Data e postimit: 2017-12-26 21:46:04
Lexime: 11334
Mesazhi i "Fjalët e qiririt"
Lloji: Analize letrare
Tema: Mesazhi i poezise se Naim Frashërit shprehur me kaligramë
Autori: Kevin Çika
Shkolla: Avni Rustemi
Klasa: 9A
Qyteti: Kukês
E-mail: Kevin.cika@live.com


||||||||||||DHE|||||||||||||||
||||||||T||||||||||||P||||||||||||
|||||||||A||||||||||||O|||||||||||
||||||R||||||||||||||||E||||||||||
||||||P|||||||||||||||Z|||||||||||||
|||||||E||||||||||||||I|||||||||||||
|||||||||V||||||||||T|||||||||||||
||||||||||||E||||||||Ë||||||||||||||
||||||||||M||||||||E|||||||||||||||||
|||||||||ZVE||||||||||||MIA|||||||||||
|||||||||||RË|||||||||||||||DHE|||||||||
|||||||||||NJE||||||||||||||||TI|||||||||
||||||||||||||TË|||||||||||||ÇLI|||||||||||
|||||||||||||DRI|||||||||||||ROJ||||||||||||
||||||||||||||JAP||||||||||||NGA|||||||||
|||||||||||||||||TU||||||||||||PRA||||||||||
||||||||||||||||||QË||||||||||||||PA||||||||
||||||||||||||||DUA||||||||||||MBE||||||||
||||||||||||||||UNË|||||||||||||||TJA||||||||

Vepra te ngjashme
Autori: fatjon rama · Lloji: Analize letrare · Tema: gjuhe shqipe
atdheu eshte gjeja me e shejt sepse aty linda u rrita ndoshta dhe do te vdes ka njerz qe jetojn jasht atdhut por kan mall ndaj atdheut sespe aty u mesove te ec te vrapj te shkruaj dhe te lexoj atdheu eshte nena e dyt kur ta degjojm fjalen atdhe aty ki shu...
Autori: GANIA EDHE RUFKIA · Lloji: Analize letrare · Tema: bora lisa njeru prej bore etj
u zgjova ne mengjes dhe pash disa fjolla bore qe po bien edhe e pash se bora kishte mbuluar te ghith vendin nuk kishte lend vend pa mbuluar pastaj une dhe shoket e mi dolem te lozim me topa bora dhe ndertuam nje njeri pre bore aty u gezuam shum pastaj qek...
Autori: Madita Syla 🦋 · Lloji: Analize letrare · Tema: Dhuratat e ditelimdjes
DHURATAT E DITELINDJES Na ishte nje mbret dhe nje mbretereshë ata kishin nje vajz te quajtur Dajana.Nje dite dajana kishte ditelindjen dhe prinderit vendosen qe ti ftonin te gjithe femijet e fshatit.Kur dajana hyri në dhomen e ndejes ata duartrokite...
Autori: Shqipe · Lloji: Analize letrare · Tema: Ënderr ti jeto
Mengjes është sot!Dielli zbardhi mengjeset ,nje hije paska rënë mbi malet me deborë.Kjo natyrë e bardhë me ngjan me parajsen disi por nganjëher me ngjan me ardhmërin që ëndërroj ta kem.E di se ne kto momente të gjithë jeni kurreshtar te dini...
Autori: Anonime · Lloji: Analize letrare · Tema: Pjesa 2
Vazhdim pjesa II Po pra, ato gjërat që nuk i kam pasur në fëmijëri më lanë të kuptoja shumë gjëra me rëndësi. Ndoshta mënyra se si i kuptova nuk ishte e duhura fundja edhe unë kisha ëndrra fëmijërore që më mundësonin të jetoja e t...
Autori: Saide pnishi · Lloji: Analize letrare · Tema: Per ditelinjen
Urime ditelindja fatlum 12.12.2018 lindi Fatlum Pnishi Kjo dit shum e bukur Kjo dit shum e mir Po na gzohet zemra Po na gzohet shpirti Po na vjen princi Po na i vjen ma i miri Dita e merkur data12 A e dini kush po vjen Ne shtepin e vet Po n...
Autori: B.Olluri · Lloji: Analize letrare · Tema: per nenen
Ndoshta cdo fjale do te ishte e paket te flisja per qenien me te dashur ne bote Nenen.Prej dites qe ne lindem ishte dora e saj qe kujdesej per ne,e ajo dore vazhdon te kujdeset per ne edhe sot pa asnje ankese.Ajo mund te kosniderohet si mrekullia e 8 ne k...
Autori: Diana B · Lloji: Analize letrare · Tema: Hebrenjtë
Ne vitin 1933 – 1934 jane perpjekjet e Mbreterise Shqiptare me Keshilltarin e Mbretit Z. Mehmet Konica dhe Ambasadorin Amerikan Z. Herman Bernstein per sigurimin e Hebrenjve. Mbreteria Shqiptare dhe qeveria austiake ne vitin 1930 hoqen vizat ne baze te...
Autori: Xhuliana Prendi · Lloji: Analize letrare · Tema: Motra ime
Nje engjull Nje pafundsi yjesh gjenden ne qiell, te hysh e te shikosh eshte si nje det i thelle, te biesh ne mendime,ti je e para qe mendoj. Te degjosh rrahjet e zemres time ,vetem per motren time rrahin qe shume e adhuroj. Sa bukur kur buqes...
Autori: xxx · Lloji: Analize letrare · Tema: seksi me i mire i jetes sime
i keni pare vellezerit e shoqes tuaj ndonjehere me shikim ndryshe nga thjesht nje shok. epo une po. shoqja ime e ngushte ka nje super vella me nje trup prej modeli. trupin e kishte super , por gjithmone isha kureshtare per penisin e tij... gjithmone shko...
Autori: Kaltrina Myrtaj · Lloji: Analize letrare · Tema: Shoqeria
Kisha dale shetitje ne pyll.Duke rendur pas luleve nje lule me terhoqi me shume nga ngjyrat e saj. Ju afrova qe ta kepus.Sa e keputa ne doren time u shfaq nje dragua i vogel .O zot ,sa tremba! Por per habin time dragoi me tha te mos trembesha sepse ...
Autori: Kasandra · Lloji: Analize letrare · Tema: Njeriu shqiptar
Shqiperia eshte atdheu im dhe jam krenar per te.Ajo mund te jete nje vend i vogel por mban shume vlera te medha.Tradita,kultura,zakonet jane indetiteti i saj.Shume shqiptare e nenvleresojne Shqiperine por duhet te kuptojne se ne ate vend ata kane mesuar p...
Autori: Rina Mustafa · Lloji: Analize letrare · Tema: per atdheun
Dita e qlirimit,dite gezimi,dite dhembje per te renet per liri flladii lehte i eres bie ne fytyrat tona.Agimii diellit kete mengjes e simbolizon qlirimin ton.Flladi i eres esht per mesherimi liris.Lirin tashm e fituam ,Kosovaeshte e pavarur.Keto qe i kemi...
Autori: Anonimi · Lloji: Analize letrare · Tema: ndihme nga shoku
Ishte dite e merkure.Sapo kisha mbaruar detyrat dhe kisha dale per te luajtur me mikeshen time. Zhvilluam shume lojera te ndyshme por pas pak topi na rra nga ana tjeter e murit ku po luanim. Une kembengula qe ta merrja. me shume kujdes kalova nga ana tjet...
Komentet e fundit!

