Data e postimit: 2012-10-28 11:47:06
Lexime: 61640
Frika nga vetmia
Lloji: Ese shpjeguese
Tema: sociale
Autori: Rina Cakrani
Shkolla: Internacional
Klasa: X
Qyteti: Vlore
E-mail: wonder.love.you@gmail.com


Vetmia.Nje prej ndjenjave te cilave njeriu u trembet me shume.Nje njeri I vetmuar nuk eshte vetem ai qe nuk ka asnje prane.Dikush mund te jete I rrethuar nga njerez,por prapeseprape,mund te ndihet I vetmuar ne shpirt,sikur s’mund t’ia shprehe askujt mendimet dhe ndjenjat e veta.Kjo gje e ben te frikesohet nga vetmia.
Sondazhet ne Amerike kane treguar se shkaku I trete I vdekjes se adoleshenteve eshte vetevrasja,nga fakti se ndihen te vetmuar dhe te perbuzur ne shtepi,ne shkolle e ne shoqeri.Keta femije mund te kene pasur nje shtepi,nje jete ne te cilen nuk u ka munguar asgje,por ne te cilen u ka munguar dikush,me te cilin mund te ndanin problemet dhe gezimet e tyre.Vetmia I ka bere keta femije qe te ndrydheshin ne vetvete e te mos kishin guximin te vepronin e te tregonin vlerat e tyre.Jam e sigurt qe edhe ne shume vende te tjera,ky fenomen ekziston te adoleshentet.
Shume njerez jane mesuar me idene e te qenit vetem e mendojne se nuk kane nevoje per pranine e njerezve,por ata asnjehere s’ndihen plotesisht te lumtur.E bukura e jetes eshte se cdo gje mund ta ndash me njerez te tjere,qe te duan dhe te respektojne,dhe qe nuk te bejne asnjehere te ndihesh vetem.Nje person prane teje mund te te mbeshtese,te te ndihmoje per te zgjidhur nje problem.Thjesht fakti qe ke dike prane,te motivon.Vetmia ndodh kur nje person ngelet I vetmuar,e jo kur zgjedh te jete I tille.Me siguri,askush s’do te jete vetem.
‘Njeriu eshte qenie me karakteristika shoqerore,-ka thene Aristoteli,-dhe nese do te mund te jetonim vetem,s’do te ishim njerez.’

