Data e postimit: 2012-10-12 10:36:54
Lexime: 14652
Vjeshta
Lloji: Pershkrim
Tema: Nje shetitje buze liqenit
Autori: ema
Shkolla: High School
Klasa: 9b
Qyteti: Tirana
E-mail: emaema@yahoo.com


Sa me pelqejne ditet e embla te vjeshtes.I adhuroj shetitjet e gjata buze parkut.Era e lehte qe fryn dalengadale e te merr floket perpjete,qe rrudh siperfaqen e liqenit e qe tund kendshem gjethet e pemeve, e si pasoje ato rrezohen pertoke me pelqen shume.Ngjitem ne rrugen dredharake e syte me shkojne te gjethet e kuqerremta, gjethet ne ngjyre jeshile te erret e gjethet me nje ngjyre te verdhe te mbyllur, te cilat shkojne sa kendej andej nga era.Zogjte lart ne qiell ne grup fluturojne per te merguar.Rruges shoh njerez te cilet preferojne te ulen neper stolat prej druri e te bidedojne, por edhe njerez te cilet preferojne te shohin natyren as te eger e as te bute te kesaj stine aq te mrekullueshme.Nese do te me pyesnin se cilen stine pelqej me shume.atehere padyshim qe do te pergjigjesha vjeshta,per njemije arsye.

Vepra te ngjashme
Autori: Erona Guri · Lloji: Hartim · Tema: Pranvera
Sa me pelqejne ditet e embla te vjeshtes.I adhuroj shetitjet e gjata buze parkut.Era e lehte qe fryn dalengadale e te merr floket perpjete,qe rrudh siperfaqen e liqenit e qe tund kendshem gjethet e pemeve, e si pasoje ato rrezohen pertoke me pelqen shume....
Autori: Redon Bejtullahu · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: vjeshta
Sa me pelqejn ditet e embla te vjeshtes.I adhuroj shetitjet e gjata buze parkut.Era e leht qe fryn dalengadale e te merr floket perpjet,qe rrudh siperfaqen e liqenit e qe tund kendshem gjethet e pemve si pasoj ato rrezohen per tok me pelqen shum.Ngjitem n...
Autori: fioralba bardhoshi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: vjeshta
sa me pelqejne ditet e embla te vjeshtes.vendi ka veshur nje kemisheze te arte.pemet kane marre ngjyre vezulluese qe pasqyrohet ne ujin e liqenit.pemet me miliona gjethe krijonin nje qilim ngjyrash.shushurima e gjetheve qe binin dukeshin te mrekullueshme...
Autori: Madita Syla · Lloji: Analize letrare · Tema: Vjeshta
Vjeshta Nje stinë ku ngjyra e gjelbert merr fund .E gjithe natyra merr ngjyre portokalli dhe kafe .Vjeshta eshte nje stine shume e bukur e cila na sjell nje mot te fresket dhe me shi.Secila stinë e ka bukurine e vet por edhe vjeshta ka bukurine e saj...
Autori: Gresa xhepmetaj · Lloji: Ese informuese · Tema: Vjeshta
Vjeshta eshte nje stine imagjinare.Ne fshatin ku une jetoj eshte shume bukur sepse kur bien gjethet e gjithe toka mbulohet.Mollet piqen,rrushi,geshtenjat e shume fruta te tjera.Vjeshta eshte stina e preferuar e bujqve sepse ka shume gjera per te vjele.Por...
Autori: kaltrina elshani · Lloji: Hartim · Tema: vjeshta
Vjeshta nje stine ku ngjyra e gjelber merr fund.Kjo stine e bukur ne natyre sjell nje ngjyre te bukur prej ari.Stina e vjeshtesna sjell nje mot jo shume te preferueshem per femijet te cilet nuk jan adhurues per shiun dhe te ftohtit pa bore.Por stina e vje...
Autori: Urata Matluma · Lloji: Ese pershkruese · Tema: vjeshta
vjeshta eshte nje nder kater stinet me te bukura te vitit...edhe vjeshta si cdo stine ka bukurite e saj , fryen era , bien gjethet , bie shi ,korren fushat , bien temperaturat , mbushen hambaret me drithera ,por me e mira eshte qe ne shtator fillon viti i...
Autori: Barije bislimi · Lloji: Analize letrare · Tema: Stina e vjeshtes
Stina e vjeshtes Fillon me 23 shtator dhe mbaron me 22 dhetor nje Stine ku e nngyra e gjelber te gjithe gjethet bien ne toke ato Jan shume ngjyra por me shum dallohet ngjyra e Arte .vjeshta edhe nje Stine ku ka erë reshje shiu dhe mjegull.por me vjeshte ...
Autori: megi loci · Lloji: Ese pershkruese · Tema: vjeshta
Nje nga stinet e mia te preferuara eshte vjeshta.Vjeshta me pelqen sepse ka ngjyra te mrekullueshme.Tani vjeshta ka ardhur.Neper te gjithe pyjet ka rene qetesia.Kafshet jane futur ne strofullat e tyre duke pritur ardhjen e pranveres.Shpendet fluturuan dh...
Autori: tringa · Lloji: Ese pershkruese · Tema: stina e vjeshtes
Stina e vjeshtes fillon me 23 shtator .vjeshta ne fshat duket shume ndryshe sepse nuk e ka pamjen si ne vere.Natyra merr pammje me ngjyre kafe.Kudo ne barin e njome ka gjethe me ngjyra te ndryshme te cilat kane rene prej pemeve.TE gjithe behen gati per d...
Autori: Klara Lico · Lloji: Pershkrim · Tema: Stina e arte
o vjeshte e arte o stine e zjarrte!nuk me besohet qe sot stina e vjeshtes me kishte ardhur per vizite ne parkun e qytetit tim...! sapo ecja ne rruge degjoja nje tingull te bute qe me tingellonte si nje ninulle e embel dhe plot zhaurime.ne parkun e qytetit...
Autori: Klara Lico · Lloji: Pershkrim · Tema: Stina e vjeshtes
o vjeshte e arte o stine e zjarrte!nuk me besohet qe sot stina e vjeshtes me kishte ardhur per vizite ne parkun e qytetit tim...! sapo ecja ne rruge degjoja nje tingull te bute qe me tingellonte si nje ninulle e embel dhe plot zhaurime.ne parkun e qytetit...
Autori: Ela Ela · Lloji: Pershkrim · Tema: "Gjethe Vjeshta"
Zbarkuan ne toke gjethet e kafeta, Ngadal dielli po leshon rreze te vaketa, Zogjte qiellin anembane pushtojne , Dhe shirat token mezi po presin te takojne.! Nje zhaurime e lehte trupin mbeshtjell, Nga zemra eshte gati te dal nje uragan, Toka nderr...
Autori: Ela Ela · Lloji: Pershkrim · Tema: "Gjethe Vjeshta"
Zbarkuan ne toke gjethet e kafeta, Ngadal dielli po leshon rreze te vaketa, Zogjte qiellin anembane pushtojne , Dhe shirat token mezi po presin te takojne.! Nje zhaurime e lehte trupin mbeshtjell, Nga zemra eshte gati te dal nje uragan, Toka nderr...
Komentet e fundit!

