Data e postimit: 2021-08-23 15:31:56
Lexime: 3441
Dashuria jone per drejtesine e ka bazen tek frika e vuajtjes nga padrejtesia!
Autori: Luljeta Mahmuti
Lloji: Analize letrare
Tema: Dashuria jone per drejtesine e ka bazen tek frika e vuajtjes nga padrejtesia!
Shkolla: ''10 Korriku Dushk''
Klasa: X-A
Qyteti: Lushnje
E-mail: Email eshte i fshehur!


Sot kam nje arsye me shume,sot gjithcka eshte ndryshe!Vrullshem deshiroj te pershkoj cdo pjese qe perben ate ku une jeteoj.Te eci e lire ne hapesiren pafund per te pare gjithcka qe me rrethon.Te vezhgoj male,dete,te gjitha kontinentet me rralle.Sot une deshiroj te mos qendroj e heshtur.Nga lart te shoh gjithcka ,nje realitet!Te nisemm nga skaji me i larget per te takuar edhe ate pjese qe shume larg qendron e harruar!
Mijera e miliona njerez hedhin hapa pareshtur.Pafund ndertesa,gradacela,anije tek vozisin ne ujin e kulluar me shpejtesi kenaqese per syrin.Duket nje perfeksion!Sa bukur per ata qe jetojne ne te,jane shume me fat,ata rrethohen nga gjithck qe duan!
Por,s'mjafton!Sot dua edhe me shume te shoh!
Te afrohem edhe me qartas te prek cdo skaj me deshiren me te madhe per te zbuluar!
Vemendjen time e terheq nje zhurme e madhe ,drejt nje vendi te vogel,ne nje pjese ku nese nuk do te ishte kjo zhurme ,nuk besoj se do te ishte aty vendqendrimi im.
Drejtesi,drejtes,degjohej brohoritja e njerezve duke protestuar per te!
Patjeter ne kete vend dicka po velonte,dicka shume thelle po shkaterronte.
C'mund te ishte valle?!
Do t'me duhej ta zbuloja.Menjehere e para qe shoh eshte nje turme njerezisht tek vrapojne drejt nje udhe te panjohur!
Jane te frikesuar,mes tyre ka ehe te demtuar.Pa perjashtim nga ata,te gjithe jane te lenduar!Nje pamje katastrofike!S'mund ta besoja.
A ishin vertet duke luftuar disa femije te pafajshem apo ishte thjesht iluzioni im?!A ishte e vertete ajo pamje ,ku grate hidheshin pertej si te pavlera,e burra qe denoheshin,duke pare fundin me te trishte te familjes se tyre.C'mund ti kete shtyre valle keta njerez te benin keto shkaterrime?!Aq forte mund ti kete lenduar dicka,sa te kthejne ne terr gjithcka,pa meshire?!
Arsyeja ishte edhe me e trishte.Nje grumbull njerezish duke luftuar drejt nje grumbulli tjeter per te rrembyer nga ata nje pjese vend,e per te qene ata zoterues.Si perfundim keta persona duhej te shfaroseshin per ti lene gjithcka ketyre tjereve,vetem sepse jante te etur per pak pushtet!Te largohen nga vendi i tyre ose edhe me keq,nga jeta ,qe tek e fundit,i eshte dhene te gjitheve ne menyre te barabarte!
Sa e trishte dhe sa padrejtesi e madhe ne kete vend ku mund te behej edhe me mire.Njerez te lire ,vullnet i forte dhe pak dashamiresi ne zemrat e tyre do te bente qe ky vend thjesht te vazhdonte...
E tronditur nga nje pjese shume e vogel e strukur ne nje kontinent te larget,vozis me lehtesi drejt vendeve te tjera.
Ku do te qendroja kete here?!Me terheq tej mase nje vend shume mire i kompletuar,magjik ne ate cfare bente pjese aty!Pamje fantastike,njerez qe jetonin ne luks,vila,jete qejfi,shume para te investuara.Dukej si nje jete pa kurrfare mungese ne te.U zhgenjeva nga mendimet e mia fillestare kur gjithe fortesa e ngritur,papritur u shemb.Ajo s'mund te quhej perfeksion,as nje jete normale,ajo ishte befasi!Aty padrejtesia therriste ne cdo pjese ,ne cdo saraj te ngritur!Jete ku gjithcka rrotullohej drejt parase,pa meshiren me te vogel,dhe...thjesht padrejtesi!