Vepra te ngjashme
Autori: anonim · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Vetmia
VETMIA Te jesh i huaj, i vetem, a eshte e e njejta gje? Vetmia. Kjo ndienje qe shfaqet qe ne femijeri, A nuk ju kujtohet shprehja "Askush nuk do te luaje me mua". Nje prej ndjenjave te cilave njeriu u trembet me shume.Personalisht vetmine e perceptoj si...
Autori: Atea Avdyli · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Vetmia
Te jesh vetem eshte frika me e madhe.Te jesh vetem do te thote te mos kesh dashurine e askujt.Te jesh vetem do te thote te mos kesh askend te flasesh,te qash e te qeshesh.Askush nuk do ta deshironte kete,as per veten e as per dike tjeter. Vetmia eshte nj...
Autori: F.j · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Vetmia nga shoqeria
Vetmia eshte nje ndjenje qe jo shume njerez e pelqejne,per te mos thene shumica e tyre. Por ,ketu ka shume persona te tjere qe e preferojne ate: te rrine vetem dhe keshtu ndihen te kenaqur. Mendoj se pervec disa rasteve kur njeriu ka nevoje te jete vete...
Autori: Glea · Lloji: Ese e krahasim-kontrastit · Tema: Vetmia apo shoqeria
Ne e dime te gjithe se vetmia eshte gjeja me e keqe,por jo gjithmon edhe vetmia ka avantazhet e saj si dhe shoqeria disavantazhet! Te jesh i "vetmuar" nuk do te thote qe gjithmon je vetem:jo.Vetmia eshte edhe ndonjehere e dobishme,ta jap nje raste:kur je...
Autori: Niko Vincani · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Pse jemi vetem ???
Vetmia eshte shoqeruesja me e keqe e jetes.Edhe pse cdo person e vendos vete se me ke do te rrije,preferon te rrije ne shoqerine e njerzve apo preferon te qendroje vetm.Shpesh here "qendrimin vetem"e marrim si dicka negative.Por ne ditet e sotme nuk eshte...
Autori: arselda memaj · Lloji: Ese filozofike · Tema: njeriun edhe kur e ka pushtuar lavdine,ka nevoje per nje zemer njerezore qe e cmon dhe e do
Realiteti njerezor tregon dhe pranon qe ka njerez qe per merita, per vlera apo per arsye te vecanta kane shkelur podiumin e lavdise, e kane pushtuar ate me gjithe forcen e tyre.Ka njerez qe I njohin k Skene nga filmi 'Portreti i Dorian Grait', i cili...
Autori: Klevisa Manovi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Pabarazia
Kjo jete eshte shume e cuditshme,shume e pakuptueshme le te themi. Ndonjehere tregohet shume e padrejte me disa njerez qe nuk e meritojne padrejtesine,ndersa me disa te tjere e tepron.Te mirat e saj nuk i ndan ne menyre te barabarte me te gjithe. Disa n...
Autori: Klevisa Manovi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Pabarazia
Kjo jete eshte shume e cuditshme,shume e pakuptueshme le te themi. Ndonjehere tregohet shume e padrejte me disa njerez qe nuk e meritojne padrejtesine,ndersa me disa te tjere e tepron.Te mirat e saj nuk i ndan ne menyre te barabarte me te gjithe. Disa n...
Autori: AJSELA SHTJEFNI · Lloji: Ese argumentuese · Tema: AUTIZMI
Askush nuk e di misionin e tij ne jete.Disa vijne ne kete jete per te jetuar te lumtur, disa te tjere fatkeqesisht vijne per te jetuar nje jete te dhimbshme.Keshtu ndodh edhe me autizmin ,nje crregullim nga i cili shume njerez ndihen indiferente dhe te l...
Autori: Dionis Mullalli · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Dashuria per njerezit.
Mjafton te shohim perreth nesh dhe shume mire mund te kuptojme se cila eshte ajo gje per te cilen shume njerez kane nevoje. Pak dashuri. Esht kjo fjala qe perkufizon cdo shqetesim dhe problem qe shohim Brenda shpirtit te njerezve apo qofte dhe ne syte e...
Autori: nuk ta them · Lloji: Ese pershkruese · Tema: kush eshte me i lumturi nder te lumturit
Jo rralle here ne vetes i bejme nje pyetje ’Kush eshte me i lumturi ?’ Nje shkrimtar ka thene me i lumturi nder te lumturit eshte ai qe mund t’i beje te tjeret te lumtur.Kjo shprehje eshte shume e vertete sepse ne kete bote nuk jemi vetem ne por jan...
Autori: Eriola Rama · Lloji: Leter · Tema: Leter mamase
E dashur mami Kjo leter eshte per ty. Perpara se te shkoj ne boten tjeter doja te te thoja shume gjera qe nuk ti kam thene dot gjate gjithe jetes time. Nuk e di pse.....por te pakten me lejo te ti them tani. Ne keto caste te vdekjes pendohesh per shum...
Autori: marinela sharka · Lloji: Ese pershkruese · Tema: ese vdekja
vdekja eshte per cdo njeri. cdo kush do te mbylle syte nje dite ashtu sic kane bere shume njerez para nesh. per shume njerez vdekja ka qene e lavdishme. shume persona kane mbetur ne histori. por ...
Autori: Sediasvet · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Vdekja
Te jetosh eshte gje aq e bukur aq edhe sa te vdesesh,per mua kjo jete nuk ka fare kuptim eshte thjeshte nje siperfaqe pa fund ku une nuk mund te percaktoj ate qe dua,ne te gjitha aspektet e vetmuar dhe pa dashurin dhe ngrohtesin e rrethit te ngushte nuk m...




Komentet e fundit!

Emri: denisa
Email: denisamezini1@gamail.com
Komenti: shum bukur

Emri: anonimu
Email: psetduhet@skapseteduhet.com
Komenti: shum e bukur

Emri: Nuk dihet
Email: nukkacteduhet@pseteduhet.com
Komenti: super superrrrr copy/paste me plqn vertet shum me ato editiet qe ke ber sepse kte e lexova ne facebook

Emri: ana
Email: ana@gmail.com
Komenti: E mire po seshte ajo we kerkoj une

Emri: BullyMully
Email: babababa@gmail.com
Komenti: ajt mo mir, po ke dal dis jasht teme

Emri: Sara
Email: Sara.bashuri@gmail.com
Komenti: Ese vl.. ca thot tema dhe ca ke shkrujt ti.. ja ke fut kot... Gjithsesi vrk

Emri: bela bela
Email: mysister@yahoo.com
Komenti: me pelqeu shume eseja jote.ishte brilante. me beri te ndihem vertete e trishtuar.ishte e shkelqyer.

