Data e postimit: 2018-04-05 21:41:03
Lexime: 17647
kroi i Safos dhe kroni i katundit
Lloji: Ese krahasuese
Tema: koment krahasues
Autori: alesio
Shkolla: "Genc Leka"
Klasa: 8A
Qyteti: Librazhd
E-mail: alesio30@outlook.com


Safoja e sjell kroin si nje vend qetesie. Ne pjesen e Koliqit kroi na vjen si nje vend ku takohen vajza dhe gra te cilat bisedojne me njera-tjetren pra nje vend pushimi dhe argetimi. Pra mund te themi qe keto dy pjese kane shume te perbashkete. Por keto pjese kane ndryshime ne menyre e te shkruarit sepse pjesa e Safos eshte skruar ne formen e poezise ndersa pjesa e Koliqit eshte shkruar ne formen e prozes poetike. Detajet me te cilat shpreh perjetimin Safoja eshte nepermjet shqisave si: te parit ,te shijuarit ,te degjuarit dhe te nuhaturit. Detajet me te cilen Koliqi shpreh ikjen e kohes jane: vajzat I njef te vogla e I pau dalkadale tue rrite; grate I njef nuse e pau dalkadale tue u plake. Uji te kroi I Safos eshte krejt I akull , murmurit se lartidhe rrjedh nje te pergjumur te embel. Ndersa uji te kroi i Koliqi mban kujtimin e te gjitha fytyrave. Kroi te Koliqi ne heshtje te lehte I kendon gjithkujt nga nje kenge te vecante.

