Data e postimit: 2013-11-11 17:26:00
Lexime: 119599
Vendlindja ime
Lloji: Ese argumentuese
Tema: Vendlindja ime
Autori: Olgert Doci
Shkolla: Jashar Hoxha
Klasa: 7 a
Qyteti: Tirane
E-mail: gerti.doci@gmail.com


Vendlindja ime” për të gjithë shqiptarët kudo në botë Vendlindja!
Gjëja më e shtrenjtë! Vendi ku u lindëm e u rritëm, ku morëm mësimet e fëmijërisë, ku jetuam gëzimet dhe hidhërimet tona. Aty u formuam, hodhëm hapat e parë dhe nisëm rrugën e jetës... Vendlindja është kjo tokë, këta gurë e drurë që në çdo moment na kujtojnë origjinën tonë. Lavdia e të parëve është dritë për pasardhësit! Është thirrja e kohës për të njohur Vendlindjen dhe kushtrimi i të parëve për të dashur atdheun.

Kolona jonë tashmë e njohur që nga viti 1998, “Vendlindja ime” është një memorie e udhërrëfyes për të gjithë shqiptarët kudo ku jetojnë e punojnë. Është lavdia e Vendlindjes tonë, ajo që na nxit më shumë krenarinë, por edhe përgjegjësinë ndaj saj dhe Atdheut. Le ta mbajmë gjithnjë në duar “Vendlindjen”, këtë Abetare të atdhetarizmit!

Vepra te ngjashme
Autori: ulpiana mulaj · Lloji: Hartim · Tema: vendlindja ime
vendlindja ime është vendi ku unë u linda e u rrita ,vendi ku mora mesimet e femirisë, ku jetuam qdo qast me gëzime dhe hidherimet tona . Aty unë hodha hapin e parë dhe nisa rrugen e jetesës. vendlindja është kjo tokë e shenjët ,ku qdo pjes...
Autori: ulpiana mulaj · Lloji: Te tjera · Tema: vendlindja ime
vendlindja ime është vendi ku unë u linda e u rrita ,vendi ku mora mesimet e femirisë, ku jetuam qdo qast me gëzime dhe hidherimet tona . Aty unë hodha hapin e parë dhe nisa rrugen e jetesës. vendlindja është kjo tokë e shenjët ,ku qdo pjesë...
Autori: Altina Murataj · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Per vendlindjen
Vendlindja E dua vendlindjen Ku u Linda e u rrita E dua vendlindjen Kurr nuk soset dita Nuk ka ndonjë vend Kudo ne botë Kjo është vendlindja Ime që e dua e dua fort Do kujtoj perher Gurët e sokakut Sepse dera ime Është gj...
Autori: Edisona pnishi-Viola Murati · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Vendlindja
Vendlindja ime Vendlindja ime Te dua shumë Gjithmon me ty Kam mbërritur unë, Ishe me Mua Aq sa ke qenë VENDLINDJA IME Ish per te medhenjë, Vendlindja ime Mos më harro Një pikë loti për mua Për ty është si përrua Me...
Autori: Amra Osmani · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Pershkrim Vendlindjeje 1
Ahhh sa e bukur vendlindja ime!Vendi ku une u rrita , vendi ku moora mesimet e femijerise , vendi ku jetuam qastet e gezuara por edhe te hidheruara!Atu ku hodha hapin e pare te jeteses, kjo toke e shenjte ku kojtova origjinen .... Qdo pjese e tij eshte e ...
Autori: E.K · Lloji: Pershkrim · Tema: Shqipëria
Një fjalë e urtë thotë: “ Dashuria për atdheun është mbi të gjitha dashuritë”.Është më se e vërtetë. Kjo tregohet më së shumti në poezitë dhe prozat e shumta të rilindasve të shquar shqiptarë. Në vargjet e tyre shprehet dashur...
Autori: Shkurta Xheladini · Lloji: Hartim · Tema: 28 Nentori
Urime Festa e 28 Nëntorit të gjithë shqiptarëve kudo që janë. Kjo ditë e bekuar dhe e shënuar për të gjithë ne ka qenë dhe mbetet simbol i bashkimit, unitetit, lidhjes, krenarisë, qëndresës dhe vendosmërisë së popullit shqiptarë. Kj...
Autori: Besart Lamallari · Lloji: Hartim · Tema: 28 nentori
Urime Festa e 28 Nëntorit të gjithë shqiptarëve kudo që janë. Kjo ditë e bekuar dhe e shënuar për të gjithë ne ka qenë dhe mbetet simbol i bashkimit, unitetit, lidhjes, krenarisë, qëndresës dhe vendosmërisë së popullit shqiptarë. Kj...
Autori: Tringa · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Per Atdheun
Atdheu është gjëja më e shtrenjtë në jetë.Sapo të dëgjojmë fjalën atdhe menjëherë na vijnë në mendje shumë gjëra.Unë linda,u rrita dhe ndoshta do të vdes në atdheun tim.Ata që ikin nga atdheu vet duhet të kenë mall për atdheun s...
Autori: Paulina Ziu · Lloji: Poezi lirike · Tema: Shqiperia
28-29Nentori një ditë e shënuar, të gjithë fëmijët enden me flamuj në duar. Kudo në botë njihet besa e shqiptarit, një gjë shumë e vyer që nuk ia dalim tradhëtarit. Kur ishin në luftë shqiptarët dhanë jetën, për mëm...
Autori: Enny · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Jeta
Jeta është motivi më primar i të gjithave thesareve që një qenie njerëzore ka.Teksa mendoj për rrugëtimin tim në këtë botë,më lind gjatë gjithë kohës në mendjen time të përgjithësoj dhe e thënë në mënyre të përgjithëshme,gjith...
Autori: Kevin Çika · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Çfarë mund të bëjnë shqiptarët që të përparojnë në të ardhmen ?
Populli shqiptar është dalluar ndër vite për një trimëri të rrallë,kurajo dhe besnikëri.Me penë dhe me pushkë,kanë arritur të fitojnë lirinë dhe identitetin kombëtar që u takon.Edhe pse,historia pak herë ka qenë bujare me ne.Ndërsa sot...
Autori: Armando Gega · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Jeta
Jeta njerëzore është me të vërtetë një dhuratë shumë e çmuar. Çdo moment i jetës njerëzore na sjell një mundësi. Një mundësi për të vepruar për të zhvilluar dhe shprehur virtytet tona. Çdo moment hap rrugën që ne të marrim bekime....
Autori: Elmedina Deda · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Shkolla vendi i Diturisë
Shkolla është vendi i diturisë.Vendi ku nga mësuesit tanë kemi mësuar shkronjën e parë të alfabetit dhe alfabetin shqip.Vendi ynë është përballur me shumë vështirësi por ka arritur ta mbrojë alfabetin shqipë dhe gjuhën shqipe.Shkolla ë...
Komentet e fundit!