Emri: RUDINA
Email: rudina_asllanaj@yahoo.com
Komenti: UNË DUA QË TU JAP DRITË NJERËZVE ME VEPRAT DHE POEZITË E MIA DHE TI ÇLIROJ NGA PRAPAMBETJA

Emri: Emili Capi
Email: nadacapi@yahoo.com
Komenti: Tarpeve mzve re nje te dri jap tu qe dua une. Dhe poezite e mia dhe ti cliroj nga prapambetja. Keshtu ke shkruar per mendimin tim.

Emri: Anisa Bardhoshi
Email: anisabardhoshi1@gmail.com
Komenti: mu deshen 20 minuta per ta kuptuar hahaha

Emri: haqif
Email: hysmetiigjilessemozessedranios@gmail.com
Komenti: se car ke shkrujt nuk e di ja ke fut kot plako ja ke fut kot

Emri: Kevin Çika
Email: Kevin.cika@live.com
Komenti: Dua të sqaroj diçka.Këtë krijim të nxjerrë nuk e kam shkruar si formë vetëvlerësimi për mua (duke marrë parasysh se edhe unë po botoj vepra në këtë website.)Nuk doja të krahasoja askënd dhe as nuk kisha qëllim.Thjesht bëra një kaligramë në formën e qiriut,për të treguar mesazhin e poezise"Fjalët e Qiriut".Në një formë origjinale.Si dhe nuk kam dashur të fyej asnjë. Shënim.(Mbusha hapësirat me viza sepse kaligrama nuk realizohej fare)Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2023 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com