Data e postimit: 2013-02-22 17:40:41
Lexime: 18000
kuriozitete
Lloji: Ese informuese
Tema: informacion te pergjithshem
Autori: sara xheleshi
Shkolla: ahmet cami
Klasa: e 7b
Qyteti: gjorice
E-mail: s.xh@live.com


Iktiosaurusi ose peshku hardhuce ka marre kete emer per shkak te formes se tij.Disa fosile qe jane gjetur,kane patur brenda iktisaurusi te vogel, ndaj ekspertet besojne se ata lindin te vegjel,ne vend qe te benin vezen. Kashta e kumtrit eshte galaktike ne forme spiraleje.Ne pjesen qendrore te saj ndodhen shume yje te vjeter te cilet i japin nje shkelqim te verdhe ne te kuqe.Yjte e rinj ne krahet e spirales se galaktikes jane me te shndriteshem dhe digjen me nje drite te bardhe ne blu.

Vepra te ngjashme
Autori: klea · Lloji: Ese pershkruese · Tema: pershkrimi i nje pjese te shtepise
Shtepia ime ka tre dhoma,por,sot do te fokusohem tek salloni.Salloni eshte ambjenti im i preferuar.Eshte shume i madh.Ai eshte nje sallon modern dhe klasik njekohesisht.Ne te ndodhen nje divan dysh,nje tresh,nje kolltuk.Jane ngjyre gri me te zeze dhe me t...
Autori: Geraldo Xhina · Lloji: Ese filozofike · Tema: Racizmi
Racizmi eshte ushqimi i intelektit te njerezve duke i bere ata te besojne se jane me superiore ndaj dikujt tjeter,kjo duke u mbeshtetur vetem ne faktin se dikush perben sasi me te madhe melanine se dikush tjeter.Racizmi eshte nje 'semundje' qe prek vetem ...
Autori: Anonim · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Ese per" Shpresen"
Shpresa na mban gjalle. Ajo eshte gershetimi i te mirave ne kete jete. Po nuk pate shprese je asgje je nje njeri bosh qe iken vetem ku te te cojne kembet dukesh i pa orientua pa busull .Jeta ka te mira dhe te keqija, ajo eshte e mbushur plpt rreziqe me ...
Autori: Anonim · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Ese per" Shpresen"
Shpresa na mban gjalle. Ajo eshte gershetimi i te mirave ne kete jete. Po nuk pate shprese je asgje je nje njeri bosh qe iken vetem ku te te cojne kembet dukesh i pa orientua pa busull .Jeta ka te mira dhe te keqija, ajo eshte e mbushur plpt rreziqe me ...
Autori: Era · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Qyteti im
Mbi guret e argjendte te qytetit,hena po derdh shkelqimin e saj.Mbi ujin e qete te lumit yjet kane zbritur dhe jane ulur ne fundin e tij.Tomorri ka veshur pallton e rende e te bardhe. Pishat si vashezat e bukura te qytetit,ruajne elegancen duke u p...
Autori: xhulia · Lloji: Pershkrim · Tema: si te pershkrush ne menyre subjektive
ne ketepershkrim une dote portretizoj kusheriren time me te afert qe e dua shume. ajo quhet I.ajo banon ne fier.eshte 16 vjece. pothuajse, ne jemi bashkemoshatare. nekete shkrim do te shpreh hapur gjithe pershtypjet e mia per te. eshte e bukur, nje brune...
Autori: sara · Lloji: Ese pershkruese · Tema: natyra
Natyra eshte si nje burim jete.Sa here qe kemi nevoje per dicka ndryshe,per qetesi shpirterore i drejtohemi asaj.Ajo eshte nje objekt frymezimi edhe per poetet me te ndjeshem te cilet frymezohen nga feshferimat e gjetheve cicerimat e zogjve te vegjel kthj...
Autori: Flavia Biba · Lloji: Ese krahasuese · Tema: Lufta midis brezave
Bashke me vitet kane ndryshuar edhe mendimet e mentaliteti I njerezve. Ne ditet e sotme, ata te cilet deshirojne te jetojne ne familje te madhe jane te pakte. Per te jetuar kete pervoje duhet te zhdukesh zakonet e jetes dhe te pershtatesh me disa te tje...
Autori: Sirela Hoxhaj · Lloji: Ese argumentuese bindese · Tema: domozdoshmeria e mbajtjes se nje kafshe shtepiake
une mendoj se kafshet shtepiake jane shume te rendesishme per njerezit por prinderit e mi nuk mendojne keshtu. Keto kafshe nuk quhen kot "shtepiake" . Ato jane te prirura per ti ndenjur afer dikujt . Ju do te thoni perse ? duke filluar nga arsyeja me elem...
Autori: ema · Lloji: Ese argumentuese · Tema: shqiperia
ESSE : SHQIPERIA. SHqiperia eshte atdheu yne, vendi ku kemi lindur, ku jemi rritur, ku kemi qare e kemi qesh. Por disa nuk duan t'ia dine per kete gje. E braktisin sikur te ishte nje lecke, sigurisht nga pamundesia ekonomike jane ndoshta edhe te detyruar...
Autori: Klevisa Manovi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Pabarazia
Kjo jete eshte shume e cuditshme,shume e pakuptueshme le te themi. Ndonjehere tregohet shume e padrejte me disa njerez qe nuk e meritojne padrejtesine,ndersa me disa te tjere e tepron.Te mirat e saj nuk i ndan ne menyre te barabarte me te gjithe. Disa n...
Autori: Klevisa Manovi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Pabarazia
Kjo jete eshte shume e cuditshme,shume e pakuptueshme le te themi. Ndonjehere tregohet shume e padrejte me disa njerez qe nuk e meritojne padrejtesine,ndersa me disa te tjere e tepron.Te mirat e saj nuk i ndan ne menyre te barabarte me te gjithe. Disa n...
Autori: MELINA · Lloji: Ese informuese · Tema: ndertimi dhe funksioni i veshkave
Veshkat ndodhen ne pjesen e prapme poshte kafazit te kraharorit.Qe jane ne forme fasuleje me nje madhesi sa mausi.Veshkat kane aftesi te filtrojne gjakun duke vecuar helmet dhe kriperat bashke me nje sasi uji formohet urina qe del jashte.Ky proces quhet j...
Autori: Klara Noku · Lloji: Pershkrim · Tema: Pershkrim i nje mjedisi ne nje drame timen
nate nje heshtje e urryer kish` mberthyer qytetin e zhurmshem te Nju Jorkut.Rrugica te erreta te conin drejt nje vorbulle tanime te pashmangshme.Nje ere e lehte peshperiste ne dritaret e qytetit ,te cilat hapeshin e mbylleshin athua se bisedonin me te.Nje...
Komentet e fundit!

