Data e postimit: 2012-07-10 06:52:10
Lexime: 128871
Shkruaj nje kujtim, nje ngjarje qe nuk ju shlyhet nga kujtesa
Lloji: Pershkrim
Tema: Kujtime
Autori: Autori eshte i fshehur!
Shkolla: Edith Durham
Klasa: 9
Qyteti: Tirane
E-mail: Email eshte i fshehur!


Kujtimet jane dokumentet me te rendesishme per njeriun. Nepermjet tyre arrij te bej nje permbledhje te gjithe jetes sime. Kam kujtime ne periudha te ndryshme, duke filluar qe bebe. Mund te shkruaj per ngjarje qe kam perjetuar me prinderit, gjysherit, shoqet e shoket, por une zgjedh kujtimt me idhullin e jetes sime, tim vella. Shfletoj faqet e albumeve fotografike. Sjell ne mend gjithcka. Me kujtohet kur te dy se bashku adhuronim te krijonim ndertesa me objekte nga me te cuditshmet, qe nga letrat e deri te cadrat e shiut, pershtypje me ben vetem nje fotografi, ajo ku kemi dale menjehere pasi im vella fitoi shkollen e larte. Mund te mendoni se kjo nuk ka asnje lidhje me mua, por ka. Kam qene ne fundin e femijerise e ne fillimin e nje kapitulli te ri. Jeta ime ishte mberthyer nga nje monotoni e tmerrshme prej se ciles nuk dija si te dilja. Vellai im arriti te rishfaqte tek une kurajon dhe deshiren per te perballuar sfidat e se ardhmes. Jeta ime mori nje kuptim te ri. Me pushtoi nje force aq e madhe, e cila arriti te mposhtte cdo lloj dyshimi apo vuajtje. Ndjenjen e asaj dite nuk do ta harroj kurre sepse ishte ajo qe me shnderroi teresisht duke me kthyer ne nje njeri te vendosur qe nuk e humb kurre besimin.

