Data e postimit: 2015-03-11 19:36:48
Lexime: 9819
Nena-mesuesi i pare
Lloji: Ese krahasuese
Tema: ese per nenen
Autori: Evi
Shkolla: S'ka rendesi
Klasa: VIII
Qyteti: S'ka rendesi
E-mail: S'ka_rendesi@hotmail.com


"Ne prehrin tende Cdo dhimbje harroj,
Ne gjoksin tende si zog dritheroj..."
Nene!Nje emer i pashuar.Njeriu me i dashur.Ajo qe fal jete,se eshte vete jeta,qe dhuron paqe e dashuri e qe nuk kerkon asnjehere,asgje ne kembim.Gojemjalte,duarartte,zemerzjarrte,e dhimbshur deri ne flijim.S'besoj se mund te gjesh fjale per te shprehur dashurine,respektin dhe mirenjohjen qe ne mund t'u dhurojme nenave per te gjitha ato qe kane bere.Ekzistenca e saj te bene te ndihesh femija me i lumtur ne bote.Fale saj jeta te behet me e bukur.Cdo femije ne belbezimin e pare meson fjalen nene.Je ti qe me keshillat e tua pa u lodhur me mesove hapat e para ne jete dhe me tregove rrugen e drejte.Je ti qe me mesove te jem njeri.Me mesove te dua jeten ,te dua librin,shkollen ,te adhuroj virtytet e cilesite e larta te jetes.Je ti qe,si nje mesuese e palodhur qendrove me mua per te me keshilluar.Je ti qe me ndihmove kur isha ne veshtiresi,e me zerin tende te embel e perkedheljet e tua me tregove c'duhet te beje.Ne prehrin tende femija ka gjetur parajsen.Atje shkojne te gjithe per te gjetur qetesi,paqe e gjithcka iu dukek me e lehte.Disa njerez mendojne se pasuria eshte mbi gjithcka.Po ku ka me te shtrenjte se nena?Nena eshte thesari yne i pacmueshem.Shume njerez thone se ne shkolle njeriu edukohet dhe behet njeri me kulture.Eshte nena,mesuesja e pare qe i meson femijes gjithcka.Nene-meues,nje binom dritherues.Nese mesuesi te jep dijet,te mbush me dituri,nena te ben njeri te denje.Zeri i nenes vjen sinje puhize e lehte ledhatuese.Fjalet e saj te embla te shtyjne te ecesh perpara.Prandaj kurre s'kam per t'i hequr nga mendja keto vargje:
"...Nene,e para fjale,
Nene,e para ndjenj
Nene,qe kurre s'ta harroj folene
Nene,qe mbreteron cdo cast trupin tim
Nene,ti diell qe s'ke perendim."

