Data e postimit: 2016-01-16 16:37:14
Lexime: 228595
Ese per atdheun
Lloji: Ese vleresuese
Tema: Atdheu im
Autori: LunaBeta
Shkolla: Rilindja(Kavaje)
Klasa: 7B
Qyteti: Kavaje
E-mail: ambetaguga@libero.it


Atdhe eshte fjala qe me sjell menjehere ndermend vendlindjen time te bukur. Edhe pse jetoj ne Shqiperi e di se atdheu im eshte Italia. Vendi ku kam mesuar te flas dhe te hedh hapat e para drejt nje te ardhmje te gjate. Edhe nese udbetoj jashte atdheut tim malli per te nk me shuhet ,madje ndodh e kunderta malli im per te sa vjen dhe rritet me shume. Atdheu eshte shtepia ime, eshte si nje nene e dyte per mua. Prandaj asnjehere mos e harroni atdheun tuaj, dhe kurre mos flisni keq per te.

Vepra te ngjashme
Autori: Megi Hasanllari · Lloji: Ese vleresuese · Tema: uAtdhey
Atdheu.....Ne kete vend, ne kete atdhe kemi kaluar plot kujtime, hidherime e shume gjera te tjera ama keto kujtime s I kemi kaluar askund tjeter. Ne kete atdhe; te ky dhe; te ky bar qe kemi perqafuar ndjenjat e kujtdo, te cileve i kemi miq ende ne zemren ...
Autori: Kevin Çika · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Cfare eshte vendlindja per mua
Zgjohem nje dite te bukur dhe papritur pyes:Cfare eshte vendlindja? Cfare e ben ate kaq te vecante dhe te shtrenjte per cdokend?Por tani qe jam rritur dhe jam bere me e ndjeshme per sa i perket atdheut them me plot goje se cfare eshte per mua.Atdheu esht...
Autori: no.name · Lloji: Ese argumentuese · Tema: atdheu
Sapo te degjojme fjalen atdhe menjehere na sillen ne mendje shume gjera. Fjala atdhe sjell imazh e ndjeshmeri lidhur me emocionet patriotike,lidhur emocionet patriotike,tendosje emocionale qe hedh ne drit tre dimensionet e kohes:te tashmen,te kaluaren dhe...
Autori: No name · Lloji: Ese argumentuese · Tema: "Atdheu"
Sapo te degjojme fjalen atdhe menjehere na sillen ne mendje shume gjera. Fjala atdhe sjell imazh e ndjeshmeri lidhur me emocionet patriotike,lidhur emocionet patriotike,tendosje emocionale qe hedh ne drit tre dimensionet e kohes:te tashmen,te kaluaren dhe...
Autori: Orgittooo (Bjorddi) Pillati · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Atdheu
Atdheu eshte veni ku ne shqiptojme fjalen e pare dhe hedhim hapat e pare te jetes. Edhe pse prinderit e mi jane me origjine shqiptare , mua me rrihet me shume ne vendin ku kam lindur . Sa vjen edhe me shtohet me shume malli per Greqine. Nuk me intereson t...
Autori: Fabiana · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Atdheu
"O malet e Shqiperise, dhe ju o lisat e gjate, fushat e gjera me lule, qe ju kam ndermend dite e nate." "Shqiperi, moj nena ime, ndonese jam i merguar, dashurine per ty, zemra kurre s'e ka harruar." Shqiperi, atdheu im i dashur, ti je si nje lule ...
Autori: Jonart Hadri · Lloji: Ese informuese · Tema: Atdheu im,Shqiperia
Ne Shqiperi kam hedhur hapat e pare, kam mesuar te flas,jam shkolluar dhe kam jetuar....Atdheu eshte krenaria ime!Kur kam qene larg tij,me pushtonte nje brenge e me merrte malli per te.Atdheu qendron ne zemren tende kudo qe ti te jesh!Ai eshte i lidhur sh...
Autori: Tringa · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Per Atdheun
Atdheu është gjëja më e shtrenjtë në jetë.Sapo të dëgjojmë fjalën atdhe menjëherë na vijnë në mendje shumë gjëra.Unë linda,u rrita dhe ndoshta do të vdes në atdheun tim.Ata që ikin nga atdheu vet duhet të kenë mall për atdheun s...
Autori: Naim Frasheri · Lloji: Hartim · Tema: "Atdheu im".
-Atdheu eshte dashuria me e madhe per ne.Kur njeriu eshte larg atdheut dhe eshte i vetem gjithqka eshte ndryshe,nuk e din se c'te mungon e c'te duhet.Te jesh larg atdheut nuk ehste me sikur sic ishte ne vendelindje,na merr malli per shoket,miqet dhe gjith...
Autori: franko · Lloji: Ese argumentuese · Tema: atdheu im
Atdheu Atdheu është mbase para se gjithash vendi ku robërohet shpirti. Atdheu nuk do dashuri të cunguar. Ai që nuk bën gjithçka për të, nuk bën asgjë. Ai që nuk i jap gjithçka Atij, ai i ka mohuar të gjitha. Ai s’mund të harrohet. Nu...
Autori: fatjon rama · Lloji: Analize letrare · Tema: gjuhe shqipe
atdheu eshte gjeja me e shejt sepse aty linda u rrita ndoshta dhe do te vdes ka njerz qe jetojn jasht atdhut por kan mall ndaj atdheut sespe aty u mesove te ec te vrapj te shkruaj dhe te lexoj atdheu eshte nena e dyt kur ta degjojm fjalen atdhe aty ki shu...
Autori: Buhar Azizi · Lloji: Analize letrare · Tema: atdheu
Une e dua shume atdheun tim.Aty kam shtepine,familjen,ketu kam lindur,ETJ. Athde im ka shume histori te vjetra.Ai ka :Fusha male kodra ETJ. Ne SHKUP eshte KALAJA E VJETER . Ne atdhe eshte e kaluara por edhe e ardhmja . Atdheu eshte familja e dyte per...
Autori: albi · Lloji: Fjale te urta · Tema: fjale e urta
Kush ka vdekur për atdhe, nuk ka vdekur por ka le. Shqipe Jetoni për Shqipëri dhe vdisni për të. N.Frashëri Dashuria për atdheun është topi që shkatërron kalatë më të forta dhe kalaja që mund t'u qëndrojë topave më të fortë. S...
Autori: Adela · Lloji: Hartim · Tema: Atdheu
Dihet se shume toka te shqiptareve mbeten jashte kufinjeve.Historia me ne edhte treguar e padrejte . Por te gjithe shqiptaret ,kudo qe jane , flasin , gjuhen e nenes. Ata kerkojne te drejtat e tyre dhe une mendoj se ne fund te fundit kjo eshte nje e drejt...
Komentet e fundit!

