Data e postimit: 2016-09-18 22:28:34
Lexime: 6665
bashkudhetaret e rruges tone
Lloji: Ese argumentuese
Tema: prinderit
Autori: klara
Shkolla: qemal stafa
Klasa: XI-4
Qyteti: tirane
E-mail: klarahasa@yahoo.com


"Bashkeudhetaret e rruges sone!"
Ne vijme ne jete me te qarat e nje femije qe kerkon nje strehe prane familjes se tij. Familja eshte ajo qe na mbeshtet gjithmone ne kete udhetim te gjate qe na pret. Udhetimi me i gjate eshte jeta,nje loje sfiduese e viteve dhe kohes. Jane prinderit ata qe na kane falur jeten dhe gjeja me hyjnore per cdo femije. Ata na mbeshtesin ne cdo hap te jetes sone,na rrisin me dashuri dhe perkujdesje,perpiqen qe te na i mundesojne te gjitha kushtet e nevojshme qe ne te rritemi sa me mire. Cfare do te ishim ne pa ta? Disa objekte pa vlere te hedhura anes rruges,lypsare qe shtrijne duart per te kerkuar lemoshe,pa cati mbi koke,pa dike qe te kujdeset per ta. Cdo hap qe ne hedhim ne jete u detyrohet atyre. Detyra jone eshte t’i bejme ata te ndihen krenare per ne. Ne syte e nje femije prindi duket si nje njeri i pagabueshem dhe u bindet te gjitha keshillave qe ata i japin,ne adoleshence i gjykojne prinderit e me vone kur arrijne moshen e pjekurise i falin ata. Ja pra,keta jane prinderit,qenie humane te gabueshme,por me shume dashuri ne zemrat e tyre. Dashuria me e madhe ne jete eshte ajo mes prindit dhe femijes,e cila nuk pakesohet nga peripecite e jetes,por perkundrazi behet me e forte. Kur vezhgojme floket e tyre paksa te thinjur, kuptojme se per t’u krijuar ato thinja pervec kohes dhe viteve,kemi kontribuar edhe ne, kokefortesia jone,deshirat ton ate panumerta qe asnje zane me nje shkop magjik nuk do te mund t’i realizonte dot. Cdo vuajtje atyre u fshihet nga syte,kur na shohin ne te lumtur. Ne jemi drita e syve te tyre,ndersa ata jane gjeja me e cmuar qe jeta na ka falur. Dashuria midis prinderve dhe femijeve eshte nje zinxhir i forte prej hekuri ku cdo hallke kapet forte pas tjetres per te mos u ndare kurre. Vitet lene mbi te ndonjehere ndonje njolle ndryshku,por dashuria eshte aq e forte sa iu reziston. Kur te rritemi do te kujtojme deshirat tona dhe do te qeshim me to. Do te kuptojme qe endrra jone me e madhe ka qene qe gjithmone te jemi prane tyre dhe se sakrificat e lodhja e prinderve tane jane deshmia e pavdekshme e dashurise prind-femije. Prinderit tane jane bashkeudhetaret e rruges sone dhe ne ecim ne hapat e tyre

