Data e postimit: 2014-11-19 21:25:49
Lexime: 49038
Adoleshenca
Lloji: Ese pershkruese
Tema: adoleshenca
Autori: Dajana Ndoj
Shkolla: pashko-vasa
Klasa: 9
Qyteti: rreshen
E-mail: dajana.ndoj@yahoo.com


Adoleshenca ështe ajo faze e jetës që çdo njeri në këtë moshë preket nga pasojat e saj. Të jesh një adoleshent do të thote të jesh si ajo lulja e sapo çelur e cila sado ti hedhësh ujë asnjëherë nuk ngopet. Adoleshenca shoqërohet me aventurat më të quditshme. Është kjo fazë e jetës që të fal kënaqësi dhe të ndihmon që të krijosh vazhdimësine e jetës. Kjo moshë është e vështire që të kalohet nga një adoleshent pa ndihmën e prindërve. Gjithmonë këshillat nga prindërit në veshin e një adoleshenti tingëllojnë keq por me kalimin e kohës ato këshilla bëhen të vlefshme. Adoleshenca nuk është e njëjtë në të gjitha pjesët e botës dhe nuk i ka vështirësite e njëjta në vende te ndryshme . kjo moshë është rezultat i zhvillimit fizik dhe kulturor. Adoleshenca kuptohet si fazë e përcjellur me kriza psikike,emocionale dhe morale. Shumë adoleshentë nëpër botë nuk kanë mundësite që të jenë të barabartë me adoleshentët e tjerë. Jeta është treguar e padrejtë sepse një pjesë e adoleshencës e kanë të pamundur të ndihen të barabartë me të tjerët në aspekte fizike dhe sociale.Një pjesë e adoleshentëve jane invalidë dhe kanë probleme të ndryshme fizike dhe kjo gjë ua bën atyre të pamundur një jetë të bukur dhe të ndërthurur me ëndrra. Ka shumë adoleshentë të cilët kanë një jetesë të mire me aktivitete të ndryshme dhe kanë gjendje të mire ekonomike, por ka edhe adoleshentë të cilet kanë probleme financiare dhe janë të detyruar të punojnë në moshë të vogël. Pra adoleshenca nuk është e njëjtë për të gjithë. Adoleshentët sot janë të lidhur shumë me botën e teknologjise. Teknologjia është një nga faktorët kryesore që po e qon adoleshencën drejt zhvillimit.Adoleshenca është mosha më e bukur sepse nisin hapat e mëdha për nje jetë të bukur.