Emri: goni
Email: bravo@goni.com
Komenti: shum bukur

Emri: vitto
Email: vitorededaj2020@gmail.com
Komenti: nje shprehja e dom gjergjit ju kuptoj qe largoheni ju vlersoj nese rrini

Emri: Anna
Email: An. Sket@ fert. Com
Komenti: Ju jeni me te miret💋💋💋💞💞💞

Emri: melisa fejzullahu
Email: fejullahu2013@gmail.com
Komenti: bej nje ese per shqet e mia te lutem /

Emri: melisa
Email: fejullahu2013@gmail.com
Komenti: mua me pelqen atedhu se kam lidur dhe jam riturr

Emri: Mal Batusha
Email: malbatusha75@gmail.com
Komenti: Atdhe eshte fjala qe me sjell menjehere ndermend vendlindjen time te bukur. Edhe pse jetoj ne Shqiperi e di se atdheu im eshte Italia. Vendi ku kam mesuar te flas dhe te hedh hapat e para drejt nje te ardhmje te gjate. Edhe nese udbetoj jashte atdheut tim malli per te nk me shuhet ,madje ndodh e kunderta malli im per te sa vjen dhe rritet me shume. Atdheu eshte shtepia ime, eshte si nje nene e dyte per mua. Prandaj asnjehere mos e harroni atdheun tuaj, dhe kurre mos flisni keq per te.