Emri: Emili Capi
Email: nadacapi@yahoo.com
Komenti: Shume bukur e ke bere! Leri cfare te thone te tjeret se ata nuk dine se c eshte eseja. Ji vetvetja dhe thuaja vets qe jam e mire jam e mire jam e mire jam e mire jam e mire. Bravo! Te lumte! Ej e di ti qe ne jemi ne te njejtin shkolle? Po po e degjove jemi qe te dyja bashke tek ajo shkolle ku je dhe ti. Flm per vemendjen dhe kohen tuaj!

Emri: thjesht un
Email: jetaeshteaventure@yahoo.com
Komenti: lere cthon t tjeret e ke bo shum t bkr

Emri: mut e ke ba
Email: mutekeba@hotmail.com
Komenti: e ki dhiii kejt mut e ke baaa e

Emri: endritacom
Email: blend_gashi@hotmail.com
Komenti: shum bukur me ka pelqyer kjo ese kam marr disa rreshta nga kjo ese dhe i kam pershtatur edhe disa vet dhe me ka dalur nje ese perfekte vazhdo dhe shkruaj mos ia ver veshin askujt veq kush te ka inatin (fuck ing) (e ti Kisa me vjen mir qe shkruan mir dhe vazhdo shkruaj por mos u perzi shum ne eset e tjereve sepse edhe ty dikush te kritikon dhe si do te ndihesh ti pastaj do te me kishte interesua shum te di se si do te ndiheshe edhe nese ben ta shkruash nje ese vjeshta por ti vet dhe ta postosh por ketu ne vend te komentit

Emri: xhixhja
Email: doublesix@hotmail.com
Komenti: vari karin

Emri: miraxh
Email: qemal_miraxh@hotmail.com
Komenti: shume e bukur Tema :) ;)

Emri: katalina
Email: katalina@yahoo.com
Komenti: es una mahia. quando ves eso

Emri: sofia
Email: sofiasofi@yahoo.com
Komenti: flladi i lehte i eres te shpupurit floket

Emri: sofia
Email: sofiasofi@yahoo.com
Komenti: flladi i lehte i eres te shpupurit floket

Emri: shevi
Email: shevi.matoshi@info.al
Komenti: ylll fare te pakten vlen per ne shkolle shyqyr eheheheheheh.


