Data e postimit: 2014-09-10 12:57:53
Lexime: 10876
PSE???
Lloji: Ese pershkruese
Tema: deshira ime
Autori: enveida kajushi
Shkolla: emin duraku
Klasa: 9d
Qyteti: tirane
E-mail: eva.kajushi@gmail.com


sa bukur do te ishte sikur te kisha mundesi ta ktheja kohen mbrapsht para shume vitesh edhe para se une te lindja dhe te kisha mundesi te behesha nje njeri i padukshem dhe te kisha mundesine qe te ndryshoja gjithcka ne kete bote.sikur te kisha nje shkop magjik dhe ta ktheja kohen mbrapa dhe te ndryshoja gjithcka ne kete bote.sikur bota te ishte e mbushur me dashuri dhe jo e tille ku cdo dite shohim ne televizor ngjarje te ndryshme , te cilat te trembin dhe nuk do doje te ishe ne vendin e tyre, por edhe pse je nuk e kupton sepse te duket nje vuajtje me e madhe ajo e personave te tjere se sa ajo e jotja e cila mund t'ia rrenqethi shpirtin nje personi tjeter i cili nuk ka vuajtur dhe nuk vuan sic po vuan ti.mund te jete shume e frikshme qe prinderit e tu te zihen dhe te perdorin dhune para syve te tu,por nuk ka problem sepse tani je mesuar dhe arrin t'ia dalesh si ti po ashtu edhe zemra jote.pse duhet te ekzistonin keto gjera ku njerzit vrasin njeri-tjetrin ,ku njerzit zihen me njeri-tjetrin per arsye te kota,ku njerzit nuk e dine se cfare eshte dashuria dhe ngrohtesia per njeri-tjetrin, ku nuk ekziston liria midis tyre, ku ne bote ekziston vetem meria,inati dhe xhelozia,pse njerezit duhet te gjakmerren sepse ashtu eshte e shkruar ne nje liber te quajtur"kanun" i cili sa vjen edh po ia merr jeten edhe me shume njerezve sic ia ka marre para shume kohesh.pse tashme njerezit nuk mund te dallojne se cfare eshte e mira dhe e keqja, se cfare do te thote te dashurosh dhe te jetosh i lire ashtu sic te gjithe ne duhet te jetojme.pse ne vend qe te shijojme kete jete te vetme qe kemi duhet qe dikush tjeter te na i shkaterroj edhe ate gje te vetme qe kemi.pse duhet qe t'i nenshtrohemi nje personi tjeter qe nuk eshte asgje vecse nje njeri si gjithe te tjeret,pse nuk duhet te ekzistoje barazia midis njerezve,por duhet te jetojme edhe me disnivele ekonomike dhe morale. dhe cdo gje mbetet vetem nje PSE e cila nuk eshte asgje tjeter vecse nje pyetje te ciles nuk mund ti pergjigjemi ne vete sepse ne e kemi shnderruar kete bote nga nje vend i mrekullushem ne nje vend mizor ku nuk ekziston asnje fije dashurie per njeri-tjetrin.

