Data e postimit: 2022-04-08 18:12:30
Lexime: 1107
Gjera te vogla, por te bera me dashuri mund te ndryshojne boten
Lloji: Ese argumentuese
Tema: Mjaftojne gjerat e vogla te bera me gjithe zemer,per te ndryshuar boten.
Autori: Ledia Linfaj
Shkolla: Janaq Kilica
Klasa: XI
Qyteti: Fier
E-mail: heldionfier123@gmail.com


A mund ta ndryshoj une boten,hapsiren dhe njerezit me te cilet jetoj dhe nderveproj cdo moment te jetes sime?A mund t’i zgjidh une problemet dhe konfliktet me te cilat perballem cdo dite? E nese mundem, si duhet te veproj? Mos valle duhet te rebelohem,te bej protesta apo te organizoj marshime? Mos valle duhet te jem hyjneshe, shenjtore a cdo gje tjeter e mbinatyrshe?Apo, mos ndoshta nuk duhet te bej asgje tjeter pervecse te rri e strukur mes gjithe problemeve qe me rrethojne? Padyshim as njera e as tjetra! Per mua pergjigjja e gjithe ketyre pyetjeve mjaft ”te medha”eshte shume e qarte dhe per ironi shume “e vogel”. Mjaftojne gjerat e vogla e kontributet modeste,keto te bera me gjithe zemer,per te ndryshuar boten.
Nje njeri jo gjithmone lind per te qene nje njeri i madh,i pushtetshem,me influence dhe per te bere gjera madheshtore dhe me ndikim te gjere ne shoqeri.Nese do te bazoheshim te psikologjia humaniste do te kuptonim se vete thelbi i njeriut eshte deshira per tu bere nje njeri i mire dhe si i tille nje njeri nuk ka nevoje qe te beje domosdoshmerisht akte madheshtore te cilat shpesh here, me vetedije te plote apo me nenvetedije ,behen vetem e vetem per te kenaqur egon dhe ambicjen personale.Sa me shume qe njerezit i afrohen miresise duke bere gjera sado te vogla ,por me zemer dhe plot dashuri, aq me shume lumturi dhe dashamiresi i falim njeri-tjetrit dhe si rrjedhoje e bejme boten qe na rrethon nje vend me te paqte.
Per mua, thelbi i miresise dhe i te berit gjeste sado te vogla plot dashuri eshte dhembshuria. Shpesh here dhembshuria barazohet me meshiren kur ne te vertete jane shume te ndryshme. Meshira ne vetvete eshte perbuzje dhe tallje,ndersa dhembshuria eshte te ndjesh dhe te kuptosh dhimbjen apo deshperimin e dikujt tjeter. Se bashku me dhembshurine vjen humanizmi e me tej deshira per te ndihmuar te tjeret dhe duke ndihmuar njeri-tjetrin ne menyre te pashmangshme vjen ndryshimi.
Nese ne cdo veprim qe ne do te benim do te kishte dashuri te palimituar atehere bota do te ishte ndryshe.Dashuria,jo vetem dashuria romantike,por dashuria ne kuptimin e saj me te gjere eshte ndjenja me e bukur dhe me e fuqishme qe eksizton,jo vetem e pohuar nga une,por e pohuar qe prej lindjes se shkrimit e deri me sot ne shkrimet,librat,romanet etj te shkrimtareve,mendimtareve dhe filozofeve me te medhenj.Dashuria eshte eliksiri i jetes.Eshte ndjenja qe krijoi boten dhe eshte po kjo ndjenje qe ka forcen te ndryshoje ate.
Nga ana tjeter e medaljes ka shume njerez qe mendojne se te besh gjera te vogla me zemer dhe te ndryshosh boten eshte thjesht nje utopi e stisur nga mendja e atyre njerezve te cilet duan t’i largohen realitetit te ashper ne te cilin jetojme.
Shume individe besojne se ne kete bote kapitaliste ku jetojme jane qellimet e medha dhe veprat e medha ato te cilat sjellin ndryshimet e medha ne shoqeri. Nuk mund te te kenaqen nevojat e nje personi ne nevoje vetem duke e ngushelluar apo duke plotesuar nevojat e tij ditore a javore vetem per nje periudhe te caktuar kohe.Megjithate,une mendoj dhe besoj se asgje nuk vlen me shume se ato veprat e vogla te bera me dashuri,sepse natyra njerezore ,thelle brenda saj, eshte e prirur te vleresoje me se tepermi vleren shpirterore, dhe ndjesine qe merr prej atyre veprave te vogla se sa vepren konkrete dhe madhesine e saj.
Ne perfundim une mendoj se bota ne te cilen jetojme eshte si nje fabrike gjigante ku punojne miliarda njerez ne pozicione te ndryshme hierarkike. Nese te gjithe japim kontributin tone sado modest qofte dhe nese te gjithe e bejme punen tone mire dhe me shume dashuri,atehere fbrika funksionon ne menyre perfekte dhe te gjiteh jemi te lumtur.Prandaj, nesegjerat behen me zemer dhe dashuri,nuk ka rendesi te vogla a te medhaja ,realisht mund te ndryshojne rrenjesisht boten.

Vepra te ngjashme
Autori: ornela · Lloji: Ese pershkruese · Tema: dashuria
dashuria eshte nje ndjenje shume e bukur, e cila lind dhe zhvillohet gradualisht, por shume shpesh ndodh qe te linde edhe me shikim te pare. boten e sheh me nje sy tjeter. gjithcka duket shume e bukur, jeta te duket fushe me lule. per te ben gjera nga me...
