Data e postimit: 2012-11-17 17:31:42
Lexime: 23596
"Padrejtesia e Jetes"
Lloji: Ese shpjeguese
Tema: Padrejtesia e Jetes
Autori: Dorina. D
Shkolla: Art Institute of Philadelphia
Klasa: 1 year
Qyteti: Philadelphia, PA
E-mail: dorina-pogradec@hotmail.com


Je duke qare? Pse po qan? Cfare po ndodh me ty?
Oh, une e di cila eshte arsyeja qe ti qan me kaq ngasherim. Ti vetem do te kesh nje iphone te ri, nje makine te re dhe nje garderobe krejt ndryshe nga rrobat qe ke.
Je shume I shqetesuar dhe I acaruar sepse do me patjeter qe ti kesh keto sende tani ne moment.
Po vepron si nje I cmendur qe nuk ka ndergjegjje. Por mos u merzit. Prinderit e tu qe jane kaq te mire dhe te kuptueshem me ty, ne kete moment jane duke te blere cfare do lloj gjeje qe ti do. Nese eshte mundur ata te blejne ty te gjithe dyqanin. Perseri, qan ske durim. Mezi pret qe te te sjellin gjerat qe ke kerkuar. Me te vertet qe tani nuk po sillesh sic duhet. Po aktron si nje bebe e perkedhelur. Pse? Mendon se kjo eshte nje sjelle e mire? Une nuk mendoj keshtu.
Mundesh te ulesh per moment, dhe te mendosh me trurin tend te zgjuar, se sa femije nuk kane nje vend qe te jetojne?
Ti jo vetem qe ke nje vend ku te jetosh, por ke nje vile te madhe dhe disa shtepi ne qytete te tjera.
Ti nuk e di se si eshte te flesh jashte, I vetem, I pambrojtur dhe ne frike se mos dicka e keqe do te te ndodhe. Eshte e tmerrshme te zgjohesh ne mengjes me trupin te gjithe te ngrire nga nata e ftohte, dhe te mos kesh mamane tende te te jape nje gote qumesht te ngrohte. Eshte e frikshme te jetosh I vetem ne kete bote mizore.
Mund ta imagjinosh veten te jetosh pa prinderit e tu? Jo, ti nuk mundesh sepse ata jane cdo gje per ty, thesari me I cmuar qe ekziston ne kete planet. Por, shume femije nuk kane prinder. Shume prej tyre jetojne neper rruge duke vuajtur ne kohe te ftohte dhe te nxehte, pa patur asnje ushqim dhe uje. Shume prej tyre jane braktisur ne shtepi femijesh. Edhe pse ata jane nen kujdesin e njerezve te specializuar, ata nuk e ndjejne dashurine e prinderve.
E ke menduar ndonjehere se sa femije vuajne nga uria? Se sa prej tyre vdesin cdo dite vetem sepse nuk kane me cfare te ushqehen?
Ti nuk e di se cfare do te thote uri. Nuk e ke degjuar asnjehere sepse ti ha gjithcka qe ti deshiron. Femijet e varfer nuk kane asnje cope buke dhe asnje shishe me uje. Ata nuk mund ti blejne sepse skane para. Keta femije perpiqen cdo dite te gjejne ushqim per te ngrene. Shume prej tyre kerkojne neper mbeturina vetem te gjejne nje cupe buke dhe ta hane. Dhe shume prej tyre flene pa provuar asgje ne gojen e tyre.
Jam e sigurt qe ti ke degjuar neper lajme se sa femije jane te denuar me vdekje, sepse jane te semure nga semundje te pakurueshme. Keta femije luftojne per jeten e tyre vetem qe te shikojne nje dite me shume me diell. Ata nuk duan llukse, por vetem nje dite te gezuar. Ndersa ti do gjera te kushtueshme qe ne realitet ti I ke, por nuk I perdor. Eshte vetem psikologjike. Ti do qe te kesh sa me shume sepse nuk di se si ti shpenzosh parate. Te lutem, mos vepro keshtu. Ti tani je I rritur, mendo me shume per kete situate. Ti po harxhon parate ne gjera qe nuk te duhen dhe qe ti I ke. Mundohu te ndihmosh te tjeret te cilet nuk kane asgje.
E di, brenda zemres tende eshte nje vend per te gjithe keta femije qe vuajne dhe kane nevoje per mbeshtetje. Nuk mendon se kjo eshte nje arsye e forte per te qare? Po, ti mendon. Ndjenjat e tua tani jane prekur.
Pse jeta eshte kaq e padrejte? Pse disa njerez kane cdo gje dhe te tjere asgje? Eshte nga fati, apo jo? Pse jeta eshte kaq e ashper dhe e komplikuar?
Une perfundimisht mendoj se nuk eshte e drejte dhe e di qe ti je dakort me mua. Jeta nuk eshte me ngjyra per cdo njeri. Disa jetojne te gezuar dhe te tjere jo. Disa jane te pasur dhe disa te varfer. Disa jane duke vdekur dhe disa jane te shendetshem.
Gjithsesi, asnje njeri nuk duhet te dorezohet. Jeta vazhdon dhe te gjithe duhet te luftojne deri ne fund ne menyre qe te kene nje jete te mire. Shqetesimet nuk duhet te ekzistojne. Prandaj jemi une dhe ti, qe te ndihmojme njerezit ne nevoje. Njerezit duhet te ndihmojne njeri-tjetrin sepse vetem keshtu do te kene nje jete te lumtur. Ne jetojne ne planetin toke I cili eshte konsideruar "Planeti I Dashurise" keshtu qe dashuria eshte gjeja e pare qe cdo njeri duhet te marre dhe te jape.