Emri: Mal Batusha
Email: malbatusha75@gmail.com
Komenti: sume pldh mundohu me shume shiko drejt shrimin beje me te gjate dhe me te bukur h

Emri: denisa koci
Email: kocidenisa@tre.net
Komenti: mua me plqen shume .te lutem nxirr nje proze per atdheun se me duht/

Emri: bob
Email: bobllesho@gmail.com
Komenti: kot fare fuck you

Emri: Emili Capi
Email: nadacapi@yahoo.com
Komenti: Eshte pa pike lidhje! Mua me duket kot fare qe te tregohem e sinqerte. Eshte ne shqip keshtu qe mos e permend fare Italine ok? Ka dhe te tjere ne klase te 7 dhe qe e bejne 1000 her me te bukur dhe me te gjate se ty! Flm per kohen! Shume por shume kot! Pse shkruan shqip per Italine ti? Nuk eshte dhe nuk quhet ese! Shko njehere te eset per atdheun dhe shikoje se sa mire i bejne ato. Me mire se sa ty e bejne! Do ta postoj nje ese per atdheun ketu nje dite dhe shikoje ti se sa 10000 here me te mire se sa ty e bej. Ke per tu mahnitur e do ndihesh shume e kenaqur se e bej jo njeqind por nenteqind e nentedhjete e nente bilion me mire se sa ty. Faleminderit per kohen!


Emri: ami
Email: ami@gimail.com
Komenti: Bej nje ese per mua

Emri: irsa
Email: irsaloqi00@yio.int
Komenti: /pbeni nje poezi per mamin ju lutem

Emri: arber
Email: arberjesi21@tre.net
Komenti: o trape ose o trap e keni bo pa lidhje ooo sben

Emri: Rita
Email: Ritashahini001@isa.int
Komenti: Mami im eshte mesuese Letersije dhe me the se kjo ese nese mund te quet ese nuk kishte kuptim fare. Te lutem mund ta beni per mua nje ese per flamurin, por te bukur. Mirupafshim......

Emri: MIRA
Email: MIRASALI21@TRE.NET
Komenti: EH EDE ME PELQEN EDHE SME PELQEN ME DUKET PAK SI PA LIDHJE. MUND TE KISTE QENE ME E BUKUER. PERPIQUNI ME SHUME .

Emri: Armila
Email: Armilabaqi087@live.com
Komenti: SHUM PO SHUM PO SHUM KOT

Emri: ina
Email: ina.dada@gmail.com
Komenti: pse shkruan shqip per italine ti?

Emri: Hi
Email: Hi@ gmail .com
Komenti: Hi

Emri: kween
Email: kween@gmail.com
Komenti:

Emri: anitta
Email: anittamuito@gmail.com
Komenti: qeke kput me gjith kete ese


Emri: O LLAQIHIQIKUFJET
Email: OLLAQIHIQIKUFJET@gmail.com
Komenti: TA DUAMM ATDHEUN JO VETEM KUR VIJNE SERBETTT

Emri: O LLAQIHIQIKUFJET
Email: OLLAQIHIQIKUFJET@gmail.com
Komenti: TA DUAMM ATDHEUN JO VETEM KUR VIJNE SERBETTT

Emri: papiklidhjeje
Email: papiklidhje@gmail.com
Komenti: Eshte pa pik lidhje! Mua me duket kot fare qe te tregohem i sinqert. Eshte ne shqip keshtu qe mos e permend fare Italine ok? Ka dhe te tjere ne klas te 7 dhe qe e bejn 1000 her me te bukur dhe me te gjate! Flm perkohen

Emri: era
Email: era@gmail.cpm
Komenti: its ok

Emri: kot
Email: kot@gmail.com
Komenti: kot fare

Emri: shumpalidhje
Email: shumpalidhje@hotmail.com
Komenti: shumpalidhje

Emri: genti
Email: genti@hotmile.com
Komenti: shum bukur

Emri: katerina novaku
Email: katerinanovaku@live.com
Komenti: +/3

Emri: katerina novaku
Email: katerinanovaku@live.com
Komenti: +/3 love. te dua atdhe

Emri: katerina novaku
Email: katerinanovaku@live.com
Komenti: +/3 love. te dua atdhe


