Data e postimit: 2024-03-09 23:09:53
Lexime: 308
Nje lule (8-marsi)
Lloji: Poezi dashurie
Tema: Heroina jone
Autori: Blina
Shkolla: Aki Dika
Klasa: 4C
Qyteti: Struge
E-mail: blinapollozhani09@gmail.com


Nje lule,
qante ne nje kopsht,
kishte mbetur e vetmuar,
ajo kishte lulezuarar,
afer i qendronte nje femi,
mendonte kujt me ja dhuruar,
lulen e tij.

Qielli u ngrys,
shiu binte pa ndal,
a ka kush lotet tua ndal?

Lulja filloi te vyshkej,
ne doren e jetimit te ngrate,
e lagur,
me lotet e tij duke qajte.

Lulja e thare,
mbeti ne doren e tij,
dhurate e pa dhuruar,
per nenen e tij.

Heroina e jetes je ti!

Vepra te ngjashme
Autori: Lauresa · Lloji: Ese argumentuese bindese · Tema: Motra ime
Motra Ime Jetoja pa shpresa dikur e lenduar deri sa nuk kisha nje moter e vetmuar nuk kisha te kush te meshtetemm tek nje shoqe e cila qesh me lotet e mij A por ti erdhe Moter.Diten kur ti linde binte shii .Nuk po binte shii por ishinn lotet e mi nga ge...
Autori: blerta haziri · Lloji: Tregim · Tema: vetmija
Historia ja fillon ne nje pylle te lashte . Nje grua e lind nje vajze te bukur ,ajo vendosi ta le vajzen ne pylle sepse burri i saj e deshironte nje djale.Burri i tha nese lind vajze do ta vras me duart e mija .Nena nuk duroj qe vajza e saj te vdes dhe...
Autori: Saide pnishi · Lloji: Poezi kolone · Tema: Per lulen
Lulja e kosoves Lulja kosoves kur te kan nda Nga shoqet tuja Me lot tuj kaj Kur te kan këputer Me dorë te leht Nana ime O lulja shkret Më thuj qte ka than Kur te kan dergue Te unë me ardh Mem permallue Mem than se e mjera ...
Autori: Enkeleana dhe Lindrit Ramaja · Lloji: Tregime per femije · Tema: Lulja ne oqean
Nje here e nje kohe na kishte jetuar nje mbreteri.Aty sundonte nje princ i vogel.Njehere ai ishte duke shetitur ne pyll ai gjithmon kishte deshir te behej i fort.Ai pa lulen ne oqean dhe e mori dhe tha:-kam deshir te behem i fort dhe atij ju realizua en...
Autori: Elsa Idrizaj · Lloji: Ese pershkruese · Tema: varferia njerezore
Nje dite te bukur filloi te binte nje shi shume i madh.nje djal i vogel shikonte qiellin duke qare,ai ishte i varfer dhe qendronte ne rruge.Dikush qe po kalonte e shikoi dhe i jepi para por djali i vogel nuk i pranonte nga turpi,shpirti i digjej por ngada...
Autori: Erblina Shala · Lloji: Ese pershkruese · Tema: vjeshta
Me pelqejn ecjet buz lumenjeve e keshtu vendosa te dal me mamin per te ecur . Shinim shum njerz duke ecur e duke e shijuar kete dit.E papritur pash se floket e mi perplaseshin ne fytyren time .E qielli kishte marr nje ngjyr te kalter te erret e fryente n...
Autori: Sahide Pnishi · Lloji: Thenie · Tema: për trëndafilin e bardhë
Lulja kosoves Lulja e kosoves Ku të ka nda Nga shoqet e tua Me lot Kur te ka këputur Me dorë të lehtë Nëna ime O lulja shkretë Më thuj q'të ka thanë Kit të ka dërgue Të unë me ardhë Mem përmallue Mem thanē se e mjer...
Autori: jonilda jona · Lloji: Poezi personale · Tema: dashuria
Duke vuajtur dora i shkruan pasi loti cdo faqe i prek bashke dhimbja e therret mallkim apo fatkeqesi po perjeton kjo vajz tani ? Askend ska prane qe dhimbjen tja lehtesoj disi te gjithe iken ...iku dhe ai... qe cdo enderr e thurte tani nje ...
Autori: a.b · Lloji: Ese pershkruese · Tema: shiu
Kur u zgjova ndjeva nje zhurme te vogel...ishte shiu i cili binte pa pushim...Ky shi te them te drejten nuk me pelqeu edhe pse shiun e kisha per qefi..Nuk me pelqeu pasi qe mi kishte prishur planet...Sot do te shkojna ne nje shtitje te bukur me kalsen tim...
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Poezi lirike · Tema: personale
Lulja Ime Lulja ime Lloj-lloj ngjyra Qenka tharë Unë se ujita Gjethet e saj I janë paluar Ajo me mua Eshtë hidhruar Pas-pak Fillova ta ujis U rrit shpejt Në majë U ngrit
Autori: Mirjeta Caushi · Lloji: Tregim · Tema: dashuria e motres per te vellane
Ne nje jetimore ishin rritur dy femije,moter e vella.pas disa kohesh kishte ardhur nje cift i cili deshironte te merrnin nje femije.Ata u drejtuan per tek ata te dy.Ata vendosen qe te merrnin vetem djalin.Kur ata e kapen nga dora vajza shkoi dhe iu lut qe...
Autori: enkeleana.ramaja · Lloji: Tregim · Tema: enderra
Nje here e nje kohe jetonte nje mbreteri.Mbreteria ishte afer pyllit.Nje princ po kalonte aty pran ai ishte i dobet ai deshironte qe endra e tij ti behej realitet. Princi nje dit duke shetitur neper pyll pa lulen e arte e mori dhe e mendoi deshirn dhe pa...
Autori: Ensild · Lloji: Poezi lirike · Tema: Sjellja jone ndaj natyres
Ne pyll une hyra, s'kerkoja gje, kur brenda u futa, cudi m'u be. Nen hije pashe, nje lule te blerte, si yll ndriste, ish plot me ere! Ta kepusja kur desha, nga une u kthye: "Qe une te vyshkem ti po me shqyen!" Me rrenje e nxora, e mora ...
Autori: Flavia Biba · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Gjuha shqipe eshte i vetmi mjet i ndritcimit dhe i perparimit
Gjuha shqipe eshte i vetmi mjet i ndritcimit dhe i perparimit. Pedersoni ka thene kete thenie e cila ka lene nje mesash te bukur tek une. Gjate pushtimit te turqeve, sic te gjithe e dime rrezikohej te zhdukej gjuha jone shqipe.Shqiptaret luftuan shume qe ...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com