Vepra te ngjashme
Autori: Emanuela · Lloji: Analize letrare · Tema: Familja ime
E mbaj mend kur ishim te vegjel.Ehhhh sa here u rrihinim me njeri-tjetrin.une ateher nuk e dija dhe nuk e kuptoja se cdo te thoshte me te vertet te kesh nje vella me te madh qe do te ishte mbeshtetja jote.por kur fati jot ishte qe te ikje ne gurbet ateher...
Autori: Fiona Ajrullaj · Lloji: Hartim · Tema: Nente vjet kaluam bashke
Dita e pare e shkolles,ishte dita me e lumtur e jetes sime qe me padurim e prisja.Erdha ne shkolle njesoj si vjen nje foshnje ne jete,erdha pa ditur se si eshte jeta shkollore,erdha me nje fletore me flete te pashkruara,erdha per t'ia arrire qellimit,erdh...
Autori: Brikena · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Shoqeria ,pjese e jetes sime
Shoqeria ,pjese e jetes sime Shoket e shoqet e mia jane njerzit qe dua me shume , jane ata qe me bejne per te qeshur ne cdo moment , nese ata jane te lumtur dhe une jam e lumtur , nese ato merziten dhe une merzitem me shume se ato , nese ato lendohem u...
Autori: Desara Dedolli · Lloji: Hartim · Tema: Vellai ,gjeja me e shtrenjte ne bote
Vellai im eshte gjysma ime tjeter.E dua pa fund...Me te kaloj castet me te bukura te jetes sime.Ai gjate gjithe kohes me qorton ne gabimet qe une bej dhe per kete e dua edhe me shume sepse do te thote qe ai kujdeset per mua.Ndihem shume krnare qe kam nje...
Autori: Krisula Bilo · Lloji: Ese pershkruese · Tema: nje vend aq i afert nga femijeria e larget
Femijeria, eshte mosha me bukur ne te cilen secili pa diskutim ka kujtimet e veta. Femijeria ka kujtimet me te bukura, me te vecanta, me mbrslenese ne jeten tone. Une kam shume kujtime nga femijeria ime. mosha e femijerise per mua do te mbetet tere jeten ...
Autori: serxho kuka · Lloji: Ese argumentuese · Tema: jeta dhe ndjenjat
Jeta eshte nje dhunti nga zoti ! NE duhet ta respektojm dhe ta mbrojm jeten dhe jo ta demtojm me gjera te kota si alkooli droga e gjera te kota! Reth jetes ne dim shum pak gjera mendoj se ...... disa nuk dine asgje!Per disa jeta vuan e per disa jeta nuk e...
Autori: SHQIPONJE SHKEMBI · Lloji: Poezi personale · Tema: VELLAI IM I VETEM
VELLA I DASHUR VELLA NJE TE KAM TY TE DUA SHUM UNE QDO GJE DO BEJA PER TY TI JE GJYSMA JETES TIME TI JE QDO QE PER MUA QE NUK BLIHET ME ASGJE UNE JAM KRENARE QE KAM NJE VELLA KAQ TE MIR SI TI
Autori: Krejg Tola · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Fatin e zgjedhim vete apo eshte i paracaktuar?
Fati eshte nje lloj prezence qe duket sikur fshihet pas cdo experience njerezore, percakton rrjedhen e jetes, sukses te perjetshem apo deshtim te pavdekshem. Duket i pandryshueshem, i pashmangshem, i padevijueshem, njelloj si i skalitur ne gur. Sikur nuk ...
Autori: Anna Cani · Lloji: Ese filozofike · Tema: Perendimi
Kur shikon perendimin e diellit te duket sikur je ne enderr. E pra,edhe me mua keshtu ndodh. Cdo fundjave ngjitem ne tarrace bashke me tim vella e shohim perendimin e diellit. E teksa perpiqem te shkruaj vargje shoh bukurite e natyres,perendimin e diellit...
Autori: samanta kaba · Lloji: Ese argumentuese · Tema: cfare jane kujtimet
Kujtimet jane ngjarje qe te kane ndodhur gjate nje periudhe te jetes . Ato mund te na kene ndodhur ne raste te mira apo dhe ne ato te keqija . Edhe pse nje pjese te madhe te jetes e kam kaluar vetem me kujtime te mira . Sepse mendoj se ne qofte se ke nje ...
Autori: DRITANA HIDA · Lloji: Ese vleresuese · Tema: NENA
ESE PER:”NENEN” Engjejt ekzistojne por ndonjehere nuk kane krahe… Falenderoj zotin I cili ka zbritur nje engjell nga qielli dhe e ka sjelle ketu…perkrahe meje…dhe pikerisht ky engjell esht ajo …e kush tjeter pervec nenes sime?Sepse eshte ...
Autori: samanta kaba · Lloji: Ese argumentuese · Tema: cfare jane kujtimet
Kujtimet jane ngjarje qe te kane ndodhur gjate nje periudhe te jetes . Ato mund te na kene ndodhur ne raste te mira apo dhe ne ato te keqija . Edhe pse nje pjese te madhe te jetes e kam kaluar vetem me kujtime te mira . Sepse mendoj se ne qofte se ke nje ...
Autori: Klevisa Manovi · Lloji: Tekst vleresues · Tema: Luis😥
Nuk mund ta besoj akoma qe ti nuk je me ne kete jete.Si munde te largohesh keshtu?Si munde te lesh gjithe keto njerez qe te duan pas?Si mundi zoti te te largonte aq shpejt nga kjo jete?Si mundi te te largonte akoma pa krijuar familjen,akoma pa mbushur te ...
Autori: .... **.... · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Perrallat jane pasqyre e jetes tone
Kur permendim perrallat te gjitheve na shfaqen imazhet e femijerise,ne ato netet e rralla kur degjonim keto histori te treguara nga prinderit tone ne menyre qe te na argetonin neve.Ne u rritem ne kete monotoni ose rutine qe nuk donim qe te na mungonte asn...
Komentet e fundit!

Emri: aliu
Email: alibabame40hajdut@gmail.com
Komenti: kot fare sa e shkurtes si per kl pare ja ke fut kot iher pa pik lidhje me ket as 2 nuk merr dot

Emri: yoiyuufv
Email: eutrtr@gmail.com
Komenti:

Emri: hhhhhhh gujkkkkkkkkkkk
Email: sarasaraiii1222@gmail.com
Komenti:

Emri: beki
Email: bekimehoxha1@gmail.com
Komenti: bravo e bukur qenka

Emri: hrvy
Email: hyvyVevo@gmail.com
Komenti: Le nom o gov ku vete me kete teksti mr /

Emri: hrvy
Email: hyvyVevo@gmail.com
Komenti: Le nom o gov ku vete me kete teksti mr /

Emri: ui;ps
Email: kjfvgnh@yahoo.com
Komenti: marra 4 per fajin tuaj

Emri: denis k kani
Email: deniskani@outlook.com
Komenti: nuk me pelqeu fare sepse qe nje ese te jete e bukur duhet te ngjalle emocion dhe te kete shume fjale te bukura qe te shpjegojne me sakte ate qe ti ke regjistruar ne ate "magnetotrurin"tend:

Emri: elvira
Email: Elvira.morina16@gemail.com
Komenti: Lisha me than qe e mir pom doket

Emri: beku
Email: libraria@live.com
Komenti: Bukur


Emri: fedtgsed
Email: romina.balla.503@facebook.com
Komenti: jo shum interesante

Emri: hasime
Email: hasime_daqaj@hotmail.com
Komenti: uaaa super shum shum super me plq shummm