Vepra te ngjashme
Autori: sara prendaj · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Adoleshenca
Adoleshenca është mosha me modifikime të gjithanshme në planin biologjik, psikologjik dhe shoqëror. Në këtë fazë ëndrrat marrin rrugë. Është moshë e dehjes pa pasur nevojë për pije, që e bën Platonin ta përcaktojë rininë si dehje shpi...
Autori: Klaudia · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Adoleshenca
Nëse i lëmë me një anë dy vitet e para të jetës adoleshneca është periodë kur ngjajnë ndryshimet më të mëdha dhe më të shpejta në jetën e njeriut. Ndikimet sociale dhe kulturore janë jashtëzakonisht të mëdha. Në shoqëritë e më he...
Autori: ana ana · Lloji: Tekst argumentues · Tema: maredhenia prind femije
Familja, gjithnjë e më pak vendimtare në zgjedhjet e adoleshentëve Jo më fëmijë, por as të rritur, ende. Është kjo faza e tranzicionit, nëpër të cilin enden adoleshentët, të cilët jo vetëm për shkak të moshës, por edhe për shkak t...
Autori: Pakora · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Adoleshenca, koha kur enderrat nisin rrugen.
Adoleshenca është mosha kur një individ kalon nga një fëmijë i pavetëdijshëm për veprimet që bën në një të rritur me përgjegjësi dhe një vizion për të ardhmen. Mirëpo ky është një proces i gjatë me shumë pengesa dhe devijime. Kjo ...
Autori: anamika · Lloji: Analize letrare · Tema: droga pluhuri qe vret
Adoleshenca është një fazë në të cilën duhet të bëhen eksperienca të reja, kështu që provimi i alkoolit dhe i drogës gjatë kësaj peruidhe është e zakonshme. Adoleshentët përdorin alkool dhe droga të tjera për shumë arsye, përfshir...
Autori: xhulia akvo · Lloji: Hartim · Tema: cfare ju ofron adoleshenca?
adoleshenca eshte mosha me e bukur dhe aventureskee njeriut. adoleshenca shoqerohet me aventura dhe eksperiencat me te cuditshme.adoleshenca fal kenaqesi dhe te ben te ndihesh mire. liria eshte gjeja qe karakterizonkete moshe te cmuar.ne adoleshence arrin...
Autori: Kevin Çika · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Femije apo I rritur
Femijeria eshte nje ndër periudhat e cila ndikon më së shumti në të ardhmen tonë.Pasohet nga shumë ngjarje të cilat janë vendimtare.Ajo është nje kujtim I fortë dhe nostalgjik per te rriturit e sotëm.Gjithashtu mbështes atë mendim që ësht...
Autori: anonim · Lloji: Ese argumentuese · Tema: adoleshenca
adoleshenca eshte nje periudhe ku cdokush po te kishte mundesine do te deshironte te kthehej.adoleshenca eshte njje teme ku preket ne cdo diskutim mbi femijet.te jesh adoleshent do te thote te jesh nje person qe mendon se jeta eshte nje bahce me lule.gjit...
Autori: Anonime · Lloji: Pershkrim · Tema: Motivim për ata që kanë guxim të ëndërrojnë
Asnjëherë më parë nuk isha ndier kaq keq. Po të ju thoja se viti që shkoi ishte më i keqi për mia a thua vallë do besonit ? Studioja shkollën e mesme të mjekësisë dhe vazhdimisht mësonim adoleshenca , adoleshenca , adoleshenca ashtu e kës...
Autori: Robert · Lloji: Ese filozofike · Tema: guximi
• 1. Nëse humbet guximin atëherë ke humbur vetveten. Ajo çfarë e mban gjallë një njeri dhe e dallon atë nga të tjerët janë vlerat nga të cilat ai karakterizohet. Një prej atyre vlerave është guximi. Çdo qenie njerëzore në këtë plan...
Autori: Erza Breznica. · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: abuzimet dhe llojet e saja.
Abuzimet : LLOJET E SAJA JANË : Abuzimet fizike ,adoleshente ,fëmijët dhuna në familje, dhuna dhe seksuale . Abuzimet fizike janë : Rrahja e adoleshentëve ,dhuna në familje . Abuzimet fizike Rrahja me rrip/thupërr/këpuc/dhe me gjëra t...
Autori: ulpiana mulaj · Lloji: Hartim · Tema: vendlindja ime
vendlindja ime është vendi ku unë u linda e u rrita ,vendi ku mora mesimet e femirisë, ku jetuam qdo qast me gëzime dhe hidherimet tona . Aty unë hodha hapin e parë dhe nisa rrugen e jetesës. vendlindja është kjo tokë e shenjët ,ku qdo pjes...
Autori: Rina Cakrani · Lloji: Ese vleresuese · Tema: moda,te rinjte,
Moda është një një term I përdorur zakonisht për të përshkruar një stil veshjeje,I cili është mjaft I përhapur në pjesën më të madhe të popullsisë.Një stil veshjeje qëndron popullor zakonisht deri në tre vjet,dhe më pas ne themi se ...
Autori: s.sh · Lloji: Ese argumentuese · Tema: nje mik i vertete
Secili prej nesh ka shokë e shoqe. Marrëdhënia jonë me çdonjërin prej tyre është e ndryshme. Vetëm me disa ose me dikë ndihesh më i afërt dhe u beson më shumë. Një shok i vërtetë është gjëja më e bukur që mund të ndodh në jetën e ...
Komentet e fundit!

Emri: hkhghggh
Email: ghhghgghhj@vghh.com
Komenti: .bravo.

Emri: sabina-14
Email: sabrina-k142@outlook.com
Komenti: shpresoj qe te mos e kem detyren e njejte neser me cunat e klases sepse te gjithe ketu e marrin dhe nuk na lene mundesi ne vajzave te bejme nje detyre te gatshme. flm qe beni ese te tilla

Emri: silvana kola
Email: novi.kola@gmail.com
Komenti:

Emri: olgena
Email: olgenamollai@gmail.com
Komenti:

Emri: Didi
Email: didi@gmail.com
Komenti: shume mire

Emri: adi
Email: adi.adi@hotmail.com
Komenti: te lumte dora e vogel 10 zemra e vogel

Emri: albert
Email: albertkabashi@gmail.com
Komenti: Shum bukur e ke ber

Emri: eri
Email: eri.s@hotmail.com
Komenti: duhet me pas fjalor ma t pasurum

Emri: ani
Email: ani_bodurri@albaniaonline.com
Komenti: shume bukur

Emri: ani
Email: ani_bodurri@albaniaonline.com
Komenti:


Emri: Gjergji
Email: Gjergjndoja@yahoo.com
Komenti: Shum bukur

Emri: Gjergji
Email: Gjergjndoja@yahoo.com
Komenti: Shum bukur

Emri: era
Email: eraera@hotmail.com
Komenti:

Emri: bangje
Email: adi.adi@homail.com
Komenti: Shum e bukur , dhe me shum kuptim

Emri: gisel gorani
Email: goranigisela@gmail.com
Komenti: E ke bere shume te bukur.Javlijti qe me the ta lexoja.

Emri: adi
Email: adi.adi@homail.com
Komenti: te lumte dora sh bkrShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2022 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com