Emri: katerina novaku
Email: katerinanovaku@live.com
Komenti: +/3

Emri: Haqif
Email: blinlea@gmail.com
Komenti: Hahahhahahahahahahahhahahahahahah pldh

Emri: luan
Email: luan@hotmail .com
Komenti: Shum mir

Emri: orlen
Email: orlen.hyra@yahoo.com
Komenti:

Emri: anna
Email: an.feel@tre.net
Komenti: do ta vlersoja me shum po te ishete pak me gjat ee/ / pls

Emri: hasan
Email: tahip@lala.com
Komenti: pa lidhje

Emri: hasan
Email: tahip@lala.com
Komenti:

Emri: oltion
Email: oli-pllumi@hotmail.com
Komenti: ishin shum te bukura me pelqyen shum.

Emri: paula.mucollari
Email: paula.mucollari@gmail.com
Komenti: mund te ishte edhe me e gjate eseja per atdheun

Emri: bessa
Email: besa@daka.com
Komenti:


Emri: endi
Email: endi_rraci@outlook.com
Komenti: /

Emri: enerik
Email: enerikfasho3@gmail.com
Komenti: eshte nje vepere shum e bukur

Emri: ska,rendesi
Email: an.feel@tre.net
Komenti: nje ese me te gjate do e vleresoja

Emri: mia
Email: aourel_meta@hotmail.com
Komenti: yay/ bravo

Emri: ana13
Email: ana.anna407@yahoo.com
Komenti: uauau so nice brawoo

Emri: bloom
Email: bloom.gmail@bom.bom
Komenti: ceshte kjo pyetje idiote. edhe kopeshti e di kte pergjigje.

Emri: elda gjoni
Email: eldagjoni74@gmail.com
Komenti: poooo

Emri: nazlije ajeti
Email: moni-ajeti@hotmail.com
Komenti: po mua me pelqejn shum dhe une mendoj qe njeren e di permendsh dhe e dua atdheun deri ne fund dhe kur jam pran saj une jam e lir shume

Emri: elisa
Email: istrefielisa@gmail. com
Komenti: Shum bukir

Emri: arbi xhuti
Email: arbixhuti@yahoo.com
Komenti: kjo ese eshte shume e bukur dhe mbart nje mesazh domethenes.


Emri: besarta rexhepi
Email: besartarexhepi9@hotmail.com
Komenti: qdo njeri e ka mall atdheun une po flas perveten qe une jetoj ne amerik por vendlindja ime esht ne kosov aty ku u rrita kalova qdo te mire apo te keqe une kam shume fjal per vendlindjen time une nuk i shhkruaj sepse letra mund te griset ndera guri mund te thehet po ku ku i kam ne zemren time kujtimet me te mirs te vendlindjen por nedhe diqka me mungojn shoqet shoket gjdo gje qe kam perjetuar me ta

Emri: besarta rexhepi
Email: besartarexhepi9@hotmail.com
Komenti: qdo njeri e ka mall atdheun une po flas perveten qe une jetoj ne amerik por vendlindja ime esht ne kosov aty ku u rrita kalova qdo te mire apo te keqe une kam shume fjal per vendlindjen time une nuk i shhkruaj sepse letra mund te griset ndera guri mund te thehet po ku ku i kam ne zemren time kujtimet me te mirs te vendlindjen por nedhe diqka me mungojn shoqet shoket gjdo gje qe kam perjetuar me ta

Emri: ehfaethdet
Email: jakupmhidhi@live.com
Komenti: hahaha

Emri: Mario
Email: tuci9857@gmail.com
Komenti: bukUR

Emri: benjamin
Email: beni-zog@live.com
Komenti: shum bukur

Emri: esma
Email: artamaloku@gmil.com
Komenti: mendimi im eshte se este shum e bukur dhe e mencur

Emri: Paola
Email: PaolaCoku@hotmail.com
Komenti: Shum bukur eseja por atdheu nuk eshte si Italia por si venhi ku ti ke lindur e je rritur

Emri: anna
Email: an.feel@tre.net
Komenti: / like you

Emri: anna
Email: an.feel@tre.net
Komenti: like you

Emri: anna
Email: an.feel@tre.net
Komenti: like youShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com