Padrejtesi tek shihje njerez qe trajtoheshin si sllever,tek zbatonin cdo urdher te marre me perpikmeri,ne te kunderten nje fund i keq i priste!Nuk kane nje liri tyren,mendimi i tyre s'vlen,nuk kane pse te kene nje jete,nje dite ku dielli te lind ndryshe per ta.Ata thjesht i nenshtroheshin ''padroneve''te tyre,sepse keshtu ka qene qe nga fillimi.Dikush perpiqet me mund duke mos menduar per jeten e tij qe eshte duke kaluar kaq keq,dikush tjeter shijon ''miresi''duke mbajtur si rober persona te tjere dhe gjithashtu nje zemer tek e cila fashitet cdo grimce qe ka lidhje me te qenit ''njeri''!Edhe nga ky vend mora dicka,nje gure me nje peshe te rende qe mbartte padrejtesi pafund!
Udhetimin tim vendosa ta vazhdoj shume me larg udhetimit te pare,per tu larguar nga keto vende me njerez te padrejte!Ndoshta,andej gjithcka do te ishte ndryshe!
Sa bukur tek shetisje keto kontinente e te duhej te zgjidhje mes tyre per tu futur me ne brendesi.Vendimin tim e lash te lire dhe u destinova drejt nje vendi ku thelbi ishin gradet e larta te arsimimit,ne shkollat dhe universitetet me te mira!Nga aty kishin dale nxenes e studente te shkelqyer,qe tashme kishin nje karriere te ngritur shume lart!Mjeke,juriste,sipermarres te medhenj dhe endeshin duke u arsimuar breza qe kishin endrra te medha.U sistemova diku per te pare se si nje dite e nje nxenesi te zakonshem,niste e perfundonte.Por,s'munda ta pranoje,te gjithe ate qe ndodhte para meje ,sikurse te ishin gjerat me normale.Aty dituria dhe paraja kishin te njejten vlere.Padrejtesia dhe e drejta ishin po e njejta.Dikush perpiqej dhe ne labirinthin e mendjes strehonte dije pafund ,por s'arrinte asgje.Kjo ishte e pakuptimte!Dikush tjeter as qe e merrte mundimin te perpiqej per dicka te vogel dhe cuditerisht arrinte gjera te medha.Kjo nderlidhje ishte me e padrejta!Padrejtesi qe ne hapat e pare,padrejtesi edhe me tej.Sa e dhimbshme kjo gjendje,gjithcka qe me rrethonte brenda kaq pak kohesh ne udhetimin tim!Nuk arrita ta perfundoj ashtu sic duhet.Me cfare mund te ngushellohesha?!Drjetesi,drejtesi dhe vetem per te flitet kudo,ku nderkohe grimcat e drejtesise veshtire te arrish ti dallosh!
Njerezit testohen,bashke me taedhe mendimet e tyre te impulsuara prej nje horizonti tjeter.Horizontit te zemres.Sa pak miresi e strehuar ne te.Sa shume padrejtesi dhe vuajtje pa kthim.A nuk do te kthehen valle nje dite tek ti ,te gjitha ato qe ke vepruar?!Po nese kthehen ne menyren me te keqe te shumefishuar?!
Cfare fundi do te jete ai?!
Ne e duam te drejte,ne duam qe gjithcka te veshi petkun e drejtesise.Jeta eshte e drejte,por jemi ne ata qe zgjedhim mes fortunes dhe qetesise!

Vepra te ngjashme
Autori: Sara Terbunja · Lloji: Analize letrare · Tema: mesuesi im babi im etj.
Kam nje mesues kam nje baba mesuesi me mesoi babi me edukoi keshtu qe nje dite une do ti falenderoj mesues e baba une do ti nderoj
Autori: kiara · Lloji: Analize letrare · Tema: dimri
dimri eshte nje stime shume e bkr dhe e qete. debora jashte, zjarri ne oxhak, caj ose ushqimete ngrohta ne sofer te japin nje qetesi te pazevendesueshme ..................................................................
Autori: desi · Lloji: Analize letrare · Tema: plaget e luftes jane te pshmangshme
Gjenerali I Ushtrise se Vdekur Gjenerali I ushtrise se vdekur eshte nje romani I shkruar nga Ismail Kadare ne vitin 1963.Romani eshte I ndare ne dy pjese dhe ne kapituj ne te cilin Kadare ka shkruar ne...