Vepra te ngjashme
Autori: Shkolla "Qemal Mici" · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Te drejtat
TE DREJTAT E FEMIJEVE Femijet jane me te shtrenjtit.Gjithkush dhe kushdo do te deshironte qe te drejtat e tij te mos i shkeleshin ose shfrytezoheshin.Femijet kane te drejta ne kemi te drejta dhe duhet qe keto te drejta te na respektohen .Te par...
Autori: Artiola · Lloji: Ese argumentuese · Tema: ~ Prinderit - modeli me i mire qe dua te ndjek ne jete ~
Prinderit jane gjeja me e vyer per nje njeri. Sepse ato jane personat e pare qe na duan neve te miren. Jane ato persona qe te mbeshtesin ne rrugen qe ti zgjedh. Vetem ato na keshillojne ne rrugen e drejt dhe asnjehere nuk na mendojne te keqen tone. ...
Autori: Klevisa Manovi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Pabarazia
Kjo jete eshte shume e cuditshme,shume e pakuptueshme le te themi. Ndonjehere tregohet shume e padrejte me disa njerez qe nuk e meritojne padrejtesine,ndersa me disa te tjere e tepron.Te mirat e saj nuk i ndan ne menyre te barabarte me te gjithe. Disa n...
Autori: Klevisa Manovi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Pabarazia
Kjo jete eshte shume e cuditshme,shume e pakuptueshme le te themi. Ndonjehere tregohet shume e padrejte me disa njerez qe nuk e meritojne padrejtesine,ndersa me disa te tjere e tepron.Te mirat e saj nuk i ndan ne menyre te barabarte me te gjithe. Disa n...
Autori: Anonim · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Ese per" Shpresen"
Shpresa na mban gjalle. Ajo eshte gershetimi i te mirave ne kete jete. Po nuk pate shprese je asgje je nje njeri bosh qe iken vetem ku te te cojne kembet dukesh i pa orientua pa busull .Jeta ka te mira dhe te keqija, ajo eshte e mbushur plpt rreziqe me ...
Autori: Anonim · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Ese per" Shpresen"
Shpresa na mban gjalle. Ajo eshte gershetimi i te mirave ne kete jete. Po nuk pate shprese je asgje je nje njeri bosh qe iken vetem ku te te cojne kembet dukesh i pa orientua pa busull .Jeta ka te mira dhe te keqija, ajo eshte e mbushur plpt rreziqe me ...
Autori: ANA · Lloji: Ese e krahasim-kontrastit · Tema: femijet
Akili dhe iliazi jane 2 femije shume ndryshe nga te tjeret madje shume ndryshe nga njeri tjetri. Akili eshte nje 13 vjecar varfanjak qe bredhe tere diten neper rruget e qytetit duke kerkuar lemosh tek njerezit.Ate e diskriminojne e shajne madje ndonjeher...
Autori: F.j · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Vetmia nga shoqeria
Vetmia eshte nje ndjenje qe jo shume njerez e pelqejne,per te mos thene shumica e tyre. Por ,ketu ka shume persona te tjere qe e preferojne ate: te rrine vetem dhe keshtu ndihen te kenaqur. Mendoj se pervec disa rasteve kur njeriu ka nevoje te jete vete...
Autori: ina irina · Lloji: Ese argumentuese · Tema: si ti bindim prinderit per dicka??
Si ti bindim prinderit per dicka? Duke ditur se jeta eshte nje rruge qe duhet kaluar deri ne fund,kuptojme se ne kete rruge ndeshemi me pengesa dhe veshiresi mga me te ndryshmet ,por keto veshtiresi kane nje zgjedhe por jo te shpejte por gjithsesi ekzist...
Autori: Igli Mehmetaj · Lloji: Ese argumentuese · Tema: imagjinata
njeriu per mijera e mijera vite ka fantazuar.Ato gjera qe jeta nuk ia jepte i enderronte.Sepse jeta keshtu eshte asnjehere nuk ti jepe te gjitha te gatshme.Jeta duhet formuar duhen gjetur shume copera te shperndara kudo ne cdo vend qe ti beshe nje te vetm...
Autori: Fabiana Gjoci · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Nuk behet kush i pasur nga cfare fiton,por nga cfare heq dore.-Henry Ward Becheer
Ka mjaft shprehje,por disa qe kane lene gjurme po permenden dhe sot.Jane ata shprehje qe jane perdorur para shume vitesh dhe sot nuk bejne asgje tjeter pervecse shprehin realitetin. Nuk behet kush i pasur nga cfare fiton,por nga cfare heq dore. -Hen...
Autori: Elda J. Pere · Lloji: Ese argumentuese bindese · Tema: Jeta
Je vetem. Eshte mesi I nates dhe je vetem. Ku jane te tjeret? Pse te kane lene vetem? Cfare ke bere qe te kane lene vetem?... Apo eshte faji I tyre. Po, po. Gjithnje faji I tyre. Faji I gjithkujt pervec teje… Akoma vetem. Pse akoma vetem? Mend...
Autori: Klea · Lloji: Ese filozofike · Tema: Jo duke degjuar te tjeret
Shume njerez,shume femije paragjykohen nga te tjeret.Dhe shpeshhere ata qe i degjojne dhe i besojne.Por dhe pse njerez zemermire,ajo qe ka rendesi ka vetem pamja e jashtme.Jane te varfer ,s'kane familje kjo i ben ata te jene ndryshe nga te tjeret.Ndonjehe...
Autori: Ornela Sinan · Lloji: Tekst shpjegues · Tema: Jeta
Te jetojme cdo dite,qofte ajo me diell,me re ose me shi. Vetem keshtu mund te rrefjme se kemi jetuar. Jete… Ndoshta ne dukje te pare duket thjesht nje fjale me kater shkronja por ne thelb permban me shume se aq. Shume prej nesh I adhurojne dhuratat p...
Komentet e fundit!