Autori: xhoi · Lloji: Ese filozofike · Tema: dashuria
"Ti Dashuri je Liri, ti Dashuri je Roberi" Pa dyshim qe per njeriun, ndjenja me e bukur qe mund te provoje ne jete eshte dashuria. Ajo dashuri e cila eshte nje force madhore, te ngre peshe shpirtin, te ben me te mire, nje force universale dhe misterioz...
Autori: Francesko File · Lloji: Ese filozofike · Tema: "Te gjithe kemi aftesi te vecanta"…
"Te gjithe kemi aftesi te vecanta"… Secili prej nesh eshte unik dhe i vecante!Dikush ka aftesi te kendoj,dikush ka aftesi te pikturoje,dikush tjeter te flase shume mire ne publik etj...dhe keto aftesi na bejne me te vertete te vecante...
Autori: Dionis Mullalli · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Dashuria per njerezit.
Mjafton te shohim perreth nesh dhe shume mire mund te kuptojme se cila eshte ajo gje per te cilen shume njerez kane nevoje. Pak dashuri. Esht kjo fjala qe perkufizon cdo shqetesim dhe problem qe shohim Brenda shpirtit te njerezve apo qofte dhe ne syte e...
Autori: Desara Dedolli · Lloji: Hartim · Tema: 2 botet
Kjo eshte nje pyetje aq e veshtire por edhe e lehte njekohesisht.Te dyja botet jane te rendesishme ne jete sepse te ndihmojne te njohesh dhe te shfaqesh me shume veten.Dua te them,pse te jem dikush tjeter kur mund te jem vetvetja? Edhe pse eshte plot gabi...
Autori: nuk ta them · Lloji: Ese pershkruese · Tema: kush eshte me i lumturi nder te lumturit
Jo rralle here ne vetes i bejme nje pyetje ’Kush eshte me i lumturi ?’ Nje shkrimtar ka thene me i lumturi nder te lumturit eshte ai qe mund t’i beje te tjeret te lumtur.Kjo shprehje eshte shume e vertete sepse ne kete bote nuk jemi vetem ne por jan...
Autori: Pakora · Lloji: Ese filozofike · Tema: Te gabosh eshte njerezore, te falesh eshte hyjnore.
Te gabosh dhe te falesh, dy gjera qe jane kaq prane njera- tjetres, por dhe kaq larg. Pse te gabojme eshte njerezore? Pse te falim eshte hyjnore? Cfare ka falja qe e barazon me dicka kaq te larte sa hyjnorja? Falja ekziston sepse ekziston gabimi. Ne n...
Autori: Samina Beqiraj · Lloji: Ese e krahasim-kontrastit · Tema: Dashuria dhe Urrejtja
Dashuria dhe Urrejtja ! Urrejtja dhe Dashuria dy ndnjenja te fuqishme jane pjese e pandashme te qenies njerzore .Kush me shume e kush me pak te gjithe urrejme dicka apo dike , sa me shume ta duam dicka aq me shume do e urrejme .Urrejtja nuk mund te zh...
Autori: Tea Lako · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Dashuria
C`eshte dashuria??? Dashuria eshte gjeja me e bukur qe mund ti ndodhe nje personi.Ndjesia me e bukur qe pushton shpirtin. Dashuria eshte nje ndjenje qe mund te shkruash aq shume,por ne mendje te vijne aq fjale sa nuk di cilen te shkruash me perpara. Dash...
Autori: Anonim · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Dashuria
Eshte mese normale qe njeriu te ndjeje dashuri apo afeksion ndaj shume gjerave ne jete. Fundja, jane keto dashuri qe na bejne te zgjohemi cdo mengjes dhe na japin nje motiv te mire per te jetua, duke qene se jeta eshte nje dashuri me vete e cila na ben te...
Autori: enveida kajushi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: deshira ime
sa bukur do te ishte sikur te kisha mundesi ta ktheja kohen mbrapsht para shume vitesh edhe para se une te lindja dhe te kisha mundesi te behesha nje njeri i padukshem dhe te kisha mundesine qe te ndryshoja gjithcka ne kete bote.sikur te kisha nje shkop m...
Autori: Glea · Lloji: Tekst pershkrues · Tema: Pse?
Pse? Pse-ja eshte pyetja me e madhe e njerzimit.Sa here mund ta keni bere kete pyetje,prit me lere ta gjej mbi 1 000 000 here apo jo? Nuk eshte e lehte te gjesh kete pyetje apo jo? Per disa gjera ne e kemi nje pergjigje , por per disa te tjera jo.Sa bukur...
Autori: Natalia Llupo · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Miqesia e pafund
Miqesia nje zemer qe rreh e jeton ne pafundesi.Ajo zemer rreh brenda dy trupave .Lind pyetja çeshte miqesia?Thjesht nje fjale qe shume pak veta ja dine vleren.Miqesia perkufizohet "Nje lidhje pa interesa dhe brenda saj ka dashuri dhe respekt .Ne miqesi j...
Autori: Geraldo Xhina · Lloji: Ese filozofike · Tema: Racizmi
Racizmi eshte ushqimi i intelektit te njerezve duke i bere ata te besojne se jane me superiore ndaj dikujt tjeter,kjo duke u mbeshtetur vetem ne faktin se dikush perben sasi me te madhe melanine se dikush tjeter.Racizmi eshte nje 'semundje' qe prek vetem ...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2022 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com