Autori: asi · Lloji: Analize letrare · Tema: deti jon
une jam uji i kripur qe shfaqet ne vend te papritur me kembet e mia te gjata shikoj majat e maleve te larta ku mes tyre eci me vrap por asgje une dot nuk kap eci eci pa pushim por prap rri ne vendin tim.
Autori: Arss Rey · Lloji: Analize letrare · Tema: Gjakmarja ne SHQIPERI
Shqiperia eshte nje vend i madh,nje vend i europianizuar,nje vend oi cili tashme njehet pothuaj nga e gjithe bota.Nje vend i cili ne aspektet kryesore te jetes eshte mjaf i zhviluar.Shiperia eshte nje vend qe ka mere krenar miliona shqipetare ,qe te jene ...
Autori: Engerilda Ukperaj · Lloji: Analize letrare · Tema: Femijet
Femijet jane shembelltyra e nje shoqerie. Aksidentalisht femijet po i "vret" dashuria me superficit. Prinderit shqipetare nuk dine te duan femijet. Ata mendojne qe te duash femijen do te thote te jene nje lloj "xhindi" qe ploteson cdo deshire te tyre. Mja...
Autori: ANONIM · Lloji: Analize letrare · Tema: Analiza dhe komenti letrar i veprës Katedralja e Parisit
Skeda e analizës Titulli: "Katedralja e Parisit" Autori: Viktor Hygo Lloji i veprës: Roman Përmbajtja: "Katedralja e Parisit" është një roman shkruar nga Viktor Hygo, i botuar për herë të parë në vitin 1831. Vepra ndjek historinë e ...
Autori: Lalezare Istrefi · Lloji: Analize letrare · Tema: Qesh.
Profesori Beni:Profesor,ku dallohet budalli nga I mencuri? Profesori:Kur budalli thote ndonje send eshte 100%i sigurt ndersa I mencuri mendihet me shume. Beni:Profesor,sa je I sigurt per kete? Profesori:100% HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH...
Autori: Erika Remark · Lloji: Analize letrare · Tema: Realiteti dhe dueti fat-ekzistence
Ti fat i jetes time te gdhenden ne argjile, Te rrenjosen ne toke te shkrete , E plasaritjet mbi emrin tend , Plaken vitet nje e nga nje. Ti quhesh art,art ne qelq te ftohte Lashtesi e njohur nga shekujt qe s’njohe Zotin tend! Thuame, ti madheshti ...
Autori: Fortesa Jeliqi · Lloji: Analize letrare · Tema: nje urim
Sot nje dite e veqant per ty,eshte dita kur ne kete bote erdhi nje engjull,eshte dita kur kesaj bote iu shtua nje YLL qe shendrit ne menyren me te mir te mundshem ne jeten ton.Shpresoj qe fati lumturia ,dhe sukseset te te percielli ty ne qdo hap te jetes ...
Autori: Ajshe Jakupi · Lloji: Analize letrare · Tema: Bukuritë e Pranverës
Përshëndetje pranverë!Një stinë që na zgjon e na ringjall.Na ndihmon të gjejmë ajrin dhe ujin ngazëllyes e na emocionon nga yjet e natës...Pranvera është mënyra e natyrës për të thënë "Le të festojmë". Ajri është si një flutur me k...
Autori: Fotesa jelliqi · Lloji: Analize letrare · Tema: vendlindja ime
Nje qytet me vlera te larta me kutura te vjetra dhe tradita te ndryshme.Minjera e Trepqes e cila ne qytetin ton sjell shum turista te cilet e vizitoj ate e kemi edhe ure e ibrit e cila e ndan kete ,qytqet te bukur ne dy pjes.Kemi parkun me te bukur ne Mit...
Autori: Silvana · Lloji: Analize letrare · Tema: Nana ime
Nana ime është gjeja me e shtrejt per mua, ajo esht engjulli qe me mbron ne xhdo hap te jetes time, esht njeriu qe me ushqeu me edukat dhe me miresi ne jet. Ne gjdo hap qe helli nuk jam une por esht vlera e saj, ajo është frymarrja ime.
Autori: reuda hajrullahu klasa 4 3 msuesia age gjonaj · Lloji: Analize letrare · Tema: 28 netori
28 netori 28netori nje, dit e shnuar. fes e madhe ne vlor te gjith me flamui ne duar. e gjith bota , te na ket zili. per te bukurn, shqipri. nuk horrohe , deshmort qe u. fliuan per shipri motr marigona e qndisi flamuri qe ...




Komentet e fundit!



Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2026 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com