Vepra te ngjashme
Autori: nadia · Lloji: Poezi lirike · Tema: kroi
Rrotull nje uje krejt akull sec murmurit se larti mu neper dege te molles nga shushuritja e fleteve rrjedh nje t'pergjumur i embel
Autori: vjoleta · Lloji: Poezi lirike · Tema: kroi
Rrotull nje uje krejt akull sec murmurit se larti mu neper dege te molles nga shushuritja e fleteve rrjedh nje te pergjumur i embel
Autori: Geraldo Xhina · Lloji: Analize letrare · Tema: Poezia dhe proza poetike
Krahasimi midis poezise dhe prozes poetike.Ka ndryshime dhe te perbashketa midis te dyjave ketyre veprave.Dallimet te poezia “Kroi” jane se ajo shkruhet ne vargje,ka ritem,ka rime dhe gjithashtu te poezia “Kroi” e Safos,përjetimi I autorit realiz...
Autori: D.Kolaveri · Lloji: Ese krahasuese · Tema: Krahazimi i dy pjesave poezise dhe prozes.
Tek poezia ''Kroi'' autori shkruan poezine ne vargje ndersa tek vepra e dyte ''Kroni i katundit'' qe eshte proze autori nuk e shkruan ne vargje por ne rreshta,tek poezia nuk jane perdorur fjale ku te krijohet rime midis tyre por jane perdorur fjale pa rim...
Autori: Artemisa · Lloji: Poezi lirike · Tema: Kroi ,Mbremjes
Rrotull nje uje jrejt akull sec mumurit se larti mu neper dege te molles nga shushuritja e fleteve rrjesh nje tpergjumur i embel O mbremje , gjithcka merr agimi i shndritshem ti prape e kthen;kkthen dhine ,e kthen dhe delen , te prehri i nen...
Autori: Rinis cani · Lloji: Pershkrim · Tema: Kroi
Bukuria triumfuese e natyres te terheq permes gjelberimit te pakufij dhe te prangos ne relaksin dhe rehatine ku ajri i paster dhe cicerimat e zogjve jane si nje ninull qe te vendosin ne gjume.uji i ftohte e i kristalte rrjedh ne hapsiren e pafund
Autori: ROSELA BAJRAKTARI · Lloji: Ese argumentuese · Tema: LUMTURIA
PERRALLAT JANE RREFIME TE VJETRA NGA POPULLI, TE CILAT SHPJEGOJNE NE MENYRE SIMBOLIKE FORMEN E LUMTURISE SE VERTETE.NE PERMBLEDHJEN E PERRALES NDERTHUREN ELEMENTE REALE ME ATO FANTASTIKE.NEPERMJET PERRALLAVE NJEREZIT SHPREHIN DESHIRAT E TYRE TE CILAT NUK ...
Autori: Ida · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Fshati Dardhe
Dardha eshte nje vend shume i bukur e cila ndodhet ne korce .Ajo ka nje bukuri shume te rradhe sepse ndodhet mes pyjeve ,madje edhe se ka ajrin te paster.Lulet ,gjelberimi ,ndertesat e larta e te bukura ,rruget e shtruar me kalldrem e gjallerojne edhe me ...
Autori: Helga · Lloji: Ese filozofike · Tema: Te kundertat
Te kundertat jane celesi i ekzistences. Themi keshtu pasi asgje nuk mund te ekzistoj pa te kunderten e tyre. Dy te kunderta formojne nje te plote. Marrim shembullin e njeriut. Ai perbehet nga dy ane te miren dhe te keqen te cilat jane pjese e pandare e ka...
Autori: Artion Brahimi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Emigracioni ne Shqiperi
E keni vene re kohet e fundit se numri i te rinjve ne Shqiperi eshte pakesuar?! E keni vene re faqet e para te gazetave keto muajt e fundit?! Epo, besoj se e dini se per cfare po flas. Po flas per emigrimin, po flas per ate gje te cilen shqiptar...
Autori: saffo · Lloji: Poezi lirike · Tema: mbremjes
o mbremje,cdo gje merr agimi i shndritshem ti prape e kthen;kthen dhine,e kthen dhe delen, te prehri i nanes se vet kthen dhe djalin
Autori: Kasandra · Lloji: Analize letrare · Tema: Njeriu shqiptar
Shqiperia eshte atdheu im dhe jam krenar per te.Ajo mund te jete nje vend i vogel por mban shume vlera te medha.Tradita,kultura,zakonet jane indetiteti i saj.Shume shqiptare e nenvleresojne Shqiperine por duhet te kuptojne se ne ate vend ata kane mesuar p...
Autori: Amarilda Kocia · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Arsimimi
Arsimimi eshte baza e cdo shkalle qe ne do te ngjisim ne jete. Duke qene kaq i rendesishem,ai fillon qe ne nje moshe shume te vogel,ku meren hapat e pare te mesimit. Por,perse eshte kaq me vlere arsimi? Shume studiues,kane vene re se njerezit e arsimua...
Autori: greta asllani · Lloji: Ese e krahasim-kontrastit · Tema: shkrimtari dhe politika
politika dhe shkrimtari jane krejt te kunderta me njera tjetren por qe te dyja trajtojne tema interesante dhe une dua qe te flas per keto tema qe mua me terheqin. ...
Komentet e fundit!

Emri: gdyxjbn
Email: valbonadurra20@gmail.com
Komenti: nicee

Emri: ikmj
Email: ikmj21@yahoo.com
Komenti: shume e bukur bravo

Emri: you
Email: leomucaj@outlook.com
Komenti: flm

Emri: haqifii"
Email: haqifi@gmail.com
Komenti: bravo

Emri: Klea
Email: kleapicalli18@gmail.com
Komenti: shum bukurr

Emri: ersia
Email: sonia.sonia@live.com
Komenti:

Emri: eneda
Email: enedanozlli@gmail.com
Komenti: Ishte nje ese e sakte dhe i pershtatej detyres.

Emri: arbana
Email: arbana@hotmail.cpm
Komenti: shyqyrrrrr me ne fund e gjeta se nuk dija si ta beja shum shum flm

Emri: emili
Email: luxhejnatafa@gmail.com
Komenti: E bukurShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2022 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com