Emri: 98uh9iji8j8i
Email: osjqoxdnasiunc@gmail.com
Komenti: sa ugly

Emri: elona
Email: elonadragobuzhda@gmail.com
Komenti: shume e bukur kjo ese ju lumte per punene e bere

Emri: nimet
Email: nimet@hotmail.com
Komenti: ese shm e bukur

Emri: beni
Email: beni@hotmail.com
Komenti: o idiota:

Emri: ERISELDA
Email: eriselda@hoxha.gamil.com
Komenti: SHUME E BUKUR

Emri: hana
Email: hana@hotmail.com
Komenti: nuk me la sanje pershtypje

Emri: o
Email: origelsasuli@gmail.com
Komenti: perfect

Emri: anela
Email: anela shala@gmali.com
Komenti: Të lumt

Emri: eli
Email: eligjatana123@gmail.com
Komenti: beautiful

Emri: linda_coca
Email: qoqajlida@gmail.com
Komenti: Shum ese e bukur ju lumt ♡♡♥♥


Emri: k
Email: k@hoti.com
Komenti: shume e bukur

Emri: Yllka
Email: Yllka_qollaku@hotmail.com
Komenti: Shum bukur

Emri: +
Email: +@hotmail.com
Komenti: very nice i like esay!

Emri: yll
Email: x@hotmail.com
Komenti: eshte nje esee e bukur

Emri: arjonakrasniqi
Email: jona@live.com
Komenti: Shumm pershtypje tmdha mela

Emri: XXXXXXXXXXXXXXXXX
Email: fbest921@gmail.com
Komenti: kjo ese me pelqeu shm.kjo ese me dha baza per te bere nje ese timen me te njejtin titull "vendlindja ime"

Emri: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX :P :D
Email: fbest921@gmail.com
Komenti: kjoo ese me pelqeu shm.me dha disa baza qe une te krijoja nje ese timen po me temen "Vendlindja ime".Bravo Gerti doci.

Emri: andi
Email: andiberbatovci10@gmail.com
Komenti: 17

Emri: Anxhelina
Email: Lina@live.com
Komenti: Me pelqeu shume kjo ese sepse ketu flitet edhe per ata qe kane emigruar por edhe ata qe jane ne vendin e vet duhen ta duan vendlindjen e tyre e ku jane rritur e jane duke u rritur ju lumte

Emri: Lona
Email: elonabeqiri@live.com
Komenti: E mire shum ju lumt


Emri: x
Email: x@hotmail.com
Komenti: Nuk me pelqeu shume kjo ese.

Emri: beka
Email: rebekahaxhillari51@gmail.com
Komenti: kot fare une se di kush e ka bere ekte pffff

Emri: dona
Email: dona@hotmail.com
Komenti: Ese shum e bukur

Emri: Aidaa
Email: jonila_4@hotmail.com
Komenti: Jo kjo ese nuk me pelqen.

Emri: GGGGGG
Email: marko_1989@shqiptar.eu
Komenti: BUKUR/

Emri: sak sak
Email: fsdg@kdmvm.as
Komenti: ncncncnncn

Emri: xxxxxxxx
Email: ardit.iseni@live.com
Komenti: bravooooooo

Emri: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Email: 1242535#@gh.com
Komenti:

Emri: des
Email: sonik-122@outlook.com
Komenti:

Emri: Kujtime
Email: Kujtime_kuqi@hotmail.com
Komenti: Shume bukur


Emri: Xhulia
Email: Xhuljamusaj@yahoo.com
Komenti:

Emri: x
Email: x@hotmail.com
Komenti:Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com