Emri: blina
Email: blina-heart@gmail.com
Komenti: shum mir

Emri: blina
Email: blina-heart@gmail.com
Komenti: shum mir

Emri: Izabela
Email: Izabelareci@live.com
Komenti:

Emri: leunard ferizoolli
Email: leonard@hotmail.com
Komenti:

Emri: justin bieber
Email: justinbieber0660@gmail.com
Komenti: e ke qar duket kot e ke

Emri: egla
Email: egla@yoohu.com
Komenti: muteke boooooooo

Emri: egla
Email: egla@yoohu.com
Komenti: muteke boooooooo

Emri: ilhan
Email: tahiri@hotmail.com
Komenti: honi bosi


Emri: luli
Email: renaldoo@hotmail.com
Komenti: brravo deno njish pershendetja per shkollen ska si shkolla jon me lal e mgjove kongen e re te noizyt njish fare komplet ca kam fol noizy otr otr otr njish fuck tba babastars ups dosha tthosha mamastars ju qifsha ropt ju nuk ja kaloni nojzit ec noity

Emri: noizy
Email: deni@hotmail.com
Komenti: o goc une du nji tekst rrefimtar ti mqet ese gjithsei kot fare pa lidhje dhe i shkurter qi ropt ti sdike fasre ne un qe jam brrzl e di me e bo ket nje pershendetje shkolles sime qe jena njissha si goca ashtu ne cuna muharrem plaku pershendetje na shoku juaj forca shkolla rrethit kupa per˝shkollen time dhe per ty nji mutttt hahahahahah noizy otr qi ropt ai qe e shan noizyn

Emri: kristi
Email: kristi1234acm@gmail.com
Komenti: seshte ndonje gje e bukur,mua sme pelqen,kete tekst ta bej dhe vellai im ne klase te 3

Emri: kristi
Email: kristi1234acm@gmail.com
Komenti: seshte ndonje gje e bukur,mua sme pelqen,kete tekst ta bej dhe vellai im ne klase te 3

Emri: ela
Email: ela.shehu@yahoo.com
Komenti: shume bukure

Emri: dadRE
Email: RYA@live.com
Komenti: sa vl

Emri: BACI TELA
Email: baci.tela@hotmail.com
Komenti: CUTE

Emri: edina tba
Email: ediana@hotmail.com
Komenti: sen spaske shkru kshtu qe dopt

Emri: adelina
Email: adelina-gl@live.com
Komenti: e mire eshte shume po e shkurter

Emri: Vlora
Email: lola.lola@live.com
Komenti: kjo ngjarje mua me pelqen pa mas por permbajtjen e ke br shkurter


Emri: sidorela
Email: sidorelahalilaj@yahoo.com
Komenti: me shume detaje dhe eshte teper i shkurter

Emri: sidorela
Email: sidorelahalilaj@yahoo.com
Komenti: e shkurter per te qene ese dhe ke futur shume info nje paragraf me shume detaje

Emri: BRIKENA
Email: KENA-GASHI@HOTMAIL.COM
Komenti: NO COMENT FOR THIS

Emri: lona
Email: lona-lona@live.com
Komenti: Shumm shumm bukur ..

Emri: venera
Email: aurora.sa@hotmail.com
Komenti: no coment

Emri: didi
Email: didi_2001@live.com
Komenti: uuuuu gjh

Emri: elmedina
Email: bina_girl_15@hotmail.com
Komenti: A munt te me ndihmoni.

Emri: sara
Email: saraperkola@ymail.com
Komenti: a mund te krijoni nje ese me titull nje ngjarje e cuditshme

Emri: qqaTfsngfX
Email: segreteria@archeoluogo.it
Komenti: Articles like this just make me want to visit your wesbtie even more.

Emri: eni
Email: eni@YMIL.com
Komenti: ty


Emri: elga
Email: elga123@mail.com
Komenti: kujt i thua buball?

Emri: eni
Email: eni@YMIL.com
Komenti: o budall

Emri: elga
Email: elga123@mail.com
Komenti: lexonikete eseor kur bëhet fjalë vetëm për dëshirat e mia ato janë si një pikë e vogël në universin e pafundë në krahasim me dëshirat e të gjithëve, edhe pse neve nuk na duket ashtu

Emri: perla
Email: kaltrinaa04@lve.com
Komenti:

Emri: alban
Email: bani-lata@hotmail.com
Komenti: une dua ta tregoj nje ngjarje te bukur

Emri: alban
Email: bani-lata@hotmail.com
Komenti: no coment

Emri: rijad
Email: c_reyzyboy@hotmail.com
Komenti: A MUNDENI ME ME NDIHMU SE KAM PER TE BERE NJE ESE ME TEMAT : MENJANIMI I KONFLIKTEVE DHE TEMA E DYTE PERSHKRIMI I NJE NGJARJE TE RENDESISHME NGA JETA

Emri: perla
Email: kaltrinaa04@live.com
Komenti: no coment ,...Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com