Emri: KUSH JAM UNE
Email: kushjamune@email.com
Komenti: BUKUR

Emri: altin
Email: altinxhaferaj@gmail.com
Komenti: shume e bukur shto ca te tjera

Emri: altin
Email: ltinxhaferaj@gmail.com
Komenti: na shkrive sikur se dime ne

Emri: Aldo Memushi
Email: ajshshsh@nddjdjd.com
Komenti:

Emri: Shehide
Email: Shveliqi066@gmail.com
Komenti: Me ndimoi shum

Emri: :)
Email: D@D.com
Komenti:

Emri: Sera
Email: sajmirafangaj@gmail.com
Komenti: nuk ishte ndonje kuriozitet kushedi se ca

Emri: kamerr
Email: kamerr-ajradini@outlook.com
Komenti: shume mire mua me pelqen kjo shume dhe une i dua keta shumeeeeeeeeeeeeeeee

Emri: dafina
Email: dafina@hotmail.com
Komenti: nuk eshte pale se cfare ky kuriozitet

Emri: nope
Email: nope@yahoo.com
Komenti:


Emri: erty
Email: mel_meleg@outlook.com
Komenti: kur mburresh edhe me kto gjera .ato ''kuriozitete''hahahah.na bere budallenj me patente te gjitheve moj

Emri: erty
Email: erty@yahoo.com
Komenti: ca na the mi

Emri: arlinda
Email: arlinda1346@hotmail.com
Komenti:

Emri: eni
Email: arteamerolli@hemail.com
Komenti: e kendeshme

Emri: fjolla
Email: fjolla.beqiri5@hotmail.com
Komenti: me pelqenn ju lutem postoni disa me shume !!! me knaqesi (fjolla beqiri) _______________

Emri: fjolla
Email: fjolla.beqiri5@hotmail.com
Komenti: me pelqenn ju lutem postoni disa me shume !!! me knaqesi (fjolla beqiri) _______________

Emri: hafsa ramadani
Email: asdasdasdasda@asdasdas.cc
Komenti: jeni te mrekullueshem!!!

Emri: gerald
Email: geraldcami@live.com
Komenti: e papare

Emri: SHKURTA
Email: SHKURTASIMNICA@LIVE.COM
Komenti: UAUAUAUAUAUAUAUAUAUA

Emri: DEAN
Email: DEANNESIMI@HOTMAIL.COM
Komenti: ME SHTOVE NJOHURITE SARA THANKS


Emri: DORI
Email: DORINAPICOKA@LIVE.COM
Komenti: I PAPARE

Emri: siuendi
Email: siuendikoci@live.com
Komenti: uauauauauaua me la me goje hapur

Emri: arlinda
Email: arlinda 1346@hotmail.com
Komenti: thanks for informacion

Emri: fatlum krasniqi
Email: lumi.krasniqi1@hotmail.com
Komenti: haj qa po ban ti more

Emri: fatlum krasniqi
Email: lumi.krasniqi1@hotmail.com
Komenti: une dua qe te shkruaj nje ese apo poezi te titulluar pranvera

Emri: alba tujani
Email: albatujani@hotmail.com
Komenti: kuriozitet i papare se kisha degjuar ndonje here

Emri: leni
Email: l.s@live.com
Komenti: me ndihmoi shumeShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2021 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com