Data e postimit: 2013-08-18 23:23:34
Lexime: 13593
Festat e Fundvitit
Lloji: Poezi lirike
Tema: personale
Autori: Fejz Demiri
Shkolla: GJON .NIKOLL .KAZAZI
Klasa: 11
Qyteti: Gjakovë
E-mail: feiz-12@hotmail.com


FESTAT E FUNDVITIT
Bilbili nisë këngën e dëfrimit
Kur diellin me zjarr kurorëzuar
E pret natyra e faqeshkruar

JA! DHjetor i ri dëshirat na vlojnë
Mbi lulet vesë pikon
Zgjohu! Zgjohu! Verë
Bilbili nëpër kopshtet në Pranverë këndon
Festat e fundvitit ia uron

Vepra te ngjashme
Autori: Fejz demiri · Lloji: Poezi personale · Tema: personale
Zogu - Feniks" Erdh pranvera Me gjelbërim Këndon zogu Pa pushim Ciu,ciu Në degë këndon Të zgjon nga gjumi Bilbil këngëtari Zgjohu,zgjohu Thotë zogu im Me zë të hollë Me zë trim . . .
Autori: Niko Vincani · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Krishlindjet dhe Viti i Ri
Normalisht,kur flasim per festat e fundvitit i referohemi Krishlindjeve dhe Vitit te Ri,dy festa te bukura me te cilat ne mbyllim nje vit dhe presim ardhjen e nje viti te ri.Si Krishlindjet,edhe Viti i Ri jane dy festa shume te bulura dhe madheshtore qe f...
Autori: F.T · Lloji: Ese e krahasim-kontrastit · Tema: Stinet
Pranvera eshte nje nga stinet me te bukura dhe me te hareshme te vitit.Ne kete stine celin lulet,dallendyshet kthehen nga shtegtimi dhe pemet lulezojne.Petku i bardhe i debores ia le vendin qilimit te gjelber te lendinave.Me pak fjale,natyra transformohet...
Autori: Hysen Aleti · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: natyra
Natyra E ulur po rri E rrethuar nga gjelberimi Thelle ne shput po e ndjeia Ndnjenjen e gezimit Lart ne peme po degjoja Cicerimat e nje bilbili Bukur kenges ...
Autori: Marilena Koxhaj · Lloji: Tregime per femije · Tema: Tregime për fëmijë
Na ishte një herë një mbret që i kishte shumë qejf bilbilat.Ai iu Tha shërbëtorëve të tij të merrnin një bilbil.Pas disa orësh erdhi Bilbili.Mbreti u gëzua që mori një bilbil ai ishte shum i lumtur. Ditën tjetër erdhi një kuti pë...
Autori: Zef Gjugjaj · Lloji: Analize letrare · Tema: Dimri
Dimri është stinë shum e bukur sepse bie bor fëmijët luajn me topa bore bëjnë një njeri prej bore, rrëshqasin me saj. Në Dimër duhet të vishemi më trash se në stinët tjera sepse është më ftohet. Stina e Dimrit ka dhe ...
Autori: albion nikqi · Lloji: Analize letrare · Tema: dimri
Dimri eshte nje stin shum e bukur sepse bie bor,femiet luajn me bor etj.Ne dimer jane festat e fundvitit ne te cilen jane VITI I RI etj.Kur vie VITI I RI ne gezohemi sepse vie nje vit i mir dhe i mbar,por disa nuk gezohen prej problemeve te tura.Ne dimen ...
Autori: Rindrit Telaku · Lloji: Hartim · Tema: Festat e fundvitit
Ne kete periudh festash githqka ndryshon jo vetm nga pamja por edhe zemrat e njerzve te cilat ishin te mbyllura.Keto festa nje gje i ben edhe me te bukur ngjyra e bardh e cila mbulon gjithqka.Keto festa jane Vitit i ri,por edhe Krishlindjet.por nuk eshte ...
Autori: Shpresa abdullai · Lloji: Hartim · Tema: Festat e nëntorit♡
Festat e nëntorit janë shumë me vlerë dhe të gjith shqiptarët i duan festat e nëntorit! 28 nëntori-Festa e flamurit kuq e zi i qëndisur nga marigona dhe i ngritur nga dora e të madhit Ismail Qemalit në vitin 1912.Kjo festë është e mrekul...
Autori: dajana oruci · Lloji: Poezi personale · Tema: nene dhe mesuesja
edhe mesuesja, edhe nena. dy portrete, porsi hena. kane festat e tyre, dhe per to festojme, per t`i lumturuar, dhurata u dhurojme. gezuar festat, ne u urojme, vitete lumtura, per to deshirojme
Autori: Arlind · Lloji: Hartim · Tema: Pranvera
Pranvera eshte stina më e dashur për mua.Në pranverë ti zgjohesh nga kenga e zogjve. Lulet celin plot.Ato kane ere të mir.Nuk ben ftohtë dhe ka plot rreze Dielli.Ne kënaqemi duke luajtur në park mes natyrës.Shpesh bëjmë kurora me lule.Nuk mër...
Autori: semra · Lloji: Hartim · Tema: vera stine e bukur
vera eshte nje nder stinet me te bukura ne kte stine dalim per 3 muaj pushim dhe clirohemi nga mesimet ne kete stine hajm shume peme e perime. bilbili kendon ne majen e deges . gjeli na zgjon nga gjumi me zerin e tij te emel kikiriki . ne zgjohemi ...
Autori: sejhan shaban · Lloji: Hartim · Tema: pranvera,stina e pare e vitit
pranvera eshte stina e pare e vitit dhe ajo fillon me 21 mars.pranvera gjalleron gjithcka.fillon te nxehet moti dhe del lajmetarja e pare e pranveres lulebora.cdo kopsht lulezon dhe mbush vendin gjithe gjelberim.deshira jone eshte te kthehehen zogjte shte...
Autori: Ardit Berisha · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Pranvera
Sot është 21 Marsi dhe poashtu është dita e pranverës. Në pranverë qelin lulet dhe zbukurohet natyra. Fillojnë të vijnë bletët dhe të thithin nektarin e ëmbël te luleve. Na ndihmojnë që të qelin lulet. Edhe koha fillon që të nxehet, por...
Komentet e fundit!

