Data e postimit: 2019-03-24 11:56:38
Lexime: 22352
Ne jemi cfare hame!
Lloji: Ese pershkruese
Tema: Nuk ka nevoje per nje pirun argjendi perte ngrene ushqim te mire...
Autori: Elidona Duraku
Shkolla: Havzi Nela
Klasa: 10G
Qyteti: Kukes
E-mail: elidonaduraku2@gmail.com


Eshte e vertete se cilesia e ushqimit qe ne marrim do te beje shume per te percaktuar cilesine e jetes qe vazhdon ne secilen qelize te trupit tone.Ushqimi ka nje efekt te madh ne shendetin tone dhe nje diete e varfer ne lende ushqyese ne cdo aspekt do te ishte nje diete e semure,ne te njejten menyre qe ne nje diete qe mungon nje lende ushqyese e caktuar do te ndikonte ne shendetin tone drejtperdrejt.Nje diete e ekuilibruar perbehet nga karbohidratet,proteinat,vitaminat, yndyrnat,mineralet dhe uji.Karbohidratet na sigurojne energji ndersa yndyrnat (lipidet) kane membrane te shendetshme qelizore dhe rezerve energjie. Proteinat jane thelbesore per rritjen dhe riparimin e indeve te trupit.Vitaminat jane te nevojshme per te mbajtur qelizat tona qe te funksionojne sic duhet ndersa mineralet ndertojne molekula.Cfaredo lloj ushqimi qe hame percakton se nese dieta jone eshte e shendetshme.Duke pare informacionin ushqimor te paketimit te ushqimit,ne mund te shohim se cfare nxjerrim nga ajo cfare hame.Ne jemi cfare hame eshte nje fraze qe e perdorin shume njerez.Une nuk jam e sigurte se kush e nxori kete fraze, por eshte shume e vertete.Ky qendrim gjithashtu transmetohet shume te femijet.Ata mund te shijojne mire dhe kjo eshte e lehte per t'u bere,por a eshte ushqimi modern i mire per ne?Nese pyesim nje person ai ose ajo do te thoshte se nuk eshte e mire,por ajo qe thuhet dhe cfare eshte bere jane dy gjera krejtesisht te ndryshme.Si ha dhe cfare hame tegon se si jemi rritur dhe cfare lloj personash do te behemi.Njerezit qe vezhgojne ate qe hane dhe bejne stervitje,kane me shume gjasa te jene te shendetshem.Nje person qe ha shume ushqim,i cili fle shume dhe nuk ben stervitje do te jete obez dhe ka me shume gjasa te jete diabetik.Ne boten reale femijet e vegjel nuk e kane te lehte qe te rrine me nje diete te ekuilibruar sepse kopjojne ate qe shohin.Shumica e njerezve kalojne nje marreveshje te mire dhe pjese te madhe te kohes me ushqimin fizikisht dhe menderisht.Ushqimi eshte nje prej opsioneve me te preferuara te qenieve njerezore.Sidoqofte,eshte e qarte se ushqimi ka rendesi te madhe ne kulturen njerezore.Per ate qe hame dhe si e hame shpaloset shume rreth nesh-cilat jane supozimet tona,cila ka qene historia jone,madje edhe ne si individe kerkojme te jemi.Kjo mbetet shprehja me e zakonshme ku askush nuk duhet te kuptoje kuptimin e vertete qe fshihet pas tij.Kjo ide lidhet me ate qe kemi mesuar gjate ketij semestri,pra ajo qe hame na ben.Ushqimi qe hame jo vetem na ben,por i tregon te tjereve per kulturen,fene dhe historine e jetes tone.

