në javë një shishe qum...
Autori: Artan Alla · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Pakicat kombëtare sot
Sot në shoqërinë civile Shqipëtare kemi një liri fjale te cunguar sepse në shoqërinë tonë nuk ka gjithëpërfshirie të të gjithë pakicave etnike . Pakicat etnike jane pjesa më e diskriminuar dhe diferencuar nga shoqëria civile shqipëtare ....
Autori: Kevin Çika · Lloji: Tekst argumentues · Tema: Fjalimi politik në parlamentin e Shqipërisë
Të nderuar zonja dhe zotërinj deputetë të Kuvendit të Shqipërisë.I nderuar Zoti Kryeministër dhe ju Zoti Kryetar i Parlamentit.Teksa po vija drejt kësaj foltoreje goxha të ngritur,një pyetje më lindi.E do kisha dëshirë ta ndaja me ju.A mun...
Autori: Finesa Kqiku · Lloji: Poezi dashurie · Tema: nena ime
Kushdo që është sot burrë Dhe shqipëtar i vërtetë, Emëri s'i shuhet kurrë Dhe nderi i rron përjetë. Gjuha jonë sa e mirë! Sa e ëmblë, sa e gjerë! Sa e lehtë, sa e lirë! Sa e bukur, sa e vlerë! Kjo ë'shtë mëm' e mirësisë...
Autori: Ildi Alla · Lloji: Ese argumentuese · Tema: te rrime apo te ikim
Nje popull i ditur di si ta zhvilloje vendin e tij. Ai mund te punoje edhe jashte vendit te tij si nje blete punetore ,por nektarin e dergon ne atdheun e tij .Kjo perben progres per shoqerine. Dilema që qëndron sot mes të rinjve: të rrimë apo të i...
Autori: kristina · Lloji: Analize letrare · Tema: clirimi i shqiperise
SHQIPËRIA është jeta për një shqiptar, është fryma që ai merr dhe kudo që të shkojë s’do e harrojë. Mund të shkosh larg, mund të ndërrosh emër,veshje,gjuhë,sjellje por shpirti nuk e tradhëton dot atë vend që e lindi. Atdheu është...
Autori: Erbuna HAJDARI · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Ese për Atdheun tim
Atdheu im,vendi im,streha ime ku u linda e ku do vdes është Kosova. Qdo mergimtar e ka të vështirë të jetë larg vendit të tij, e leje më larg familjes,sepse është vendi ku mësuan të flasin e vendi ku hedhën hapin e parë e andaj e kanë t...
Autori: Gresa Buqinca · Lloji: Ese vleresuese · Tema: 28 Nëntori - Ditë e paharruar
Kjo datë simbolizon një ditë të paharruar për shqipëtarët për shkak se është dita ku ata fituan lirinë . Po me këtë datë të vitit 1443 heroi legjendar Gjergj Kastrioti - Skënderbeu ngriti flamurin " Kuq e Zi " në Krujë dhe ky flam...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2022 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com