Vepra te ngjashme
Autori: Glea · Lloji: Tekst pershkrues · Tema: Pse?
Pse? Pse-ja eshte pyetja me e madhe e njerzimit.Sa here mund ta keni bere kete pyetje,prit me lere ta gjej mbi 1 000 000 here apo jo? Nuk eshte e lehte te gjesh kete pyetje apo jo? Per disa gjera ne e kemi nje pergjigje , por per disa te tjera jo.Sa bukur...
Autori: Desara Dedolli · Lloji: Hartim · Tema: 2 botet
Kjo eshte nje pyetje aq e veshtire por edhe e lehte njekohesisht.Te dyja botet jane te rendesishme ne jete sepse te ndihmojne te njohesh dhe te shfaqesh me shume veten.Dua te them,pse te jem dikush tjeter kur mund te jem vetvetja? Edhe pse eshte plot gabi...
Autori: Tea Lako · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Dashuria
C`eshte dashuria??? Dashuria eshte gjeja me e bukur qe mund ti ndodhe nje personi.Ndjesia me e bukur qe pushton shpirtin. Dashuria eshte nje ndjenje qe mund te shkruash aq shume,por ne mendje te vijne aq fjale sa nuk di cilen te shkruash me perpara. Dash...
Autori: Dorina. D · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Padrejtesia e Jetes
Je duke qare? Pse po qan? Cfare po ndodh me ty? Oh, une e di cila eshte arsyeja qe ti qan me kaq ngasherim. Ti vetem do te kesh nje iphone te ri, nje makine te re dhe nje garderobe krejt ndryshe nga rrobat qe ke. Je shume I shqetesuar dhe I acaruar se...
Autori: A.T · Lloji: Analize letrare · Tema: Dashuria
(paragrafi 1) Dashuria eshte fjala me e vyer qe ekziston ne planetin Toke si dhe fjala me e dashur. Cdo njeri ka dashurine e tij , dikush te shprehur me vepra e dikush me fjale. Dashuria ekziston edhe te njerezit edhe te kafshet. (Paragrafi 2) Por d...
Autori: Qemal Dariu · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Bota
Bota eshte hapesira e pafundme ku ne lindim,jetojme,vdesim. Cdo njeri e shikon boten me nje sy tjeter,disa ia kane pare frytet e mira jetes ne kete bote e disa nuk kane pare as rrenjet e saj. Bota eshte nje univers dhune dhe pakuptimesie, ku shumica e nj...
Autori: Fiori · Lloji: Ese filozofike · Tema: Jeta...
Kjo jete paska qene e destinuar te filloje me komedi, te vazhdoje me drame e te perfundoje me tragjedi! Vime ne kete bote duke bere disa njerez te qeshin dhe ikim duke lene disa duke qare… rri e mendoj se si ka mundesi qe keshtu duhet te jete ky proce...
Autori: isabella · Lloji: Poezi personale · Tema: gjakmarrja
GJAKMARRJA Gjakmarrja ne Shqiperi Ferri vet,ferri i zi Lufte e ashper mes nje populli sikur te mos ishim te barabarte para zotit Nje poppull t'vetem ne formojme Kete vend kudo duhet ta nderojme Ta nderojme e ta krenojme G...
Autori: Fabiana Gjoci · Lloji: Ese informuese · Tema: • Nëse s’mund të fluturosh, vrapo, nëse s’mund të vraposh, ec, nëse nuk ecën, kacavjerru, por si do që të jetë, vazhdo të ecësh përpara (Martin Luther King)
JETA PERVECSE ESHTE NJE RRUGETIM I MUNDIMSHEM ESHTE PLOT SFIDA TE CILAT SHUMICEN E NJEREZVE I BEJNE TE PERKULEN.JETA MUND TE GERSHETOHET NGA E MIRA DHE E KEQJA;NGA E DREJTA ME TE GABUAREN;NGA SINQERITETI ME DINAKERINE POR MBI TE GJITHA JETA ESHTE E BUKUR....
Autori: Emili Capi · Lloji: Ese argumentuese bindese · Tema: KURRE MOS BESO, TE GJITHE JANE TRADHETARE
Sot dikush me beri moral. O Zot! Si dreqin guxoi ta bente kur ai vete si numeron dot gabimet qe ben?! Nejse, u harrua kjo... Takoj nje tip tjetr, me sakte ndeshem ne rruge dhe i nisa nje buzeqeshje. Ai kaloi pa me pare fare duke me shperfillur. Si dreqi...
Autori: Anonim · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Ese per" Shpresen"
Shpresa na mban gjalle. Ajo eshte gershetimi i te mirave ne kete jete. Po nuk pate shprese je asgje je nje njeri bosh qe iken vetem ku te te cojne kembet dukesh i pa orientua pa busull .Jeta ka te mira dhe te keqija, ajo eshte e mbushur plpt rreziqe me ...
Autori: Anonim · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Ese per" Shpresen"
Shpresa na mban gjalle. Ajo eshte gershetimi i te mirave ne kete jete. Po nuk pate shprese je asgje je nje njeri bosh qe iken vetem ku te te cojne kembet dukesh i pa orientua pa busull .Jeta ka te mira dhe te keqija, ajo eshte e mbushur plpt rreziqe me ...
Autori: Igli Mehmetaj · Lloji: Ese argumentuese · Tema: imagjinata
njeriu per mijera e mijera vite ka fantazuar.Ato gjera qe jeta nuk ia jepte i enderronte.Sepse jeta keshtu eshte asnjehere nuk ti jepe te gjitha te gatshme.Jeta duhet formuar duhen gjetur shume copera te shperndara kudo ne cdo vend qe ti beshe nje te vetm...
Autori: F.j · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Vetmia nga shoqeria
Vetmia eshte nje ndjenje qe jo shume njerez e pelqejne,per te mos thene shumica e tyre. Por ,ketu ka shume persona te tjere qe e preferojne ate: te rrine vetem dhe keshtu ndihen te kenaqur. Mendoj se pervec disa rasteve kur njeriu ka nevoje te jete vete...
Komentet e fundit!