Emri: Anduena Coku
Email: cokuanduena1@gmail.com
Komenti: İshte kot fare

Emri: Sabit
Email: sabitahmeti2@gmial.com
Komenti: Ese Shumë e ndritshme per këtë realitet qe jetojmë ne, mendoj se shum njerz duhet ta lexojn këtë ese ndoshta kjo do tju jep kahje me te mirë

Emri: klllll
Email: BRUNILDAHASANI2001@hotmail.com
Komenti: yyyyy sa e shpifur

Emri: klllll
Email: BRUNILDAHASANI2001@hotmail.com
Komenti: yyyyy sa e shpifur

Emri: klllll
Email: BRUNILDAHASANI2001@hotmail.com
Komenti: yyyyy sa e shpifur

Emri: klllll
Email: BRUNILDAHASANI2001@hotmail.com
Komenti: yyyyy sa e shpifur

Emri: l
Email: l@hotmail.com
Komenti: kjo nuk eshte shpjeguese

Emri: Lirije
Email: Lirijezeqiri14@gmail.com
Komenti: Eshte e vertet.

Emri: agnesa
Email: adea@live.com
Komenti: Eshte e vertet se iu behet nje padrejtsi e madhe PSE te mos I perkrahim dhe ti mbrojm ata sepse ne jemi e ardhmja e tyre

Emri: zdazfvdbyu
Email: elvira.berat@yahoo.com
Komenti: shume e bukur.ne te vertete duhet te bejme te pamunduren qe ti ndihmojme keta femije.


Emri: jj
Email: jjj@hotmai.com
Komenti: kjo ishte dhe ne anglishtt

Emri: Saranda
Email: nushi_ila@zbavitu.net
Komenti: Shum bukur nje ese shumm e mirë.

Emri: like
Email: like@live.it
Komenti: e bukur

Emri: hghfjyuf
Email: jfjhjf@yahu.com
Komenti: kot fare

Emri: Endri
Email: endri-bardhi@shqiptar.eu
Komenti:Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2022 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com