Emri: klara
Email: klara@outlok.com
Komenti: nje ese shume e bukur dhe e menduar mire dhe me saktesi.

Emri: emri
Email: emri.hysa@gmail.com
Komenti: O rrot me pikellove

Emri: molla
Email: idsii@gmail.com
Komenti: trujt soti se perj keaj e morra nji 7 bofsh hajer


Emri: anonim
Email: kozi12@gmail.com
Komenti: shume mire e ke bere vajz , ms degjo kta injorantet q t shajne ne duan ta marrin ta kopjojn n s duan t ms e lex . se jan injorant s din t bjn ese edhe ktej shajne esen tende.. ata tregojne mencurin duke shar

Emri: maria
Email: maria@net.com
Komenti: sh bkr por sesht per ate qe kerkoj un

Emri: emili
Email: emilistar@gmail.com
Komenti: e bukur te hyn ne pun 😋😋😋😭😭

Emri: GJERGJI ARASTASI
Email: GjergjiArastasi@hotmail.com
Komenti: ca eseje eshte kjo kot e kni derguar sa per te na ngritur nervat kot

Emri: Mi
Email: Mi@live.com
Komenti: Tema eshte tjeter zhvillimi eshte tjeter.....frike nga vetmia e ti na shkruan se ca eshte vetmia..sh kot👎😑😐😕

Emri: Mi
Email: Mi@live.com
Komenti: Tema eshte tjeter zhvillimi eshte tjeter.....frike nga vetmia e ti na shkruan se ca eshte vetmia..sh kot👎😑😐😕

Emri: kristina
Email: janiorhani@gmail.com
Komenti: e bukur fr

Emri: kristina
Email: janiorhani@gmail.com
Komenti: ese shumee bukur

Emri: sara
Email: sarahoxha61@gmail.com
Komenti: Shum pa lidhje kjo esejaa dua nje psikologjike

Emri: Erida
Email: Erida.01@hotmail.com
Komenti: Super


Emri: Erida
Email: Erida.01@hotmail.com
Komenti:

Emri: noisy
Email: ermelaguri@gmail.com
Komenti: kjo ese me mire te mos ishte shkruar fare , tema tjeter dhe zhvillimi tjeter.

Emri: KINGU OTR
Email: kinguotr261@gmail.com
Komenti: Shume e bukur

Emri: ela
Email: ela. ela@jahoo.con
Komenti: vemia eshte dicka e shemtuar

Emri: valentino
Email: tinoshehi158@gmail.com
Komenti: Eseja prmban t pakten 5 paragraf, por prp se pr shum e bkr esht dhe ndihmoi shum

Emri: daria
Email: dariadaria@yahoo.com
Komenti: sh.bukur rina

Emri: JONA
Email: JONA.DIVA@HOTMAIL.COM
Komenti: SH BKR

Emri: klea
Email: Loli@col.com
Komenti: ta shpif kot fare je idjote ti qe e ke shkruar me mire te mos e kishe shkruar fare kur nk dini mos shkruani ok

Emri: asikla
Email: Anipuc@yahoo.com
Komenti: ceshte kjo ese koti keshtu ne e kishim me teme "Frike nga vetmia" ti na thua vetmia keshtu vetmia shtu puffff P.sh frika eshte e pranishme ne jeten tone.Cdo njeri e provon ate qe ne femijeri dhe ajo nk ndahet gjate gjithe jetes.gjerat qe shkaktojne frike jane te ndryshme ne mosha te ndryshme.Ato lidhen me jetn e perditshme por lidhen edhe me te panjohuren,me misterin...etj Kjo po qe eshte ese jo si e jotja :

Emri: emri
Email: emri@info.al
Komenti: hahah nje tekst shum kot pfff.ta shpif as qe shihet me syy...