Emri: kiara
Email: shukrikarici@gmail.com
Komenti: naj ese me te mire per ndryshimet qe do beje ti ne shqiperi

Emri: Xhoana Gjana
Email: xhoanagjana@yahoo.com
Komenti: KOHA-PAS...APO PARA...?! Vjen nje kohe kur gjithecka te duket e kote,bosh.Perse valle?!Eshte e pamundur qe ne jete,te pakten nje here te vetme,te mos duash ta kthesh kohen mbrapa.Kjo ndoshta sepse duke kujtuar te shkuaren dhe momentet e saja ,harrojme ate qe po jetojme’’te tashmen’’dhe nuk I kushtojme vemendje se si po ndertohet e ardhmja.Une nuk e dua kete,sepse e shkuara vdes nuk kthehet me,te tashmen une po e jetoj ,kujtimet e di qe do me mbesin dhe dashje padashje jeta vazhdon.Shume ndryshe.Shume veshtire.Gjerat ndodhin dite pas dite,I anashkaloj,thjesht I degjoj,nuk I shikoj,por as nuk ju kushtoj vemendje.Mos ky eshte gabimi qe dua te kthej kohen pas?!Mjaft.Mjaft me.Mjaft durova.Tanime do flas,do te bej cfare te dua.Hhh shume interesante per te qene e vertete.Keshtu kam thene gjithmone.Po cfar kam bere?!Asgje.E pra eshte e kote te thuash do te bej e do te kthej.Po por gabimet e teperta dhe faljet e shumta po me rendojne mua ne shpirt e ndergjegje,jo ty,qe me se shumti ke perfituar nga miresia ime.Te ndertosh dicka prej nje kohe te gjate ,te gjithe ta dine se sa je lodhur dhe ‘’shoqja jote e ngushte’’ vjen e ta prish si te ishte kala letre.E pabesueshme!Po perse?Ndoshta te me ulin poshte.Hahaha.Shume qesharake ,madje me vjen shume mire qe duan te me ulin poshte sepse kjo do te thote se une jam siper tyre.U tregova idiote,perseri fala.C’perfitova?Tjesht prisha nje miqesi tjeter te vertete.Epo miku qe nje dite behet armik,kurre s’te ka dashur,gjithmone te ka urryer.Sado doja t’ua perplasja ne fytyre te gjitha te palarat e tyre .Ketu qendron problemi sepse nuk di se ne cilen fytyre t’ua perplas.Vjen nje kohe kur njeriu nuk e harron kurre doren qe e ka ndihmuar nje dite por as ate qe e la kur ai kishte me shume nevoje.Me duket paksa absurde kjo’’doren qe ka ndihmuar nje dite’’.Njerezit I besojne dhe I ndihmojne njeri –tjetrit por jo aq sa per te bere gjithecka per to.Pra ka shume njerez qe te lene ne balte.Meqe shoqeri nuk kemi dhe familja nje dite nuk do te jete e afte te na ndihmoje.pasi ajo eshte lodhur duke na mesuar rrugen e drejte por ne si moskokcares kemi bere te kunderten,gjithsesi gjithmone do ta kemi mbeshtetjen e tyre.Atehere…Jemi dhe jam vetem,une dhe vetja ime,ti dhe vetja jote,askush tjeter.Jetoje jeten si te ishte dita e fundit dhe nuk do te duash me ta kthesh kohen pas. . . AHTU SIKURSE TI DHE UN E KAM BERE NJE ESE PER KOHEN...

Emri: flo
Email: enkeleda29@live.commiadhurimiim
Komenti:

Emri: edona
Email: elda.kadriu@live.com
Komenti: mendij se mir e ke shkru por a kom se kam lexuShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2022 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com