Vepra te ngjashme
Autori: Daniela Toci · Lloji: Ese argumentuese · Tema: SHENDETI
A eshte shendeti i rendesishem per ne? Shendeti eshte shume e rendesishme per ne. Ne duhet te ruhemi shume te paster te bejme analiza 1 here ne gjashte muaj,te ushqehemi shendetshem,te bejme aktivitete fizike dhe shendeti jin do te jete shume mire.Per t...
Autori: Anna Cani · Lloji: Ese filozofike · Tema: biblioteka e shkolles
Biblioteka eshte parajsa e mendjes,bukuria e saj,eshte kyci qe hap dyert e dijes dhe eshte ushqimi per trirun tone. Te pakten jane ata persona apo njerez qe kane nje biblioteke te vertete. Cdokush mund te kete nje biblioteke por varet se sa shpesh lexon a...
Autori: xhesika mersinllari · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Vetmia
Te jesh i huaj, i vetem, a eshte e njejte me te qenin i vecante? Kesaj pyetje do te mundohemi t’i pergjigjemi gjate ketij shkrimi, duke e pare vetmine nga disa kendveshtrime te njohura e te panjohura. Shume njerez jane te vetmuar dhe ata e perkufiz...
Autori: Francesko File · Lloji: Ese filozofike · Tema: "Te gjithe kemi aftesi te vecanta"…
"Te gjithe kemi aftesi te vecanta"… Secili prej nesh eshte unik dhe i vecante!Dikush ka aftesi te kendoj,dikush ka aftesi te pikturoje,dikush tjeter te flase shume mire ne publik etj...dhe keto aftesi na bejne me te vertete te vecante...
Autori: Geraldo Xhina · Lloji: Ese filozofike · Tema: Racizmi
Racizmi eshte ushqimi i intelektit te njerezve duke i bere ata te besojne se jane me superiore ndaj dikujt tjeter,kjo duke u mbeshtetur vetem ne faktin se dikush perben sasi me te madhe melanine se dikush tjeter.Racizmi eshte nje 'semundje' qe prek vetem ...
Autori: Pau · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Gabimet
Gabimet e mia, nje teme e cila te ben te flasesh pa kufij dhe me kedo.Sepse cdokush ka gsbimet e veta, te cilat i ka bere dhe vazhdon ti beje. Keto gabime fillojne qe femije, me sendet e thyera te shtepise ose rremujerat e vogla dhe me pas tek ato thelbe...
Autori: valentina · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Misteri I vdekjes eshte ai qe na fut ne panik, padituria
Vdekja eshte ajo qe na tremb me shume, me shume se cdo gje ne kete jete. Kujt I trembemi me shume, vdekjes tone, apo vdekjes te njerezve tane me te dashur? Cfare eshte me e dhimbshme te mendosh, qe diteve tona do I vije fundi, apo qe ne ditet tona nuk ...
Autori: Dorina. D · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Heroizmi i Vertete
Heorizmi eshte nje perpekje e shquar qe tregon guxim dhe virtyte. Heroizmi I ben njerezit qe te kryejne akte te jashtezakonshme ne sherbim te Zotit, njerezve ose vendit. Sot, heroizmi eshte konsideruar te kete nje qenie fantastike brenda tij qe eshte sup...
Autori: xhuljana dedolli · Lloji: Ese argumentuese · Tema: bej cfare ndjen jo cfare thone
Kemi ardhur ne kete jte per te bere shum gjera,per te lujatur per te folur per te qeshur ashtu sic jan gjerat e mira ashtu dhe te keqijat.Ka raste ku ne kete jete na duhet te veprojme ose saktesisht na detyrojme te bejme gjera qe ne me ndjesine tone nuk d...
Autori: Anna Cani · Lloji: Ese filozofike · Tema: Racizmi sipas meje
Racizmi eshte "ushqimi" i intelektit te njerezve duke i bere ata te besojne se jane superiore ndaj dikujt tjeter,kjo duke u mbeshtetur vetem ne faktin se dikush perben sasi me te madhe melanine se dikush tjeter. Racizmi eshte si nje "semundje" e cila prek...
Autori: Jasin Jakupi · Lloji: Hartim · Tema: Dita e alfabetit
Alfabeti yne ka filluar te krijohet me 14 nentor 1908 dhe ka mbaruar me 22 nentor 1908.Prej vitit e derri me sot jane 107 vjet qe ne e festojme diten e alfabetit.Te gjithe ato shkronja qe jane ne alfabet kane vleren e vet.Po te mos ishte krijuar alfabeti ...
Autori: Dorina.D · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Kthimi i Perjetshem
Nje fund, ne vije te drejte, ku ndodhin vdekje te panumerta dhe lindje te panumerta te cilat ndricojne te njejtat ngjarje. Shume mire, atehere… Dhe cfare kuptimi kemi ne, ne ate vajte dhe ardhje te fillimeve dhe fundeve, dhe te kohes, dhe te...
Autori: Martina Bega · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Historia
Shume se kuptojne.Shume e shohin vetem si nje germadhe plot me numera,data e ngjarje qe kur I degjonje mendojne se c na duet historia.Por gabohen.E shkuara tregon vlerat e popullit tone.Nje popull pa historine e tij eshte si nje lule qe kur nuk ujitet vy...
Autori: Elda J. Pere · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Jeta
JETA ESHTE E BUKUR NESE E DO! Shikoni njehere perreth jush. Cfare shihni? Lule, peme, gjelberim e gjalleri? Apo TV, kompjuter e playstation? Mos valle shihni nxenes, banka e mesues? Ose familjen, ngrohtesine e dashurine…? Tashme mendoni: cfare e ben j...
Komentet e fundit!

Emri: leli
Email: pulaqorre20@gmail.com
Komenti:

Emri: eri
Email: totalinda830@gmail.com
Komenti:

Emri: noizy
Email: noizy@gmail.com
Komenti: just fucking kill me !!!!!!!!!!!!!!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com