Emri: Ardiana
Email: jana_krasniqi@live.com
Komenti:

Emri: amerikan buqa
Email: amerikan.buqa@outlook.com
Komenti: /

Emri: Leonitë
Email: leonitaosmaninita@outlook.com
Komenti:

Emri: anna
Email: ana.ana@hotmail.com
Komenti:

Emri: Inform
Email: inform@yahoo.com
Komenti:

Emri: AlDa
Email: ermir_eri@hotmail.com
Komenti:

Emri: lule
Email: lule@net.com
Komenti: Bukur por me gjate

Emri: REA
Email: REA@yahoo.coom
Komenti: FANTASTIKE

Emri: xhemile
Email: xhemileyahoo@fier.com
Komenti: uauuuuuuuuuuu sh bkr

Emri: sili
Email: sailor_moon@hotmail.com
Komenti: mua me pelqeu komplimente


Emri: AIDA
Email: AIDA@HOTMAIL.COM
Komenti:

Emri: aida myftari
Email: aida@hotmail.com
Komenti: kytekst eshte i domosdoshem per ta lexuar na ndihmon te reflektojme bravo te lumte

Emri: xhes
Email: xhes@live.com
Komenti: / you are the best i like it

Emri: atrenisa nisa
Email: vajzasyboqelli@yahoo.com
Komenti: ja vlen kjo esht nje e vrtet mbi femijt prshttet me shum

Emri: Laden
Email: deny_kapo@info.al
Komenti: Bravo! Nje ese shume e bukur e cila me ndihmoi shume per te shkruar edhe une nje te tille me tem Frika nga Vetmia me nderthurje te elementeve nga eseja jot dhe nga ajo qe kisha shkruar une .Shume Flm !

Emri: nuri
Email: nuri-biba@outlook.com
Komenti: shum bukur /

Emri: desi
Email: dessidessy@yahoo.com
Komenti: shum e bukur..bravo

Emri: ELA
Email: ELA.ELA@LIVE.COM
Komenti: SHUME BUKUR

Emri: Zeqir
Email: ZEQIRI.BULES@HOTMAIL.COM
Komenti:

Emri: dionis lika
Email: dionislika@net.com
Komenti: uauaua me ndihmove shum


Emri: nela
Email: nela@hotmail.com
Komenti: bravo je perfektemoj vajze

Emri: ai
Email: ajo321@outlook.com
Komenti: niceeee

Emri: ada
Email: ada@hotmail.com
Komenti: ja kw fut kot.

Emri: anila
Email: anla_rina@hotmail.com
Komenti: bukur

Emri: ronaldo
Email: ronaldovisha@hotmail.com
Komenti: bukur

Emri: Luart
Email: luartxheka21@yahoo.com
Komenti:

Emri: Danny
Email: dannygjoka@live.com
Komenti: Niceeeeee

Emri: klea
Email: klea@yahoo.com
Komenti:

Emri: riku
Email: riku_bayern@hotmail.com
Komenti:

Emri: Dea
Email: dea_toci@hotmail.com
Komenti:


Emri: Ramadan
Email: r.furriku@yahoo.com
Komenti: Kjo nuk quhet ese moj vajze. Eshte shume e shkurter per tu quajtur ese.

Emri: Ramadan
Email: r.furriku@yahoo.com
Komenti: Kjo nuk quhet ese moj vajze. Eshte shume e shkurter per tu quajtur ese.

Emri: alma zeqiri
Email: almatiina_@live.com
Komenti:

Emri: lovely donna
Email: mylove22@;ivr.com
Komenti: like

Emri: agnesa
Email: nesalona@live.com
Komenti: vetmia është nje gjë e shumtuar ajo te vter nese nuk flet me askend....

Emri: Rina Cakrani
Email: wonder.love.you@gmail.com
Komenti: Shume faleminderit per komentet tuaja

Emri: Rina Cakrani
Email: wonder.love.you@gmail.com
Komenti: Shume faleminderit per komentet tuaja

Emri: selena gomes
Email: selena@hotmail.com
Komenti: ke krijuar nje poezi shume te bukur je nje krijuese e vertet

Emri: Majlinda majli
Email: Majlinda@net.com
Komenti: Me pelqen

Emri: Linda xhimi
Email: Linda@net.com
Komenti: Bravo shum mir


Emri: nazi
Email: dgjoni27@yahoo.com
Komenti:

Emri: nazi
Email: dgjoni27@yahoo.com
Komenti:

Emri: Erjona Qorrkadiu
Email: erjona_q@hotmail.com
Komenti: Vetmia nuk esht e mir sidomos ne ditet e zymta te jetes por nganjeher edhe vetja te kerkon te jesh vetem Jeni shum te mrikullueshem me ato tipare qe i keni ju YourLiteraly.com vetem vazhdoni

Emri: arsen tolika
Email: arsen@net.com
Komenti: shume mire

Emri: arsen tolika
Email: arsen@net.com
Komenti: po bejasha ka se shume e bukur



Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2022 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com