Data e postimit: 2022-04-10 15:51:54
Lexime: 171
Jeta eshte e bukur, jetoje ate.
Lloji: Ese filozofike
Tema: Jeta
Autori: Tea Hamzallari
Shkolla: Shefki Mucllari
Klasa: IX
Qyteti: Pogradec
E-mail: teahamzallari@gmail.com


I gjalli ka lindur per te perjetesuar ndjenja,histori ,morale per te jetuar te bukuren te hidhuren te paprituren.Ketu qendron shija e misterit te jetes.E bukura gjendet ne te hidhuren.E bukura fshihet pas te hidhures.Ky mister eshte i zbukuruar nga fakti se, i vrari udhetar i jetes do te zbuloje sesa i bukur eshte ky udhetim,fortesia pa gervishtje nuk sjell buzeqeshje te perhershme. Lumturia eshte atje,duke pritur per njerez te forte prandaj udhetare te lenduar ne do t’ia dalim. Jeta eshte e varura nga ata te cilet e jetojne ate. Shpresuesit dhe luftetaret si ne e dine se do te gezojne serisht te bashkuar, per te jetuar edhe me shume. Buzeqeshja dhe gezimi rikthehen me shpejt se perjetimet,papritur si cdo perjetim per te krijuar perjetimet e reja. Papritmas cdo gje zhduket dhe duke kuptuar se jeta zbukurohet gjithnje edhe me teper. Etja per te ndiere fal me shume mundesi per te gezuar sepse me e mira do te ndodhe. E papritura e paparashikueshme jep dhuraten e te duruarit perjetues ,per cdo guximtar ajo fal vlera pavarsisht cfare kalon ,udhetari i misterit nuk humb asnjehere.Jeta eshte e tille, nje perjetim i plote ne te cilen nuk mund te humbesh,fiton sepse ajo te fal mesim,sfidime dhe mundesi per te ardhmen. Ndaj ajo nuk tjetersohet asnjehere sado te provon mbetet e vecante dhe te dhuron momente te vecanta por asnjehere me pak gjithmon me shume. Edhe duke te provuar veshtiresisht te jep aresye per te vazhduar,pa dyshim,pa verejtje. Te jep shtyse per te besuar ne surprizat premtuese qe te presin sepse beso cdo e mire po pret per ty.
Kjo jete te jep shance te dyta, mundesi, raste te reja per te zbuluar dhe per te reflektuar. Cdo,perjetim eshte nje mundesi per te treguar vetveten,disa nga keto mundesi te egra do te vertetojne se ne te vertete cfare nuk te vret te ben edhe me te forte. Beso,shpreso,guxo dhe duro.Gjerat me te mira vijne nga perjetuesit pa ankesa,per ata qe do te fitojne jo sepse duhet por sepse duan, besojn do t’ia dalin sepse jeta i do ata ne kete menyre. Jeta qe po jeton te meson dhe te dhuron duke te mesuar gjithmone duke te te nxjerre ne drite,ne shprese,ne paqe. E mrekullueshme eshte sesi eshte krijuar besimi,te besosh ne gjera te mrekullueshme, pabesueshmerisht te bukura.Kjo je ti,jam une eshte nje prove jetesore nga e cila padyshim do t’ia dalim. Ne situatat e veshtira njeriu reflekton. Ne kemi reflektuar dhe kemi kuptuar nje gje JETA. Jeta eshte e bukur. Eshte bukur te kesh ata qe do jepnin gjithcka per te qene ti i lumtur ,Prinderit.Eshte bukur te zihesh me motren edhe per aresyen me koti ne bote. Eshte bukur te zgjohesh ne mengjes e te kesh qellime,endrra qe jane thelbi I ekzistences, e sa bekim i madh eshte te shikosh yjet naren vone apo te shikosh lindjen spektakolare te diellit ne mengjes e aq me teper perendimin flakadan te mbremjes duke qene I vetedijshem qe ka edhe nga ata qe fatekeqesisht nuk munden. Bekim I madh eshte te degjosh edhe muziken e shiut qe bie e te ndjesh aromen e tokes pas nje dite me shi. Bekim eshte te ndjesh edhe aromen e luleve qe celin ne pranvere dhe te degjosh cicerimat e zogjeve ne natyre. Bekim i jashtezakonshem te kesh mundesine te krishtalizosh kujtimet me miqte dhe me cilindo qe zemra jote do. Bekime,bekime pafund qe as nuk I numeron dot per te cilat duhet te mos harrojme te jemi mirenjohes. Jeta eshte e bukur me gjithe uljet dhe ngritjet e saj, keto ulje pavaresisht cdo gjeje negative te mundeshme,sjellin dhe pasojne me shume aspekt pozitiv reflektimin dhe gjurmimin ne skutat me te thella te shpirtit. Uljet kalojne dhe ato ngritjet shpirterore do te vijne serisht sepse mos harroni jeta eshte e bukur, ne do ja dalim. Pas shiut gri del gjithmone dielli shndritshem dhe padyshim edhe ylberi plot ngjyra. Mos harrojme,shpirti jone duhet te lulezoje gjithmone ashti sic lulezon cdo gje ne pranvere.

Vepra te ngjashme
Autori: Fitore Krasniqi · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Jeta
Fakti qe ne jetojme nenkupton qe ka arsye per te jetuar dhe nuk ka dyshim qe jeta eshte e bukur.Pavarsisht dhimbjeve,sfidave gjithmon egziston nje dege per t'u kapur dhe per te vazhduar me tutje.Eshte fakt i pamohueshem qe Zoti na sfidon qdohere ne jete p...