Vepra te ngjashme
Autori: Ana Ademaj · Lloji: Hartim · Tema: Nena
Nena ime sa te dua .. je ti ajo qe ma fale buzeqeshjen ne qdo hidherim timin je ti ajo qe ma fale gjakun tend per 9 muaj rresht ... je ti ajo qe naten e bere dite per mua dhe nuk je lodhur fare me punen tende si NENE..... Nuk di si te te falenderohem jee...
Autori: Kristina Meha · Lloji: Poezi personale · Tema: Humanists Nene Tereza
Nene Tereze Moj Nena jone , Denjesisht na perfaqeson , Te gjithe I ndihmove , Veten tende e harrove , Jeten tende e flijove , Me te semuret jetove , Zemergjersine u tregove, Dashurine u mesove , Bota te njohu e respektoi , Asnjehere nuk te ha...
Autori: Eggy · Lloji: Analize letrare · Tema: Nene
Nene o nene Ska si ti o nene Je me e mira ne kte bote Askush ty nuk te zevendeson Ti te jep buke ,e dituri Te jep kurajo ,,miresi Vetem ti te do vertete Pa ty nene skam ku shkoj Duaje nenen sa eshte gjalle Se vetem ajo ,te do me shpirt Se a...
Autori: AlKiDa · Lloji: Poezi lirike · Tema: NeNa
ZEMER E EMBEL ME DASHURI e kush tjeter mund te jete veq ti nene fjale me te embel ska bota nene e para fjale qe belbezon foshnja ne kraharorin tend ,me aromen tende nis jeta Vitet kalojne dashurine per nenen ato se mposhtin dot ZEMER E EMBEL ME DA...
Autori: erza · Lloji: Poezi lirike · Tema: nena
e kush tjeter mund te jete veq ti nene fjale me te embel ska bota nene e para fjale qe belbezon foshnja ne kraharorin tend ,me aromen tende nis jeta Vitet kalojne dashurine per nenen ato se mposhtin dot ZEMER E EMBEL ME DASHURI qe mbjell veq paqe e ...
Autori: Diarta Rexhepi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Nena
Per ty nene! Nisa te shkruaj per ty thesari im i cmuar, por kujtova se nuk mjafton nje jete e tere per te shkruar per qenien me te dashur ne jete. Si mund te ekzistoj nje person kaq I persosur sa ty nene? Ti qe me linde, me mesove te dua, te qesh, te ...
Autori: khloe malaj · Lloji: Poezi dashurie · Tema: dashuria per nenen
e kush tjeter mund te jete veq ti nene fjale me te embel ska bota nene e para fjale qe belbezon foshnja ne kraharorin tend ,me aromen tende nis jeta Vitet kalojne dashurine per nenen ato se mposhtin dot ZEMER E EMBEL ME DASHURI qe mbjell veq paqe e ...
Autori: Xhesika Mersinllari · Lloji: Poezi personale · Tema: Nene Tereza
Nene Tereza Nene tereza moj shqiptare, ti perjete do te mbetesh legjendare, per miresi dhe bamiresi, per gjithcka ke patur ti. Ti je nena me e mire ne bote, te ndihmon, te jep force, ta mbush zemren me dashuri, Dhe se di A ka me te mire se ti !...
Autori: Luljeta Mahmuti · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Nena ime!
Nena ime ,qenia me e shtrenjte,me e cmuar,heroina e shpirtit tim! Ajo qe u kujdes per mua qe kur une frymova per here te pare.Mbretereshe e zemres sime! Nese do te pyesnit dike ,c'eshte per ty nena ,pa diskutim se do te pergjigjej se eshte personi me i ...
Autori: anjezzaa balidemaj · Lloji: Hartim · Tema: 8 marsi
nene nene sa bukur tingellon. a ka gje ne bote me kaq bukuri, sesa emrin nene emer qe ke ti. je me e mira ne bote diell je ti per mua, nena ime e dashur oh sa fort te dua. edhe kur kam dhembje edhe kur kam gezim, gjej mbeshtetje tek ti ...
Autori: Amra Osmani · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Pershkrimi I Nenes
Ehhh... permend fjalen Nene do te thuash kuptimin e jetes,ardhmerise dhe gjithesise !!!Qendro prane saj ne njenje qe sdo ta ndjesh kurre me ! Nje jete mendoj per ty !! E h moj nene ! Ti qe me dhe jeten ! Me fale lumturine !Nuk me lejove te qaja ! Me rrite...
Autori: stelina qoku · Lloji: Ese argumentuese · Tema: nena ime e dashur
ne jete gjitjmon mbeshtetesh diku , per te ecur perpara ,per te frymezuar ,per te dhene kuraje te pozitivizuara tutje ;kjo vecse nena ime mund te jet ,askush tjeter .nena ime gjithmon me gjendet prane ,ne te mire e ne te keq ,ne veshtiresi dhe ne ndihme ...
Autori: flori · Lloji: Tregime per femije · Tema: drame ;7-8 marsi
Lea e vogel nuk dinte cfare t ju dhuronte nenes dhe mesueses.)lea:Nene nene nene moj.elena : c ke moj bije qe je zgjuar kaq heret lea;kam ekskursion moj nene dhe me duhe e shkoj me heret se diteve tjera (vajza mendoi se nena nuk do te besonte ,por papri...
Autori: Blinera Murati · Lloji: Poezi dashurie · Tema: Per nenen
Nene ti je ajo qe gjendesh me mua ne gjithe kete rrugetim te jetes time,ti je ajo e cila nuk me braktis kurre.E di nene,un prej tejekam marre shume pak gjera,sepse ti je e arritshme.Ti je ajo qe qdo dite me ben te qesh e qdo dite me jep kurajo pergjithqka...
Komentet e fundit!

Emri: lena
Email: ka_rendesi@hotmail.com
Komenti: shumm mir me ndihmoi pa mas dola me e mira ne klas nga eseja

Emri: laj thaj
Email: hotmail@hotmail.com
Komenti: e ke qa te lumte

Emri: andja
Email: ana@hotmail.com
Komenti: vertet keshtu neshte si nena nuk ka eshte njeriu me i shtrenjte por me duket si ese pershkruese me shum gjithsesi ndoshts me ndihmon ne test urimet ne mia ne vecanti.

Emri: lina
Email: S'ka_rendesi@hotmail.com
Komenti: flm te gjitheve

Emri: ela
Email: ela_ela@hotmail.com
Komenti: sh flm me beri pune e moea nje 10 sot

Emri: luiza
Email: luiza@yahoo.com
Komenti: shume e bukur mua me pelqeu shume

Emri: lina
Email: S'ka_rendesi@hotmail.com
Komenti: /

Emri: Evi
Email: S'ka_rendesi@hotmail.com
Komenti: Shpresoj t'iu pelqej dhe t'iu ndihmojeShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com