Emri: jetmir
Email: jetmirpeci@hotmail.com
Komenti: nuk me pelqeu fare kjo ju qenkenit budall fare

Emri: lona
Email: lona@live.it
Komenti:

Emri: anxhi
Email: anxhi.bobi@yahoo.com
Komenti: vjeshta...stina me magjike e vitit duke pare gjethet e rena krijohet 1 atmosfere e vecant flladi i leht ti eres te perkedhel floket leht e te thot shifem mua sa bukur erdh.ngjyrat e shumta te gjetheve bejn qe vendi te shendrisi e te shfaqi bukurin e ti..njerzit ulen ne shtolat e ruges dhe e shijojn ate pejsazh aq romantik..duke par cifte cifte qe e shijojn ate stin te vjen nje deshir e madhe ta dashurosh ket stin..me perfundimin e ksaj stine gjith magjia perfundon dhe kthehet normaliteti i hershem ne jetet tona

Emri: besarta besa
Email: calta_2001@zbavitu.net
Komenti: qitni ma shum eseja

Emri: xhorxhia_17@yahoo.com
Email: xhorxhia_17@yahoo.com
Komenti:

Emri: Osee
Email: dulcete12@hotmail.com
Komenti: pFFFFFFF

Emri: keti
Email: ketilena@yahoo.com
Komenti: nice

Emri: elisa
Email: elisapg@yahoo.com
Komenti: shummmmmmmmmmm kottttttt

Emri: klea
Email: klea_13@hotmail.com
Komenti:

Emri: Kisa
Email: kisasela@yahoo.com
Komenti: EDHE UNA KLS E 9 JAM PO BEJ ESE ME BKRR OKI ZMR KLB THJESHT FARE S'ME PLQ


Emri: melisa
Email: melisssa@live.com
Komenti: bibedojme.apo.bisedojme

Emri: rudi
Email: rudijangulli@yahoo.com
Komenti:

Emri: oriol
Email: orjolcemalli@yahoo.com
Komenti: shum e bukur

Emri: INA
Email: rominadokaj@hotmail.com
Komenti: nice...

Emri: lela
Email: leli-o@live.de
Komenti: e bukur

Emri: Mervab
Email: mervan_shkupi@hotmail.com
Komenti: Shum Bukur Aman Edhe Pak Ma BuKUE QUUM QUUM QUUM bUkur

Emri: vedat memedi
Email: dati413@live.com
Komenti: vjeshta fillon me njezet e nishit shtator vjeshtta eshte nje nga stinnet me te bukura na jep shiun qe bie por drunjet me frutaa nuk jane kan qen ne ver nisinte paraqesin ret e para era po fryn ftohet gjethet po piknin prej drurit te hidheruara zogjte dallendyshet harabeli te gjitha shpezet ikin e bojn cerdhet e veta aty rin derri kur te vjije ngrohti por edhe vjeshta na jep ne ve nje gje shum te bukur najep bukurin malet kane qene te gjelberta tani jan te kafta gjita kto gjre te bukura ndodhin ne vjeshte lulet nuk mund ti i kena qekena pasur deri me sot koha dryshonshum sepse tani menuk eshte me ngrohet eshte shum ftohet po te .gjith njerzit sidomoes femijet qe gezohen me shum se te gjith njerzit por ne vjeshte haruam sepese mbjeshet edhe misri bujkut e mbjellin gjthe kto gjera te bukura

Emri: Bone
Email: Dio-nita@hotmail.com
Komenti: Hahahha keni vyt hala me shkru se kjo spo majfton Sa Po Merlin mesuesi ne shkoll !!!

Emri: donald
Email: leka.donald@yaho.com
Komenti: shume e bukur pershkrimi

Emri: liridin
Email: dino_@erorr.com
Komenti: hahha


Emri: liridin
Email: dino_@erorr.com
Komenti: shum e mir

Emri: blend
Email: blend_gashi@hotmail.com
Komenti: a ka mat mir se kjo spom pelqen

Emri: halit
Email: haliti0-19@hotmail.com
Komenti: hahaah hihihi bie bor ner qershiShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2022 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com