Autori: Lisa Dani · Lloji: Leter · Tema: Jeta
Jeta eshte shume e bukur pranddaj zoti ka thene qe njeriu njehere lind dhe nje here vdes.Jeta mund te te nxjerr probleme por ti duhet te behesh i forte qe ti kalosh problemet.Jeta nuk ka vetem probleme por edhe supriza nga me te bukura.Rruga e jetes eshte...
Autori: Ornela Sinan · Lloji: Tekst shpjegues · Tema: Jeta
Te jetojme cdo dite,qofte ajo me diell,me re ose me shi. Vetem keshtu mund te rrefjme se kemi jetuar. Jete… Ndoshta ne dukje te pare duket thjesht nje fjale me kater shkronja por ne thelb permban me shume se aq. Shume prej nesh I adhurojne dhuratat p...
Autori: Elvisa · Lloji: Ese pershkruese · Tema: E ardhmja ime
Te gjithe e dime se jeta eshte plot me te papritura dhe sfida. Askush nuk mund ta dije se cfare do te ndodhe te nesermen. Per nje gje eshte e sigurt, per nje te ardhme te lumtur do te duhet shume pune dhe vullnet. Edhe pse ndonjehere ndodh qe jo cdo gje s...
Autori: ina · Lloji: Ese argumentuese · Tema: deshtim nuk do te thote te rrezohesh po te rrefuzosh te ngrihesh ♥
ESEJA: ARGUMENTUESE –BINDESE ♫♫♫♫ …^_^ ►Shpesh jeta na sjell trishtim ,merzitje dhe humbje por nga ana tjeter na sjell lumturi, gezim dhe fitore.Ndonjehere na ndodh te rrezohemi ne jete pas nje gabimi apo pas dickaje te bere pa menduar.A ...
Autori: Igli Mehmetaj · Lloji: Ese argumentuese · Tema: imagjinata
njeriu per mijera e mijera vite ka fantazuar.Ato gjera qe jeta nuk ia jepte i enderronte.Sepse jeta keshtu eshte asnjehere nuk ti jepe te gjitha te gatshme.Jeta duhet formuar duhen gjetur shume copera te shperndara kudo ne cdo vend qe ti beshe nje te vetm...
Autori: Elda J. Pere · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Jeta
JETA ESHTE E BUKUR NESE E DO! Shikoni njehere perreth jush. Cfare shihni? Lule, peme, gjelberim e gjalleri? Apo TV, kompjuter e playstation? Mos valle shihni nxenes, banka e mesues? Ose familjen, ngrohtesine e dashurine…? Tashme mendoni: cfare e ben j...
Autori: Eda · Lloji: Ese filozofike · Tema: Pyetje rreth egzistences se njeriut
Ne jemi ketu ne Toke per te... Arsyeja se pse ne jemi ketu ne Toke, ndonjehere na duket e pazakonte. Kjo zakonisht ndodh kur ne jemi te lodhur nga rutina jone e perditeshme dhe duam te dalim jashte kornizave te jetes. Qe te arrish...
Autori: anonim re daku · Lloji: Analize letrare · Tema: di un
JETA ESHTE E BUKUR NESE E DO! Shikoni njehere perreth jush. Cfare shihni? Lule, peme, gjelberim e gjalleri? Apo TV, kompjuter e playstation? Mos valle shihni nxenes, banka e mesues? Ose familjen, ngrohtesine e dashurine…? Tashme mendoni: cfare e ben...
Autori: Fiori · Lloji: Ese filozofike · Tema: Jeta...
Kjo jete paska qene e destinuar te filloje me komedi, te vazhdoje me drame e te perfundoje me tragjedi! Vime ne kete bote duke bere disa njerez te qeshin dhe ikim duke lene disa duke qare… rri e mendoj se si ka mundesi qe keshtu duhet te jete ky proce...
Autori: elona · Lloji: Ese argumentuese · Tema: reklamat
JETA ESHTE E BUKUR NESE E DO! Shikoni njehere perreth jush. Cfare shihni? Lule, peme, gjelberim e gjalleri? Apo TV, kompjuter e playstation? Mos valle shihni nxenes, banka e mesues? Ose familjen, ngrohtesine e dashurine…? Tashme mendoni: cfare e ben j...
Autori: jurgen zharri · Lloji: Ese pershkruese · Tema: libri
Ai esht miku me I mire I njeriut.Kur hyn ne boten e tij nuk mund te dalesh me sepse te frymezon , qdo kapitull te len mbres,eshte sikur kaltersia e pafundme , sikur oqeani i thelle dhe vetem ai qe deshiron mund te zhytet e ta gjej thesarin. Qdo faqe qe e ...
Autori: Kristi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Jeta ime
Kam falur gabime gati te pafalshme, kam provuar te zevendesoj persona te pazevendesueshem dhe harruar persona te paharrueshem. Kam reaguar per impuls, jam zhgenjyer nga persona qe nuk e prisja, por edhe une kam zhgenjyer. .. Kam qeshur kur nuk ka qene e n...
Autori: Madalena · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Bukuria e jetes
pavarsisht gjithckaje cdokush ne jeten e tij perballet me veshtiresi te shumta te cilat e bejn me komplikuese jeten ton.Problemi eshte se shumica prej nesh nuk jemi aq te aft sa te veprojm me krenari perpara veshtiresive te vazhdojm ti buzeqeshim jetes pa...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2022 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com