Data e postimit: 2017-12-26 21:46:04
Lexime: 12118
Mesazhi i "Fjalët e qiririt"
Lloji: Analize letrare
Tema: Mesazhi i poezise se Naim Frashërit shprehur me kaligramë
Autori: Kevin Çika
Shkolla: Avni Rustemi
Klasa: 9A
Qyteti: Kukês
E-mail: Kevin.cika@live.com


||||||||||||DHE|||||||||||||||
||||||||T||||||||||||P||||||||||||
|||||||||A||||||||||||O|||||||||||
||||||R||||||||||||||||E||||||||||
||||||P|||||||||||||||Z|||||||||||||
|||||||E||||||||||||||I|||||||||||||
|||||||||V||||||||||T|||||||||||||
||||||||||||E||||||||Ë||||||||||||||
||||||||||M||||||||E|||||||||||||||||
|||||||||ZVE||||||||||||MIA|||||||||||
|||||||||||RË|||||||||||||||DHE|||||||||
|||||||||||NJE||||||||||||||||TI|||||||||
||||||||||||||TË|||||||||||||ÇLI|||||||||||
|||||||||||||DRI|||||||||||||ROJ||||||||||||
||||||||||||||JAP||||||||||||NGA|||||||||
|||||||||||||||||TU||||||||||||PRA||||||||||
||||||||||||||||||QË||||||||||||||PA||||||||
||||||||||||||||DUA||||||||||||MBE||||||||
||||||||||||||||UNË|||||||||||||||TJA||||||||

Vepra te ngjashme
Autori: Arta Klaiqi · Lloji: Analize letrare · Tema: Shkëmbinjtë
O tokë e Shqipërisë, E shkelur nëpër shekuj. Shumë copa ti ndanë Por prapë Shqiperi do mbetesh. U rrokullis një copë shkëmbi E ra në fushë, Urrokullis një tjetër shkëmb E ra në det. Por prapë emri nuk iu ndërrua shkëmb se...
Autori: kristina · Lloji: Analize letrare · Tema: ndihmoi ata qe jane ne nevoje
nje sirene e vogel po rinte mbi nje shkemb dhe po shikonte pasqyrimin e perendimit mbi oqean.kur papritur i shkuan syte te nje peshk i vogel qe kishte goditur krahun te nje shkemb dhe nuk levizte dot .sirenes i erdhi keq per te dhe shkoi dhe ia lidhi krah...
Autori: Erbuna Hajdari · Lloji: Analize letrare · Tema: Jeta
Ndonjëher jeta të bënë të lumtur, ndonjëher të bënë ta urresh edhe veten. Ndonjëher lodhesh,lodhesh duke parë veten si zhgënjehesh nga personat që i don dhe i vlerson, lodhesh duke ecur me kokën lartë sikur asgjë ska ndodhur, por në fa...
Autori: leonita · Lloji: Analize letrare · Tema: endrra
ne enderr dua te te flass dhe me grusht do te godas perse mua ti sme flet ta dish do te hudh ne det do ti qeth floket ti bej tull dhe do te te lidh ne kull te te shohin qe te gjith dhe nga kulla do te zgjidh do te coj te njerezia te te bjeri...
Autori: arbnora gashi · Lloji: Analize letrare · Tema: libri miku me i mir i njeriut
nje dhom pa liber eshte si nje trup pa shpirt te lexosh liber do te thot te pasurosh trurin libri eshte pasqyra e realitetit libri eshte kultur dije libri eshte mesuesi me i mir dhe miku me i dashur ai as nuk te qorton po vetem te pasuron ne liber mesuam...
Autori: Aurel Lusha · Lloji: Analize letrare · Tema: Shkolla
Vendi me mire vendi me i shktrejte eshte shkolla.Shkolla eshte çerdhja e diturise sepse aty mesojme gjerat qe na nevojiten ne jete siç jane llogaritja,shkrimi dhe lexim. Historin e vendit tone e mesojme ne çerdhen e diturise pra ne shkolle. Dyert e sh...
Autori: Selina Temko · Lloji: Analize letrare · Tema: Kush pret nje peme , pret nje jete!!!
Eh, e cfare jane pemet per ne? Sigurisht qe pemet jane gjeja me e rendesishme e jetes sone sepse pa to ne nuk do mund te jetonim. Pemet na falin qetesi dhe per me teper nje butesi te paharrueshme.Ne kurre nuk duhet ti presim pemet sepse pemet jane burim i...
Autori: xhejn · Lloji: Analize letrare · Tema: pavaresia ime
Cdokush duhet te jete I pavarur..Duhet te jete vetvetja…cdo njeri ka te drejte ta jetoje jeten ashtu si do ai dhe jo ashtu si e drejtojne te tjeret…pa miratimin tend askush nuk mund te te keqtrajtoje…cdo person mund te jete ai zogu shtegtar qe flutu...
Autori: anonim · Lloji: Analize letrare · Tema: katedralja e parisit
Viktor Marie Hygo lindi më 26 Shkurt 1802 dhe vdiq më 22 Maj 1885. Ai ishte një poet, romancier dhe dramaturg francez dhe ishte pjesë e lëvizjes romantike. Është konsideruar si një nga shkrimtarët francezë më të mëdhenj e më të njohur. Në ...
Autori: Saide pnishi · Lloji: Analize letrare · Tema: Per flamurin
28 Nentori Flamuri Valon flamuri ne kosovë Shqiponja me dy krena Flamuri kuq e zi N'Kosoven e lir Rinija sot n'kosov Jan shum te lir Edhe si e derdhen gjakun Si lumi qe buron Se harron Kosova pergjithmon Shum shtete te botes U munduan e...
Autori: Elsika Murrizi · Lloji: Analize letrare · Tema: Shqiperia gjate viteve 1939-1943
Tema : Shqiperia gjate viteve 1939-1943 1. Figura e Ahmet Zogut Ahmet Zogu lindi ne Burgajet me 8 tetor 1895 Ne kete kohe 13 vjec Ahmet Zogu behet keshtu shef i krahines se Matit .Ne vitin 1912 Zogu largohet nga Turqia per tu kthyer ne Shqiperi, mbas la...
Autori: Big G · Lloji: Analize letrare · Tema: ese, foles,degjues,shkrues te mire
Komunikimi, dëgjimi dhe shkrimi janë tre faktor formues të karakterit të një individi, gjithashtu janë pjesë të bazava themelore të zhvillimit të shoqërisë. Mbi të gjitha, shoqëria është e përbërë nga njerëzit. Janë njerëzit ata të ...
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Analize letrare · Tema: !
Dhimbja me ka vrar e malli shum M'ka marr jetes nuk i dihet çdo gjë T'vjen si bomb hidrogjeni ne ato Momente kur sje i pergatitur taman Spo di se çka me than a me fol Per dikan qe sdin me respektu apo Per ato që rrin ter diten mbas Krahvet du...
Autori: Anaili · Lloji: Analize letrare · Tema: Ndjenjat
Poezia ime ngjan me kartolinat ne festa. Gjithsecilit i takon nje urim. U ngjan diteve te mbushura plot me ngjarje qe ndonjehere zgjasin deri ne agim. Flet per gezimet, per lumturite e mia, kur nje lajm i bukur mbremjen ma zbukuron. flet yjet ...
Komentet e fundit!