Vepra te ngjashme
Autori: Loris Mehmeti · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Prinderit
"Bashkeudhetaret e rruges sone!" Ne vijme ne jete me te qarat e nje femije qe kerkon nje strehe prane familjes se tij. Familja eshte ajo qe na mbeshtet gjithmone ne kete udhetim te gjate qe na pret. Udhetimi me i gjate eshte jeta,nje loje sfiduese e vi...
Autori: Artiola · Lloji: Ese argumentuese · Tema: ~ Prinderit - modeli me i mire qe dua te ndjek ne jete ~
Prinderit jane gjeja me e vyer per nje njeri. Sepse ato jane personat e pare qe na duan neve te miren. Jane ato persona qe te mbeshtesin ne rrugen qe ti zgjedh. Vetem ato na keshillojne ne rrugen e drejt dhe asnjehere nuk na mendojne te keqen tone. ...
Autori: dela ahmetaj · Lloji: Ese vleresuese · Tema: rreth prinderve
Prinderit jane mbeshtetja me e madhe e femijeve.Ata i mbeshtesin femijet e tyre sepse duan qe te marrin vendime te duhura ne jete.Mbeshtetja e prinderit i duhet cdo femije.Prinderit jane dy njerez qe nuk i shprehin problemet ne syte tane,nuk duan qe te na...
Autori: Shkolla "Qemal Mici" · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Te drejtat
TE DREJTAT E FEMIJEVE Femijet jane me te shtrenjtit.Gjithkush dhe kushdo do te deshironte qe te drejtat e tij te mos i shkeleshin ose shfrytezoheshin.Femijet kane te drejta ne kemi te drejta dhe duhet qe keto te drejta te na respektohen .Te par...
Autori: Iva · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Une Kam Nevoje Per Mbrojtjen e Prinderve
Ne jete njeriu meson te lind,meson te jetoje dhe gjate gjithe jetes se tij,ai ka nevoje te dije kuptimin e vertete te jetes.Por c’do njeri lind ne nje familje,ku aty meson te edukohet,meson te eci ne rruget e jetes,qe shpesh here na ve ne prove.Dhe ket...
Autori: Anonim · Lloji: Pershkrim · Tema: Vetvetja
Une jam nje vajze 15 vjecare, me shume ambicje dhe me shume mendime me te cilat vleresoj veten, qofshin te mira apo e kunderta. Ajo per te cilen dua te shkruaj eshte karakteri im, cilesite e mia ne syte e prinderve te mi dhe shokeve me te afert. Mendimi, ...
Autori: Egzon Hajdari · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: sjellja e qytetarit
Rruga, trajektorja qe ne bejme cdo dite, qe ecim mbi te. Ne kete e quajme gjithmone pozitive pa rreziqe por ky eshte gabimi me i madh qe bejme. Kur ecim ne rruge ne duhet ti mendojme te gjitha. Ne duhet te jemi zoteruesit e rruges. per kete sjellja jone d...
Autori: ina irina · Lloji: Ese argumentuese · Tema: si ti bindim prinderit per dicka??
Si ti bindim prinderit per dicka? Duke ditur se jeta eshte nje rruge qe duhet kaluar deri ne fund,kuptojme se ne kete rruge ndeshemi me pengesa dhe veshiresi mga me te ndryshmet ,por keto veshtiresi kane nje zgjedhe por jo te shpejte por gjithsesi ekzist...
Autori: Argita Nerpjetri · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Perrallat pasqyre e jetes sone
Qe kur keni qene te vegjel ne jemi ndeshur me perrallat sepse prinderit dhe gjysherit tane na i tregonin ato cdo dite. Perrallat jane pasqyre e jetes sone ne te ardhmen. Gjithashtu ne marrim nje mesazh qe mund te na duhet gjate gjithe jetes. Nga perrallat...
Autori: Anonim · Lloji: Ese informuese · Tema: Si dueht te na ndihmoje familja,shkolla,rrethi shoqeror per tu perballuar me realitetin dhe veshtiresite qe ekzistojne ne te ?!
Jeta!Nje realitet me veshtiresite e medha qe gjnden ne te.Keto veshtiresi te medha qe gjenden ne cdo vend perreth nesh,por nuk eshte dicka e thjeshte,e lehte per tu perballuar.Kjo eshte menyra e te jetuarit.Te jetuarit nepermjet parapergatitjeve te shumta...
Autori: Dorina. D · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Padrejtesia e Jetes
Je duke qare? Pse po qan? Cfare po ndodh me ty? Oh, une e di cila eshte arsyeja qe ti qan me kaq ngasherim. Ti vetem do te kesh nje iphone te ri, nje makine te re dhe nje garderobe krejt ndryshe nga rrobat qe ke. Je shume I shqetesuar dhe I acaruar se...
Autori: leon lera · Lloji: Ese krahasuese · Tema: marrdheniet
Karakteristika kryesore e fazes se adoleshences eshte kalimi nga femije ne nje te rritur. Papritmas gjithcka filon te ndryshoje pak nga pak dhe keto ndryshime shoqerohen me luhatje humori qe ndihmon shume ne marredhenien me te tjeret. kur permendet fjala ...
Autori: Klea · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Femijet
Femija,qenia me e pafajshme ne bote,e cila na fal dashurine dhe lumturine me te madhe.Dhe me te vertete meritojne me te miren,meritojne gjithe boten.Buzeqeshja e embel e tyre shuan vuajtjen me te madhe.Loti i tyre duket si nje dhimbje pa mbarim.Shpirti i ...
Autori: paola · Lloji: Ese argumentuese · Tema: familja
familja gjeja me e shtrenjte per te gjithe ,cdo femije duhet te ket perkrahjen e familjes .familja eshte gjithcka ,ajo na gjendet pran sa here qe kemi nevoj apo jemi ne nje problem .familja eshte vendi ku cdo gje duket bukur ,por te jesh pjese e nje famil...
Komentet e fundit!

Emri: ferogangggggang
Email: ferogangshit@gmail.com
Komenti: pse mos me perdor fjalor banal

Emri: hihihihi
Email: hihihi@gmail.com
Komenti:Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com