Emri: joe mama
Email: 5dt7y@gmail.com
Komenti: dogshit

Emri: db majk
Email: anonim@gmail.com
Komenti: po ku ka lule ne dimer po festat ne pranvere jan or surrat majmuni 🤢🤮💩

Emri: Ardita
Email: ardita_hoxha@hotmail.com
Komenti: .......

Emri: kryeministri
Email: kryeministri_@hotmail.com
Komenti: kurrfar kuptimi

Emri: manuel hsa
Email: ilir_juve83@hotmail.com
Komenti: a man vetem per festat e funvitit nuk esht kjo poezi:

Emri: mariglena
Email: mariglenagena@hotmail.com
Komenti: Yll fare

Emri: ilir
Email: ilirbrahimi509@yahoo.com
Komenti: mendoj se poezia nuk eshe shume e mire dhe nuk ben fjale per festat e fundvitiv

Emri: hal
Email: hala-hala@hotmail.com
Komenti: teper palidhje/

Emri: artiola
Email: artiola-rexhaj@hotmail.com
Komenti: mendoj se eshte nje poezi e kendshme

Emri: Floriani
Email: tina.gashi@hotmail.com
Komenti: hahah


Emri: hatixhe
Email: vlorashalaj@hotmail.com
Komenti: palidhje

Emri: dorarta
Email: dorarta_princesha@hotmail.com
Komenti: kjo ska kurrfar lidhje me festat e fundvitit

Emri: donjeta gashi
Email: donjeta_505@live.com
Komenti: ja po vjen edhe nje fest tjeter babagjyshi me sliten do te na sjelll dhurata te gjith femijet jan te gezuar qe erdhi kj festa e vitit te ri urime te gjithve festa e vitit te ri qdo femij dhe te rriturve

Emri: Noraa
Email: trimi-trimi123@hotmail.com
Komenti: Ajeni bo gati me kall sepse Po vin festat e fundvitit te gjith jemi te gezuar sepse do e kallim me bombe petarde dhe raketaa une jam shume lumtur qe po vin festat e fundviti po ju ajeni te lumtur

Emri: rina
Email: nrea2011@hotmail.com
Komenti: Poezia shum e bukur por nuk lidhet me festat e fundvitit

Emri: Lona
Email: lona.2001@hotmail.com
Komenti: Une nuk mendoj se kjo lidhet me festat e fundvitit

Emri: blerta
Email: blerta.behluli@hotmail.com
Komenti: Un mendoj se kjo poezi nuk flet per festat e fundvitit dhe nuk eshte e pershtatshme

Emri: blerta
Email: blerta.behluli@hotmail.com
Komenti: Un mendoj se kjo poezi nuk flet per festat e fundvitit dhe nuk eshte e pershtatshme

Emri: Reina
Email: reina123@hotmail.com
Komenti: Nuk besoj se eshte nje poezi e pershtatshme per festat e fundvitit

Emri: majlinda
Email: rina-lona@zbavitu.com
Komenti: une mendoj se kjo poezi nuk esht shum e mir/


Emri: nazmi
Email: nazmibudalla@hotmail.com
Komenti: Ku ka bilbil ndimer oj loop

Emri: Kaltrina
Email: Kaltrina_elina@hotmail.com
Komenti: Ja po vjen dhjetori me shum festa se bashku babagjyshi me sliten do na sjell dhurata femijet gezohen qe erdh ky vit i ri urime te gjithve paqi lumturi kur behet ora 12 dilni te shikoni ne qiell plot lule ka kersimat qe ju njerz beni

Emri: sara
Email: sara_hoxha@hotmail.com
Komenti: mendoj se kjo poezi nuk eshte kushedi sa e mire dhe mendoj sse nuk ben fjale asgje per festat e fundvitit ...nuk e di .. thjesht nuk me hyri ne shpirt... dhe nuk e ndjeva poezine .. ky eshte mendimi im dhe besoj se autori do ta mirkuptoje si sugjerim qe heren tjeter te kete si gje primare rimen dhe thelbin e mesazhitShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2022 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com