Emri: RUDINA
Email: rudina_asllanaj@yahoo.com
Komenti: UNË DUA QË TU JAP DRITË NJERËZVE ME VEPRAT DHE POEZITË E MIA DHE TI ÇLIROJ NGA PRAPAMBETJA

Emri: Emili Capi
Email: nadacapi@yahoo.com
Komenti: Tarpeve mzve re nje te dri jap tu qe dua une. Dhe poezite e mia dhe ti cliroj nga prapambetja. Keshtu ke shkruar per mendimin tim.

Emri: Anisa Bardhoshi
Email: anisabardhoshi1@gmail.com
Komenti: mu deshen 20 minuta per ta kuptuar hahaha

Emri: haqif
Email: hysmetiigjilessemozessedranios@gmail.com
Komenti: se car ke shkrujt nuk e di ja ke fut kot plako ja ke fut kot

Emri: Kevin Çika
Email: Kevin.cika@live.com
Komenti: Dua të sqaroj diçka.Këtë krijim të nxjerrë nuk e kam shkruar si formë vetëvlerësimi për mua (duke marrë parasysh se edhe unë po botoj vepra në këtë website.)Nuk doja të krahasoja askënd dhe as nuk kisha qëllim.Thjesht bëra një kaligramë në formën e qiriut,për të treguar mesazhin e poezise"Fjalët e Qiriut".Në një formë origjinale.Si dhe nuk kam dashur të fyej asnjë. Shënim.(Mbusha hapësirat me viza sepse kaligrama nuk realizohej fare)Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2023 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com